Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 1 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 1 d. 09:27
NEO TOOLS raktų komplektai lagaminuose
Balandžio 30 d. 20:39
Išmanusis telefonas nukrito ant žemės? Štai kodėl neverta iškart panikuoti, bet ir delsti pavojinga
Balandžio 30 d. 17:15
Nuo laboratorijos Vilniuje iki Tarptautinės kosminės stoties – lietuviškos molekulės prieš radiaciją
Balandžio 30 d. 14:39
5 aukštosios mokyklos skirs 1 mln. EUR finansavimą EDINA sistemos atnaujinimui
Balandžio 30 d. 11:29
Kvantiniai deimantai – įrankis ir karo lauke, ir vėžio diagnostikoje
Balandžio 30 d. 08:51
„Trafic“, „Estafette“ ir „Goelette“ – pirmosios „Renault“ programiškai valdomos transporto priemonės, sukurtos „Ampere“
Balandžio 29 d. 20:25
8K televizoriai – revoliucija ar brangus triukas? Štai ką gamintojai nutyli
Balandžio 29 d. 17:43
Naujos taisyklės darbo rinkoje: dirbtinis intelektas atims darbą iš tų, kurie juo nesinaudos
Balandžio 29 d. 14:46
Pažangūs automobiliai sensta vis lėčiau – kaip gamintojams tai pavyksta?
Balandžio 29 d. 11:22
„Microsoft“ darbo tendencijų indekso ataskaita atskleidžia „Pionierių įmonių“ atsiradimą, žyminčių naują darbo jėgos raidos erą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Ryšio technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Gavote žinutę iš banko? 3 patarimai, kaip patikrinti, ar tai ne sukčiai

Publikuota: 2024-10-01 08:25
Tematika: Ryšio technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Iš savo banko gavote trumpąją žinutę su prašymu atnaujinti asmeninę informaciją? Nors tokia žinutė iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti patikima, visgi kokios pasekmės gali laukti įvykdžius panašius nurodymus?

Skaitmeninio saugumo įmonės ESET tyrimas atskleidė, kad kibernetiniai nusikaltėliai atrado naują būdą tokiomis žinutėmis išvilioti jautrius duomenis bei panaudoti juos nusikalstamais tikslais. Kibernetinio saugumo ekspertas turi tris patarimus, kaip patikrinti, ar žinutę atsiuntė ne sukčiai.

Gavote žinutę iš banko? 3 patarimai, kaip patikrinti, ar tai ne sukčiai
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Nauja kibernetinė ataka – „NGate“

Pastebima, kad kibernetinių nusikaltėlių taktikos tampa vis pažangesnės. „Jeigu anksčiau pavojingas žinutes buvo galima nesudėtingai atpažinti, šiandien gyventojus pasiekia pranešimai, kurie ne tik parašyti taisyklinga lietuvių kalba, bet ir tikroviškai apsimeta šalyje veikiančiomis institucijomis, o pavojingos nuorodos būna meistriškai užmaskuotos“, – sako „Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET ekspertas Lukas Apynis.

Rugpjūtį skaitmeninio saugumo tyrėjai aptiko naują kibernetinių sukčių ataką Čekijoje, kurios metu buvo nusitaikyta į trijų bankų klientus, naudojančius „Android“ įrenginius. Ataka, pavadinta „NGate“, buvo vykdoma siunčiant banko klientams SMS žinutes su melagingu prašymu atnaujinti asmeninę informaciją. Žinutėje buvo pateikta nuoroda, vedanti į tariamai oficialią „Google Play“ parduotuvę, kurioje yra banko programėlė. Atsisiuntus ją naudotojai buvo raginami pateikti savo asmeninę informaciją, kuri ir buvo pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių tikslas. Tokiu būdu jie galėjo pasisavinti jautrius duomenis ir atlikti neteisėtas finansines operacijas naudotojų banko sąskaitose. Ekspertai taip pat pastebėjo, kad „NGate“ programėlė niekada nebuvo prieinama oficialioje „Google Play“ parduotuvėje.

Trumpųjų žinučių sukčiavimo atakos dažnai pasitaiko ir Lietuvoje. Viena iš neseniai įvykusių buvo nukreipta į vieno iš šalyje veikiančio banko klientus. Sukčiai SMS žinutėmis pranešė apie tariamai besibaigiantį internetinės bankininkystės galiojimą ir ragino nedelsiant patikrinti sąskaitą per atsiųstą aktyvią nuorodą. Vykdydami nurodymus, vartotojai rizikavo suteikti prieigą prie savo banko sąskaitų, patvirtinti sukčių inicijuotus mokėjimus bei patirti finansinių nuostolių. „Todėl klaidinga manyti, jog tokio pobūdžio atakos mūsų šalies gyventojams nekelia grėsmės. SMS pranešimų sukčiavimai jau ne vienerius metus yra viena labiausiai paplitusių kibernetinių atakų, į kurių pinkles pakliūti labai lengva“, – sako kibernetinio saugumo ekspertas L. Apynis. Bekontaktės kortelės – sukčių įrankis

Šiandien itin populiaru už paslaugas ar prekes atsiskaityti bekontakte banko kortele naudojantis išmaniuoju laikrodžiu ar telefonu. Nors tai labai patogus ir greitas atsiskaitymo būdas, visgi nereikėtų pamiršti, kad tai yra dar vienas būdas kibernetiniams sukčiams pasisavinti asmeninius duomenis.

ESET specialistai pastebėjo, kad „NGate“ įrankis „NFCGate“ šį atsiskaitymo būdą sėkmingai išnaudojo savo naudai. Įdiegus suklastotą banko programėlę į išmanųjį įrenginį, į jį patenka virusas, kuris pasisavina bekontaktės banko kortelės duomenis. Kortelės savininkui atsiskaičius išmaniuoju telefonu, virusas automatiškai perdavė duomenis kibernetiniams nusikaltėliams ir suteikė jiems prieigą naudoti kortelę tolimesnėms operacijoms – nuo pirkimų iki pinigų išgryninimo.

Patarimai, ką daryti iš sukčių gavus žinutę?

1. Įmonės neprašo pateikti asmeninės informacijos SMS žinute

Svarbu nepamiršti, kad įmonės niekada neprašo atskleisti jautrių duomenų SMS žinute. Gavus tokią žinutę, pirmiausia reikėtų susisiekti su įmone, kurios vardu ji atsiųsta, kad būtų įsitikinta, ar tai nėra sukčiavimo atvejis. „Pranešti apie sukčiavimo atvejus organizacijai, kuria apsimeta nusikaltėliai, yra svarbu siekiant kovoti su šiomis aferomis. Be to, apie tokius kibernetinius nusikaltimus būtina informuoti policiją“, – sako „Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius L. Apynis.

2. Nespauskite ant aktyvių nuorodų

Šiandien kibernetiniai nusikaltėliai yra itin pažengę, todėl net gavus į telefoną pranešimą, kuris atrodo kaip oficiali banko žinutė, reikia būti atsargiems. Joje gali būti aktyvi nuoroda į svetainę, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo tikra, tačiau iš tiesų tai gali būti sukčių sukurta fiktyvi svetainė, kuria siekiama pasisavinti asmeninius duomenis. Norint apsisaugoti, rekomenduojama įmonės svetainę susirasti naršyklėje ir jokiu būdu neatidaryti aktyvių nuorodų atsiųstose žinutėse.

3. Impulsyvūs sprendimai

Dažnai tokio pobūdžio žinutėse reikalaujama greitai priimti sprendimą, o kartais net nustatomas laiko limitas atsakymui. Tai yra vienas iš kibernetinių nusikaltėlių triukų, siekiant sukelti įtampą ir stresą, kad vartotojai priimtų neapgalvotus sprendimus. Gavus tokią žinutę, svarbu nepasiduoti manipuliacijoms ir neskubėti imtis veiksmų. Visada galima nukopijuoti žinutės tekstą ir paieškoti jo internete – gali būti, kad kažkas jau susidūrė su panašia situacija. „Taip pat svarbu nepamiršti žinutėje esančią informaciją dar kartą patikrinti apsilankius tiesiogiai oficialioje įmonės svetainėje“, – akcentuoja kibernetinio saugumo ekspertas L. Apynis.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Išmanusis telefonas nukrito ant žemės? Štai kodėl neverta iškart panikuoti, bet ir delsti pavojinga

Vos tik rankose sutrupa išmaniojo telefono ekranas – jausmas tikrai nėra pats maloniausias. Net jei tai tik paviršinis įskilimas, dažnas žmogus iškart pajunta nerimą: ar tai jau viskas, ar dar įmanoma kažką išgelbėti?

Ar verta keisti išmaniojo telefono bateriją?

Išmaniuose telefonuose esanti baterija yra tarsi įrenginio širdis. Be jos veikimo nėra nei skambučių, nei pranešimų, nei mėgstamos programėlės. Tačiau laikui bėgant net ir geriausia baterija ima nusidėvėti.

Šie įpročiai gali padaryti milžinišką žalą jūsų telefonui

Ilgiau veikiantis telefonas tai ne tik patogumas, bet ir pinigų bei laiko taupymas. Nors gamintojai stengiasi sukurti vis patvaresnius modelius, naudotojų elgesys turi milžinišką įtaką tam, kiek laiko iš tiesų jie tarnaus.

2025-04-23 20:18
Vaikas nori išmaniojo telefono? Sužinokite, kada yra tinkamiausias laikas jį pirkti ir kaip protingai išsirinkti
2025-04-22 11:14
Telefonas dingo, bet panikuoti neverta – ekspertas pataria, ką daryti
2025-04-19 16:13
Ką daryti, kad telefonas nesijungtų prie kitos šalies tinklo
2025-04-09 20:38
Telefonai su 120 ar 144 Hz atsinaujinimo dažniu – ką tai reiškia ir ar jums tikrai to reikia
2025-03-19 14:15
Turite „Xiaomi“ išmanųjį telefoną – šie triukai gali prailginti jūsų baterijos veikimo laiką
2025-03-17 12:25
Kaip sukurti ir naudoti kontakto plakatą „iPhone“
2025-03-11 16:15
Prieš perkant telefono stikliuką ar plėvelę
2025-03-10 14:43
Ką daryti jei „iPhone“ nematote pranešimų apie gautas žinutes
2025-02-26 17:30
Telefonų numerių keitimo dilema: programėle greičiau – bet ar saugu?
2025-02-25 16:26
Kaip grąžinti gaunamų skambučių įspėjimus per visą ekraną
2025-02-11 17:29
Pamirškite impulsyvius pirkinius: sutaupyti padės išmanusis telefonas
2025-02-10 09:32
Kaip nustatyti kada „iPhone“ automatiškai įsijungs „Low Power“ režimas
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama