Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms. Vis dėlto, pasak Indrės Bertašienės, „Tele2“ telefonų kategorijos vadovės, norint išrinkti vaikui tinkamą įrenginį, reikia apsvarstyti, ar jis atitinka jo amžių, poreikius ir pomėgius.
Asociatyvi „Unsplash“ nuotr.
Kai kurių charakteristikų reikėtų vengti
Pagrindinis dalykas, į kurį reikėtų atsižvelgti renkant išmanųjį telefoną vaikui, visų pirma yra vaiko amžius. I. Bertašienė pastebi, kad kai kurie tėvai, norėdami suteikti savo atžalai kuo geresnę patirtį, kartais perka tokius įrenginius, kurie viršija bazinius vaiko poreikius.
„Jei tai pirmas jūsų vaiko išmanusis telefonas, geriau rinktis ekonominės klasės įrenginį. Taip vaikas pirmiausiai galės išmokti atsakomybės, kaip elgtis su nauju prietaisu, o tėvams nereikės jaudintis dėl kiekvieno kritimo ar pamesto įrenginio. Jaunesnio amžiaus vaikams dažniausiai nėra aktualu turėti aukštos raiškos kameras ar greito atnaujinimo dažnio ekraną. Jiems svarbiausia funkcija – galėti susisiekti su artimaisiais, o tai galima puikiai padaryti ir ekonominės klasės telefonu“, – sako ekspertė.
Anot I. Bertašienės, vengti reikėtų ir nepatvarių, neapsaugotų telefonų, nes vaikai neretai su savo daiktais elgiasi šiurkščiau. Geriausia rinktis prietaisus sustiprintu korpusu, apsaugotais kampais, tvirtu ekranu ir pastarąjį papildomai aprūpinti grūdinto stiklo apsauginiu stikliuku – taip įrenginys geriau atlaikys kritimus.
Vis dėlto, jei naują įrenginį planuojama pirkti paaugliui, paaugusiam vaikui, reikėtų atkreipti daugiau dėmesio į vaiko pomėgius. „Jei jūsų atžala jau supranta atsakomybę, susijusią su įrenginio priežiūra, ir, pavyzdžiui, rodo susidomėjimą fotografija, galite pasidairyti ir į aukštesnės klasės telefonus su pažangiomis kamerų sistemomis, kurie padėtų šį pomėgį puoselėti. Tačiau vis tiek patartina telefoną apsaugoti papildoma ekrano danga, kokybišku dėkliuku ir pasirūpinti pratęsta garantija“, – sako I. Bertašienė.
Pataria įvertinti saugumą
Jauno amžiaus vaikų tėvams ekspertė rekomenduoja teikti prioritetą tokiems įrenginiams, kurie jau turi integruotas tam tikras tėvų kontrolės priemones, leidžiančias valdyti ekrano laiko ir turinio apribojimus. Tiek „iPhone“, tiek „Android“ telefonuose yra įdiegti itin funkcionalūs tėvų kontrolės nustatymai, leidžiantys stebėti, ką vaikai veikia su savo įrenginiais.
„Jei norite žinoti vaiko buvimo vietą susietu „iPhone“ telefonu, „iPhone“ nustatymuose reikėtų pasirinkti „Privacy & Security“ skiltyje esančią „Location Services“ temą, kur galima rasti atitinkamas parinktis. Norint, kad vaikai patys negalėtų išjungti vietos stebėjimo fukcijos, „Content & Privacy Restrictions“ skiltyje „Share My Location“ reikėtų pasirinkti funkciją „Don't allow“. Tuomet to paties meniu skirsnyje „Location services“ pasirinkite „Don't allow changes“. Atlikus šiuos veiksmus, galėsite stebėti vaiko telefono buvimo vietą iš programėlės „Find My App“, – pataria I. Bertašienė.
Planuojantiems vaikui pirkti „Android“ įrenginį, reikėtų iškart įdiegti programėlę „Family Link“, veikiančią ir „iPhone“ telefonuose. „Family Link“ galima nustatyti kitų programėlių naudojimo apribojimus, visiškai užblokuoti tam tikras programėles arba nustatyti dienos laiko limitą, apriboti turinį, kurį vaikai gali žiūrėti „YouTube“, įvesti „SafeSearch“, kad jie negalėtų lengvai pasiekti žalingo turinio, ir nustatyti komendanto valandą. Taip pat galima nustatyti buvimo vietos stebėjimą.