Elektronika.lt
 2024 m. gegužės 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 19 d. 16:11
„Philips Evnia 49M2C8900L“ – aukščiausios klasės žaidimų patirtis
Gegužės 19 d. 10:20
Grėsmė verslams: darbuotojai net to nežinodami nutekina jautrią informaciją
Gegužės 18 d. 16:45
„Volvo“ plečia biodyzelinu varomų sunkvežimių gamą
Gegužės 18 d. 10:25
„CanSat“ konkurso finale geriausią palydovą sukonstravo KTU inžinerijos licėjaus komanda „SpaceDroneSat“
Gegužės 17 d. 20:23
Išmaniosios technologijos – probleminio interneto naudojimo iššūkiams spręsti
Gegužės 17 d. 17:39
„Apple“ pagaliau atnaujino primirštą produktų liniją: kuo nustebino naujieji „iPad“ ir kas nuliūdino gerbėjus?
Gegužės 17 d. 14:13
Išmontuota 40 proc. Ignalinos AE įrangos
Gegužės 17 d. 11:09
Neseniai kalbėjote su rusakalbiais „Google“ atstovais? Pasitikrinkite, ar neatidavėte savo duomenų sukčiams
Gegužės 17 d. 08:41
Populiarėjantis naujas socialinis tinklas sukėlė klausimų: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“
Gegužės 16 d. 20:32
„Porsche“ kūrėjai plečia „Porsche Cayenne“ šeimą su galingiausiais jos modeliais
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Reklama
 Patarimai » Ryšio technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Pirmoji klasė išmaniai: kaip pasirūpinti atžalų saugumu internete jiems gavus pirmąjį išmanųjį įrenginį?

Publikuota: 2023-09-04 11:12
Tematika: Ryšio technika
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Vaikai, kuriems šie mokslo metai – pirmieji, užaugo aplink save nuolat matydami išmanias technologijas. Didelė tikimybė, kad jei pirmokas dar neturi savo asmeninio išmaniojo telefono, jau puikiai moka naudotis tėvų įrenginiais. Pasak eksperto, nors gavus pirmą įrenginį vaikų dažniausiai jau nebereikia apmokyti pagrindinių telefono funkcijų, su mažaisiais būtina pasikalbėti apie saugumą internete ir pasirūpinti apsaugos priemonėmis patiems bei apgalvoti, kokių programėlių naudojimą reikėtų riboti.

Pirmoji klasė išmaniai: kaip pasirūpinti atžalų saugumu internete jiems gavus pirmąjį išmanųjį įrenginį?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pavojus aptaria ne visi

Šių metų pradžioje mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad net 7 iš 10 tėvų mano, jog internetas nėra saugi aplinka vaikui. Vis dėlto, net penktadalis tėvų atskleidė, kad vis dar nėra kalbėję su savo vaikais apie jokius pavojus, su kuriais jie gali susidurti naršydami internete. Tyrimas parodė ir tai, kad tik apie pusė tėvų Lietuvoje yra su vaikais kalbėję apie asmeninės informacijos neatskleidimą, skatinę vaikus neatidarinėti nežinomų nuorodų, pasakoję, kad nereikėtų dalintis savo slaptažodžiais, prisijungimais su kitais asmenimis.

Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas sako, kad kartu su mokslo metų pradžia dalis vaikų gauna savo pirmąjį išmanųjį įrenginį su interneto prieiga. Anot eksperto, tiesiog paduoti vaikui naują įrenginį nepaaiškinus, kaip juo saugiai naudotis – didelė klaida.

„Kaip rodo tyrimas, dalis tėvų Lietuvoje jau žino, kaip paruošti įrenginius vaiko naudojimui – trečdalis tėvų, kurie riboja vaiko laiką internete, jo įrenginyje yra įdiegę specialią programą. Svarbu nepamiršti, kad vaikai yra mažiau atsparūs kibernetinėms grėsmėms dėl patirties trūkumo – jie gali paspausti neaiškias nuorodas, parsisiųsti užkrėstas programėles, dalintis savo asmeniniais duomenimis su nepažįstamais ar piktnaudžiauti socialiniais tinklais. Todėl tam, kad išmanusis telefonas netaptų žalingu, tėvų kontrolė – tiesiog būtina“, – sako D. Drakickas.

Ką svarbu aptarti?

Pasak eksperto, prieš pradedant naudotis pirmuoju išmaniu įrenginiu, tėvams patartina su vaiku aptarti jo naudojimo taisykles. Jos gali būti susijusios ir su paties prietaiso apsaugojimu, ir su saugiu elgesiu naršant internete ar naudojantis programėlėmis.

„Svarbu aptarti, kaip naudotis telefonu viešose vietose: nevaikščioti žiūrint į ekraną, nesinaudoti išmaniuoju judriose gatvėse, ypač, einant per perėją, nepalikti telefono ten, kur jis gali būti pavogtas, neleisti savo įrenginiu naudotis nepažįstamiems žmonėms. Vaikas turi suprasti, kad išmanusis nėra žaislas – tai, visų pirma, yra ryšio priemonė, skirta susisiekti su tėvais“, – sako D. Drakickas.

Tuomet, priduria jis, reikėtų susitarti dėl išmaniojo prietaiso naudojimo laiko – kada ir kur vaikas gali juo naudotis bei turėti interneto prieigą. Būtina vaikui papasakoti apie internete esančias grėsmes – kenksmingas programas, žalingą turinį, patyčias, propagandą ir dezinformaciją, kibernetinius nusikaltėlius. Svarbu perspėti nebendrauti internetu su nepažįstamais žmonėmis ir jokiu būdu niekam neatskleisti jokios asmeninės informacijos.

Ribokite socialinius tinklus

Šiuolaikiniai vaikai daug laiko praleidžia socialiniuose tinkluose, o itin populiarios tarp jauno amžiaus vaikų – „Snapchat“, „TikTok“ ir „WhatsApp“ programėlės. Daugeliui jų taikomas amžiaus apribojimas – jos rekomenduojamos nuo 13 metų, tačiau neretai šį ribojimą vaikai sugeba apeiti.

„Norint sukurti paskyrą, reikia įvesti savo gimimo datą, tačiau amžius netikrinamas, todėl jaunesni nei 13 metų vaikai irgi gali lengvai užsiregistruoti. Kadangi „Snapchat“ pridėti draugų labai lengva, jų sąraše gali atsirasti daug žmonių, kurių vaikas nepažįsta. Be to, priklausomai nuo nustatymų, programėlė gali rinkti daugybę duomenų apie jūsų įpročius joje ir už jos ribų. „Snapchat“ taip pat bendradarbiauja su daugybe trečiųjų šalių, su kuriomis dalijasi jūsų duomenimis. Svarbu aptarti su vaiku šiuos pavojus, tai gali tapti argumentu, kodėl siūlote atidėti vaiko naudojimąsi socialiniais tinklais“, – pataria D. Drakickas.

Jis pastebi, kad „Snapchat“ ir „TikTok“ vaikams labai įdomios dėl jose esančių nuotraukų ir vaizdo įrašų filtrų, kurie tampa įtraukiančia pramoga, nuo kurios sunku atsitraukti. „WhatsApp“ programėlė daugiau naudojama susirašinėjimui grupėmis, bet yra pagarsėjusi kaip vieta plisti patyčioms. Patyčių gausu ir „TikTok“ programėlės komentarų skiltyse.

„Tėvams patartina sekti vaiko veiklą šiose programėlėse – periodiškai patikrinti, su kuo vaikas bendrauja, pakalbėti apie tai, kokiu turiniu vaikas gali dalintis ir kaip atpažinti patyčias bei pačiam nebūti jų iniciatoriumi. Tėvai taip pat gali pasirinkti kai kuriuos nustatymus. „Snapchat“ nustatymuose esančiame „Family Centre“ tėvai gali matyti, kaip jų vaikas naudojasi programėle, įskaitant tai, su kuo jis bendravo. Suaugusieji turi įsidiegti programėlę ir susieti savo paskyras pridėdami vaiką kaip draugą. „WhatsApp“ nustatymuose galima pažymėti, kad programėlė leistų į grupes pridėti tik žinomus kontaktus. „TikTok“ turi riboto režimo nustatymą, kuris apriboja netinkamą turinį“, – teigia D. Drakickas.

Pravers keli nustatymai

Gera žinia tėvams yra ta, kad tiek „iPhone“, tiek „Android“ telefonuose yra įdiegti sudėtingi tėvų kontrolės nustatymai, leidžiantys stebėti, ką vaikai veikia su savo įrenginiais. Pasak D. Drakicko, ruošiant įrenginį vaikui, svarbu jam sukurti atskirą „Apple ID“ ar „Google“ paskyrą tam, kad vaikas negalėtų savavališkai parsisiųsti programėlių, pasiekti netinkamo turinio ar atlikti internetinių pirkimų su paskyroje esančiais banko kortelių duomenimis.

„Svarbiausi dalykai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį vaikui duodant „iPhone“ telefoną, yra turinio ir privatumo apribojimų nustatymas, „iTunes“ ir „App Store“ pirkimų prevencija ir atviro turinio prevencija. Beveik visus tėvų kontrolės nustatymus rasite atidarę telefono nustatymus ir pasirinkę „Screen Time“ skiltį. Išmanusis jums leis nustatyti, kad tai jūsų vaiko įrenginys. Pirmą kartą atlikdami šį veiksmą turėsite sukurti prieigos kodą, taip pat „Apple ID“ ir slaptažodį“, – sako D. Drakickas.

Jis priduria, kad norint sekti vaiko buvimo vietą susietu „iPhone“ telefonu, „iPhone“ nustatymuose reikėtų pasirinkti „Privacy & Security“ skiltyje esančią „Location Services“ temą, kur galima rasti atitinkamas parinktis. Norint, kad vaikai patys negalėtų išjungti sekimo fukcijos, „Content & Privacy Restrictions“ skiltyje „Share My Location“ reikėtų pasirinkti funkciją „Don't allow“. Tuomet to paties meniu skirsnyje „Location services“ pasirinkite „Don't allow changes“. Atlikus šiuos veiksmus, galėsite sekti vaiko telefono buvimo vietą iš programėlės „Find My App“.

„Prie „Google“ tėvų kontrolės galima prisijungti per programėlę „Family Link“, kurią galite įdiegti į savo „Android“ įrenginį, tačiau ji veikia ir „iPhone“ telefonuose. Prisijungę prie „Family Link“, galite sukurti savo vaiko paskyrą, tada vaikui bus suteiktas jo paties „Gmail“ adresas, kurį reikės naudoti prisijungiant prie telefono. ‚Family Link“ galima nustatyti kitų programėlių naudojimo apribojimus, visiškai užblokuoti tam tikras programėles arba nustatyti dienos laiko limitą, apriboti turinį, kurį vaikai gali žiūrėti „YouTube“, įvesti „SafeSearch“, kad jie negalėtų lengvai pasiekti žalingo turinio, ir nustatyti komendanto valandą. Taip pat galite nustatyti buvimo vietos stebėjimą“, – pataria D. Drakickas.

Anot eksperto, nuo daugelio kibernetinių grėsmių internete apsisaugoti gali padėti specialūs interneto apsaugos produktai . Pavyzdžiui, „Tele2“ tinklo lygmeniu įdiegta apsauga suteikia tėvams galimybę blokuoti netinkamą turinį, pavyzdžiui, nustatyti, kad neveiktų tam tikri socialiniai tinklai, būtų užblokuota prieiga prie pornografinio turinio, prie su lošimais susijusių ir kitų žalingų svetainių. Be to, paslauga automatiškai aptinka kenkėjiškus puslapius ir akimirksniu užblokuoja prieigą prie jų. Apie bandymus įsilaužti klientai yra informuojami SMS žinute ar el. laiškais.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Apie grėsmes internete su vaikais kalbasi dar ne visi tėvai: ką aptarti tiesiog būtina?

Lietuvoje atlikto tyrimo duomenys rodo, kad šalyje pastebima sveikintina tendencija – vis daugiau tėvų su savo vaikais pasikalba apie grėsmes internete. Tačiau 14 proc. tėvų vis dar palieka vaikus savarankiškai naršyti prieš tai nepasikalbėję apie tai, kaip derėtų elgtis ir ko tikėtis virtualioje erdvėje. Pasak ekspertų, tai gali turėti ir itin neigiamų pasekmių – nusikaltimų prieš vaikus internete skaičius didėja.

Ką daryti jei „iPhone“ sušlapo?

Tikriausiai ne vienam teko girdėti patarimą, kad jei „iPhone“ sušlapo – reikia jį patalpinti į maišelį su ryžiais. Būtent šito daryti „Apple“ nerekomenduoja.

Telefono turėtojui: įsitikinkite, jog žinote dalykus, kurie padės išvengti itin didelės grėsmės duomenims ir santaupoms

„Google Play“ parduotuvė šiuo metu yra didžiausia tokio tipo programėlė pasaulyje, kuri įdiegta kone kiekviename „Android“ išmaniajame telefone. Nesunku nuspėti, jog ja naudojasi milijardai žmonių, o tai automatiškai paverčia šią aplikaciją ir internetinių nusikaltėlių jauku.

2024-05-08 20:29
Trys „iPhone“ ir „iPad“ aplikacijų valdymo patarimai
2024-05-02 14:27
Ar būtina visiškai uždaryti programėles, kad telefonas neišsikrautų ilgiau?
2024-04-29 20:27
Kaip „iPhone“ išjungti „NameDrop“ funkciją
2024-04-28 17:53
Primena, kam būtina atsinaujinti SIM kortelę: dėl vykstančių pokyčių kai kurie gali likti nepasiekiami
2024-04-26 12:41
Švarus telefonas veiks gerokai greičiau, ilgiau neišsikraus
2024-04-24 20:16
Kaip išjungti ar perkrauti visų modelių „iPhone“
2024-04-23 20:24
Dauguma Lietuvos tėvų riboja vaikų laiką internete: psichologas patarė, kaip nepažeisti vaiko privatumo
2024-04-19 08:52
Prie ekranų vaikai praleidžia ilgiau, nei manote: įveikti tėvų kontrolės nustatymus jiems – juokų darbas
2024-04-18 14:22
Įvardijo, kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: nepasitikrinę ryšio nustatymų, galite būti nepasiekiami
2024-04-17 08:23
Paprastai ir aiškiai: kodėl įspėjamuosius pranešimus kartais gauna ne visi gyventojai?
2024-04-13 11:46
Kam reikalingas vietovės nustatymas telefone ir kaip padaryti, kad „Google“ nežinotų jūsų buvimo vietos?
2024-04-10 17:21
Ką daryti, jei stringa mėgstamiausias kompiuterinis žaidimas
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama