Elektronika.lt
 2025 m. liepos 3 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 3 d. 17:43
Dirbtinis intelektas turi daugiau empatijos už žmogų: įspėja nepasitikėti aklai
Liepos 3 d. 14:39
Aplikacijų diegimas iš alternatyvių programėlių platinimo platformomų Europos Sąjungoje
Liepos 3 d. 11:40
VU pateikia švietimo iššūkių prognozes: mokslininkai ragina priemonių imtis jau dabar
Liepos 3 d. 08:26
„Ignitis grupė“ pradeda kurti energijos kaupiklių parkus Lietuvoje
Liepos 2 d. 20:22
Mokslininkų išradimas šokiruoja: šios naujos kartos baterijos gali sumažinti net ir išmetamų teršalų kiekį (1)
Liepos 2 d. 17:42
Vaikai vasarą leidžia ne kieme, o prie kompiuterio: ekrano laikas išaugo 40 proc.
Liepos 2 d. 14:31
„Philips Evnia 27M2N3501PA“: sukurtas siekiantiems aukščiausių rezultatų
Liepos 2 d. 11:21
Z karta šturmuoja darbo rinką: kaip susikalbėti skirtingų kartų atstovams?
Liepos 2 d. 08:35
„Xiaomi“ pristato „Xiaomi Smart Band 10“: stilinga naujiena išmaniam gyvenimui
Liepos 1 d. 20:13
Elektrinių automobilių burbulas netrukus sprogs? Kinijos bendrovės skambina pavojaus varpais
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Ryšio technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip patikrinti įrenginį, ar jame nėra šnipinėjimo programų

Publikuota: 2020-07-27 11:27
Tematika: Ryšio technika
Inf. šaltinis: LRT.lt

Nesvarbu, ar tai – smalsus bosas, ar pavydus partneris – niekam nėra suteikiama teisė šniukštinėti po jūsų telefoną ar nešiojamąjį kompiuterį. Tačiau taip nutinka, jei vienokiu ar kitokiu būdu į įrenginius instaliuojamos šnipinėjimo programos (angl. stalkerware). Šie programinės įrangos įrankiai sukurti taip, kad juos būtų sunku aptikti, tačiau žinant, kaip tai padaryti, viskas yra įmanoma, rašo „Wired“.

Kaip patikrinti įrenginį, ar jame nėra šnipinėjimo programų
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Šios rekomendacijos orientuotos į slaptas programas, tačiau nepamirškite, kad yra nemažai teisėtų tėvų kontrolės programėlių ar integruotų sekimo įrankių (tokių kaip „Apple Find My“), kuriuos gali naudoti jūsų šeimos nariai, ar jūsų įrenginį konfigūravę asmenys. Skirtumas tarp šių programų yra akivaizdus – įjungus pastarąsias programėles, telefone iš karto matosi, kad jos naudojamos, tačiau net ir tokiu atveju turėtumėte pasidomėti, kaip jos naudojamos.

Kaip patikrinti telefoną

Geroji žinia turintiems „iPhone“ telefonus yra tai, kad juose neįmanoma instaliuoti sekimo programų – „Apple“ griežtas požiūris į programas ir programų saugumą ne visuomet patinka šios firmos įrenginių naudotojams, tačiau jis puikiai pasitarnauja juos apsaugant. „iOS“ tiesiog neleidžia programėlėms prasiskverbti giliai į sistemą, kad būtų galima slapčia stebėti, ką veikiate savo telefonu.

Visgi yra viena išimtis – „nulaužtas“ telefonas, t. y. taip „patvarkytas“, kad į jį būtų galima instaliuoti bet kokias programas. Atsižvelgiant į tai, kaip sunku šiais laikais tokius dalykus įgyvendinti, tikimės, kad taip nėra – kažkas turėtų būti labai gerai pasikaustęs technologijose ir ilgesniam laikui pasiskolinti jūsų telefoną, kad tai padarytų. Lengviausias būdas patikrinti yra pažiūrėti, ar pagrindiniame ekrane yra programėlės pavadinimu „Cydia“ ir „SBSettings“.

Jei visgi išsiaiškinote, kad jūsų „iPhone“ buvo nulaužtas, problemą turėtų padėti išspręsti gamyklinių nustatymų atkūrimas (tik nepamirškite, kad tai padarius, visa telefone buvusi informacija išsitrins, todėl vertėtų pasidaryti jos kopiją). Paprasčiausia tai atlikti, prisijungus kompiuterį su „Mac“ ar „Windows“ operacine sistema – „Apple“ turi paruošę gaires, pagal kurias žingsnis po žingsnio pereisite visą procesą.

Įdiegti stebėjimo programėles į „Android“ įrenginius kiek paprasčiau, nors oficialiai jos irgi nėra leidžiamos – nustačius, kad programa vykdo sekimą, „Google“ pašalins ją iš „Play Store“. Būna, kad kai kurios programėlės praslysta pro šią kontrolę, tačiau norint, kad jos atsidurtų jūsų telefone, kažkas turės jas ten suinstaliuoti. Tai turėtų būti svarbiausias įspėjamasis signalas – jei patys konfigūravote savo „Android“ telefoną ir niekas nėra naudojęsis juo ilgiau kaip keletą sekundžių, sekimo programėlių jame būti neturėtų.

Jei su jūsų telefonu buvo atliekamos kokios nors manipuliacijos, tai galite pastebėti iš tokių požymių kaip greitais įkaitimas įkrunant bateriją, ar greitai išsikraunanti baterija, nenaudojant telefono. Gali atsirasti netikėtų pranešimų, pailgėti telefono išjungimo ir įjungimo laikas. Nieko nuostabaus, nes sekimo programos sukurtos taip, kad jas būtų sunku aptikti, tačiau bet koks neįprastas telefono elgesys jums turėtų sukelti įtarimų.

Stebėjimo programėlės paprastai slepia savo piktogramas, tačiau jos gali išlįsti bendrame programėlių sąraše kokiu nors įtarimo nekeliančiu alternatyviu pavadinimu. „Android“ telefone susiradę „Nustatymus“, spustelėkite „Programos ir pranešimai“, tuomet „Žiūrėti visas programas“ ir pasitikrinkite. Sekimo programos gali slėptis ir pačiame nustatymų meniu (dažnai su saugumu susijusiuose skyriuose) – ieškokite įtartinai atrodančių ar anksčiau nematytų meniu punktų.

Kaip patikrinti kompiuterį

Daugelis „Android“ ir iOS operacinėms sistemoms taikomų sekimo programų aptikimo principų tinka ir „Windows“ bei „macOS“. Pirmiausia, kažkas kitas turi turėti prieigą prie jūsų kompiuterio arba apgaulės būdu priversti jus pačius instaliuotis tam tikrą programą – ne taip sunku bendradarbiui iš IT skyriaus, paruošiančiam jums darbinį kompiuterį, tačiau kiek sunkiau kuriam nors šeimos nariui. Kaip visuomet rekomenduojama apsaugoti savo nešiojamąjį ar stacionarų kompiuterį asmenine paskyra su slaptažodžiu, taip pat pravartu atkreipti dėmesį į kompiuterio fizinį saugumą – kas kitas turi prie jo prieigą ir kada.

Jei patys norite pabandyti išnarplioti šį detektyvą, kompiuteryje su „Windows“ operacine sistema atsidarykite „Task Manager“ (ieškokite jo užduočių juostoje esančiame paieškos laukelyje), o kompiuteryje su „macOS“ pasirinkite „Activity Monitor“ (ieškokite jo „Spotlight“ per Cmd+tarpas), kad pamatytumėte visas veikiančias programas. Turėkite omenyje, kad sekimo programos paprastai „neprisistato“ tikruoju savo vardu, dažnai apsimeta sistemine programa ar užsikoduoja sutrumpinimu, kurio, greičiausiai, nepastebėsite.

Peržiūrėkite visas programas, kurias matote ekrane atsiradusiame lange. Jei pastebėsite nepažįstamų programų, kažkokių neatitikimų su tuo, ką esate instaliavę, ar šiaip kurios nors programos veikla pasirodys įtartina (galbūt naudoja per daug atminties), pakanka nedidelės paieškos internete, kad išsiaiškintumėte, su kuo turite reikalą.

Taip pat vertėtų patikrinti kartu su operacine sistema įsijungiančias programas, nes daugelis sekimo įrankių taip daro. Kompiuteryje su „Windows“ operacine sistemą šį sąrašą rasite „Task Manager“ „Start-up“ lange, o su „macOS“ – teks atsidaryti „System Preferences“, tuomet pasirinkti „Users & Groups“ ir „Login Items“. Vėlgi paieškokite internete informacijos apie bet kurią programą, dėl kurios nesate tikri.

„macOS“ atveju sekimo programoms reikės kelių papildomų leidimų, kuriuos galite patikrinti tokiu būdu: iš „System Preferences“ eikite į „Security & Privacy“, o tada į „Privacy“. Patikrinkite „Input Monitoring“ ir „Full Disk Access“ įrašus, nes sekimo programoms greičiausiai prireiks šių leidimų. „Windows“ tokių nustatymų neturi, tačiau programoms suteikiamus leidimus (ypač prieigą prie vietos, kameros ir pan.) galima pamatyti „Settings“ meniu pasirinkus „Privacy“ ir slenkant žemyn iki „App permissions“.

Kaip jau minėjome, jei jūsų darbdavys skaičiuoja jūsų darbo valandas, tokia programa turi būti aiškiai matoma ir naudojama su jūsų sutikimu. Tačiau jei iš tiesų nerimaujate, „Windows“ ar „macOS“ sistemos perkrovimas turėtų padėti atsikratyti didesnės dalies slaptų sekimo įrankių, jei manote, kad tokių yra (tik nepamirškite pasidaryti kompiuteryje saugomos informacijos kopijos).


LRT

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kelionėse naudojatės viešu „Wi-Fi“ ir įkrovimo stotelėmis? Ekspertas įspėja dėl grėsmių

Keliaujant telefonas tampa mūsų dešiniąja ranka – juo planuojame maršrutus, fiksuojame įspūdžius ir bendraujame su pasauliu. Tačiau būtent atostogų metu atsipalaiduojame ne tik nuo darbų, bet ir nuo įpročio akylai saugoti savo asmeninius duomenis mobiliajame įrenginyje. Keliaujant grėsmės sukčiams nutekinti jūsų asmeninius duomenis tyko kiekviename žingsnyje.

Kraunate telefoną naktį? Štai kodėl tai kenkia jūsų telefonui

Nors daugelis vartotojų vis dar vadovaujasi mitu, kad išmanųjį telefoną būtina įkrauti iki 100 proc. ir retkarčiais visiškai iškrauti, ekspertai sako – tai pasenusi praktika, kuri šiuolaikiniams telefonams ne tik nereikalinga, bet ir gali būti žalinga.

Greitas išmaniojo telefono įkrovimas: sužinokite, ar tai išties kenkia jūsų įrenginiui ir ką reikėtų daryti

Šiandien sunku rasti žmogų, kuris nebūtų bent kartą ieškojęs laido ar įkroviklio vidury dienos, net ir tada, kai jo išmanusis prieš kelias valandas buvo prijungtas prie rozetės. Būtent todėl gamintojai vis dažniau siūlo greito įkrovimo technologiją, galimybę per keliasdešimt minučių pilnai įkrauti bateriją. Tačiau kartu su greičiu atsiranda ir nerimas, ar toks spartus įkrovimas nekenkia baterijai?

2025-06-16 08:09
3G ryšio eros pabaiga – ką būtina padaryti jau šiandien
2025-06-10 17:51
Telefonuose – visas gyvenimas: kaip juos apsaugoti keliaujant užsienyje?
2025-06-10 14:09
Kaip vaikui išrinkti pirmąjį telefoną ir užtikrinti jo saugumą internete
2025-06-10 11:43
Kaip išlikti pasiekiamam bet kokiu oru
2025-06-10 08:37
Stichijai siaučiant: primena, kaip telefone įsijungti saugos pranešimus
2025-06-09 14:16
Kaip pasirinkti vidutinio lygio telefoną paprastam vartotojui?
2025-06-08 08:56
Vasarą – išbandymai jūsų telefonui: atskleidė, kaip išvengti nuostolių
2025-06-04 11:37
10 žingsnių, kuriuos reikia padaryti nupirkus išmanųjį senjorui (1)
2025-06-03 08:29
Kaip „iPhone“ ir „iPad“ blokuoti telefono numerius, kontaktus ir el. laiškus
2025-05-20 17:20
Padarykite susirašinėjimą „iPhone Messages“ aplikacijoje saugesniu
2025-05-19 20:27
Ar verta mokėti 1000 eurų už kamerą telefone?
2025-05-16 20:35
Ekspertai atskleidė: šios 5 klaidos naikina jūsų telefono bateriją greičiau nei pavojingiausi virusai
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama