Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
Balandžio 25 d. 14:36
Gegužę – svarbūs pokyčiai tūkstančiams „Shopify“ vartotojų (1)
Balandžio 25 d. 12:27
Grėsmės vaikų mobiliuosiuose telefonuose: ką apie tai galvoja tėvai?
Balandžio 25 d. 10:41
Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?
Balandžio 25 d. 08:32
HMD pristatė tris atnaujintus „Nokia“ mygtukinius telefonus
Balandžio 24 d. 20:16
Kaip išjungti ar perkrauti visų modelių „iPhone“
Balandžio 24 d. 17:16
Nuo blynus kepančių robotų iki miesto priežiūros technologijų – „Tech_Champ 2024“ hakatone komandos kūrė naujoves
Balandžio 24 d. 14:32
Pristatytas 816 AG „Mercedes-AMG GT 63 S E PERFORMANCE“ kupė
Balandžio 24 d. 11:26
Švietimo ekspertai sutaria: universitetų aljansai – galimybė turėti geresnę švietimo sistemą
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Ryšio technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Karantino metu itin suaktyvėjus telefoniniams sukčiams iš viso pasaulio, lietuviai susidūrė ir su dažnesnėmis „Wangiri“ skambučių atakomis. Atakuojant į lietuvių telefonus tik kelioms sekundėms skambinama iš nepažįstamo numerio užsienyje, tikintis, kad į juos bus atskambinta ir taip vartotojus bus galima nukreipti į brangiai apmokamas ryšio linijas. Norint apsisaugoti nuo netikėtai išaugusios mobiliojo ryšio sąskaitos, rekomenduojama į tokius skambučius neatsakinėti, neperskambinti, o numerius įtraukti į telefono juodąjį sąrašą.

Nauja „Wangiri“ telefoninių sukčių atakos banga Lietuvoje: kas tai ir kaip apsisaugoti?

„Vien „Bitės“ tinkle per karantiną patyrėme tris itin stiprias „Wangiri“ atakas – iš Alžyro, Tuniso ir Jamaikos – ir keletą mažesnių iš Moldovos, Namibijos, Saudo Arabijos ir Kenijos. Klientams šios atakos nėra pavojingos, nebent vartotojai, pamatę praleistus skambučius iš nepažįstamų, ne lietuviškų telefono numerių, perskambina“, – sako Saulius Skirmantas, „Bitės“ IT ir kibernetinio saugumo vadovas.

„Wangiri“ ataka: kas tai ir kaip veikia?

Turbūt esate susidūrę su situacija, kai į jūsų telefoną atkeliauja nelauktas nepažįstamo numerio skambutis, prasidedantis ne lietuvišku kodu „+370“, o kita skaičių kombinacija. Kartais skambutis baigiasi vos po keleto sekundžių, kartais trunka ilgiau, bet į jį atsakius, nutrūksta iš karto po sujungimo. Būtent taip atrodo naujausia telefoninių sukčių afera, vadinama „Wangiri“.

„Tai palyginti nauja apgavystės schema, bet ji jau spėjo apaugti įvairiausiomis legendomis. Vieni sako, kad atsakius į nepažįstamą skambutį iš užsienio, akimirksniu neva bus nuskaičiuoti jūsų sąskaitoje esantys pinigai. Kiti klaidingai teigia, kad tai tik ryšio nesusipratimas, kai skambučiai tiesiog pasiklysta tinkle. Vis tik realybė tokia, jog skambučiai yra kruopščiai apgalvotos telefoninės apgaulės schema, kuri itin naudinga apgavikams, o nesiimant tinkamų veiksmų, pavojinga vartotojų piniginėms“, – pasakoja S. Skirmantas.

Į jūsų telefoną atakos metu įeinantys skambučiai suprogramuoti taip, kad atrodytų lyg atliekami iš patikimo telefono numerio. Atskirti „Wangiri“ atakos numerį padės pirmieji trys numerio skaičiai, rodantys šalies kodą. Jei tai nėra „+370“, kodas, reiškiantis, jog skambinama iš Lietuvos – jums skambina iš užsienio. Jei ten neturite pažįstamų žmonių ar nesitikite sulaukti skambučių, didelė tikimybė, kad tai gali būti sukčių ataka.

Paprastai skambinama labai trumpą laiką, tik tiek, kad vartotojai į juos atsakyti nespėtų. Tuomet laukiama, kol žmonės perskambins. Tai padarius, skambutis peradresuojamas į aukščiausios kainos paslaugų (angl. premium rate service, PRS) tinklą užsienyje, kur skambučio kaina – itin didelė. Sukčiai perskambinusius asmenis tinkle bando užlaikyti kiek įmanoma ilgiau ir taip išauginti vartotojų sąskaitą.

„Ši schema veikia tokiu principu, jog sukčiai gauna dalį ataką organizuojančios užsienio telekomunikacijų bendrovės pelno, gauto už į tinklą atvestų skambučių sugeneruotas pajamas. Būtent todėl, skambučiai tokie trumpi – laukiama perskambinimo, kad vartotojas būtų priviliotas į brangiai apmokestintą tinklą ir jame išlaikytas kiek galima ilgiau. Tokiu būdu žmogus nukenčia už bereikšmio skambučio minutes mėnesio pabaigoje sumokėdamas didesnę nei įprastą sumą, o sukčiai gauna dalį tos nesąžiningos kompanijos gauto pelno“, – pasakoja S. Skirmantas.

Atakos pavadinimas „Wangiri“ kilo iš japoniško žodžio, reiškiančio „vienas signalas ir numesta“ (angl. one ring and cut) – būtent tokia ir yra jos veikimo principo esmė. Nuo atakos apsisaugoti lengva – skambutį ignoruokite, o po jo adresatui neperskambinkite. Ataka efektyvi tik tuo atveju, jei po praleisto skambučio patys bandote susiekti su skambinusiais asmenimis.

Nuskaityti banko duomenų skambinant – neįmanoma

Turėdami omenyje tai, kaip veikia ši schema, vartotojai gali būti ramūs dėl savo banko sąskaitų ar duomenų saugumo. Mitas, kad šiuos duomenis galima pavogti telefoninio skambučio metu. Vien atsiliepus į skambutį, prarasti telefono duomenis ar perduoti prisijungimo prie sąskaitų informaciją – neįmanoma. Didžiausia grėsmė šiuo atveju kyla jūsų piniginei – kuo ilgiau būsite sujungti su sukčiumi, tuo didesnę sąskaitą gausite.

„Kadangi sukčiai uždirba tik iš tų vartotojų, kurie jiems perskambina, pirmasis žingsnis, gavus tokį skambutį – jį ignoruoti arba atmesti ir skambinančiam neperskambinti. To jūsų saugumui užtikrinti visiškai pakanka. Jei praėjusių atakų metu į skambutį atsakėte, o jam iš karto nutrūkus, dėmesio nebekreipėte, nuo atakos taip pat nenukentėjote. Problema nutinka tik tada, kai perskambinate ir po sujungimo ilgai nepadedate ragelio“, – aiškina S. Skirmantas.

Tokius skambučius visu pajėgumu stengiasi blokuoti mobiliojo ryšio operatoriai. Vis tik jei norite būti tikri, kad pasikartojantys skambučiai iš kurio nors numerio baigtųsi, tą numerį galite įtraukti į telefono juodąjį sąrašą – tokią funkciją turi beveik visų telefonų gamintojai.

„Norėdami užblokuoti kokį nors numerį „Apple“ įrenginiuose, praleistų skambučių sąraše paspauskite šalia konkretaus numerio esančią raidelę „i“. Atsivėrusio lango apačioje, rasite mygtuką „Block this caller“ – paspaudę jį, numerį įtrauksite į juodąjį sąrašą. „Android“ operacinės sistemos telefonuose numerį užblokuosite taip: viršutiniame dešiniajame „Telefono“ (angl. Phone) programėlės kampe palieskite trimis taškais žymimą meniu, tada pasirinkite „Nustatymai“ (angl. Settings). Čia rasite blokuotus numerius ir į šį sąrašą galėsite įtraukti naujus. Jei norite automatiškai užblokuoti nežinomus skambintojus, tiesiog pasirinkite parinktį „Blokuoti anoniminius skambučius“ (angl. Block anonymous calls)“, – pataria S. Skirmantas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama