Elektronika.lt
 2025 m. liepos 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 8 d. 17:42
Kodėl buvusio darbuotojo elektroninis paštas gali tapti galvos skausmu?
Liepos 8 d. 14:26
Skaitmeninis pervargimas: mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... technologijos
Liepos 8 d. 11:50
KTU magistrantė tyrė Kauno mokytojų pasirengimą dirbtinio intelekto taikymui mokymo procese
Liepos 8 d. 08:20
Kaip „Messages“ aplikacijoje kontroliuoti siunčiamų nuorodų išvaizdą
Liepos 7 d. 20:49
Šis triukas padės naudotis televizoriumi kaip monitoriumi, bet turi ir vieną didžiulį trūkumą
Liepos 7 d. 17:46
KTU profesorius Tomas Ruzgas: matematinis modeliavimas versle – tas pats, kas kompasas jūroje
Liepos 7 d. 14:12
Ką daryti, jei „Google“ paieškoje randate klaidinančią informaciją apie save?
Liepos 7 d. 11:54
Kandidatų patirtys, kurių verslai nenori girdėti: kaip DI transformuoja atrankas
Liepos 7 d. 08:49
Saulė ir jūra – malonu odai, bet pavojinga telefonui: kodėl vasarą įrenginiai nukenčia dažniau?
Liepos 6 d. 20:43
Ketinate įsigyti naują dulkių siurblį? Įvardintos klaidos, kurias daro daugelis pirkėjų ir paskui gailisi
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys   | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Skaitmeninis pervargimas: mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... technologijos

Publikuota: 2025-07-08 14:26
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Skundžiatės nuovargiu, nors miegojote aštuonias valandas? Nesusikaupiate darbe, nors nieko fiziškai sunkaus nedarote? Jūsų poilsis su telefonu ar serialu nebeatneša palengvėjimo? Gali būti, kad esate vienas iš daugybės žmonių, kenčiančių nuo dar nediagnozuojamos, bet sparčiai plintančios būklės – skaitmeninio pervargimo, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Skaitmeninis pervargimas: mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... technologijos
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Apie tai vis garsiau kalba ne tik psichologai, bet ir IT sektoriaus atstovai. Paradoksalu, bet technologijos ne tik kuria problemą, bet siūlo ir sprendimus. Tik ar gebame tuo pasinaudoti?

Kas yra skaitmeninis pervargimas ir kodėl jis kyla?

Skaitmeninis pervargimas – tai fizinis, kognityvinis ir emocinis išsekimas, kylantis dėl nuolatinio skaitmeninių technologijų naudojimo. „Kol kas tai nėra kažkokia oficiali diagnozė, bet vis dažniau pasitaikantis šiuolaikinio gyvenimo reiškinys.

Skaitmeninis pervargimas iš esmės primena darbinį perdegimą, jis taip pat pasireiškia sumažėjusia koncentracija, dirglumu, smukusiu produktyvumu, nuolatiniu nuovargiu net poilsio metu, padidėjusiu nerimastingumu, suprastėjusia miego kokybe“, – skaitmeninio pervargimo požymius vardina psichologė Ilona Laukienė. Žmonės taip pat gali patirti akių, galvos, kaklo ir nugaros skausmus.

Skaitmeninio pervargimo priežastys slypi tiek mūsų darbo pobūdyje, tiek ir tame, kaip leidžiame laisvalaikį. Technologijų pažanga sukūrė naują darbo modelį, kuriam būdingi nuotoliniai susitikimai, galimybė būti pasiekiamu 24/7, daugybė informacijos kanalų, specialių programėlių ir begalinis nuolatinės informacijos srautas. Visai tai lemia kognityvinę perkrovą, trukdo koncentruoti dėmesį.

„Tačiau net ir po darbo ar darbo pertraukėlių metu, užuot pailsėję nuo ekranų, mes vėl griebiamės telefonų ar kitų ekranų. Norime pailsėti „skrolindami“, bet iš tiesų tik dar labiau pavargstame ir darome sau meškos paslaugą. Formuojasi net ir priklausomybė, nes nuolat norime gauti dopamino dozę“, – įspėja psichologė.

Esminis veiksnys – organizacijos kultūra>

Skaitmeninių darbo vietų ekspertai tvirtina, kad savo darbe taip pat susiduria su dideliu skaitmeninės informacijos srautu, galinčiu nulemti pervargimą. Užklausų, prašančių padėti suvaldyti šį reiškinį, vis dažniau sulaukiama ir iš klientų.

„Yra daugybė būdų – technologinių, organizacinių ir individualių, kaip galime mažinti skaitmeninį nuovargį“, – tvirtina „Atea“ skaitmeninių darbo vietų kompetencijų centro vadovas Rimas Kareiva.

Vis dėlto technologiniai sprendimai organizacijos lygmeniu, visų pirma, atsiremia į organizacijos kultūrą. „Organizacijos viduje turi būti esminis kultūrinis sutarimas dėl darbo ir poilsio atskyrimo: iki kada mes galime būti pasiekiami, kaip greitai reikia atsakyti į el. laiškus, kokias ribas nusistatome ir pan. Jei šiuolaikinė organizacija supranta, produktyvus darbuotojas tai pailsėjęs darbuotojas, ji ieškos galimybių, kaip valdyti informacinį krūvį – mažins kanalų, programų skaičių, diegs tam tikrus centralizuotus įrankius, edukuos darbuotojus“, – tvirtina Rimas Kareiva.

Svarbu, kad darbuotojas nebūtų paliktas vienas pasirinkimų gausoje, o produktyvumo sprendimai būtų diegiami visos organizacijos mastu. „Tai gali būti el. pašto ir kalendoriaus pranešimų konfigūravimas, produktyvumo įrankių, tokių kaip „Microsoft Planner“ ar „Viva“, dirbtinio intelekto programėlių, pasitelkimas“, – vardina pašnekovas.

Jis atkreipia dėmesį, kad vis dar nėra plačiai naudojami tokie patogūs sprendimai, kaip pavyzdžiui, susitelkimo („focus“) laiko nustatymai. „Aš ir asmeniškai šią priemonę labai dažnai naudoju, darbo dienoje yra keli laiko tarpai, kai susitelkiu tik į susikaupimo reikalaujančias užduotis. Tuo metu man nėra siunčiami jokie el. laiškai ar kiti pranešimai ir kiekviena nauja žinutė neblaško dėmesio“, – dalinasi Rimas Kareiva.

Šiuos nustatymus, jei jie nėra įdiegti organizacijos lygiu, lengva susirasti ir patiems. Tereikia paieškoti įrenginio operacinės sistemos ir naudojamų programėlių nustatymų („Notifications” ir „Focus time”) bei juos pasikoreguoti pagal savo asmeninius poreikius.

Uždarykite tuos 20 „langų“ savo ekrane

Nors organizacijos vaidmuo yra svarbus, tačiau žmonės, be abejo, gali valdyti savo skaitmeninį nuovargį, praktikuodami tinkamus skaitmeninės higienos ir darbo įpročius.

„Pavyzdžiui, galima gaunamus laiškus suskirstyti į tam tikrus kategorijas, taip bus lengviau atsirinkti, ką reikia padaryti skubiau, o kas gali ir palaukti. Taip pat kompiuterio ekrane nereiktų laikyti ir atidarytų keliasdešimt skirtingų langų, tai ne tik lėtina kompiuterio darbą, bet ir blaško dėmesį. Elementarios pertaukėlės, skirtos pailsinti akims ir galvai po 30 -45 min. sutelkto darbo, taip pat padeda užkirsti kelią nuovargiui“, – primena „Atea“ skaitmeninių darbo vietų produktų vadovas Ernestas Braževičius.

Langų kompiuterio ekrane uždarymas taip pat padeda išvengti kelių užduočių atlikimo vienu metu, vadinamojo „multitaskingo“. „Mūsų dėmesys yra ribotas, sunku vienu metu kokybiškai daryti kelis dalykus. Kalbant apie el. laiškus, taip pat galime susitarti dėl taisyklių tiek organizacijos viduje, tiek su savimi pačiu – juk nieko nenutiks, jei neatsakysite į laišką iškart“, – akcentuoja Ernestas Braževičius.

Savaime išsijungiantys monitoriai ir ausinės, raginančios atsigerti

Paradoksalu, kad mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... pačios technologijos. Didieji gamintojai suprato, kad tam tikra riba, susijusi su technologijų naudojimu, gali būti lengvai peržengta, todėl patys kuria įrangą, padedančią efektyviau rūpintis savo fizine ir psichologine sveikata.

„Naujausi tik šį pavasarį pristatyti monitoriai turi įmontuotą akių sekimo funkciją. Pavyzdžiui, jei patalpoje pritemsta, monitorius automatiškai įjungia mėlynos šviesos filtrą. Taip pat tokie monitoriai, kas kažkiek laiko, patys užgesta ir priverčia jus padaryti bent trumpą pertraukėlę, kad atsitrauktumėte nuo kompiuterio“, – pasakoja skaitmeninių darbo vietų specialistas.

Pasak jo, panašios tendencijos matomos ir kituose įrenginiuose. „Vieno didžiausiu kompiuterinės ir periferinės įrangos gamintojo ausinių naudojama programinė įranga turi sveikatos ir darbo tvarkymo pagalbos (angl. „well-being“) funkciją, kuri gali ne tik padėti riboti išorinį triukšmą, bet ir fiksuoti naudotojo dėmesio apimtį.

Pavyzdžiui, „Vision breaks“ funkcija primena, kad laikas pailsėti akims, o „Hydration reminders“ gali priminti, kad atėjo laikas atsigerti vandens. Dažname telefone taip pat yra funkcija, leidžianti analizuoti savo ekrano laiką, ir skatinanti jį riboti“, – sako Ernestas Braževičius.

Vis dėlto vien technologiniai sprendimai problemos neišspręs, ypač jei po darbo ir toliau liekame „priklijuoti“ prie ekranų. Todėl bent jau ilsintis reiktų vengti ekranų, o vietoj to – ieškoti kitų poilsio formų.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Skaitmeninis pervargimas: mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... technologijos

Skundžiatės nuovargiu, nors miegojote aštuonias valandas? Nesusikaupiate darbe, nors nieko fiziškai sunkaus nedarote? Jūsų poilsis su telefonu ar serialu nebeatneša palengvėjimo? Gali būti, kad esate vienas iš daugybės žmonių, kenčiančių nuo dar nediagnozuojamos, bet sparčiai plintančios būklės – skaitmeninio pervargimo.

Ką daryti, jei „Google“ paieškoje randate klaidinančią informaciją apie save?

Ar kada nors „googlinote“ save ir aptikote nemalonią ar net klaidinančią informaciją? Tokie atradimai gali sukelti ne tik emocinį diskomfortą, bet ir realią žalą jūsų reputacijai ar veiklai. Kada galima reikalauti, kad tokie duomenys būtų pašalinti iš paieškos rezultatų, ir kaip tai padaryti?

Apklausa: dalis gyventojų kortelių PIN kodus vis dar nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti

Nors didesnė dalis gyventojų banko kortelių PIN kodus prisimena mintinai, vis dar netrūksta ir tokių, kurie šią jautrią asmeninę informaciją yra užsirašę. Dešimtadalis gyventojų užrašytus PIN kodus nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti ir primena pagrindines taisykles, kaip išvengti sukčių atakų ar vagysčių.

2025-06-01 14:07
Kibernetinio saugumo incidentų raportavimas: kokių veiksmų imtis įvykus kibernetinei atakai?
2025-05-31 08:18
Sukčių taikiklyje – neatidūs keliautojai: į ką svarbu atkreipti dėmesį prieš išvykstant
2025-05-14 17:26
Ekspertas apie sukčių įžūlumą: „Mobiliojo ryšio operatorius to jūsų niekada neprašys“
2025-04-27 17:45
Kur palikti nebereikalingą elektroninę įrangą ir baterijas
2025-04-25 14:34
Netikėtas paveldėjimas: nusišypsojusi sėkmė ar sukčių gudrybė?
2025-04-22 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
2025-04-17 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
2025-04-11 20:22
Daugelio jūsų klaviatūros – tikra mikrobų prieglauda, pateikiami tinkamos priežiūros patarimai
2025-04-11 17:49
Socialiniuose tinkluose viešinamas gyvenimo detales stebi ir sukčiai: kaip neatskleisti per daug?
2025-04-02 08:33
Įspėja norinčius apsipirkti „Facebook“ platformoje: apgavystėms pasitelkiamos net kurjerių tarnybos
2025-04-01 14:27
Bankas įspėja: niekam neatiduokite savo mokėjimo kortelės ar grynųjų pinigų
2025-03-31 20:38
Kada bankas gali jums paskambinti ar paprašyti jūsų duomenų?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama