Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 1 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 1 d. 21:08
Kibernetiniai nusikaltėliai naudoja NFC pinigų vagystėms iš žmonių
Gegužės 1 d. 15:32
Šią klaidą su mikrobange daro beveik visi: ne tik trumpina prietaiso gyvavimo laiką, bet ir kelia pavojų
Gegužės 1 d. 09:27
NEO TOOLS raktų komplektai lagaminuose
Balandžio 30 d. 20:39
Išmanusis telefonas nukrito ant žemės? Štai kodėl neverta iškart panikuoti, bet ir delsti pavojinga
Balandžio 30 d. 17:15
Nuo laboratorijos Vilniuje iki Tarptautinės kosminės stoties – lietuviškos molekulės prieš radiaciją
Balandžio 30 d. 14:39
5 aukštosios mokyklos skirs 1 mln. EUR finansavimą EDINA sistemos atnaujinimui
Balandžio 30 d. 11:29
Kvantiniai deimantai – įrankis ir karo lauke, ir vėžio diagnostikoje
Balandžio 30 d. 08:51
„Trafic“, „Estafette“ ir „Goelette“ – pirmosios „Renault“ programiškai valdomos transporto priemonės, sukurtos „Ampere“
Balandžio 29 d. 20:25
8K televizoriai – revoliucija ar brangus triukas? Štai ką gamintojai nutyli
Balandžio 29 d. 17:43
Naujos taisyklės darbo rinkoje: dirbtinis intelektas atims darbą iš tų, kurie juo nesinaudos
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?

Publikuota: 2024-12-03 11:25
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro analizė parodė, kad 2024-ųjų antrąjį ketvirtį, t. y. vos per tris mėnesius, sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 4,1 mln. eurų. Finansų įstaigos sustabdė 38 proc. bandymų apgauti gyventojus, tačiau prarastos sumos vis tiek – milžiniškos. Banko „Bigbank“ specialistai pastebi, kad finansiniai sukčiai aktyviau pasinaudoja technologijų pažanga ir vartotojų elgsenos pokyčiais, rašoma „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.

Sukčiai šiemet imasi apsukresnių gudrybių – kaip nepasimauti?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Sukčiavimas su dirbtiniu intelektu ilgainiui pasieks ir Lietuvą

Apie dirbtinį intelektą kalbama labai daug, tačiau ši technologija gali būti lengvai pritaikoma sukčiavimui – tokie atvejai jau pastebimi JAV ir tik laiko klausimas, kada tai bus naudojama ir Lietuvoje. Technologijų entuziastas Lukas Keraitis užfiksuotame vaizdo įraše pademonstravo, kaip ši technologija gali būti panaudota jau dabar. Pavyzdžiui, dirbtinio intelekto programa, ištreniruota keliais garso įrašais, geba ganėtinai tikroviškai atkartoti paties L. Keraičio balsą ir ištarti iš anksto įrašytas lietuviškas frazes.

Banko „Bigbank“ kokybės vadovė Kristina Kuzelytė-Margevičienė teigia, kad būtent tai yra vienas iš inovatyviausių finansinio sukčiavimo būdų: „Blogų kėslų turintys asmenys gali panaudoti klonuotus balsus, kad sukeltų skubos ar panikos jausmą, pavyzdžiui, apsimesdami nelaimės ištiktais šeimos nariais ir prašydami pinigų. Ši taktika ypač veiksminga, nes dirbtinio intelekto sukurtas balsas gali skambėti labai įtikinamai, visai kaip kurio nors artimo žmogaus, todėl aukoms sunku suvokti, kad yra apgaudinėjamos, o apie tokias technologijas daugelis aukų paprasčiausiai dar nežino. Jos jau veikia net ir lietuvių kalba, todėl yra itin pavojingos.“

Sukčiai taip pat naudoja DI technologijas, kad sukurtų tikroviškus vaizdo įrašus ir garso įrašus, kurie gali būti panaudojami kartu su labiau tradiciniais sukčiavimo metodais, pavyzdžiui, kviečiant „investuoti“.

Naudojant „deepfake“ technologiją galima imituoti žinomus įmonių vadovus ar kitus autoritetingus asmenis, o tuomet, pasitelkiant ir psichologinį spaudimą, žmonės yra priverčiami „investuoti“.

Lietuvoje dirbtinis intelektas sukčiavimui dar nėra plačiai naudojamas, tačiau kitos technologijos jau dabar pasitelkiamos nuolat. Pavyzdžiui, fiktyvūs pasiūlymai investuoti gali būti reklamuojami įvairiose interneto svetainėse ar net socialiniuose tinkluose. Dažniausiai iš vartotojų reikalaujama išankstinio mokėjimo arba asmeninės informacijos. Žmonės viliojami itin palankiomis sąlygomis, tačiau net nepasidomi, ar reklamuojama finansų bendrovė apskritai egzistuoja.

Tokiu būdu, reklamuojant „ypatingus pasiūlymus“, gali būti prisidengiama ir labdaringa veikla, pigiais produktais ar loterijomis. Todėl prieš pasitikint bet kokia reklama, reikėtų pasidomėti, kas ją užsakė, o gavus netikėtą skambutį su pagalbos prašymu, įsitikinti, ar tikrai skambina artimas žmogus.

Ir toliau siunčiamos įtartinos SMS žinutės

SMS žinutės su įvairiausiomis nuorodomis apgavikų siunčiamos jau ne pirmus metus. Pastaruoju metu sukčiai vis dažniau pasitelkia „Whatsapp“, „Viber“ ar „Telegram“ programėles, o žinučių turinys nuolatos keičiasi.

Kai kuriais atvejais SMS žinutėje gali būti nuoroda, kuria gali būti bandoma pasisavinti jūsų duomenis. Kartais tai gali būti el. pašto prisijungimo duomenys, kitais atvejais – tiesiog jūsų namų adresas ir asmeniniai duomenys, o kartais – netgi ir prisijungimo prie banko duomenys.

Be abejo, trumposios žinutės su nuorodomis dažnai siunčiami ne tik siuntų tarnybų, bet ir bankų bei kitų organizacijų vardu, prašant atnaujinti savo duomenis, patikrinti informaciją dėl gautos baudos ar pan. Tad gavus bet kokią žinutę su nuoroda – labai svarbu patikrinti jos siuntėją ir pačią nuorodą – ar jos adresas tikrai atrodo patikimai.

„Manipuliuojama žmonių smalsumu. Natūralu, kad gavus pranešimą apie siuntą, baudą ar gautą pavedimą, norima pasitikrinti. Kartais žmonės iš tikrųjų laukė kokio nors pavedimo, siuntos ar netgi baudos ir nepastebi, kad siuntėjas – visai ne tas. Jeigu prarandama tik nedidelė suma pinigų, apgavystė nėra labai skaudi. Tačiau savo duomenis reikėtų saugoti labai atsakingai – jie gali būti panaudoti daug didesniam nuostoliui sukelti arba net tolimesnėms apgavystėms siekiant pasisavinti tapatybę, lėšas banko sąskaitoje ir pan.“, – įspėja K. Kuzelytė-Margevičienė.

Renkami duomenys naudojami gudrioms apgavystėms

Sukčiai renka duomenis apie savo aukas įvairiais būdais. Dažnai jiems net nereikia daug pastangų – žmonės didelę savo gyvenimo dalį skelbia socialiniuose tinkluose.

Pavyzdžiui, auka gali būti priversta patikėti, kad mirė tolimas giminaitis užsienyje, o banko darbuotoju apsimetęs asmuo esą gali padėti gauti palikimą. Tačiau galutinis tikslas – išvilioti pinigus, reikalingus tariamiems veiksmams atlikti.

Sukčiai bendrauja su aukomis telefonu ar per programėles, prisistatydami bankų darbuotojais arba kitų institucijų atstovais. Jie manipuliuoja aukomis naudodamiesi surinktais duomenimis.

„Jeigu tariamas banko darbuotojas žino apie jūsų naujai įsigytą automobilį, gyvenamosios vietos adresą ar kitas detales, jo prašymai prisijungti prie banko ar atlikti pavedimą gali nesukelti įtarimų“, – pasakoja K. Kuzelytė-Margevičienė.

Jos teigimu, siekiant nepatekti į sukčių pinkles reikia prisiminti:

  • Lietuvos įstaigos neskambina bei nerašo iš latviškų, britiškų ar kitų užsienio šalių telefono numerių.
  • Lietuvoje dirbančių organizacijų atstovai visada pirmiausiai į jus kreipiasi lietuvių kalba.
  • Niekada neimkite paskolos investicijai tikėdamiesi uždirbti.
  • Maksimaliai saugokite savo slaptažodžius ir niekam, net ir artimiausiesiems, jų neatskleiskite.
  • Jeigu jaučiate spaudimą daryti vieną ar kitą veiksmą, realu, kad tai yra bandymas jus apgauti. Įsitikinkite, kad tikrai kalbate su tuo žmogumi, kurio balsą girdite ar kurio atvaizdą matote.

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kur palikti nebereikalingą elektroninę įrangą ir baterijas

Aplinkos ministerija primena elektros ir elektroninės rangos gamintojams ir importuotojams apie jų pareigą nuo šių metų pradžios aktyviau informuoti visuomenę, kur galima priduoti elektros ir elektronikos atliekas. Apie atliekų surinkimo vietas, jų darbo laiką bei kontaktus informacija turi būti skelbiama ir visuomenės informavimo priemonėse.

Netikėtas paveldėjimas: nusišypsojusi sėkmė ar sukčių gudrybė?

Esame girdėję istorijų apie netikėtus paveldėjimus, kurie gali atnešti didelę finansinę naudą – neretas gali retkarčiais pasvajoti šitaip praturtėti ir pats. Tačiau realybė dažnai kitokia – tokios istorijos šiandien yra pinigų išviliojimo įrankis. Kaip atpažinti tokią apgavystę ir ką daryti, jei su ja susidūrėte?

Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele

Atėjus pavasariui vis dažniau planuojame išvykas svetur. Keliaujant į ne euro zonos šalis atsiskaitymo banko kortele metu verta pasirinkti vietinę valiutą. Priešingu atveju, galime keliais procentais permokėti net ir už nedidelį pirkinių krepšelį.

2025-04-17 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
2025-04-11 20:22
Daugelio jūsų klaviatūros – tikra mikrobų prieglauda, pateikiami tinkamos priežiūros patarimai
2025-04-11 17:49
Socialiniuose tinkluose viešinamas gyvenimo detales stebi ir sukčiai: kaip neatskleisti per daug?
2025-04-02 08:33
Įspėja norinčius apsipirkti „Facebook“ platformoje: apgavystėms pasitelkiamos net kurjerių tarnybos
2025-04-01 14:27
Bankas įspėja: niekam neatiduokite savo mokėjimo kortelės ar grynųjų pinigų
2025-03-31 20:38
Kada bankas gali jums paskambinti ar paprašyti jūsų duomenų?
2025-03-29 13:33
Sukčių aukomis tampa ne tik patiklūs senjorai – ekspertai įvardijo, į kokius įmonių darbuotojus nukreipti taikikliai
2025-03-20 17:30
Eksperto patarimai: atsakė, kada elektros vartotojams verta rinktis dviejų laiko zonų tarifą
2025-03-06 14:42
Internetinės prenumeratos „suvalgo“ vis daugiau gyventojų pinigų: ką daryti, norint atrasti papildomų lėšų
2025-02-23 13:12
Su sukčiais pernai susidūrė pusė Lietuvos įmonių: kam kyla didžiausia rizika?
2025-02-15 13:40
Kai kuriuos siunčiamus daiktus šaltis gali sugadinti negrįžtamai
2025-02-14 08:31
Sukčiavimo prevencijos ekspertas: telefoninių skambučių apgaulės vis dar populiarios
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama