Elektronika.lt
 2024 m. liepos 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 26 d. 20:31
Ar dirbtinis intelektas kelia grėsmę autoriaus profesijai?
Liepos 26 d. 17:32
Kliūtis keliuose šalins operatyviau: AB „Kelių priežiūra“ integravo „Waze“ realaus laiko duomenis
Liepos 26 d. 14:16
Olimpiadoje pirmuoju smuiku grieš technologijos: nuo dirbtinio intelekto iki išmanių sportininkų aprangų
Liepos 26 d. 11:10
Išorė gali apgauti: visi SUV atrodo talpūs, bet kurie iš tiesų subalansuoti šeimai?
Liepos 26 d. 08:30
Išmaniosios automobilių sistemos: daugiau pasitikėjimo prie vairo ar prarasta jo kontrolė?
Liepos 25 d. 20:26
Ir darbui, ir laisvalaikiui: ekspertas pataria, kaip išsirinkti praktiškiausią daugiafunkcinį monitorių
Liepos 25 d. 17:27
Ar verslai pasimokys iš IT giganto klaidų?
Liepos 25 d. 14:51
Jubiliejui pažymėti gamintojas pristato specialią „Discovery“ versiją
Liepos 25 d. 11:47
Tobulumo siekis – ne visada naudingas: psichologė įspėja, kokią žalą gali daryti perfekcionizmas
Liepos 25 d. 08:26
Sukčiai – grėsmė galinti vienu mygtuko paspaudimu iššluoti tūkstančius eurų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Vienas namuose 2.0 – sukčiams prasideda šventinis darbymetis

Publikuota: 2023-12-21 11:14
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Net jei šiandien jums atrodo, kad visa Lietuva yra prekybos centruose ar spūstyse pakeliui į juos, tai netiesa. Prieš didžiausias metų šventes itin suaktyvėja ir elektroninė prekyba – pirkdami dovanas žmonės bando sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų. Ir kaip tik tada, kai visas pasaulis įsitraukęs į šventinių pasiruošimų sūkurį, gaudo nuolaidas ir laukia siuntinių, itin išauga sukčių aktyvumas.

Vienas namuose 2.0 – sukčiams prasideda šventinis darbymetis
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Tad į ką reikėtų atkreipti dėmesį pirkėjams ir verslo atstovams šiuo intensyviu metu, pataria advokatų kontoros „TGS Baltic“ partneris, advokatas, Technologijų industrijos grupės vadovas Mindaugas Civilka.

Jūsų siunta pristatyta!

Remiantis SEB banko duomenimis, paskutiniais metų mėnesiais atsiskaitymų internete skaičius išauga 15–20 proc. Šventiniu laikotarpiu didžiąją dalį dovanų žmonės užsisako su pristatymu į paštomatą, todėl dauguma apgaulingų SMS, el. pašto ar mesendžerio žinučių būna nukreiptos būtent į tai – tariamai pamestas, vėluojančias ar kur nors užlaikytas siuntas. Tokiose žinutėse būna patalpintos kenkėjiškos nuorodos, kurias paspaudus įrenginys yra užkrečiamas virusinėmis programomis, gebančiomis nuskaityti asmeninę informaciją. Kadangi šventiniu laikotarpiu visi laukia atkeliaujančių siuntų, o gavę pranešimą apie vėlavimą stengiasi daryti viską, kad prekė atkeliautų laiku, žmonės neretai suskumba spausti nuorodas neįvertinę rizikų.

Išvengti tokių situacijų galima telefonuose įdiegiant specialią apsaugą, kuri automatiškai aptinka apgaulingas žinutes. Tačiau taip pat svarbu yra neskubėti ir kritiškai įvertinti žinutės turinį, nespausti ant nuorodų SMS žinutėse ar el. pašte, atkreipti dėmesį į numerį ar el. paštą, kuriuo yra siunčiama žinutė. Atkreipkite dėmesį, ar turinys yra be klaidų, sakiniai skamba logiškai ir aiškiai. Tačiau jei vis dėlto nesate tikri, ar tai tikra, ar sukčių atsiųsta žinutė, reikėtų susisiekti su siuntą pristatančia tarnyba oficialiais kontaktais ir pasiteirauti daugiau informacijos apie savo užsakymą.

Padaugėja netikrų el. parduotuvių

Šventiniu laikotarpiu padaugėja ir populiarių el. parduotuvių imitacijų, o kai kurios iš jų tikrąsias gali imituoti itin gerai. Tokiuose tinklalapiuose dažniausiai yra naudojami į originalius panašūs logotipai bei spalvos, kurias atskirti nuo tikrųjų prekės ženklo spalvų gali būti labai sudėtinga. Čia vartotojų gali būti prašoma suvesti savo asmens duomenis, tokiu būdu sukčiams suteikiant prieigą prie savo el. pašto, slaptažodžių bei mokėjimo informacijos.

Tokiomis svetainėmis žmonės įprastai susidomi ir ant sukčių kabliuko užkimba dėl siūlomų itin didelių nuolaidų. Tokiais atvejais, kaip ir su žinutėmis apie siuntas, reikėtų neskubėti ir kritiškai įvertinti kainos pasiūlymus, palyginti juos su kainomis kitose parduotuvėse. Jei kainos ženkliai skiriasi, o el. parduotuvės pavadinimas nežinomas, labai tikėtina, kad užsakytos dovanos nepasieks jūsų artimųjų, o jūsų jautrūs asmeniniai duomenys pateks į sukčių rankas. Tuo tarpu skelbimus su stebuklingais pažadais „Atiduodame 5000 Eur!“ ar „iPhone įsigykite už 1ct“ apskritai vertėtų ignoruoti.

El. parduotuvės patikimumą taip pat galima įvertinti atsižvelgiant į tai, ar joje yra lengvai pasiekiama kontaktinė informacija, pardavėjo rekvizitai, taisyklės ir kiti oficialūs duomenys. Svetainėje turėtų būti nurodytas el. paštas, telefono numeris, adresas. Pardavėjo patikimumą taip pat galima pasitikrinti atsiliepimų svetainėse, o parduotuvės savininką interneto registruose, pavyzdžiui, DOMREG. Saugumui užtikrinti patartina tikrinti ir svetainės URL adresą ir prie jo ieškoti spynos simbolio, kuris reiškia, kad svetainė turi saugos sertifikatą.

Svarbu nepamiršti, kad į sukčių schemas yra įtraukiami ne tik pirkėjai, bet ir pardavėjai. Dažnai pasitaiko, kad sukčiai pardavimui skirtose svetainėse nurodytais kontaktais kreipiasi į tam tikras prekes parduodančius asmenis ir informuoja juos apie ketinimą pirkti. Bendraujant žinutėmis dažniausiai yra bandoma įtikinti, kad pinigai jau yra sumokėti, o pardavėjui tereikia paspausti ant nuorodos ir suvesti savo mokėjimo kortelės duomenis – tam, kad pardavėjas gautų tariamai sumokėtus pinigus. Deja, vėliau tokie mokėjimo kortelių duomenys yra panaudojami sukčiams atsiskaitant už realias prekes kitų žmonių sąskaita.

Pasitelkiami ir QR kodai

Dovanas mėgsta visi, ypač šventiniu laikotarpiu, tad lengva susigundyti siūlomais prizais, šventiniais atvirukais ar kvietimais į renginius. Dažniausiai el. paštu ar per mesendžerį gaunamas gana tikroviškai atrodantis pranešimas su nuoroda į realiai atrodančią, bet iš tiesų netikrą svetainę, kurioje vėl gi yra prašoma suvesti savo duomenis, kad gautumėte tam tikrą prizą.

Kai kuriais atvejais reikėtų vengti ir QR kodų, mat per šventinį apsipirkimų maratoną sukčiai neretai vykdo kampanijas, kuriose žadamos dovanos mainais į QR kodo nuskaitymą. Tai – tik dar viena apgaulės forma.

Vengti reiktų ir dovanų kortelių pasiūlymų, už kurias tariamai galima atsiskaityti itin žinomų prekės ženklų parduotuvėse, pavyzdžiui, „Apple“, „Samsung“, „Tesla“, „Hermes“ ir t.t. Taip pat kritiškai reikėtų vertinti ir vaizdo žaidimų pardavimų pasiūlymus bei atkreipti dėmesį, kad žinutės, primenančios ar kviečiančios prisijungti prie, pavyzdžiui, „Discord“ serverio ar kanalo už tam tikro žaidimo žetonus, kuponus ar akcijas, labai tikėtina, irgi yra apgaulingi.

Daugiau dėmesio įmonių kibernetiniam saugumui

JAV Federalinio tyrimų biuro duomenimis, būtent šventiniu laikotarpiu itin padidėja rizika verslams sulaukti kibernetinių atakų. Duomenų išpirkų dažniau reikalaujama būtent šventinėmis dienomis ir savaitgaliais, kai biurai uždaryti, o kritines situacijas turintys valdyti darbuotojai atostogauja.

Būtent dėl to šis laikotarpis yra laikomas vienu rizikingiausiu įmonėms. Siekiant suvaldyti šią riziką, reikėtų užtikrinti, kad:

  • Svarbiausi už saugumą atsakingi asmenys būtų pasiekiami šventiniu laikotarpiu;
  • Švenčių sezonu nebūtų daromi kritiniai duomenų migracijos, kritiniai saugumo, sistemų ar operacinių sistemų atnaujinimai;
  • Būtų patikrinta, ar šventiniu laikotarpiu veiks ir bus pasiekiami įmonės IT paslaugų teikėjai.

Remiantis IBM ir „Ponemon“ ataskaitomis, 2023 m. per dieną vidutiniškai įvyko 2200 kibernetinių atakų, o vienas duomenų saugumo pažeidimas vidutiniškai kainuoja 4,45 mln. JAV dolerių. Dažniausiais kibernetinių atakų taikiniais tampa sveikatos priežiūros, valstybės, švietimo, finansų ir gynybos sektoriai, tačiau rimčiausias pasekmes ir daugiausia žalos dėl kibernetinių atakų neretai patiria smulkūs verslai.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
7 iš 10 nebaigia e. parduotuvėje pradėto pirkimo: ką turėtų žinoti verslai?

Nepaisant to, kad e. prekyba kasmet sparčiai auga, šio sektoriaus mažmenininkai susiduria su vis didesniais iššūkiais. „Statista“ duomenimis, daugiau nei 70 proc. vartotojų, apsipirkinėdami e. parduotuvėje, nebaigia pradėto pirkimo. Ši statistika ne tik rodo nenuspėjamą vartotojų elgseną, bet ir el. prekybininkų nepasirengimą tinkamai aptarnauti šiuolaikinį klientą.

Lietuvių pamėgti atsiliepimai verslų svetainėse: į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Net 3 iš 4 Lietuvos gyventojų palieka atsiliepimus apie įsigytą prekę ar paslaugą. Toks įprotis vienareikšmiškai padeda kitiems pirkėjams sužinoti apie prekę daugiau ir išsirinkti jiems tinkamiausią produktą. Visgi, suprasdamos atsiliepimų vertę, įmonės imasi įvairių priemonių, viena jų – netikri atsiliepimai. Į ką verta atkreipti dėmesį skaitant atsiliepimus bei kaip atpažinti netikrus.

Atostogos su elektriniu paspirtuku: kas svarbu juo naudojantis užsienio šalyse

Svetur atostogauti išvykę mūsų šalies keliautojai neretai užsienio šalyse naudojasi elektriniais paspirtukais. Vieni juos sava transporto priemone vežasi iš namų, kiti – nuomojasi. Draudikai atkreipia dėmesį, kad kiekviena šalis taiko skirtingą šių transporto priemonių reglamentavimą, todėl planuojant atostogas su paspirtuku, būtina susipažinti su toje šalyje elektriniams paspirtukams galiojančiomis taisyklėmis.

2024-07-18 08:25
Patarimai keliaujantiems: kodėl pasirūpinti pinigais svarbiau nei susikrauti lagaminą
2024-07-15 17:30
Kas trečias šalies gyventojas vasarą dirba ar planuoja dirbti nuotoliu. Ar tikrai dirbti galima iš bet kur?
2024-07-14 10:29
Vietoje išsvajoto koncerto – prarasti pinigai: primena, kaip atpažinti netikrus bilietus perpardavinėjančius sukčius
2024-07-12 17:23
Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?
2024-07-09 14:36
Ar socialiniuose tinkluose galioja vartotojo teisės?
2024-06-21 20:41
Logistikos paslaugos verslui – svarba ir privalumai
2024-06-20 20:33
Ekspertas apie saugias atostogas: nei taksistui, nei soc. tinkluose neviešinkite detalių
2024-06-20 08:27
5 „PayPal“ patarimai, kaip sumažinti riziką ir apsaugoti save bei klientus nuo sukčiavimo
2024-06-19 20:20
5 signalai, kad susidūrėte su sukčiumi, apsimetančiu banko darbuotoju
2024-06-17 16:22
Perspėja apie naujus finansinio sukčiavimo būdus: kaip nepakliūti į nusikaltėlių pinkles
2024-06-07 11:06
Svarbūs įgūdžiai darbo rinkoje keičiantiems karjeros kryptį 2024 metais
2024-06-06 08:26
Išaugusi skaitmeninių sprendimų pasiūla – iššūkis verslui: kaip pasirinkti tinkamai?
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama