Elektronika.lt
 2025 m. liepos 3 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 3 d. 08:26
„Ignitis grupė“ pradeda kurti energijos kaupiklių parkus Lietuvoje
Liepos 2 d. 20:22
Mokslininkų išradimas šokiruoja: šios naujos kartos baterijos gali sumažinti net ir išmetamų teršalų kiekį (1)
Liepos 2 d. 17:42
Vaikai vasarą leidžia ne kieme, o prie kompiuterio: ekrano laikas išaugo 40 proc.
Liepos 2 d. 14:31
„Philips Evnia 27M2N3501PA“: sukurtas siekiantiems aukščiausių rezultatų
Liepos 2 d. 11:21
Z karta šturmuoja darbo rinką: kaip susikalbėti skirtingų kartų atstovams?
Liepos 2 d. 08:35
„Xiaomi“ pristato „Xiaomi Smart Band 10“: stilinga naujiena išmaniam gyvenimui
Liepos 1 d. 20:13
Elektrinių automobilių burbulas netrukus sprogs? Kinijos bendrovės skambina pavojaus varpais
Liepos 1 d. 17:38
Išmanus eismo valdymas: KTU studentas kuria aplinkos suvokimo modelį autonominėms sistemoms
Liepos 1 d. 14:14
Dviračių ir pėsčiųjų takų kokybės tyrimai išmaniai: „Via Lietuva“ dangos būklę analizuoja nuotoliniu būdu
Liepos 1 d. 11:43
Netikra tikrovė: kaip atpažinti DI sugeneruotą realistišką vaizdą?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

ABC: Kaip atpažinti, kad ličio baterija kelia grėsmę?

Publikuota: 2025-06-11 11:56
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Prasidėjus vasarai ir artėjant karščiams, svarbu dar kartą prisiminti, kaip saugiai naudoti elektros prietaisus, kuriuose yra baterijos. Aukšta oro temperatūra ir tiesioginiai saulės spinduliai gali padidinti riziką, kad netinkamai prižiūrimi įrenginiai užsiliepsnos ar net sprogs.

ABC: Kaip atpažinti, kad ličio baterija kelia grėsmę?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Dažniausiai tokie įvykiai kyla dėl perkaitusių ar pažeistų ličio jonų baterijų, kurios šiandien plačiai naudojamos ne tik išmaniuosiuose telefonuose, bet ir paspirtukuose, dulkių siurbliuose, nešiojamuose kompiuteriuose bei kitose buitinėse priemonėse. Dėl netinkamo įkrovimo, prasto vėdinimo ar neoriginalių įkroviklių naudojimo kyla pavojus ne tik turtui, bet ir gyvybei. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ragina gyventojus būti budriems ir atsakingiems. Net ir maža kibirkštis gali tapti didelio gaisro priežastimi. Laikantis paprastų, bet svarbių saugos taisyklių, galime išvengti nelaimių.

Ličio jonų baterijos – nepastebimas pavojus namuose

Pagrindinė rizika, susijusi su ličio jonų baterijomis, tai jų neprognozuojamas kaitimas ir užsidegimas. „Jei baterija yra pažeista arba netinkamai kraunama, ji gali pradėti kaisti, rūkti ir net užsiliepsnoti ar sprogti. Toks gaisras vystosi greitai, išskiria nuodingų dūmų ir yra sunkiai gesinamas“, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Saulius Tamulevičius. Pasak jo, pavojų galima atpažinti iš kelių požymių, tai neįprasto kaitimo, ypač kraunant, baterijos išsipūtimo ar deformacijos, specifinio kvapo ar sklindančių dūmų. Taip pat, jei įrenginys nustoja veikti, bet baterija vis tiek kaista. „Pastebėjus bent vieną iš šių požymių, reikia nutraukti naudojimą, atjungti (išimti) bateriją (jeigu tai saugu) ir išnešti į atvirą erdvę, kur nebūtų šalia degių medžiagų“, – pabrėžia S. Tamulevičius.

Kaip elgtis, kai baterija kaista ar užsiliepsnoja?

„Visų pirma įvertinkite situaciją, ar saugu imtis veiksmų pačiam, ar iš karto kviesti ugniagesius ir pasišalinti iš patalpos“, – pataria Saulius Tamulevičius. Jei galima saugiai reaguoti, reikėtų, jei įmanoma, išnešti degantį įrenginį į lauką (tik jei saugu ir neprisiliečiant tiesiogiai rankomis), nedelsdami skambinkite 112, net jei atrodo, kad gaisras mažas, prieš gesinant vandeniu įsitikinti, kad įrenginys atjungtas nuo elektros tinklo, jei šalia yra gesintuvas, tai galite jį panaudoti ir bandyti užgesinti gaisrą. Jo teigimu, dauguma namuose esančių gesintuvų (A, B, C tipo) tinka pirminiam gesinimui, tačiau dėl labai intensyvaus ličio baterijų degimo jų efektyvumas gali būti mažesnis nei gesinant kitas medžiagas. Todėl svarbiausia yra užkirsti kelią gaisrui plisti, stengtis degančią ličio bateriją izoliuoti nuo šalia esančių degių medžiagų.

Paprastos saugos taisyklės – gyvybiškai svarbios

„Nekraukite baterijų be priežiūros, ypač naktį, nenaudokite pažeistų ar neoriginalių įkroviklių, nekraukite baterijų ant degių paviršių (lovos, baldų, kilimų), nekraukite prietaisų prastai vėdinamose ar drėgnose vietose, nenaudokite pažeistų įrenginių su išsipūtusia baterija“, – pagrindinius saugos principus vardija S. Tamulevičius. Jei gaisras prasideda naktį, svarbiausia kuo greičiau pažadinti namiškius ir saugiai evakuotis. Apie gaisrą praneškite skubios pagalbos numeriu 112. Evakuojantis, jei galite, uždarykite duris į degančią patalpą – tai gali pristabdyti ugnies plitimą. Bandykite gesinti tik tada, kai aiškiai suprantate, kad tai galite padaryti saugiai. Anot S. Tamulevičiaus, labai svarbu įsirengti dūmų detektorius, jie padeda laiku pastebėti gaisrą, ypač naktį, kai pavojus didžiausias. Niekada nepalikite baterijų krautis per naktį, jų sukelti gaisrai, dėl itin greito plitimo, kelia didelį pavojų ne tik turtui, bet ir žmonių gyvybei.

Sukurta patogi panaudotų baterijų surinkimo sistema

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Linas Ivanauskas atkreipia dėmesį, kad kol gyventojai neįpras tinkamai rūšiuoti elektronikos atliekų ir baterijų, tol gaisrų pavojus išliks nuolatinis. „Paspirtukai sproginėja kraunami, o baterijos, išmestos į komunalinių atliekų konteinerius, vėliau gali sukelti gaisrus rūšiavimo ar perdirbimo įmonėse. Tai reali grėsmė, su kuria susiduriame vis dažniau“, – sako jis. Pasak L. Ivanausko, dalis žmonių vis dar laikosi požiūrio: „Kur noriu, ten metu – mano daiktas, mano taisyklės.“ Tačiau toks mąstymas, anot jo, liudija atsakomybės stoką visose gyvenimo srityse. „Tokių žmonių akyse ir tvarka, ir netvarka yra blogai. Jiems nepriimtini nei ribojimai, nei taisyklės tik tol, kol nelaimė nepaliečia asmeniškai“, – pažymi L. Ivanauskas. Jis ragina visuomenę rūšiuoti sąmoningai, kaip išmoktą gyvenimo pamoką, o ne kaip priverstinę pareigą. Tik taip bus galima išvengti pavojingų situacijų ir užtikrinti, kad augantis elektronikos kiekis netaptų nuolatine problema aplinkai, žmonėms ir įmonėms.

Elektronikos platintojų asociacija (EPA) aktyviai kviečia visuomenę atsakingai tvarkyti elektronikos atliekas. Smulkiosios elektronikos atliekoms skirtus konteinerius galima rasti prekybos centruose, bibliotekose, įvairiose kultūros, švietimo bei administravimo įstaigose.

Jau daugiau kaip dešimt metų EPA iš gyventojų namų nemokamai surenka elektronikos atliekas, šaldytuvus, skalbykles, indaploves, gartraukius, baterijas, akumuliatorius ir kitas elektronikos atliekas.

„Norime paskatinti žmones suprasti, kad kiekviena netinkamai išmesta baterija gali kelti pavojų gamtai ar net sukelti gaisrą. Todėl raginame gyventojus būti atsakingais ir pasirinkti saugų būdą atsisveikinti su šiomis atliekomis, tai paprasta, patogu ir labai svarbu“, – sako Linas Ivanauskas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Technologijos, girdinčios jūsų kūno signalus: mokslininkė pataria, kaip išvengti perfekcionizmo spąstų

Kas geriau žino, kaip jaučiatės – jūs patys ar jūsų išmanusis įrenginys? Šiandien vis daugiau žmonių savo dieną pradeda ne nuo kavos puodelio, o peržiūrėdami išmaniojo laikrodžio duomenis, kurie leidžia įsivertinti miego kokybę. Technologijos padeda geriau suprasti savijautą, tiksliai fiksuoja fizinius rodiklius ir net įspėja apie pavojingas ligas.

Griaustinis artėja: ar tikrai telefonas pritraukia žaibą?

Perkūnija – natūralus reiškinys, kurio dažnai nesureikšminame, kol jis neįvyksta visai šalia. Vienas populiariausių mitų – kad mobilieji telefonai traukia žaibus. Bet ar tai tiesa? Ką daryti, jei esate lauke ir griaudi?

Nuo triukšmo iki didelių sąskaitų: ženklai, kad jūsų buitinė technika jau pasiekė savo tarnavimo pabaigą

Šaldytuvas, kuris nebeatšaldo maisto. Mikrobangų krosnelė, kuri šildo netolygiai. Skalbimo mašina, kuri veikia vis garsiau ir vis dažniau genda. Šie kasdieniai požymiai gali atrodyti nereikšmingi, tačiau ilgainiui jie sukelia nepatogumus, didesnes išlaidas ir netgi kelia pavojų saugumui.

2025-06-15 10:35
Kokį pasirinkti – naudotą ar naują elektromobilį? Aptarė privalumus ir minusus
2025-06-12 17:16
Tyrimas atskleidė, kokius elektros prietaisus lietuviai naudoja dažniausiai: eksperto patarimai, kaip sutaupyti
2025-06-11 11:56
 ABC: Kaip atpažinti, kad ličio baterija kelia grėsmę?
2025-06-04 20:21
Kaip tinkamai prižiūrėti televizorių? Šios paprastos klaidos gali pridaryti daug nuostolių
2025-06-03 20:28
Vaizdo projektorius ar išmanusis televizorius? Pasirinkimas, kuris gali kardinaliai pakeisti jūsų vakarus
2025-06-03 17:26
Patarė, kaip išsirinkti pirmą elektromobilį: dėmesys – poreikiams ir baterijos talpai
2025-06-02 20:27
Gartraukis burzgia, bet neduoda jokios naudos? Priežastis slypi tame, ką daro net 9 iš 10 žmonių
2025-06-02 14:13
Kai televizoriai tampa kibernetinių atakų taikiniu: ką daryti, kad jis būtų saugus?
2025-05-27 20:39
Ekspertai įvardijo 5 pagrindines klaidas, dėl kurių naujas išmanusis televizorius tampa galvos skausmu
2025-05-21 08:38
Patarimai renkantis išmanią buitinę techniką: kaip išsirinkti atsakingai ir išvengti klaidų
2025-05-17 11:28
Elektros energijos kaupiklis: kodėl verta įsirengti ir kaip efektyviai naudoti?
2025-05-15 20:19
Įkišo kortelę į bankomatą ir viskas dingo akimirksniu: štai ką bankai dažniausiai nutyli
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama