Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 21 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 21 d. 08:38
Patarimai renkantis išmanią buitinę techniką: kaip išsirinkti atsakingai ir išvengti klaidų
Gegužės 20 d. 20:26
Kiekvienas jūsų žingsnis – stebimas: jūsų privatumas jau seniai neegzistuoja ir tai tik pradžia (1)
Gegužės 20 d. 17:20
Padarykite susirašinėjimą „iPhone Messages“ aplikacijoje saugesniu
Gegužės 20 d. 14:20
Kai dingsta ryšys: kodėl svarbus operatorių ir savivaldybių bendradarbiavimas?
Gegužės 20 d. 11:39
KTU tyrėjai kurs dirbtinio intelekto įrankius, padėsiančius plėtoti įtraukųjį ugdymą
Gegužės 20 d. 08:39
Baterijų proveržis iš Azijos: ar Lietuva pasiruošusi naujajai energetikai?
Gegužės 19 d. 20:27
Ar verta mokėti 1000 eurų už kamerą telefone?
Gegužės 19 d. 17:39
„Huawei“ pristatė naujus išmaniuosius įrenginius: daugiau dėmesio sveikatos stebėjimui ir naujoms funkcijoms
Gegužės 19 d. 14:15
KTU profesorius M. Pal: Lietuvos energijos ateitis gali slypėti po žeme (1)
Gegužės 19 d. 11:26
„Sony“ pristato naują triukšmo slopinimo evoliuciją – „WH-1000XM6“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Svarbiausi patarimai, kaip taupyti elektrą, tausojant energijos resursus ir aplinką

Publikuota: 2025-03-21 14:23
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Energetikos sektorius, apimantis elektros bei šilumos gamybą ir transportą, yra didžiausias šiltnamio efektą sukeliančių dujų, prisidedančių prie klimato kaitos, šaltinis. Ekspertų teigimu, sumažinti planetai daromą žalą galima tuo atveju, jei taupyti energetinius resursus ir jų nešvaistyti imsis ne tik didžiosios įmonės, bet ir kiekvienas gyventojas, rašoma „Elektrum Lietuva“ pranešime žiniasklaidai.

Svarbiausi patarimai, kaip taupyti elektrą, tausojant energijos resursus ir aplinką
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pasaulinės elektros energijos gamybos tendencijos toliau juda link atsinaujinančių energijos šaltinių, tačiau iškastinis kuras vis dar sudaro reikšmingą dalį. 2023 metais 60 proc. pasaulinės elektros energijos gamybos sudarė iškastinis kuras. Pasak energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovo Manto Kavaliausko, elektros energijos kasmet reikia vis daugiau, tad tam, kad Žemė neuždustų tiesiogine šio žodžio prasme, vartoti atsakingai tampa tiesiog būtina.

„Pasaulinė elektros energijos paklausa nuolat auga ir yra paskaičiuota, kad 2050 m. ji bus 75 proc. didesnė nei dabar. Ir toliau gaminant elektrą vien iš iškastinio kuro, lauktų nepavydėtinas scenarijus, todėl pasaulis vis aktyviau atsigręžia į žaliąją energetiką, akcentuoja atsakingo energijos vartojimo būtinybę. Prie to galime prisidėti kiekvienas, pakeisdami iš pirmo žvilgsnio nereikšmingus kasdienius įpročius ir mažindami elektros švaistymą. Taip ne tik taupysime savo pinigus, bet ir padėsime planetai išlikti“, – sako M. Kavaliauskas.

Turėkite savo elektros naudojimo taisykles

Energetikos ekspertas sako, kad daugybė smulkių kasdienių elektros naudojimo įpročių, juos pakeitus kitokiais, gali laikui bėgant turėti didelį teigiamą poveikį aplinkai. Keičiant įpročius, labai svarbu į elektros taupymo procesą įtraukti visus namų ūkio gyventojus, todėl pašnekovas pataria susikurti taisykles, kurių visi sutartų laikytis.

Taisykles reikėtų sukurti atsižvelgiant į individualius namų ūkio elektros energijos naudojimo įpročius: pavyzdžiui, jei esate įpratę ruošdami kavą ar arbatą pripilti pilną arbatinį vandens, įsiveskite taisyklę nuo šiol pilti jo tik tiek, kiek iš tikrųjų reikia.

„O galbūt įsivesite taisyklę, kad vietoje vonios darbo dienomis būtų pasirenkamas prausimasis duše, taip taupant vandenį, o gyvenant individualiame name – ir jam paruošti reikalingą elektrą. Jei turite įprotį palikti įrenginius veikti budėjimo režimu, galite paskirti atsakingą asmenį, kuris kas vakarą patikrintų, ar visi įrenginiai pilnai išjungti. Nuolat laikote įjungtą televizorių, nors jo ir nežiūrite – atsisakykite šio įpročio. Kurdami savo energijos vartojimo taisykles, būtinai įtraukite vaikus – jie gali nustebinti netikėtais pasiūlymais, kaip taupyti energiją“, – tikina jis.

Žinokite, kas naudoja daugiausiai elektros

Kiekvienuose namuose galima būtų rasti ne mažiau dešimties elektrą naudojančių prietaisų, pradedant televizoriais, baigiant elektriniais dantų šepetėliais. Jiems reikalingas elektros kiekis nevienodas, vieni prietaisai naudoja jos daugiau nei kiti, tad susiruošus taupyti svarbu tai žinoti.

Didžiausia dalis, apie 14–15 proc. vidutiniškai namų ūkiuose suvartojamos elektros atitenka skalbimo mašinoms, indaplovėms ir skalbinių džiovyklėms, nes vandens ar oro sušildymas reikalauja itin daug elektros. Ne ką mažiau elektros naudoja šaldytuvai ir šaldikliai – apie 13 proc. visų elektros sąnaudų, mat šie prietaisai turi būti nuolat įjungti.

„Skalbkite drabužius šaltame ar žemesnės temperatūros vandenyje. Kadangi apie 80–85 proc. drabužiams skalbti sunaudojamos energijos tenka vandeniui šildyti, skalbiant šaltame vandenyje šias sąnaudas galima sumažinti perpus. Taip pat nejunkite pustuštės skalbyklės ar indaplovės, o esant galimybei skalbinius džiovinkite natūraliai. Kalbant apie šaldymo įrenginius, šaldytuvų durelių patariama nevarstyti be reikalo, nepalikti ilgai atidarytų, šaldytuvus ir šaldiklius reikia reguliariai atitirpinti, o pustuščių šaldiklių nelaikyti įjungtų, geriau sudėti juose esančius produktus į šaldytuvo šaldymo kamerą, jei tokia galimybė yra, o šaldiklius išjungti“, – pataria pašnekovas.

Trečiąją vietą tarp elektros „rijikų“ užima elektronikos prietaisai, kurie sunaudoja apie 6 proc. visos namų ūkių elektros energijos. M. Kavaliauskas primena, kad net ir nenaudojami elektros prietaisai, palikti veikti budėjimo režimu, „siurbia“ elektrą, kai to visai nereikia, tuo pačiu didindami išlaidas už ją.

„JAV Energetikos departamento duomenimis, budėjimo režimu veikiantys elektronikos prietaisai gali sunaudoti 5–10 proc. visos prietaiso suvartojamos energijos. Todėl reikėtų nepatingėti pilnai išjungti visus elektros prietaisus, kuriuos esate įpratę palikti budėjimo režimu. Šį procesą gali padėti supaprastinti kištukiniai lizdai ar ilgintuvai su išjungimo mygtukais, vienu paspaudimu išjungiantys kelis prietaisus“, – teigia jis.

Rinkitės, ką perkate

Visus elektros prietaisus anksčiau ar vėliau tenka pakeisti naujais, o tai yra dar viena puiki proga pradėti taupyti elektrą, renkantis aukštesnės energinio efektyvumo klasės prietaisus. Efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G: A++, A+ ir A klasės prietaisai energiją naudoja taupiausiai, G klasės – mažiausiai taupiai. Kai kurie gaminiai papildomai būna pažymėti „Energy Star“ ženklu, taip pat rodančiu didelį jų energinį efektyvumą.

„Dažnai žmonės vengia pirkti aukštesnės energinės klasės gaminius dėl jų didesnės kainos arba apskritai nekeičia senų, dar veikiančių, nors ir neefektyviai, prietaisų. Pinigai naujam pirkiniui tokiu atveju sutaupomi, tačiau juos netrunkama išleisti apmokant didesnes sąskaitas už elektrą, kurias ir išaugina tie patys pasenę ar neefektyvūs įrenginiai“, – sako M. Kavaliauskas.

Elektros suvartojimui įtakos gali turėti ne tik prietaiso klasė, bet ir kitos jo savybės. Pavyzdžiui, rašaliniai spausdintuvai paprastai labiau taupo elektrą nei lazeriniai, o skystųjų kristalų televizoriai ir monitoriai naudoja jos mažiau nei turintys plazminius ekranus.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Patarimai renkantis išmanią buitinę techniką: kaip išsirinkti atsakingai ir išvengti klaidų

Išmaniosios buitinės technikos rinka plečiasi sparčiau nei bet kada – nuo šaldytuvų, kurie padeda planuoti maisto atsargas, iki orkaičių, kurios automatiškai parenka kepimo režimą ir leidžia valdyti jas nuotoliniu būdu. Nors technologijos gali reikšmingai palengvinti kasdienybę, netinkamas pasirinkimas dažnai tampa ilgalaikiu galvos skausmu. Kaip suprasti, kurios funkcijos iš tiesų naudingos?

Elektros energijos kaupiklis: kodėl verta įsirengti ir kaip efektyviai naudoti?

Elektros energijos kaupiklius įsigiję gaminantys vartotojai gali efektyviau vartoti pačių pasigamintą elektros energiją ir susimažinti mokesčius už pasinaudojimą tinklais. Visgi „Energijos skirstymo operatoriaus“ duomenys rodo, kad kol kas tik nedidelė dalis kaupiklius turinčių gaminančių vartotojų juos išnaudoja optimaliai – naudos nėra pilnai įsisavinamos.

Įkišo kortelę į bankomatą ir viskas dingo akimirksniu: štai ką bankai dažniausiai nutyli

Bankomatai jau seniai tapo savaime suprantama kasdienybės dalimi. Mes prie jų prieiname automatiškai, beveik nepagalvodami, kaip tai veikia. Įstatai kortelę, suvedi kodą, pasiimi pinigus, atrodo paprasta. Bet kai kas nors nutinka – visi staiga pasijunta šiek tiek bejėgiai.

2025-05-14 08:34
Kaip „Apple Vision Pro“ atstatyti gamyklinius nustatymus
2025-05-06 20:22
Ką reikia žinoti prieš perkant belaidį įkroviklį
2025-05-04 15:50
Išmanusis laikrodis vaikams: ką reikėtų žinoti prieš perkant tokį įrenginį savo atžaloms
2025-05-02 20:17
Nepadarykite klaidos perkant šaldytuvą: kaip išsirinkti tinkamiausią, kuris tarnautų ilgai
2025-05-01 15:32
Šią klaidą su mikrobange daro beveik visi: ne tik trumpina prietaiso gyvavimo laiką, bet ir kelia pavojų
2025-04-29 20:25
8K televizoriai – revoliucija ar brangus triukas? Štai ką gamintojai nutyli
2025-04-17 08:03
Namų saugumo paslaptys: kodėl pasenusios apsaugos sistemos gali tapti ne tik problema, bet ir rizika jūsų ramybei
2025-04-13 10:19
Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?
2025-04-08 17:19
Pavasario vadovas elektromobilių savininkams: svarbiausi patikrinimai ir rekomendacijos
2025-03-25 17:27
Modernūs apšvietimo sprendimai namuose: apšvietimo specialistas atskleidžia, kokiam apšvietimui lietuviai negaili pinigų
2025-03-21 14:23
 Svarbiausi patarimai, kaip taupyti elektrą, tausojant energijos resursus ir aplinką
2025-03-06 20:24
Kompiuterinė automobilių diagnostika gali apsaugoti nuo didelių nemalonumų
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama