Elektronika.lt
 2024 m. gegužės 3 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 2 d. 20:22
Statybviečių saugumui užtikrinti – išmanūs apsaugos sprendimai
Gegužės 2 d. 17:11
Dar vienas KTU chemikų žingsnis efektyvesnių saulės elementų link
Gegužės 2 d. 14:27
Ar būtina visiškai uždaryti programėles, kad telefonas neišsikrautų ilgiau?
Gegužės 2 d. 11:21
Geologas Jonas Šečkus: „Mes esame žvaigždžių gabalėliai ir magmos padariniai“
Gegužės 2 d. 08:18
„Garmin Connect“ įgauna naują išvaizdą: supaprastinta, moderni ir patogi naudoti
Gegužės 1 d. 17:39
Dirbtinis intelektas, nuo kurio nepasislėpsime: į „Facebook“ ir „Instagram“ atkeliauja neišjungiamas „Meta AI“ asistentas
Gegužės 1 d. 13:59
Vilniuje vyksianti 30-oji Baltijos šalių informatikos olimpiada dalyviams dovanoja ne tik iššūkį, bet ir bendruomenę
Gegužės 1 d. 09:32
Naujieji izoliacijos varžos matuokliai „Fluke“ 1535 ir 1537
Balandžio 30 d. 20:21
Elektrinio „Range Rover“ bandymai: nuo –40 °C laipsnių poliariniame rate iki +50 °C laipsnių dykumose
Balandžio 30 d. 17:35
„Mercedes-Benz“ G serija – stipresnis už laiką, o dabar – dar ir elektrinis
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Ekspertas: net ir pabrangus energijos pasaugojimui, verta galvoti apie saulės elektrinę

Publikuota: 2022-12-13 08:21
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Saulės elektrinių turėtojai ar galvojantys jas įsirengti svarsto, kaip jų namų ūkį paveiks naujiena – nuo 2023 metų brangsta energijos pasaugojimas. Tačiau bendrovės „Ekoenergas0 projektų vadovas Vytautas Vaičiulis ramina: elektrinės įrengimas vis tiek atsiperka, o jos naudą galima nesunkiai paskaičiuoti.

Ekspertas: net ir pabrangus energijos pasaugojimui, verta galvoti apie saulės elektrinę

Klientai susigrąžina sukauptas kilovatvalandes

Lietuvoje saulės elektrinių savininkai veikia pagal vadinamąjį „net metering“ modelį – jėgainių sukauptą energiją atideda į tinklą ir pasiima, kuomet jos prireikia.

„Pavyzdžiui, 10 kW galingumo saulės elektrinė per metus sugeneruoja apie 10 000 kWh. Saulės elektrinė vasarą elektros prigamina daugiausia, kiek reikia, pasiimame, o nesuvartotą atidedame – pasaugo ESO (arba tinklo operatorius). Žiemą mes tą energijos perviršį susigrąžiname ir mokame už kilovatvalandę kainą, kuri priklauso nuo vartotojo pasirinkto plano“, – aiškina saulės jėgaines projektuojančios ir montuojančios bendrovės atstovas V. Vaičiulis.

Tačiau kaimyninei Lenkijai perėjus nuo „net metering“ prie „net billing“ modelio – kai atidedamos pasaugoti nebe saulės elektrinių sukauptos kilovatvalandės, o virtualūs pinigai, gauti jas pardavus, Lietuvos vartotojai irgi pradėjo domėtis, kaip tokia tvarka paveiktų jų kišenes.

„Jeigu Lietuva pereitų prie naujos sistemos, vartotojui pasijustų vienintelis ryškesnis skirtumas – elektrinės įsirengimas atsipirktų per šiek tiek ilgesnį laiką, nei iki šiol, tačiau ją statytis vis tiek apsimoka. Kuo ilgiau žmonės dels, tuo daugiau praras, t. y. anksčiau įsirengę saulės jėgaines, anksčiau pajus ir naudą, investicijos anksčiau pradės atsipirkti. Be to, svarbus veiksnys apsispręsti yra ir didžiulė infliacija – pinigų perkamoji galia vis tiek per tą laiką, kol atsipirks elektrinė, nuvertės, o jau turėsite rimtą įrenginį namuose“, – teigia projektų vadovas.

Sukauptos energijos pasaugojimas brangs

Remiantis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) patvirtintomis kainomis, nuo 2023 metų didės pasaugojimo mokestis saulės elektrinių turėtojams.

„Logiška – elektra pabrango, taigi ir pasaugojimo mokestis padidėjo. Tačiau galime pamėginti paskaičiuoti, kas keistųsi elektrą gaminantiems vartotojams nuo 2023 metų, pasirinkus vieną iš trijų atsiskaitymo planų. Visi skaičiavimai parengti pagal 10 kW galingumo elektrinę, kitokios galios elektrinių savininkai turėtų persiskaičiuoti pagal pateiktą modelį:

  • I planas – už atgautą energijos kiekį mokant 0,05929 eur/kWh. Taigi žmogus pasideda 7000 kWh, o jas susigrąžintų už 7000x0,05929=415,03 euro. Šis planas tinka tiems, kurie pasideda pasaugojimui iki 7980 kWh per metus;
  • II planas – mokant mėnesinį 3,9446 euro už elektrinės įrengtą galią. Jei elektrinės galia 10 kW, tuomet kas m ėnesį vartotojas moka 10x3,9446=39,446 euro, o per metus išeina 39,446x12=473 Šis planas patogus tiems, kurie pasideda daugiau kaip 7980 kWh per metus;
  • III planas – kuomet iš tų 7000 kWh, kurias gamintojas padeda pasaugoti, 12 atiduoda ESO (840 kWh ) , o likusias 6160 kWh susigrąžina mokėdamas po 0,00 eur/kWh. Šis planas skirtas tiems, kurie turi didesnę elektrinę, nei reikėtų jų poreikiams patenkinti, ir prigeneruoja atliekamos elektros energijos.

Kaip matome, kilovatvalandžių pasaugojimas brangsta, tačiau statytis saulės elektrinę vis tiek apsimoka. Viskas priklauso nuo asmeninių vartotojo įpročių: vieni gali atsidėti daugiau, kiti – mažiau. Tačiau net ir gavus paramą, elektrinės įsirengimas anksčiau atsipirkdavo per 6–7 metus, o dabar atsiperka perpus greičiau. Nauda akivaizdi“, – teigia V. Vaičiulis.

Saulės jėgainė atsiperka per 3 metus

Nėra jokios paslapties, jog dalis vartotojų saulės jėgaines įsirengia kaip investiciją – tikėdamiesi ne tik pasirūpinti pigesne elektra, bet dar ir uždirbti. Tačiau V. Vaičiulis pataria klientams nepuoselėti tokių lūkesčių.

„Reikia turėti omeny, jog iki šiol visi prašymai paramai saulės elektrinei įsirengti daugiausia buvo teikiami privačių asmenų. Tarkim, jei žmogus nusprendžia pasistatyti saulės modulius, valstybė vienam namų ūkiui kompensuoja apie 3 200 eurų – čia tuo atveju, kai statoma 10 kW galingumo elektrinė. Taigi jokio pelningo verslo iš to nepadarysi, ji stovės tik paties vartotojo reikmėms patenkinti.

Galima paskaičiuoti, kada saulės jėgainė atsipirks. Tarkim, pagal dabartinę „net metering“ sistemą vienas ūkis, kurio saulės elektrinė yra 10 kW galingumo ir pagamina apie 10 000 kWh, pasiima savo reikmėms apie 25–30 proc. (3000 kWh), o likusius 7000 kWh atiduoda pasaugoti tinklams.

Jei kWh kaina, pavyzdžiui, yra 0,30 ct ir neturite saulės elektrinės, per metus sumokate 3000 eurų, o pasistatę elektrinę, – 300 eurų. Taigi elektrinė per metus namų ūkiui sutaupytų 2700 eurų. Per ketverius metus jos įrengimas atsipirktų, o gavus paramą, laikas sutrumpėja iki 3 metų. Tie, kurie skaičiuoja, vienareikšmiai suvokia, jog saulės elektrinė – visuomet teigiama investicija“, – argumentus pateikia V. Vaičiulis. 

Net kai ateitis miglota, geriausia yra rinktis naudą

Ypač vartotojų susidomėjimas saulės elektrinėmis išaugo, kuomet 2022-aisiais metais į rekordines aukštumas iššoko elektros kainos. Anot „Ekoenergo“ projektų vadovo, pasirūpinti saulės elektrinėmis sukruto ne tik fiziniai asmenys, bet ir įmonės.

„Veikiausiai verslą įsirengti jėgaines paskatino nežinomybė. Juk negalima prognozuoti Rusijos karo prieš Ukrainą tolesnės eigos, taip pat užtikrinti sklandų reikalingų elementų (modulių, inverterių (įtampos keitiklių) ir kt.) tiekimą. Tai vyksta visame pasaulyje – komponentų trūksta, nes išaugo saulės elektrinių paklausa. Todėl visiškai natūralu, jog klientai skuba, nori viską turėti čia ir dabar“, – vartotojų elgseną vertina V. Vaičiulis.

Beje, saulės jėgainių ekspertas primena klientams, jog įsirengus saulės elektrinę, patartina keisti ir savo įprastinį elgesį. Normalu, jog taupydami žmonės dažnai išmaniuosius prietaisus ar elektromobilį krauna naktį, savaitgaliais suplanuoja drabužių skalbimą, džiovinimą, serialų žiūrėjimą iki paryčių. Tačiau įsirengus saulės jėgainę, naudingiausia visa tai daryti šviesiu paros metu, kuomet gaminama energija yra pigiausia.

„Siekdami maksimaliai sutaupyti, klientai turėtų pakoreguoti įpročius, t. y. minėtus buities darbus atlikti šviesiu paros metu, kai šviečia saulė, ir pasiimti savo reikmėms tuos 25–30 proc. nuo saulės, kad mažiau būtų atiduodama pasaugoti, o vėliau už kilovatvalandžių susigrąžinimą nereikėtų mokėti“, – sako V. Vaičiulis.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama