Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 20 d. 14:27
„Sony“ išleidžia plačios diafragmos, plačiakampį, priartinantį „G Lens FE 16-25mm F2.8 G“ objektyvą
Balandžio 20 d. 11:28
Kaip dirbtinis intelektas išranda naujus vaistus?
Balandžio 20 d. 08:53
„Garmin“ pristatė naująjį „Xero C1 Pro“ chronografą
Balandžio 19 d. 20:20
Lietuvos oro erdvė bus stebima dar atidžiau: „Oro navigacija“ pradeda 3,6 mln. eurų projektą
Balandžio 19 d. 17:43
Išrinkta stipriausia Vilniaus regiono mokinių bendrovė: prietaisas, kuris praverstų daugeliui mokyklų ir biurų
Balandžio 19 d. 14:24
TOP 15 dirbtinio intelekto įrankių mokytojams ir kitiems šios srities naujokams
Balandžio 19 d. 11:21
Dirbtinis intelektas apskaitos pasaulyje – ar jis pakeis įprastus darbuotojus?
Balandžio 19 d. 08:52
Prie ekranų vaikai praleidžia ilgiau, nei manote: įveikti tėvų kontrolės nustatymus jiems – juokų darbas
Balandžio 18 d. 20:33
„Audi Q6 e-tron“ platformos inovacijos: išradingas paprastumas, 800 voltų spartusis įkrovimas ir išmanusis temperatūros valdymas
Balandžio 18 d. 17:23
Šiaulių gimnazistų išradimas gali pagerinti tragiškus matematikos egzaminų rezultatus: siūlo mokytis... žaidžiant
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Vien pakeitę lemputes elektros suvartojimą patalpų apšvietimui galite sumažinti 90 proc.

Publikuota: 2022-10-24 10:50
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Maždaug dešimtadalis namų ūkiuose sunaudojamos elektros energijos tenka patalpų apšvietimui, kuris itin aktualiu tampa rudenį, trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiajam paros periodui. Laikantis rekordiškai aukštoms elektros kainoms daugelis juokauja, kad teks šviestis žvakėmis, tačiau ekspertai sako, kad tokių radikalių taupymo būdų alternatyva paprastesnė – pasitikrinti, kokios elektros lemputės naudojamos namuose, ir nelaikyti jų įjungtų be reikalo.

Vien pakeitę lemputes elektros suvartojimą patalpų apšvietimui galite sumažinti 90 proc.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Šiuo metu efektyviausios yra šviesos diodų (LED) lemputės, tad tai geriausias pasirinkimas siekiant sumažinti elektros vartojimą ir sutaupyti. Pasak energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovo Manto Kavaliausko, LED lemputės gali atrodyti brangios, tačiau jos atsiperka per kelis mėnesius, nes naudoja iki 90 proc. mažiau elektros nei kaitrinės lemputės, o ir tarnauja iki 20 kartų ilgiau.

„Kitas labai svarbus aspektas – net ir taupiosios lemputės neturėtų būti paliktos įjungtos patalpose, kur tuo metu nesate, nes ilgainiui gali „išdeginti“ nemenką elektros kiekį. Pavyzdžiui, 10 vatų (W) LED lemputė per valandą sunaudoja 0,01 kWh elektros energijos. Jei ją įjungtą per dieną laikote, tarkime, 5 valandas, per mėnesį ji sunaudos 1,5 kWh. Jei namuose tokių lempučių yra 10, sunaudojimas per mėnesį sieks 15 kWh. Jau nekalbu apie vis dar dalies gyventojų turimas kaitriąsias lemputes, kurios sunaudoja kone dešimt kartų daugiau elektros energijos. Tad tikrai verta išsiugdyti įprotį išjunginėti šviesą išeinant iš patalpos ir gal net sumažinti pačios patalpos apšvietimo intensyvumą“, – komentuoja M. Kavaliauskas.

Svarbus šviesos srauto intensyvumas

Nors šviesos išjungimas nenaudojamoje patalpoje yra vienas svarbiausių apšvietimui naudojamos elektros taupymo būdų, M. Kavaliauskas sako, kad kartais tenka išgirsti nuomonių, jog dažnai išjunginėjant šviesą lemputės greičiau perdega.

„Tiesos tame yra, kadangi kiekviena lemputė turi tam tikrą baigtinį perjungimo ciklų skaičių. Todėl vietoms, kur tenka dažnai įjungti ir išjungti šviesą, rekomenduojama rinktis lemputes su nurodytu didesniu perjungimo ciklų skaičiumi. Tiesa, modernių elektros lempučių perjungimo ciklų skaičius yra išties didelis, pavyzdžiui, kompaktinių liuminescencinių lempučių pakuotėje dažniausiai nurodomas 6 tūkst. perjungimo ciklų skaičius, o LED lempučių – nuo 20 tūkst. iki 200 tūkst. ciklų“, – aiškina M. Kavaliauskas.

Pasak pašnekovo, dažna gyventojų klaida, lemianti per didelį apšvietimui sunaudojamos elektros kiekį, yra vienodo šviesos intensyvumo lempučių naudojimas visose namų patalpose.

„Pavyzdžiui, svetainė ir holas neturėtų būti apšviesti vienodai ryškiai, kadangi šios patalpos atlieka skirtingas funkcijas. Pirmoje laiką leidžiate ilgai, skaitote, bendraujate, tad čia reikia ryškesnės šviesos, tuo tarpu hole būnate tik pareidami ir išeidami iš namų, tad nebūtina jo apšviesti itin ryškiai. Ryškesnis apšvietimas reikalingas ir virtuvėje, darbo bei vonios kambaryje“, – pasakoja jis.

Šviesos srautas, arba ryškumas, kurio matavimo vienetas yra liumenas (lm), apibūdina lemputės skleidžiamos šviesos kiekį. Kuo didesnis liumenų skaičius nurodytas lemputės specifikacijoje, tuo daugiau šviesos tokia lemputė generuos. M. Kavaliauskas atkreipia dėmesį, kad visos lemputės pajėgios išgauti norimą šviesos srauto intensyvumą, tačiau vienos tam sunaudoja daugiau elektros nei kitos. Pavyzdžiui, 9-10 W LED lemputės šviesos srautas yra tokio pat stiprumo kaip 60 W kaitrinės lemputės, tik LED lemputė dar ir kur kas efektyviau naudoja elektrą. Be to, viena didesnį šviesos srautą generuojanti lemputė gali patalpas apšviesti ryškiau nei kelios, kurių šviesos srautas yra gerokai mažesnis.

Pašnekovo teigimu, labai svarbu, kad patalpose apšvietimas būtų nukreiptas tikslingai ir jo pakaktų vykdomai veiklai. Jei kambaryje skaitote knygą, kur kas geresnis sprendimas gali būti toršeras ar sieninis šviestuvas su viena pakankamo ryškumo lempute, kurios šviesos srautas nukreiptas tiesiai į knygos puslapius, o ne lubinis šviestuvas su penkiomis lemputėmis, kurios sunaudos daugiau elektros, o skaitymui gali būti ir ne visai tinkamos, nes nuo lubų sklindanti šviesa labiau išsisklaido ir nesikoncentruoja vienoje vietoje.

„Dar vienas aspektas, kuris kartais pamirštamas, yra elektros lempučių ir pačių šviestuvų švara. Įvairiais tyrimais yra įrodyta, kad ant šviestuvų ir lempučių susikaupusios dulkės gali iki 50 proc. sumažinti bendrą patalpos apšviestumą. Tuomet trūkstant šviesos yra jungiami papildomi jos šaltiniai ir taip bereikalingai eikvojama elektra. Kad šviesos srautas būtų efektyviausias, reikėtų reguliariai valyti dulkes nuo šviestuvų ir lempučių“, – pataria M. Kavaliauskas.

Nevalomos dulkės taip pat veikia kaip šilumos izoliatorius, tad LED lemputės labiau įkaista ir dėl to trumpėja jų veikimo laikas.

Kaip išsirinkti efektyviausią lemputę?

„Elektrum Lietuva“ atstovas pasakoja, kad norint išsirinkti tinkamiausią lemputę, reikėtų atsižvelgti į kelis svarbius parametrus, nurodytus ant lemputės pakuotės. Verta atkreipti dėmesį ne tik į galią, rodančią, kiek lemputė sunaudoja elektros energijos, bet ir į jos energinį efektyvumą, šviesos srautą, perjungimo ciklų skaičių, eksploatavimo trukmę.

Energijos vartojimo efektyvumas žymimas raidėmis nuo A iki E. A++ nurodo, kad lemputė priskiriama aukščiausiai energijos vartojimo efektyvumo klasei, o E – žemiausiai.

Lemputės galios matavimo vienetas yra vatai, pagal kuriuos galima spręsti, kiek elektros tokia lemputė sunaudos. Pašnekovas aiškina, kad norint apskaičiuoti lemputės dienos, mėnesio ar metinį elektros energijos suvartojimą kilovatvalandėmis (kWh), galią vatais reikia padalyti iš 1 000 ir padauginti iš lemputės eksploatavimo trukmės valandomis. „Beje, į galią reikėtų atkreipti dėmesį renkantis elektros lemputes ne tik bendram patalpų apšvietimui, bet ir skirtas įvairiems įrenginiams. Pavyzdžiui, vienu iš nemenkų elektros „rijikų“ gali būti virtuvinio gartraukio lemputė. Jas paprastai laikome įjungtas, ar diena, ar vakaras, nes atrodo, kad jos daug elektros nesunaudos. Tačiau šių lempučių galia paprastai siekia 25-40 W, tad pritaikius minėtą formulę galima nesunkiai pasiskaičiuoti, kiek elektros ji gali sunaudoti“, – dalijasi M. Kavaliauskas.

Ant lempučių pakuotės taip pat būna nurodyta jų eksploatavimo trukmė, arba gamintojo prognozuojamas lemputės tarnavimo laikas, nurodomas valandomis. Tai nereiškia, kad po tiek valandų lemputės būtinai perdegs – apie 50 proc. lempučių veikia ir viršijus nurodytą laiką.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Ar muzikos per ausines klausotės saugiu garsu? Kelios klaidos gali lemti suprastėjusią klausą

Nors iš esmės ausinės – saugus ir patogus būdas klausytis mėgstamos muzikos ar kitų garso įrašų, saugant savo sveikatą svarbu žinoti, kaip jomis teisingai naudotis.

Renkamės naują televizorių: kokias savybes svarbu įvertinti? (1)

Televizorius nėra tas pirkinys, kurį renkamės labai dažnai, tačiau jis reikalauja nemažų investicijų, tad natūralu, jog norime geriausio varianto už turimą biudžetą. Tikrai ne visi pirkėjai nusimano apie televizorius ir kaip išsirinkti geriausią, kokias savybes vertinti. Tad ši informacija bus naudinga, jei kaip tik planuojate tokį pirkinį ir nežinote, nuo ko pradėti renkantis.

Kaip užtikrinti ilgesnį karšto vandens išlaikymą ir energijos taupymą namuose?

Tiek šaltą, tiek karštą vandenį savo kasdienybėje kiekvienas naudojame nuolat. Šis praverčia maudantis, valant dantis, skalbiant, plaunant indus. Kita vertus, daugelis žmonių vandenį naudoja itin netaupiai. Tai ne tik didina komunalines sąskaitas, tačiau ir kenkia planetai. Taigi – kaip užtikrinti ilgesnį karšto vandens išlaikymą bei energijos taupymą namuose?

2024-04-09 11:46
Kaip sumažinti jūros ligos tikimybę dėvint „Vision Pro“
2024-04-05 20:33
Sužinokite, kaip tinkamai prižiūrėti savo turimą RC modelį ir kas yra svarbiausia
2024-03-27 18:19
4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą
2024-03-20 08:41
Planuojate pirkti elektrinį automobilį? Štai ką turite žinoti apie jo įkrovimą namuose
2024-03-10 13:13
Savaitgalis su šeima: patarimai, kaip išnaudoti technologijas unikaliam laisvalaikiui gamtoje
2024-03-07 14:26
Ekspertas pataria, kaip valyti plokščiaekranį televizorių
2024-02-29 20:15
Kokiais atvejais saulės elektrines įsirengti apsimoka, o kokiais – ne?
2024-02-27 16:17
„Apple Music“ skamba prastai? Greičiausiai tai ne ausinių kaltė
2024-02-05 12:25
Kaip įgalinti „Apple Watch“ ciferblatų keitimą pirštu braukiant per ekraną
2024-02-02 20:07
Žiema ir elektronikos įrenginiai – ką svarbu žinoti norint nesugadinti savo prietaisų?
2024-01-24 12:50
Tinkamas apsaugos sistemų pasirinkimas
2024-01-19 14:29
Elektriniai radiatoriai ir šildytuvai: atsakė, kada apsimoka ir kiek kainuos elektra
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama