Elektronika.lt
 2023 m. kovo 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Kovo 21 d. 20:27
(Ne)žinomi elektromobilių įkrovimo pajėgumai: nuo efektyvesnio energijos naudojimo iki papildomų pajamų
Kovo 21 d. 17:53
Atsiskaitymai mobiliosiomis programėlėmis
Kovo 21 d. 14:21
Rinkoje – nauji išmanieji telefonai „Galaxy A54 5G“ ir „Galaxy A34 5G“
Kovo 21 d. 11:41
Atskleidė, kaip keičiasi Lietuvos ryšio paslaugų vartotojo portretas
Kovo 21 d. 08:15
„Telia“ ir „Ericsson“ pradeda ateities transporto inovacijų programą – sunkvežimius valdys 5G
Kovo 20 d. 20:22
Į Olimpines žaidynes pretenduojanti technologinė ateities sporto šaka – pakeliui į Lietuvą
Kovo 20 d. 18:41
Dažniausiai pasitaikančios sukčiavimo schemos
Kovo 20 d. 16:34
JAV kariuomenė ruošia 6 naujas „oras-oras“ raketas: kuo jos ypatingos?
Kovo 20 d. 14:39
„Mercedes-Benz“ atnaujino savo miesto visureigius GLE ir GLE Coupé
Kovo 20 d. 12:12
Australų mokslininkas apie dirbtinį intelektą: dėl autonominių robotų žudikų aš neužmiegu naktimis
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Tėvystės gidai
2 mėnesių kūdikis,
6 mėnesių kūdikis,
8 mėnesių kūdikis
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Jaučiate perštinčias akis? Gerinkite apšvietimą!

Publikuota: 2022-08-04 16:52
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Ar būna, kad dienos pabaigoje jaučiatės taip, tarytum į akis būtų pripilta smėlio? Ekspertai teigia, jog akių sausumą, kartais net ir deginimą bei stiprius galvos ar kaklo skausmus gali sukelti prastas apšvietimas. Prastas apšvietimas kenkia sveikatai, o energetiškai neefektyvus teršia aplinką ir didina išlaidas. „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė ir optometrininkė Inesa Vinickienė skatina susimąstyti apie prasto apšvietimo keliamas problemas ir kviečia susipažinti su patarimais, kaip nesukelti rizikos savo sveikatai, sutaupyti ir gyventi švaresnėje aplinkoje.

Jaučiate perštinčias akis? Gerinkite apšvietimą!
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Vis dar gajus mitas, kad atsakingai vartodami energiją mes turime atsisakyti buities prietaisų ar kitos įrangos – o tai sumažins mūsų gyvenimo komfortą. Iš tiesų, atsakingai vartodami mes tiesiog naudojame visko tik tiek, kiek reikia, ir palankiausiu metu. Ne išimtis ir kai kalbame apie apšvietimą“, – teigia „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė A. Vaitulevičė.

Pasak akių klinikos „Lirema“ optometrininkės I. Vinickienės, tinkamas apšvietimas labai svarbus tiek namuose, tiek darbe. Tinkamą darbo vietos apšvietimą reglamentuoja higienos normos, kurios yra nuolat atnaujinamos, atsižvelgiant į mokslo ir technikos pažangą. Mokslininkų tyrimai pateikia bendras išvadas – geras apšvietimas apsaugo nuo klaidų ir nelaimingų atsitikimų, suteikia energijos ir padidina darbo našumą iki 15 procentų. Skirti papildomo dėmesio apšvietimui namuose ypač reikėtų tada, jeigu daug dirbama iš namų.

Skaičiuojama, kad darbo vietoje apšvietimas turi būti apie 700 liumenų – šis rodiklis matuoja, žmogaus akiai matomą šviesos srautą. Natūralu, kad skaitant, dirbant su įrankiais ar įrengimais, apšvietimas turi būti didesnis, nei, pavyzdžiui, valgant. Ramiai vakarieniaujant ar ilsintis, apšvietimas gali siekti ir 200 liumenų.

Namuose įrengiant apšvietimą svarbu atkreipti dėmesį į spalvų temperatūrą (ji yra matuojama kelvinais (K)). Kuo daugiau kelvinų, tuo šaltesnė šviesa. Dažniausiai rekomenduojama namuose rinktis 2700K–3000K vadinamą šiltai baltą šviesą arba 3500–4500K dienos šviesos spalvos lemputes.

Šviesos įtaka akims

Dirbdami praleidžiame didžiąją dalį savo aktyvaus laiko. Pasak I. Vinickienės, ilgą laiką esant prastam apšvietimui, tokios sąlygos gali padaryti milžinišką įtaką mūsų savijautai ir sveikatai.

„Geras apšvietimas reiškia pakankamą apšvietimą, kad žmonės galėtų aiškiai matyti dokumentus, bet taip pat jų neakintų per didelis kiekis šviesos“, – teigia I. Vinickienė. Vadinamoji gera vizualinė aplinka – tai pakankamas kiekis šviesos, sklindančios iš tinkamos krypties, šešėlių nebuvimas, geras užduoties ir fono kontrastas, o taip pat – saulės ir dirbtinės šviesos šaltinių balansas.

Pasak jos, daugelis žmonių namuose, įmonių ir įstaigų Lietuvoje ligi šiol dideliems plotams apšviesti naudoja nebrangų fluorescencinį apšvietimą. Deja, vadinamosios „dienos šviesos lempos“ pasižymi kintančiu šviesos srautu, mirkčioja, o tai daro neigiamą įtaką akims. Senosios kaitrinės lemputės – taip pat nėra pats geriausias pasirinkimas dėl mažesnio ryškumo. I. Vinickienės teigimu, mažiausiai kenkia modernios LED lemputės, kurios suteikia ir reikalingą šviesos srautą, ir yra energetiškai efektyvios.

Specialistei antrina ir „Ignitis grupės“ atstovė Asta Vaitulevičė – LED lemputės suteikia ne tik geresnės kokybės apšvietimą, bet ir tarnauja ilgiau bei padeda efektyviai naudoti elektros energiją. „Senovines fluorescencines ar kaitrines lemputes pakeitus į modernias LED technologijos, elektros išlaidas apšvietimui galite sumažinti 50–90 procentų. Pavyzdžiui, tradicinę 60 vatų lemputę pakeitus 10 vatų LED, per metus elektros sąskaitą sumažinti galima net iki 15 eurų. Tad nors LED lemputės ir gali pasirodyti brangesnės, jos yra kur kas ilgaamžiškesnės – ilguoju laikotarpiu sutaupyti galima dar daugiau ir taip pat išsaugoti geresnę akių sveikatą.“

Anot optometrininkės I. Vinickienės, prastas apšvietimas turi įtakos ne tik regėjimo sistemai, tačiau kartu gali lemti ir somatinius susirgimus. Besitęsiantis galvos skausmas, migrena, kaklo sustingimas, pečių srities skausmai – retas iš mūsų nėra to patyręs. Kita vertus, dažnas nesusimąsto, kad prastas apšvietimas lemia netinkamą laikyseną, kuri ilgainiui net ir sveiką žmogų gali atvesti pas šeimos gydytoją.

Akių ligų specialistai pateikia pagrindinius patarimus, ką daryti, kad dirbdami jaustumėtės patogiai ir nesigadintumėte savo sveikatos.

Tinkamas apšvietimas. Išanalizuokite savo darbo vietos apšvietimą darbe ar namuose – koks jis? Dienos šviesos, dirbtinio apšvietimo ar mišrus? Kokiu paros metu reikalingas dirbtinis apšvietimas? Ar pakeistos LED lemputės? Koks apšvietimo stiprumas, galingumas, kontrastas, ar gerai apšviesta darbo vieta, ar neakina, ar nėra papildomų atspindžių, kurie verčia akis įsitempti? Ar turite įrengtą taškinį apšvietimą (pvz., rašomojo stalo lempą)? Kaip šviesa krenta ant ekrano ir paviršių? Jeigu jūsų netenkina apšvietimas, keiskite jį.

Pertraukos būtinos. Specialistai rekomenduoja, aktyviai dirbant akimis, mažiausiai kas valandą daryti 5–10 minučių pertraukėles – nueiti išgerti kavos, vandens ar pasitraukti nuo savo darbo vietos, įrengimų ar kompiuterių tam, kad atsipalaiduotų ir pailsėtų akių raumenynas.

Akių mankšta. Akių raumenys yra įsitempę, kai žiūri į daiktą iš arti, o ilsisi tuomet, kai žiūri į tolį. Pabandykite padaryti tokį pratimą: žiūrėkite į daiktą 5–10 sekundžių 30 cm atstumu, o vėliau staigiai perkelkite žvilgsnį į tolį. Paeiliui žiūrėkite vis į kitą pusę. Pavartykite akių obuolius. Užsimerkite ir atsipalaiduokite.

Dienos režimas. Fiksuokite, kiek valandų per parą dirbate įtempę akis – dirbate kompiuteriu, naudojatės planšete, mobiliuoju telefonu, remontuojate įrengimus, vairuojate ar žiūrite televizorių. Išsikelkite sau užduotį kuo daugiau laiko praleisti lauke, žiūrint į tolį. Užsibrėžkite tikslą daugiau sportuoti ar išeiti pasivaikščioti – už tai padėkos ne tik akys, bet ir visas kūnas.

Mityba. Rinkitės maistą, kuriame daugiau vitaminų C, E, A. Pirmasis vitaminas C yra galingas antioksidantas, kuris padeda išsaugoti regėjimą – jo gausu yra mėlynėse, citrusiniuose vaisiuose, citrinose, apelsinuose, greipfrutuose, ir t.t. Vitamino E daugiausia yra salotose, morkose, kopūstuose, petražolėse, taip pat ruginiuose ar kvietiniuose gaminiuose, augaliniuose aliejuose, žirniuose, pupose, sorose ir t.t. Na, o pagrindiniai vitamino A šaltiniai – žuvis, žuvų taukai, sviestas, kepenėlės ir t.t. Skatiname rinktis lietuviškus maisto produktus: uogas ar daržoves! Esant sausų akių sindromui, padeda preparatai su „Omega 3“, cinku, selenu, variu bei manganu.

Vaitulevičės ir I. Vinickienės teigimu, prastas apšvietimas lemia daug rūpesčių, kurių galėtume išvengti, jeigu tik daugiau ir rimčiau apie tai susimąstytumėme.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius.

Įsigijote naują „Samsung“ televizorių? Kai kuriuos nustatymus jūs norėsite pasikeisti nedelsiant

Pietų Korėjos milžinė „Samsung“ yra puikiai žinoma ne tik dėl kuriamų išmaniųjų telefonų, tačiau ir kaip itin kokybiškų televizorių gamintoja. Tačiau naujausių bendrovės televizorių savininkai ar būsimi pirkėjai – turėtų suklusti.

Kokios yra žinomos namų apsaugos sistemos?

Pagrindinės namų apsaugos sistemos – tai laidinės arba belaidės signalizacijos, priešgaisrinė signalizacija, vaizdo stebėjimo kameros, lauko perimetro apsauga. Nekilnojamo turto apsauga geriausia pradėti rūpintis iš karto po to, kai jį įsigijote.

2023-02-23 08:25
Kaip žinoti, kada laikas pirkti naują šaldytuvą?
2023-02-22 19:22
Nuosava saulės elektrinė – kada įsirengti, kad ji neštų didžiausią naudą? (1)
2023-02-13 20:21
Eksperto patarimai: ką daryti, kad automobilio žibintai tarnautų nepriekaištingai (1)
2023-02-12 16:04
Geriausiai dūmų detektorius namuose prižiūri estai
2023-02-10 08:22
Novatorius perspėja apie mikrobangų krosnelės galiojimo laiką
2023-02-06 12:12
Kalkės elektriniame virdulyje ir ledas šaldiklio kameroje – požymiai, kad švaistote ir pinigus, ir elektros energiją
2023-02-06 08:47
Ar naudojate buitinę techniką protingai? Patarimai, kaip sutaupyti
2023-02-02 14:10
Šaldytuvai su „No Frost“ sistema: kaip išsirinkti?
2023-01-25 14:32
5 dalykai, kuriuos būtina žinoti prieš įsigyjant elektromobilių įkrovimo stotelę namuose
2023-01-16 16:39
Kad jauki šiluma nesukeltų nelaimės: kaip tinkamai naudotis elektriniu šildytuvu
2023-01-08 17:13
Tik atšalus orams, lenda visos automobilių bėdos: akumuliatoriai kenčia labiausiai
2023-01-03 12:28
Kaip prailginti elektromobilio baterijos gyvenimą: pakanka įsiminti tris taisykles
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

Mobizona.lt – telefonų dėklai, apsauginiai stiklai, dalys

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2023 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama