Elektronika.lt
 2025 m. liepos 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 27 d. 20:17
Viską keičiantis atradimas: mikroskopinė membrana gali iš esmės pakeisti visą informacijos perdavimą
Liepos 27 d. 17:18
Radiologijos technologo profesija: nepakeičiama net dirbtinio intelekto eroje
Liepos 27 d. 14:13
Apie kokias elektros rinkos liberalizacijos galimybes pamiršo vartotojai?
Liepos 27 d. 11:20
Kibernetinio saugumo revoliucija: kas antrai įmonei Lietuvoje gresia milijoninės baudos ir vadovų atsakomybė
Liepos 27 d. 08:34
Daugiau nei 1200 bendruomenių, bibliotekų, medicinos įstaigų ir verslų regionuose jau sukurta galimybė naudotis spartaus ryšio infrastruktūra
Liepos 26 d. 20:12
Jūsų mintys nebėra tik jūsų: dirbtinis intelektas žino, ką rinksitės dar prieš jums apie tai pagalvojant
Liepos 26 d. 17:23
Europos sandėlių darbuotojai nori daugiau saugumo: kur slypi sprendimas?
Liepos 26 d. 14:54
Vasarą keliaujame po Lietuvą – kaip užtikrinti kokybišką interneto ryšį dirbant ir ilsintis?
Liepos 26 d. 11:09
Vienaragio sėkmės receptas: lengvai įdiegiamos technologijos ir privatus ankstyvas finansavimas
Liepos 26 d. 08:55
A. Paulauskaitė-Tarasevičienė: „Neužtenka turėti DI – reikia suprasti, kaip jis veikia ir kam jis tarnauja“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Didėjančios elektros kainos – tik pradžia?

Publikuota: 2022-02-28 17:52
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Elektros kainos visoje Europoje muša rekordus. Priežasčių tokiam sparčiam elektros energijos kainų šuoliui yra ne viena: padidėjusios dujų kainos, vis augančios taršos leidimų kainos elektrinėms, šalta žiema, mažas vandens lygis ir pan. Deja, kylančios elektros energijos kainos atsispindi ir gyventojų sąskaitose už elektrą – įvairių apklausų duomenimis daugiau kaip pusė gyventojų teigia pastebėję išlaidų didėjimą. Pastarųjų dienų įvykiai rodo, kad dėl prasidėjusio karo Ukrainoje situacija artimiausiu metu taip pat negerės. Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius Tech“) Fizikos katedros profesorius dr. Dainius Jasaitis pataria, kaip išaugus kainoms, sutaupyti elektros energijos.

Didėjančios elektros kainos – tik pradžia?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Elektros energijos taupymo būdai

Pandemijos laikotarpiu pasikeitusios gyvenimo sąlygos irgi prisideda prie išaugusių elektros energijos sąskaitų – dirbdami iš namų, ilgiau būdami namuose suvartojame ir daugiau elektros energijos. Nors išaugusios elektros energijos sąskaitos kelia nerimą, būdų taupiau naudoti elektrą tikrai yra. Apie kai kuriuos iš jų galbūt niekada nepagalvojome.

Svarbu atkreipti dėmesį ne tik į tokius paprastus dalykus, kad reikia išjungti šviesą patalpose, kuriose nebūnama ar perdegusias lemputes keisti energiją taupančiomis, bet taip pat – nepalikti įjungtų elektros prietaisų miego ar budėjimo režimuose.

Daugelis nesusimąsto, kad elektros skaitiklis namuose dažnai sukasi net ir išjungus visus prietaisus. Dėl to kalti vadinamieji „energijos rijikai“ arba „energijos vampyrai“ – prietaisai, kurie ir nenaudojami gali sueikvoti, palyginti, nemažai elektros energijos. Nors prietaisu ir nesinaudojama, tenka mokėti už elektros energiją.

Mokslininkų duomenimis nenaudojami, tačiau į elektros tinklą įjungti buitiniai prietaisai ir kiti įrenginiai sąskaitas už energiją gali padidinti 10-20 proc. Skaičiuojama, kad per metus jie gali „prisukti“ elektros nuo keliolikos iki kelių dešimčių eurų.

Namuose tokių prietaisų turime daug: televizoriai, kompiuteriai, „Wi-Fi“ maršrutizatoriai, žaidimų konsolės, mikrobangų krosnelės, indaplovės, skalbyklės ir kiti. Norint sutaupyti, reikėtų ne tik juos išjungti, bet ir ištraukti iš rozetės.

Net telefono kroviklis, paliktas elektros lizde, bet neprijungtas prie telefono, naudoja šiek tiek elektros: jei per valandą telefono įkroviklis, veikdamas budėjimo režimu sunaudoja apie 1 W/h, per metus gali susidaryti apie 1 papildomas euras už elektrą. Dar tiek pat gali sunaudoti ir kompiuterio nekraunantis kroviklis.

Keli eurai per metus gali atrodyti nedaug, tačiau įvertinus, kad namuose į elektros tinklą paprastai yra sujungta gerokai daugiau „miegančių“ prietaisų – sąskaitos už elektrą gali reikšmingai išsipūsti.

Kas namuose sunaudoja daugiausiai elektros energijos?

Didžiausi elektros energijos rijikai – senosios kartos prietaisai, pavyzdžiui, kineskopiniai televizoriai, monitoriai, kuriuos dar turi ne vienas Lietuvos gyventojas. Naujieji LED televizoriai elektros naudoja mažai, nes jie yra gaminami ir nuolat tobulinami, kad naudotų kuo mažiau elektros energijos.

Pavyzdžiui LED televizorius, veikdamas budėjimo režimu, per metus gali „prisukti“ elektros už 2-3 eurus (palyginimui – kineskopiniai televizoriai 5-6 kartus daugiau). Skaitmeninės televizijos priedėliai, įjungti į tinklą budėjimo režime, gali sunaudoti po dar kelis eurus per metus vien dėl to, kad nenaudojant jie nėra išjungiami iš elektros lizdo.

Šiuolaikiniai nešiojamieji kompiuteriai, jei yra paliekami įjungti į rozetę, o jų baterija – pilnai pakrauta, sunaudoja nedaug elektros. Pavyzdžiui, stacionarūs kompiuteriai, budėjimo režime, gali sunaudoti elektros energijos ir už 15 eurų per metus, o ypač, jei prie jų yra senojo tipo kineskopiniai monitoriai. Įvairiais skaičiavimais, veikdamas budėjimo režimu kompiuterio ekranas gali naudoti apie 12 W/h, kompiuteris – 20 W/h, modemas – 4 W/h.

Skaičiuojama, kad vienas didesnių energijos rijikų yra belaidžio ryšio (WI-Fi) maršrutizatorius. Jo nenaudojant, pavyzdžiui, nakčiai išjungus, per metus galima sutaupyti iki 80-90 kWh elektros energijos. Nemažai energijos budėjimo režime sunaudoja ir žaidimų konsolės – atjungus jas iš tinklo būtų galima sutaupyti iki 8 eurų per metus.

Nereikia pamiršti ir buitinių prietaisų: mikrobangų krosnelės, indaplovės, skalbyklės, dulkių siurblių-robotų. Kiekvienas šių prietaisų miego režime per metus gali sunaudoti elektros už maždaug 2-4 eurus. Sudėjus visus skaičius, priklausomai nuo namų ūkio, gali susidaryti gana nemaža suma.

Sutaupyti gali kiekvienas

Atskirti prietaisus, kurie naudoja elektros energiją įjungti į tinklą miego ar budėjimo režime, o kurie – ne, visai nesunku. Pavyzdžiui, jei mikrobangų krosnelė, indaplovė arba skalbimo mašina turi indikacinę lemputę, kuri dega esant budėjimo režimui, elektra naudojama. Jei nenaudojamas telefono ar kompiuterio pakrovėjas šyla – jis elektrą naudoja. Įvairūs elektros prietaisai naudoja elektrą miego režimu, nes turi įtampos transformatorius, elektroninius laikrodžius, lemputes ar kitus sprendimus.

Be abejo, pasinaudojus kompiuteriu, mikrobangų krosnele, indaplove arba pasižiūrėjus televizorių kaskart išjungti juos iš tinklo gali būti išties nepatogu, tačiau tai padaryti derėtų bent jaunesinaudojant buitiniais prietaisais ilgesnį laiką – išvykstant iš namų savaitgaliui arba atostogaujant.

Tai padaryti derėtų ne tik dėl finansinių priežasčių, bet ir dėl saugumo – nuolat į elektros tinklą įjungtas ir be priežiūros paliktas prietaisas gali sukelti gaisrą. O tuo pačiu sumažinsime neigiamą poveikį aplinkai ir prisidėsime prie klimato kaitos stabdymo.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Ekspertai: sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo

Ličio jonų baterijos vis plačiau taikomos kasdieniuose įrenginiuose – telefonuose, kompiuteriuose, elektra varomose transporto priemonėse, energijos kaupikliuose. Atitinkamai pastaraisiais metais šalyje daugėja su šiomis baterijomis susijusių gaisrų. Ekspertai pabrėžia, kad pagrindinę riziką kelia neprižiūrimas įkrovimas, mechaniniai pažeidimai, netinkamos laikymo sąlygos ir nesertifikuotų įkroviklių naudojimas.

Aplinkos ministerija primena: kaip teisingai rūšiuoti ličio baterijas ir išvengti rizikų

Aplinkos ministerija atkreipia gyventojų dėmesį į ličio baterijų rūšiavimą – šios rūšies baterijos, vis dažniau naudojamos kasdieniuose daiktuose, turi būti renkamos ir tvarkomos atsakingai. Netinkamai išmestos jos kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai. Todėl svarbu žinoti, kokiuose prietaisuose ličio baterijos „slepiasi“ ir kaip su jomis atsakingai elgtis.

Saulės energija bute: lietuviams trūksta žinių? (1)

Lietuvoje kasmet auga elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminančių vartotojų skaičius. Jis vos per pirmąjį šių metų pusmetį padidėjo kone 20 tūkst. ir siekia beveik 143 tūkst., rodo Lietuvos energetikos agentūros duomenys. Pasak jų, augimą lemia ir nutolusių saulės elektrinių parkų įrengimas. Visgi net trečdalis lietuvių vis dar nežino apie galimybę bute gyvenantiems asmenims naudotis saulės generuojama elektros energija, o žinantieji – vis dar tiki mitais apie saulės parkus.

2025-07-13 20:33
Naudoji oro kondicionierių kasdien? Daugelis daro šią klaidą, kuri gali gerokai sutrumpinti jo tarnavimo laiką
2025-07-11 20:49
Jeigu savo namuose turite kaitlentę – reikėtų suklusti: šią klaidą daro daugelis, o tai gali brangiai kainuoti
2025-07-10 17:58
Įspėja dėl karščio pavojų: vasarą baterijos gali virsti sprogmenimis
2025-07-06 20:43
Ketinate įsigyti naują dulkių siurblį? Įvardintos klaidos, kurias daro daugelis pirkėjų ir paskui gailisi
2025-06-29 12:26
Technologijos, girdinčios jūsų kūno signalus: mokslininkė pataria, kaip išvengti perfekcionizmo spąstų
2025-06-26 08:51
Griaustinis artėja: ar tikrai telefonas pritraukia žaibą?
2025-06-17 14:05
Nuo triukšmo iki didelių sąskaitų: ženklai, kad jūsų buitinė technika jau pasiekė savo tarnavimo pabaigą
2025-06-15 10:35
Kokį pasirinkti – naudotą ar naują elektromobilį? Aptarė privalumus ir minusus
2025-06-12 17:16
Tyrimas atskleidė, kokius elektros prietaisus lietuviai naudoja dažniausiai: eksperto patarimai, kaip sutaupyti
2025-06-11 11:56
ABC: Kaip atpažinti, kad ličio baterija kelia grėsmę?
2025-06-04 20:21
Kaip tinkamai prižiūrėti televizorių? Šios paprastos klaidos gali pridaryti daug nuostolių
2025-06-03 20:28
Vaizdo projektorius ar išmanusis televizorius? Pasirinkimas, kuris gali kardinaliai pakeisti jūsų vakarus
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama