Prie Lietuvos Kosmoso technologijų klasterio oficialiai prisijungė naujas narys – investicijų bendrovė „Melius Futurum“, investuojanti į aukštųjų technologijų startuolius kosmoso ir gynybos sektoriuose. Tai yra reikšmingas žingsnis tiek klasterio, tiek pačios įmonės strategijoje – telkti pajėgas, kuriant konkurencingą Lietuvos ir Europos kosmoso inovacijų ekosistemą.
Investicijos, kuriančios ateitį

„Melius Futurum“ investuoja į ankstyvosios stadijos įmones, kuriančias tiek dvejopos paskirties (dual-use) technologijas, kurios gali būti pritaikomos komercinėje ir gynybos srityje, tiek į vien gynybos srityje taikomas technologijas. Prisijungimas prie klasterio leis bendrovei dar glaudžiau bendradarbiauti su mokslininkais, inžinieriais ir kitais rinkos dalyviais, siekiant spartinti proveržį kosmoso technologijose.
„Kosmoso ir gynybos sektoriai yra kritiškai svarbūs šiandienos geopolitinių įvykių konteste Europoje. Kosmoso sektorius tampa strategine inovacijų platforma, kurioje susikerta gynybos, telekomunikacijų ir klimato stebėsenos technologijos. Prisijungimas prie klasterio mums reiškia galimybę ne tik investuoti, bet ir aktyviai formuoti šios industrijos ateitį, įsipareigojant stiprinti Lietuvos, o kartu ir Europos, pozicijas globalioje kosmoso rinkoje“, – teigia „Melius Futurum“ vadovas Linas Sargautis. Lietuvos kosmoso klasteryje susitinka technologijos ir verslas
Kosmoso technologijų klasteris vienija inovatyvias įmones ir viešojo sektoriaus partnerius, siekiančius kurti pažangias kosmoso technologijų srities žinias ir paslaugas bei populiarinti kosmoso tematiką visuomenėje, skatinti jaunuolius sieti karjerą su kosmoso sritimi. Klasterio nariai bendradarbiauja kuriant palydovų sistemas, duomenų analizės sprendimus ir kitas aukštos pridėtinės vertės inovacijas.
„Melius Futurum“ prisijungimas – tai reikšmingas pastiprinimas mūsų klasteriui. Investicijų kompetencija ir strateginis požiūris į dvejopos paskirties technologijas padės klasterio bendruomenės nariams kurti naujas vertės grandines, greičiau pasiekti rinkas ir pritraukti naujų užsakovų dėmesį“, – sako Kosmoso technologijų klasterio vadovas Saulius Arelis.
Kosmoso technologijos – saugumo ramstis
Kosmoso technologijos Lietuvoje tampa ne tik mokslo ir verslo proveržio kryptimi, bet ir svarbia gynybos dalimi. Dauguma kuriamų sprendimų turi dvigubą paskirtį – juos galima pritaikyti tiek civilinėse, tiek karinėse srityse. Augantis palydovų skaičius, autonominė navigacija, lazerinė komunikacija ir kitos technologijos tampa svarbios tiek realaus laiko ryšio duomenų perdavimui, tiek infrastruktūros stebėjimui ir apsaugai. Europos komisijos baltojoje knygoje „Europos gynyba – pasirengimas 2030“ nustatyta, kad viena iš pagrindinių gebėjimų spragų Europos gynyboje yra kosminė žvalgyba ir stebėsena, jūrų erdvės stebėsena bei kosminių išteklių naudojimas ir apsauga. Taigi, kosmosas tampa kritiškai svarbia strategine sritimi, kurioje susikerta saugumo, inovacijų ir geopolitikos interesai – Lietuva turi visas galimybes būti aktyvia šio pokyčio dalimi.
„Melius Futurum“ jau yra investavusi į kelis perspektyvius startuolius, kuriančius pažangius lazerinės komunikacijos sprendimus, dirbtiniu intelektu paremtus sprendimus orbitinėms misijoms ir autonomines gynybos sistemas. Artimiausiu metu bendrovė planuoja plėsti savo portfelį ir aktyviai dalyvauti klasterio iniciatyvose, skirtose talentų ugdymui ir technologijų komercializavimui.