Per pirmąjį 2025 metų pusmetį Inovacijų agentūra pristatė daugiau nei dešimt naujų programų, skirtų skatinti verslo inovacijas, gynybos technologijų plėtrą, eksporto stiprinimą ir dirbtinio intelekto taikymą. Bendrai šioms iniciatyvoms numatyta skirti per 45 mln. Eurų. Lietuvai toliau ryškėjant pasauliniame konkurencingumo žemėlapyje, šalyje laukiama pažangių įmonių proveržio.
Gynybos inovacijos įgauna pagreitį
Vienas iš ryškiausių metų įvykių – programos „Vytis“ startas. Tai pirmoji tokio masto iniciatyva, orientuota į gynybos sektoriaus stiprinimą bei naujų technologijų kūrimą, galinčių vėliau pritaikymą rasti ir kituose sektoriuose. Programai planuojamas 300 mln. eurų biudžetas.
Tarp jos priemonių – „Gynybos inovacijų čekių“ programa, jau paskirsčiusi 1 mln. eurų, bei kvietimai naudotis „MiltechSandbox“ infrastruktūra technologijų testavimui ir prototipavimui.
Tarptautinį pripažinimą sustiprino gegužę vykusi konferencija „Baltic MiltechSummit“, kurioje dalyvavo daugiau nei 1000 dalyvių ir per 200 įmonių iš daugiau nei 30 šalių. Jos metu Lietuvos startuolis „GrantaAutonomy“ pasirašė bendradarbiavimo susitarimą su „Rheinmetall Electronics“, o „Aktyvus Photonics“ – su „Quantum Systems“.
Lietuva siekia DI lyderystės Baltijos regione
Lietuva žengia reikšmingą žingsnį link DI kompetencijų centro kūrimo. Inovacijų agentūra aktyviai dalyvavo rengiant paraišką dėl pirmosios Baltijos šalyse DI bandymų infrastruktūros – gamyklos „LitAI“ – steigimo.
Planuojama, kad „LitAI“ taps nacionaliniu dirbtinio intelekto centru, kuris sujungs pažangiausią skaičiavimo infrastruktūrą, mokslinį potencialą ir prieigą prie duomenų.
Dar šiemet startuos ir „DI smėliadėžė“ – tai pirmoji tokio tipo platforma Europoje, kur įmonės galės tikrinti savo kuriamų ar taikomų DI sistemų riziką bei gauti profesionalias konsultacijas. Projektas leis verslui greičiau ir saugiau diegti DI sprendimus.
Nežinomybė dėl JAV muitų ir eksporto diversifikavimas
Pasak Inovacijų agentūros laikinosios vadovės Patricijos Reut, pirmąjį pusmetį per agentūros teikiamas paslaugas aptarnauta apie 10 tūkst. klientų.
„Lietuvos verslai veržiasi pirmyn ir tai mums indikuoja įveikiami vis aukštesni laipteliai tarptautiniuose reitinguose. Kasdien atliekame bent kelias dešimtis įvairių konsultacijų, tiek didesniems ir pažengusiems verslams, tiek pradedantiesiems regionuose. Matome, kad verslams aktualiausia – tikslinga pagalba ten, kur vyksta pasauliniai pokyčiai: eksporto diversifikavimas, DI sprendimų taikymas, galimybės greitai augančiuose sektoriuose“, – sako P. Reut.
Eksporto skatinimo srityje agentūra padėjo 83 įmonėms prisistatyti 7 tarptautinėse parodose – nuo robotikos ir lazerių iki gyvybės mokslų ir gynybos technologijų. Regioninė plėtra taip pat išlieka prioritetu – programos „Verslo skrydis“, „Startuok 50+“ ir e-komercijos konsultacijos pasiekė daugiau nei 1000 įmonių.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva, Inovacijų agentūra tapo vienu langeliu, per kurį verslai gali kreiptis dėl valstybės subsidijų ir konsultacijų. Vos per du mėnesius buvo sulaukta 100 įmonių ir asociacijų paraiškų, norinčių dalyvauti verslo misijose ar tarptautinėse parodose. Priemonei numatytas 433 tūkst. eurų finansavimas.
Startuolių ir kūrybinių industrijų potencialas
Pirmąjį pusmetį į startuolių akceleravimo programas – „EdTech“, „GameTech“ ir IRT – buvo investuota 3,3 mln. eurų. Kūrybinių industrijų stiprinimui įkurtas „ArtTechHub“ – tarpdisciplininis centras, jungiantis dizainą, scenos menus, kino industriją ir žaidimų kūrėjus. Jis skirtas ne tik idėjų brandinimui, bet ir eksporto plėtrai bei finansavimo galimybių paieškai.
Per pusmetį sulaukta 281 paraiškos inovacijų ir tvarumo projektams. Iš jų net 193 pateiktos programai „Inostartas“, 47 – žaliosioms inovacijoms, o 41 – energetiniam efektyvumui pramonėje. Pasirašytos 73 sutartys, kurių bendra vertė viršija 40 mln. eurų.
Reitingų šuolis ir pozicijos Europoje
IMD Pasaulio konkurencingumo reitinge Lietuva šiemet pakilo net per 9 pozicijas ir pasiekė rekordinę – 21 vietą. Lietuvos startuolių ekosistema taip pat įvertinta tarptautiniu mastu – Vilnius įvardytas kaip 13-as tarp sparčiausiai augančių startuolių centrų pasaulyje ir pirmaujantis ES technologijų miestas.
Gyvybės mokslų sektorius toliau stiprina pozicijas – čia veikia pažangi tyrimų infrastruktūra, aktyviai investuojama į startuoliųakceleravimą ir inkubavimą. Rugsėjį Lietuva kvies į didžiausią Baltijos šalyse gyvybės mokslų renginį „LifeSciencesBaltics“, kuris taps svarbiu impulsu tolesniam bendradarbiavimui, eksporto plėtrai ir žinių mainams.