Naujausiais „The Global Startup Ecosystem Index Report“ reitingo duomenimis, Vilnius iš praėjusiais metais fiksuotos 71 vietos pakilo dar keliomis padalomis aukštyn. Reitinge kasmet vertinamos 1400+ miestų ir 100 šalių startuolių ekosistemos, jis tampa sufleriu tinkamos vietos savo startuolio kūrimui ieškantiems talentams ir sprendimų priėmėjams. Pažymima, kad Vilniaus startuolių ekosistemos vertė per pastarąjį dešimtmetį padidėjo net 39 kartus.

Gabriel Khiterer nuotr.
Vilnius – augantis inovacijų centras
Reitingo duomenimis, Vilnius šįmet pakilo keliomis vietomis ir atsidūrė 69 reitingo pozicijoje. Pasak „Go Vilnius“ Užsienio investicijų ir talentų plėtros skyriaus vadovo Mangirdo Šapranausko, sostinė ir toliau stiprina savo, kaip dinamiško ir sparčiai augančio inovacijų centro, reputaciją. Vilnius auga visomis prasmėmis – gyventojų ir startuolių skaičiumi, pritrauktų investicijų skaičiumi, taip pat didėja technologijų sektoriaus įmonių pasitenkinimas sostine.
„Miestas garsėja savo vienaragių sėkme ir klestinčia startuolių ekosistema, jis pripažintas palankiausiu verslui miestu Vidurio ir Rytų Europoje bei Baltijos šalyse. Augimas tokiuose reitinguose rodo, kad pasaulis mato tai, ką mes jau žinome: Vilnius yra veržlus, talentų pritraukiantis miestas su sparčiai augančia startuolių ekosistema. Tai – ne atsitiktinumas, o kryptingo darbo rezultatas“, – teigia M. Šapranauskas.
Per pastaruosius penkerius metus Vilniuje keturi startuoliai pasiekė vienaragio statusą (jų vertė viršijo 1 mlrd. JAV dolerių): „Vinted“, „Nord Security“, „Baltic Classifieds Group“ ir „Flo Health“. Tai neleidžia abejoti augančia miesto įtaka technologijų sektoriuje, vis ryškesne pozicija pasauliniame startuolių žemėlapyje ir didėjančiu sostinės potencialu pritraukti daugiau investicijų ir talentų.
Lietuvoje – aukštos kvalifikacijos talentai
„The Global Startup Ecosystem Index Report“ vertina ne tik atskirus miestus, bet ir šalis. Šio reitingo duomenimis, Lietuva iš 100 šalių užima 19 vietą. Mūsų šalis Europos kontekste išsiskiria kaip turinti itin daug išsilavinusių gyventojų.
2022 m. duomenimis net 46,5 proc. 25–64 metų amžiaus gyventojų turėjo aukštąjį išsilavinimą, t. y. gerokai daugiau nei ES vidurkis (34,3 proc.). Toks aukštas išsilavinimo lygis ir nuosekli jo didėjimo tendencija per pastarąjį dešimtmetį prisideda prie aukštos kvalifikacijos talentų, kurie yra labai svarbūs skatinant inovacijas ir technologijų plėtrą.
Be to, Lietuva užima 11 vietą Europos „Fintech“ indekse, o tai rodo brandžią reguliavimo aplinką ir didelį finansinių technologijų įmonių plėtros potencialą.
„Įvertinus mūsų gyventojų išsilavinimą, miesto dėmesį technologijoms ir inovacijoms, čia besikuriančius technologijų ir kūrybinių industrijų centrus, galime užtikrintai teigti, kad miestas yra savo kilimo trajektorijoje „The Global Startup Ecosystem Index Report“ reitinge ir ne tik“, – sako Vilniaus verslo ir turizmo plėtros agentūros „Go Vilnius“ atstovas.