Europos kosmoso agentūros (EKA) verslo inkubatorius Lietuvoje („ESA BIC Lithuania“), veikiantis aukštųjų technologijų įmonėms augti padedančiame Visorių informacinių technologijų parke (VITP), ką tik savo inkubavimo programoje išleido pirmąjį startuolį. Juo tapo bendrovė „Sensmetry“, jau spėjusi įsitvirtinti tarptautinėje kosmoso rinkoje ir pademonstravusi, kad Lietuvos technologijų įmonės per palyginti trumpą laikotarpį gali tapti pilnaverčiais tarptautinės kosmoso industrijos dalyviais.
„Sensmetry“ skinasi kelią į tarptautines kosmoso rinkas

„Sensmetry“ kuria inovatyvius sistemų inžinerijos sprendimus, taikomus modeliuoti ir valdyti sudėtingas sistemas kosmoso, automobilių, telekomunikacijos ir kitose srityse. Įmonės sukurto įrankio pagalba kompleksiškiausios sistemos gali būti aprašomos programos tipo kodu, tokiu būdu užtikrinant, jog jas patogiai perskaitys ir supras tiek specialistai, tiek ir specialistų naudojama programinė įranga. Taip modeliuojant misijose naudojamas sistemas, galima išvengti brangiai kainuojančių klaidų, nes, iškėlus palydovą į orbitą, lengvai pakeitimų jame jau nepadarysi. Tokiu būdu bendrovės sprendimai jau dabar padeda užtikrinti pačių inovatyviausių palydovų pasaulyje patikimumą, optimizuoti sudėtingų sistemų veikimą ir išvengti su tuo susijusių neplanuotų kaštų.
Dalyvavimas „ESA BIC Lithuania“ inkubavimo programoje padėjo startuoliui užmegzti naujų kontaktų ir plėsti veiklą tarptautinėje kosmoso rinkoje, teigia „Sensmetry“ direktorius Juozas Vaicenavičius. Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos įmonė tapo vienu iš 4 Europos-Japonijos kosmoso startuolių EKA konkurso nugalėtojų ir taip gavo galimybę dalyvauti viename didžiausių Azijos kosmoso verslo renginių „NIHONBASHI SPACE WEEK 2024“, kur susitiko su esamais ir potencialiais tarptautiniais partneriais. Taip pat Lietuvai 2024 m. prisijungus prie EKA „Zero Debris Charter“, bendrovė tapo viena iš pirmųjų šalies įmonių, pasirašiusių šią deklaraciją, kuria įsipareigojo padėti mažinti kosminės erdvės teršimą neveikiančia ir šiukšlėmis virstančia įranga, keliančia pavojų esamoms ir būsimoms kosmoso misijoms ateityje.
„ESA BIC Lithuania" – tramplinas į kosmoso industriją
Inkubavimo laikotarpio metu startuolis iš „ESA BIC Lithuania“ gavo finansavimą, kurį užtikrina Lietuvos, atstovaujamos LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, dalyvavimas EKA asocijuotiems nariams skirtoje programoje, o taip pat papildomą finansavimą iš Vilniaus miesto savivaldybės, skirtą Vilniaus mieste veikiantiems startuoliams, kurio bendra suma viršijo 60 000 eurų. Be finansinio palaikymo, įmonė taip pat gavo galimybes konsultuotis su EKA ekspertais, kontaktuoti su didžiaisiais sistemų integratoriais, pristatyti savo pasiekimus ir didinti savo išskirtinio produkto žinomumą rinkoje.
„ESA BIC Lithuania” programa suteikė mums papildomus resursus, kuriant palydovų patikimumui svarbų produktą”, – teigia „Sensmetry” direktorius Juozas Vaicenavičius. – „Programos metu užmezgėme naujus ryšius ir, laimėję papildomą konkursą, turėjome galimybę prisistatyti Japonijos rinkoje kaip vieni iš pažangiausių kosmoso startuolių Europoje.”
2024 m. pabaigoje baigėsi pirmasis „ESA BIC Lithuania“ programos etapas – jo metu į inkubatorių buvo atrinkti 10 kosmoso startuolių, tarp kurių viena pirmųjų buvo „Sensmetry“, tapusi pavyzdžiu, kaip Lietuvos technologijų įmonės gali būti pastebėtos ir vertinamos pasaulinėje kosmoso rinkoje.
„Šiandien jau galime pasidžiaugti, kad pasiekti rezultatai atitiko visų lūkesčius. 2022 m. pradėję veiklą susikūrėme tvirtą pagrindą auginti stiprias jaunas bendroves kosmoso rinkoje ir šiemet pratęsę sutartį su EKA, jau keliaujame į sekantį etapą“ apibendrina Andrius Plečkaitis, „ESA BIC Lithuania“ inkubatoriaus vadovas. „Pastebime, kad po 2 metų veiklos jau esame žinomi Lietuvos technologijų inovatorių tarpe, ir supratimo, kas aktualu kosmoso rinkai, atsiranda vis daugiau”, teigia jis.
„ESA BIC Lithuania“ vadovas vertina startuolius kaip vieną esminių kosmoso ekosistemos plėtros Lietuvoje elementų: „Turime gabių, į sudėtingas inžinerijos problemas įsigilinti gebančių žmonių, o jų pasiekimai plėtojant verslą sudaro tvirtą pagrindą tolesniam kompetencijų augimui taip vadinamam „new space“ rinkos segmente, kur naudojamos skaitmeninės, medžiagų mokslo, robotikos ir kitos aukštos technologijos. Matome, kaip pasaulyje ir Europoje reikšmingai išaugo ankstyvos stadijos ir rizikos kapitalo investicijos į šią rinką, todėl neabejojame, kad ir mums pavyks išnaudoti savo potencialą. Ženkliai prie šio proceso prisideda ir Inovacijų agentūros Space Hub LT komanda, kurios paramą tiek mes, tiek startuoliai jaučiame nuolat.“
Naujas kvietimas startuoliams jau paskelbtas
Per artimiausius trejus metus tikslai ne mažiau ambicingi – į inkubavimo programą planuojama pritraukti dar 15 naujų startuolių. Naujausias paraiškų priėmimo etapas baigėsi balandžio mėnesį, ir jau įvyko vertinimai, kurių metu buvo atrinkti geriausiai pasirodę startuoliai, vystantys technologijas su potencialia pritaikymo kosmose ar palydovų duomenų naudojimo galimybe. Jiems bus siūloma pasirašyti inkubavimo sutartis, o kitą atranką inkubatorius planuoja skelbti rugsėjį.
„Mūsų inkubatorių renkasi originalių, inovatyvių idėjųturintys startuoliai ir jaunos įmonės, nes finansuojame veikiančius iki 5 metų. Privaloma sąlyga – ryšys su kosmoso rinka, o tam reikia ir technologiškai stiprių komandų, ir gebėjimo įsigilinti į specifinius aplinkos reikalavimus atrandant savo nišą,“teigia A.Plečkaitis. „Juokaujame, kad skristi į kosmosą iškart nebūtina – „ESA BIC Lithuania“ inkubuojamų startuolių produktai ir paslaugos apima platų spektrą: nuo programinės įrangos ūkininkams, skirtos tręšimo planų sudarymui, remiantis pasėlių palydoviniais stebėjimo duomenimis iki naujo tipo variklio mažiesiems palydovams, ar biocheminių procesų inžinerijos taikymo kosmoso erdvėje, bei kosmoso ekosistemos žaidėjams kylančių specifinių iššūkių sprendimo, tobulinant orbitoje jau naudojamą įrangą.“