Elektronika.lt
 2025 m. birželio 7 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Birželio 6 d. 20:52
Laukiamiausi 2025 metų žaidimai: šie pavadinimai verčia laukti ir kuria naujas legendas
Birželio 6 d. 17:24
Automatiškai save tvarkantis „Gmail“ ir neatpažįstama „Google“ paieška: kas debiutavo „Google I/O“ renginyje?
Birželio 6 d. 14:50
Tyrimas atskleidė: elektromobiliai vis dar apipinti trimis pagrindiniais mitais – ar jie pagrįsti?
Birželio 6 d. 11:21
Naujasis „Scenic E-Tech Electric“: dar daugiau išmanumo ir komforto
Birželio 6 d. 08:21
„Neurotechnology“ išleido balso transkripcijos modelį lietuvių kalbai, gebantį garso įrašus paversti tekstu
Birželio 5 d. 20:26
Europa ruošiasi mesti iššūkį NASA: ambicingas planas sukrės visą kosmoso politiką, milijardai ant kortos
Birželio 5 d. 17:01
Šviesa, kuri pasakoja istoriją: Lietuvoje gimstantys mediniai rankų darbo šviestuvai
Birželio 5 d. 14:20
KTU ekspertas: dirbtinio intelekto sugeneruoti vaizdai – kur prasideda kūryba, o kur tik kopija?
Birželio 5 d. 11:10
„Renault Megane E-Tech Electric“ nuo šiol siūlomas su dar daugiau technologijų, stiliaus ir universalumo
Birželio 5 d. 08:10
„Toyota“ Lietuvoje pristato naująjį „Aygo X Hybrid“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Verslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Rugpjūtį buvo karšta ir elektros rinkoje – ar ruduo atvėsins kainų kilimą?

Publikuota: 2023-09-05 13:33
Tematika: Verslo naujienos
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Paskutinis vasaros mėnuo nepagailėjo karštų orų. Jie ne tik džiugino poilsiautojus, bet ir atnešė mažiau pozityvių naujienų, mat aukšta oro temperatūra įprastai žengia koja kojon su kylančiomis elektros kainomis. Rugpjūtį vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje siekė 12,4 ct/kWh (su PVM) ir buvo net penktadaliu aukštesnė nei liepą. Energetikos eksperto teigimu, toks padidėjimas nulemtas objektyvių priežasčių.

Rugpjūtį buvo karšta ir elektros rinkoje – ar ruduo atvėsins kainų kilimą?
Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.

„Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje, rugpjūtį žemiausia elektros kaina buvo -1,21 ct/kWh (su PVM), aukščiausia siekė 66,54 ct/kWh (su PVM), vidurkis – 12,4 ct/kWh (su PVM). Lyginant su liepa, elektra brango 22 proc. Tuo metu vidutinė galutinė elektros kaina vartotojams, pasirinkusiems su birža susietą planą (ESO planas „Standartinis“, vienos laiko zonos tarifas), buvo apie 22,67 ct/kWh (su PVM).

Kainų augimą paskatino gedimas Suomijoje

Kaip teigia nepriklausomo energijos tiekėjo „Enefit“ rizikų valdymo padalinio vadovas Valdemar Fiodorovič, situacija didmeninėje elektros rinkoje pirmoje rugpjūčio pusėje išliko stabili, o tai leido išlaikyti kainas santykinai žemame lygyje.

„Tačiau mėnesio viduryje Suomijoje buvo sustabdytas „Olkiluoto-2“ atominės elektrinės reaktorius. Negano to, tarp Švedijos ir Suomijos buvo apriboti elektros energijos perdavimo pajėgumai. Tai lėmė reikšmingą elektros energijos deficitą Suomijoje, paskatinusį įjungti visas dujines elektrines Estijoje, Lietuvoje bei Latvijoje.

Nuo rugpjūčio 16 d. didmeninė elektros kaina, lyginant su pirmomis 15 mėnesio dienų, šoktelėjo beveik 60 proc.: nuo 8,1 iki 12,8 ct/kWh su PVM . Visą antrą rugpjūčio pusę vidutinė elektros kaina buvo net dvigubai didesnė nei mėnesio pradžioje“, – sako V. Fiodorovič.

Smuko vietinė gamyba

Energetikos ekspertas atkreipia dėmesį, kad didmeninės elektros kainos rugpjūtį augo ne tik dėl problemų Suomijoje, bet ir dėl išaugusio energijos poreikio bei smukusios vietinės gamybos.

Štai nacionalinis bendras elektros suvartojimas rugpjūtį siekė 943 GWh arba 1,27 GWh per valandą, tuo metu liepą – 885 GWh arba 1,18 GWh per valandą. V. Fiodorovič teigimu, auganti valandinė elektros paklausa davė impulsą kainų didėjimui.

„Be oro temperatūros ir išaugusio elektros poreikio, prie kainų pokyčių smarkiai prisidėjo ir smukusi vėjo generacija. Pirmąsias dešimt mėnesio dienų vėjo jėgainės vidutiniškai gamino 326 MW/h, o vėliau šis rodiklis smuko daugiau nei dvigubai – iki 146 MW/h. Vėjo parkai rugpjūtį bendrai sugeneravo 153 GWh žaliosios energijos.

Saulės elektrinės rugpjūtį nepasižymėjo dideliu efektyvumu ir pagamino tik 85 GWh energijos. Bendrai Lietuvoje iš vėjo ir saulės sugeneruota 238 GWh švarios energijos. Palyginimui, liepą šis kiekis siekė 274 GWh, tad kritimas yra beveik 14 proc.“, – skaičius pateikia ekspertas.

Paklausa ir orai lems tolimesnes kainas

Analizuodamas situaciją didmeninėje energetinių išteklių rinkoje, V. Fiodorovič išskiria penkis esminius veiksnius, kurie daro įtaką elektros kainai.

Vietinis vartojimas. Rugpjūtį vidutinis dienos elektros suvartojimas šalyje augo. Vasarai pasibaigus, poreikis augs dar labiau. Istoriškai rugsėjis yra pakankamai ramus mėnuo ir kainų šoko, koks buvo rugpjūtį, tikėtis nereikėtų.

Importas. Smukus generacijai iš atsinaujinančių energijos išteklių, šį praradimą teko kompensuoti brangia elektra iš šiluminių elektrinių. Situaciją apsunkino įvykiai Skandinavijos energetikos sektoriuje. Jei netikėtumai nepasikartos, tai leis išlaikyti stabilias elektros kainas regione.

CO2 arba taršos mokesčiai. Taršos leidimų kaina išlieka stabili ir svyruoja apie 85 Eur/t. Ateities sandoriai rodo, kad taršos leidimų kaina rudens sezono metu įprastai didėja dėl šildymo sezono ir didesnio gamybos poreikio.

Dujų kaina. Gamtinių dujų kainos išlieka stabilios. Ateities sandoriai rodo, kad tik antroje rudens pusėje galima tikėtis tam tikro gamtinių dujų kainų didėjimo, bet viskas priklauso nuo dujų saugyklų užpildymo.

Orai. Rugpjūtį vidutinė oro temperatūra buvo 19,0 °C, t. y. 2,4 °C aukštesnė negu liepos mėn. Tai diktavo ir didesnę elektros paklausą. Remiantis ilgalaikėmis prognozėmis, rugsėjo oro temperatūra turėtų būti artima normai. Jei nesulauksime netikėtumų, tai gali sudaryti prielaidas išlikti stabilioms elektros kainoms.

Biržoje keičiasi elektros kainų tendencijos

Kaip prognozuoja V. Fiodorovič, rugsėjį elektros kainos turėtų stoti į įprastas vėžes šiam laikotarpiui. Prognozės sufleruoja, kad naktimis elektra dėl mažėjančios paklausos turėtų išlikti pigesnė, dienomis kainos veikiausiai kils dėl augančio energijos poreikio bei mažėjančio saulės elektrinių efektyvumo trumpėjant šviesiajam paros periodui. Oro temperatūra ir kiti veiksniai taip pat turės įtakos elektros kainai.

„Artėjant periodui, kuomet elektros kainos vėl ims kopti į viršų, labiausiai turėtų suklusti planuojantieji elektros vartojimą pagal biržoje besiformuojančias kainas. Tokiems klientams rekomenduojame peržiūrėti savo vartojimo įpročius ir prisitaikyti prie naujų tendencijų.

Kaip papildomą priemonę saugantis nuo elektros kainų šuolių, galima apsvarstyti galimybę įsigyti energijos kaupiklius. Lietuvoje jie dar nėra populiarūs, bet susidomėjimas tokiais kaupikliais nuolat auga. Šio įrenginio privalumais pasinaudoti paprasta: kaupiklį galima įkrauti kai energija pigiausia, o sukaupta elektra pasinaudoti, kada jos prireikia“, – pataria „Enefit“ rizikų valdymo padalinio vadovas.

Pasak V. Fiodorovič, kita išeitis, norint apsisaugoti nuo nemalonių staigmenų gavus elektros sąskaitą, – fiksuoti kainą.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
JAV elektromobilių milžinės griūtis Europoje: E. Musko valdoma kompanija fiksuoja katastrofiškus rezultatus (1)

Nors vis daugiau Europos vairuotojų renkasi elektromobilius, viena garsiausių šios rinkos žaidėjų „Tesla“ susiduria su akivaizdžiu stabdžiu. Elektromobilių populiarumas auga milžinišku tempu, bet JAV bendrovė šiuo metu yra tarsi svečias, kurio niekas nelaukia.

Mokate banko kortele? Sužinokite, kodėl jūsų pirkinys gali būti brangesnis nei turėtų būti

Europos Sąjungos konkurencijos priežiūros institucijos išplėtė tyrimą dėl „Visa“ ir „Mastercard“ taikomų mokesčių. Tokia informacija iš naujos Europos Komisijos apklausos, su kuria susipažino „Reuters“.

„OBDeleven“ pelnas augo 205 % – juo dalinosi su kiekvienu darbuotoju

Lietuvos automobilių technologijų įmonė „OBDeleven“ 2024 metus užbaigė reikšmingu augimu ir pranešė apie 2024 metų finansinius rezultatus: įmonės pajamos didėjo nuo 11,3 mln. eurų 2023 metais iki 15,3 mln. eurų 2024 metais (36 % augimas), o grynasis pelnas praėjusiais metais augo net 205 % – nuo 700 tūkst. iki 2,1 mln. eurų.

2025 m. birželis
2025-06-06 19:02
Šalyje pagaminta 91 proc. reikalingos elektros energijos
2025-06-06 09:32
Žvarbi pavasario pabaiga nesutrukdė elektros kainai pasiekti žemumas
2025-06-05 18:02
„Tesonet“ investuoja į sporto technologijų startuolį „FPRO“
2025-06-04 18:21
Didelė vietinė elektros generacija ir viena mažiausių šiemet vidutinė elektros kaina
2025 m. gegužė
2025-05-31 22:16
Norvegijos investicijų bendrovė „Hawk Infinity“ susitarė dėl UAB „WhiteBit“ įsigijimo – naujas plėtros etapas Lietuvos IT rinkoje
2025-05-31 13:10
„Samsung“ sprendimai gali iškeliauti ir už Žemės ribų: vysto projektus, susijusius su kosmoso pramone
2025-05-30 22:16
Išaugus saulės energijos gamybai, elektros kaina išliko stabili
2025-05-30 16:34
Nuo gegužės 30 d. pradedamas teikti finansavimas savarankiškiems (atskiriems) energijos kaupiklių parkams
2025-05-29 22:02
Vidutinė savaitės elektros kaina biržoje išlieka žema, fiksuotos kainos tarifų vidurkis – mažesnis nei pernai
2025-05-29 21:20
Lietuvių kuriama energijos valdymo sistema užkariauja Europą
2025-05-28 22:03
Praėjusią savaitę energijos ištekliai brango nedaug
2025-05-28 21:22
„XPENG“ paskyrė „Modus Group“ išskirtiniu partneriu Baltijos šalyse
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama