Pirmadienį Seime vyko posėdis, kurio metu mobiliojo ryšio operatorių atstovai kartu su Seimo nariais ir Viešųjų pirkimų tarnybos atstovais tarėsi dėl galimybių tobulinti Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO) mechanizmus.
Praėjusį mėnesį bendrovė „Bitė Lietuva“ pareiškė nutraukianti sutartį su CPO ir nebedalyvaus per šią organizaciją vykdomuose konkursuose. Panašiai pasielgė ir bendrovė „Omnitel“ – jie pagrasino nutrauksiantys sutartį su CPO jeigu nebus pakeistos tam tikros CPO pirkimo procedūros.
Į šiuos pareiškimus sureagavo parlamentinė grupė „Už piliečių talką kuriant Lietuvą be korupcijos“, surengusi posėdį, kurio metu buvo aiškinamasi kokiu būdu galima būtų patobulinti CPO pirkimo procedūras, kad automatizuoti valstybiniai mobiliojo ryšio pirkimai išliktų ir nebūtų grįžta prie „popierinių“ konkursų.
Šiuo metu per CPO vyksta apie 10 proc. visų mobiliojo ryšio pirkimo konkursų, kuriuose perkančioji organizacija yra biudžetinė įstaiga. Vidutinė pokalbio minutės kaina, kuomet paslaugos perkamos per CPO, yra 3–4 centai. Jeigu paslaugos perkamos konkursą vykdant kitokiu būdu, minutė pokalbio kainuoja vidutiniškai 11–16 centų.
„Omnitel“ atstovas Vitalijus Kirvaitis posėdyje nurodė tuos pačius CPO trūkumus, kurie buvo pateikiami kaip argumentas grasinant trauktis iš CPO konkursų – neva organizacija užtikrina pirmenybę tai bendrovei, kuri pirmoji pasirašė preliminarią sutartį su CPO (t. y. „Tele2“), organizuojant konkursus neatsižvelgiama į teikiamų paslaugų kokybę ir papildomas paslaugas. Panašios priežastys nutraukti sutartį su CPO buvo nurodytos ir „Bitės Lietuva“.
Ir „Omnitel“, ir „Bitė Lietuva“ atstovai siūlė koreguoti CPO taikomas konkursų vykdymo procedūras taip, kad būtų atsižvelgiama ne į preliminarios sutarties pasirašymo pirmumą, o įvedant papildomus kriterijus, kuriais būtų vertinamas, pavyzdžiui, duomenų perdavimo greitis.
Tuo tarpu „Tele2“ atstovas spaudai Andrius Baranauskas siūlė CPO nedelsiant atsisakyti preliminarios sutarties pasirašymo jų bendrovei suteikiamos pirmenybės ir konkurso laimėtoją, jeigu visi kainos kriterijai yra vienodi, pasirinkti sukant butelį ar metant monetą.
Taip pat „Tele2“ siūlo CPO neberiboti minimalaus mėnesinio mokesčio – šiuo metu jo negalima nurodyti mažesnio nei 16 Lt. Tokiu būdu, pasak A. Baranausko, atsirastų papildomų galimybių konkuruoti kainomis. Toks pasiūlymas nėra parankus bendrovei „Bitė Lietuva“ – jos atstovas Domas Ramanauskas sakė: „Kaina šiai dienai mes konkuruoti nebegalime“.
Tuo atveju, jeigu iš CPO konkursų pasitrauktų ir „Omnitel“, ir „Bitė Lietuva“, iki konkursų organizavimo procedūrų patobulinimo „Tele2“ valstybės neskriaustų ir kainų nedidintų: „Mes pusę metų visiems duosime nulines kainas ir padirbėsime valstybei už dyką“, – sakė A. Baranauskas.
Parlamentinei grupei vadovaujanti Agnė Bilotaitė pareiškė, kad grupė parengs siūlymą taip keisti viešuosius pirkimus reglamentuojantį įstatymą, kad mobiliojo ryšio paslaugų pirkimas per CPO būtų ne rekomenduojamas, kaip yra dabar, o privalomas (dabar paslaugų pirkimas per CPO privalomas tik vyriausybei pavaldžioms organizacijoms).