Elektronika.lt
 2025 m. liepos 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 19 d. 11:35
Pirmą kartą pasaulyje: KTU mokslininkų atradimas keičia OLED technologijas ir sprogmenų jutiklius
Liepos 19 d. 08:11
Aplinkos ministerija primena: kaip teisingai rūšiuoti ličio baterijas ir išvengti rizikų
Liepos 18 d. 20:38
Elektromobilių baterijos pinga, bet ekspertai perspėja dėl pavojingo scenarijaus
Liepos 18 d. 17:24
Internetas atsimena viską: slapukai, kurie jus pažįsta geriau nei mama
Liepos 18 d. 14:47
„Mercedes-AMG“ triukšmingoje šventėje pristatė įspūdingų parametrų koncepcinį „AMG GT XX“
Liepos 18 d. 11:07
Telefonas vietoje banko skyriaus: revoliucija, kurios bankai nebegali ignoruoti (1)
Liepos 18 d. 08:12
„AOC Essential E4“ serija: sukurta verslui, draugiškai planetai
Liepos 17 d. 20:38
Nuo pažangos simbolio iki milžiniškos problemos: „Tesla“ susiduria su neparduotų automobilių krize
Liepos 17 d. 17:32
Tiltas tarp teorijos ir praktikos: kaip verslas ir universitetas augina IT profesionalus
Liepos 17 d. 14:39
„Garmin“ plečia saugaus nardymo galimybes pristatydamas išmaniąją „Descent S1 Buoy“ plūdę
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Į CERN vasaros mokyklą išvyksta du studentai iš Lietuvos: abu – iš VU Fizikos fakulteto

Publikuota: 2025-06-05 22:08
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto ketvirto kurso studentai Austėja Jurgaitytė ir Rimantas Naina artimiausiu metu išvyks į CERN studentų vasaros mokyklą ir ten praleis beveik tris mėnesius. Praėjusią vasarą jie abu dalyvavo Lietuvos mokslų tarybos finansuojamame IMPRESS-U programos projekte „IRIS-HEP: Mokslo programinės įrangos plėtimas dalelių fizikos reikmėms Ukrainai, Lenkijai ir Lietuvai“ – stažavosi didžiausioje pasaulyje dalelių fizikos laboratorijoje Šveicarijos ir Prancūzijos pasienyje. Čia mokslininkai iš daugiau kaip šimto valstybių atlieka eksperimentus, siekdami suprasti elementariąsias daleles ir sąveikas tarp jų. Paprašėme jaunųjų kolegų pasidalinti patirtimi.

Galbūt dalelių fizika buvo viena iš priežasčių, kodėl pasirinkote studijuoti Fizikos fakultete? Ar studijose taip pat gilinatės į CERN vykdomus tyrimus?

Austėja: Į Fizikos fakultetą stojau iš meilės astrofizikai. Dalelių fizika mano akį patraukė pirmame kurse, kai sudomino vaizdo įrašas apie „IceCube“ neutrinų observatoriją – apie ją nusprendžiau rašyti referatą. Prireikė dar kelerių metų fakultete. Galiausiai gyvenimas susiklostė taip, kad astrofizika liko mano hobiu, o aš pradėjau dirbti su dalelių fizika. CERN kadaise atrodė kaip tolima svajonė ir šiuo metu tikrai esu labai laiminga. Be abejo, esu ypač dėkinga savo darbo vadovams ir dėstytojams, kurie mane drąsino siekti savo svajonių, suteikė daug galimybių. Studijuodama fiziką turėjau platų studijų dalykų pasirinkimą, kuris leido man ieškoti savęs įvairiose srityse.

Rimantas: Rinkausi studijuoti fiziką, nes traukė noras sužinoti apie pagrindinius, fundamentinius fizikos dėsnius, apie tai, kaip fizika veikia. O prie fundamentinės fizikos, žinoma, galime priskirti dalelių fiziką. Du semestrus buvau pasirinkęs teorinės elementariųjų dalelių fizikos pagrindų dalyką. Nors į eksperimentines veiklas daug nesigilinome, svarbiausi CERN atradimai buvo pristatyti ir nagrinėti. Taip pat buvau pasirinkęs UNIX operacines sistemas dalelių fizikos tyrimuose. Duomenų analizėje svarbu mokėti jomis naudotis.

Vykstate į CERN nebe pirmą kartą. Kas paliko įspūdį praėjusių metų stažuotėje?

Austėja: Būdama tarp penkių laimingųjų Lietuvos studentų, atrinktų į IMPRESS-U programos projektą, praėjusiais metais turėjau unikalią galimybę vykti į CERN. Šiemet galiu vėl ten sugrįžti, šįkart – su vasaros mokyklos programa. Pirmą kartą didelį įspūdį paliko pats projektas – darbas su nauju mentoriumi ir kodo, prie kurio dirbau, vystymo komanda. Negaliu nepaminėti ir sutiktų žmonių: buvo labai įdomu susipažinti su tiek daug mokslą mylinčių studentų ir mokslininkų iš viso pasaulio.

Rimantas: Didelį įspūdį paliko aplinka. Pirmiausia, žinoma, dėl to, kad ten atliekami didžiulio masto ir sudėtingumo projektai, kuriems reikalingas tūkstančių žmonių bendradarbiavimas. Šioje aplinkoje ypač išryškėja bendradarbiavimo svarba moksle, kadangi prie projektų prisideda įvairių sričių – fizikos, inžinerijos, informacinių technologijų – ekspertai iš viso pasaulio. Tai puiki proga susipažinti su žmonėmis iš skirtingų šalių, skirtingų kultūrų. CERN labai matoma ir įkvepianti yra atvirojo mokslo, mokslo be sienų idėja – projektuose dirba žmonės iš viso pasaulio ir stengiasi, kad duomenys būtų viešai prieinami, kad kiti galėtų juos laisvai analizuoti.

Papasakokite apie vasaros mokyklos atranką. Kaip ji vyko – ar lengva patekti į CERN?

Rimantas: Patekti į vasaros studentų programą sudėtinga. Daugiausia dėl to, kad kandidatuoja labai daug studentų, jeigu gerai pamenu, iš 10 000 atrinkta apie 300. Reikėjo pateikti studijų pažymius, CV, parašyti motyvaciją, kodėl kandidatuojame, reikėjo ir rekomendacinio laiško iš dėstytojo ar mokslinių tyrimų vadovo. Labai padėjo tai, kad pernai CERN vykdžiau projektą, susipažinau su dalelių fizikoje naudojama modeliavimo programine įranga „Geant4“. Būtent ši patirtis mane suvedė su dabartiniu mano vasaros projekto vadovu, kadangi projektai susiję.

Austėja: Atrankos procesas man pasirodė ilgas, bet nelabai sudėtingas. Kartais studentai išgirsta apie didelį norinčiųjų skaičių iš viso pasaulio ir nusimena, netiki, kad jiems pasiseks. Manau, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad atrankos metu iš tiesų konkuruojama tik su žmonėmis iš savo šalies. Aišku, konkurencija vis tiek rimta, bet tai tikrai atrodo labiau pasiekiama. Neabejoju, kad man padėjo praėjusios vasaros patirtis projekte ir teigiamos vadovų rekomendacijos.

Ko tikitės šiais metais? Ar žinote, kokią temą nagrinėsite dabar?

Rimantas: Tikiuosi, bus galimybė geriau susibendrauti su kitais studentais. Pernai, kai atvykau, dalis jų jau ruošėsi išvykti. Norėčiau nueiti į visas vasaros studentams skirtas paskaitas. Neabejoju, kad galėsiu dar daugiau įsigilinti į CERN veiklas, sužinoti apie CERN‘o SHiP (Search for Hidden Particles) tyrimą, su kuriuo susijęs mano projektas. Pernai labiau programavau ir mano projektas nebuvo tiesiogiai orientuotas į kažkurį vieną CERN tyrimą. Bus labai įdomu prisidėti prie SHiP – tai yra naujas, neseniai patvirtintas tyrimas. Savo projekte dirbsiu prie kompiuterinio modeliavimo, pravers „Geant4“ programinės įrangos žinios. Modeliuosime dalelių pluoštą, bandysime aiškintis, kur geriausia įrengti detektorius, ir šiuo darbu prisidėsime prie SHiP projekto.

Austėja: Mano temos pavadinimas – „Trijų kūnų koreliacijos funkcijų matavimas Pb-Pb susidūrimuose“ (angl. „Measurement of Three-body Correlation Functions in Pb-Pb Collisions“). Laukia veikla, kuri labai skiriasi nuo to, ką veikiu dabar ir ką dariau praėjusiais metais, todėl įdomu pamatyti, kaip man seksis, ir palyginti šias skirtingas patirtis.

Ar rekomenduotumėte panašią patirtį kitiems studentams ir kodėl?

Rimantas: Tiems, kas norėtų nuvykti, rekomenduoju nepabijoti ir pabandyti pateikti paraišką į CERN siūlomas programas. Tai tikrai unikali, nepakartojama patirtis, kuri uždega noru prisidėti prie mokslinių veiklų dalelių fizikos arba kitose srityse ir parodo, kokius didžiulius projektus kartu dirbantiems mokslininkams ir inžinieriams įmanoma įgyvendinti.

Austėja: 100 proc. rekomenduoju. Pamatyti visą tą aplinką, procesą iš arti yra kažkas tokio. Būdama ten ne tik įgijau daug mokslo žinių, bet ir susipažinau su daugybe nuostabių, protingų ir geranoriškų žmonių, o su kai kuriais iš jų ryšius palaikau ir dabar.

Kokie jūsų karjeros ir studijų planai ateityje?

Austėja: Kol kas mano ateities planai po šios vasaros nėra visiškai aiškūs, tačiau anksčiau ar vėliau tikrai norėčiau sugrįžti prie CERN veiklų. Vis dėlto yra daug įvairių būdų tai padaryti, ir ne tik fizikos srityje. CERN veiklos mane labai žavi idėjiškai.

Rimantas: Nuo rudens VU Fizikos fakultete studijuosiu teorinę fiziką ir astrofiziką magistrantūroje. Ateityje planuoju tęsti tyrimus ir studijuoti doktorantūroje.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Magistrantūros studijos – nemokamai arba už dalinę kainą: pretenduokite į stipendiją

Pasibaigus antrajam stojimo į II-osios pakopos studijas etapui, nespėjusiems ir dar galvojantiems apie magistrantūrą – puiki žinia: po papildomo paraiškų pateikimo „Vilnius Tech“ dar turi laisvų valstybės nefinansuojamų studijų vietų, tačiau tai nebūtinai reiškia, kad už mokslą teks mokėti.

Norintiems keisti karjerą ir tapti ateities mokytojais: trumpos ir praktiškos studijos KTU

KTU šiais metais skirta daugiau nei 60 valstybės finansuojamų vietų moderniai Dalyko pedagogikos studijų programai. Pastarąją renkasi tiem, kurie nori persikvalifikuoti, keisti karjeros kryptį ir pradėti prasmingą profesinį kelią švietime.

Aukščiausias kokybės įvertinimas – Klaipėdos universiteto Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto studijų programoms

Klaipėdos universitetas turi kuo didžiuotis – visos Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto studijų programos, kurias 2024–2025 mokslo metais vertino Studijų kokybės vertinimo centras, buvo akredituotos maksimaliam – septynerių metų laikotarpiui. Tai yra aukščiausias kokybės įvertinimas, kurį suteikia SKVC.

2025 m. liepa
2025-07-17 19:30
KAM kompensuoja studijas krašto apsaugos sistemai svarbių specialybių studentams
2025-07-14 19:11
Abiturientams, norintiems pradėti karjerą iškart po studijų, siūloma rinktis kolegijas
2025-07-10 13:55
Įmonės kuria pamokų planus: ką laimi mokyklos?
2025-07-09 10:30
Ieškomi geriausi Lietuvos STEAM mokytojai – prasidėjo „Ateities kūrėjų 2025“ apdovanojimai
2025-07-09 07:38
Prasideda antrasis priėmimo į VU magistrantūros studijas etapas: įstojusių per pirmąjį – daugiau nei pernai
2025-07-07 07:44
Edukologijos proveržio forumas – švietimo ateities gairės
2025-07-04 22:06
Šiemet į KTU magistrantūrą priimta net 18 proc. daugiau studentų – laisvų vietų dar liko
2025-07-01 22:06
Virtualios realybės, kompiuterinių žaidimų ir kitų multimedijos technologijų kūrimas – VDU studentų kasdienybė
2025-07-01 16:53
Dvejojantiems – dar yra laiko: kodėl verta stoti į magistrantūros studijas?
2025 m. birželis
2025-06-30 16:31
KTU atveria duris norintiems daugiau nei diplomo – nauja galimybė prisidėti prie lustų kūrimo
2025-06-27 07:11
Klaipėdos universitete – pirmą kartą tokio masto Karjeros mugė: kviečia verslus ir jaunimą susitikti
2025-06-26 21:37
QS pasaulinis aukštųjų mokyklų reitingas: KTU – antras geriausias universitetas Lietuvoje
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama