Technologijų akseleratorius „Tesonet“ pristato nacionalinę iniciatyvą – visoms Lietuvos mokykloms suteiks nemokamą prieigą prie pažangių dirbtinio intelekto (DI) įrankių: „nexos.ai“ ir „Hostinger Horizons“. Iniciatyva sieks supažindinti 9–12 klasių mokinius ir jų mokytojus su naujausiomis DI galimybėmis ir užtikrinti Lietuvos globalų konkurencingumą artimiausioje ateityje.
Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų sistemoje šiuo metu mokosi daugiau nei 350 tūkstančių vaikų, iš jų daugiau nei 25 tūkstančiai šiais metais įgis privalomą pagrindinį, o 20 tūkstančių įgis vidurinį išsilavinimą. Tai – 45 tūkstančiai jaunų žmonių, kurie jau šiais metais žengs į tolimesnes studijas ar darbo rinką, kurią iš esmės transformavo pastarųjų metų DI modelių evoliucija.
Iniciatyvos organizatorių nuomone, itin greitas DI tobulėjimas yra ne iššūkis, bet galimybė valstybei užtikrinti savo talentų dominavimą globaliose rinkose, o kartu – ir paspartinti naujų lietuviškų inovacijų atsiradimą. Dabartinė moksleivių karta stebėjo DI progresą mokydamasi jau paskutiniosiose klasėse, tačiau kuo anksčiau susipažįstama su naujos kartos technologija, tuo lengvesnis tampa jų valdymas ir pritaikymas savo reikmėms
„Kalbame apie daugiau nei tūkstantį mokyklų bei šimtus tūkstančių moksleivių pasieksiančią nacionalinę iniciatyvą, kuri suteiks prieigą prie naujausių DI modelių. Tai katalizatorius, kuris įtrauks ir mokytojus, ir tėvus, šeimas, bendruomenes – ir taps lūžio tašku Lietuvoje prisijaukinant DI potencialą. Panašios iniciatyvos jau vyksta Estijoje, Švedijoje bei Jungtinėje Karalystėje, todėl turime imtis veiksmų dabar – nors investicija brangi mums, bet būtina Lietuvai ir jos aukštoms ambicijoms“, – teigia Tomas Okmanas, „Tesonet“ bendraįkūrėjas
„Mūsų šalis išlieka reikšminga pasaulio žemėlapiuose dėl savo talentų, bet ir jų neturime daug. Todėl kiekvieno iš tų tūkstančių vaikų potencialo išlaisvinimas Lietuvai yra gyvybiškai svarbus, nepriklausomai, ar jis mokosi didmiestyje ar regiono mokykloje. Kai jaunas žmogus jau turintis tinkamus DI įrankių įgūdžius galės be jokių kliūčių tapti savo srities ekspertu, ateities technologijų ar startuolių kūrėju – tai ir bus Lietuvos švietimo pergalė. Norime prie jos prisidėti“, – papildo „Tesonet“ bendraįkūrėjas Eimantas Sabaliauskas.
Pasauliniai DI įrankiai – Lietuvos potencialo atrakinimui
Nacionalinės iniciatyvos metu mokyklos gaus prieigą prie Lietuvoje sukurtų ir tarptautinėse rinkose sėkmingai augančių dirbtinio intelekto įrankių – „nexos.ai“ ir „Hostinger Horizons“. Šie sprendimai yra ne tik technologiškai pažangūs, bet ir saugūs naudoti mokymosi aplinkoje – jų galimybių ribas nubrėš tik pačių mokinių kūrybiškumas.
Ši iniciatyva leidžia moksleiviams ne tik susipažinti su pažangiausiomis technologijomis, bet ir patiems jas taikyti praktiškai. Dirbtiniu intelektu grįsti įrankiai iš esmės keičia programavimo sampratą – dabar norint įgyvendinti idėją užtenka kūrybiškumo, o ne techninių žinių. Tai demokratizuoja inovacijų kūrimą ir dar mokykloje padeda ugdyti pasitikėjimą savimi bei gebėjimą spręsti realias problemas.
Sparčiai populiarėjantis DI įrankių galimybių pavyzdys yra internetinių puslapių ar programėlių kūrimas, nerašant jokio programinio kodo – tiesiog natūralia kalba bendraujant su DI ir išsakant savo pageidavimus. Tokiu būdu kurdami vaikai išlaisvina savo vaizduotę, gauna apčiuopiamų rezultatų, o kartu ir auga su žinojimu, jog nėra dalykų, kurių jie negalėtų sukurti.
Registracija programai
Naujajame projekte gali dalyvauti visos Lietuvos mokyklos, registracija vykdoma iki rugsėjo 15 d. Programos įgyvendinimas ir mokyklų bei mokytojų paruošimas bus pradedamas nuo rugsėjo 30 d. Nacionalinės iniciatyvos eiga bei suteikiamų DI įrankių prieigos trukmė bus nuosekliai vertinama pagal mokinių įsitraukimą ir bendradarbiaujant su Lietuvos mokyklomis.