Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 30 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 30 d. 20:39
Išmanusis telefonas nukrito ant žemės? Štai kodėl neverta iškart panikuoti, bet ir delsti pavojinga
Balandžio 30 d. 17:15
Nuo laboratorijos Vilniuje iki Tarptautinės kosminės stoties – lietuviškos molekulės prieš radiaciją
Balandžio 30 d. 14:39
5 aukštosios mokyklos skirs 1 mln. EUR finansavimą EDINA sistemos atnaujinimui
Balandžio 30 d. 11:29
Kvantiniai deimantai – įrankis ir karo lauke, ir vėžio diagnostikoje
Balandžio 30 d. 08:51
„Trafic“, „Estafette“ ir „Goelette“ – pirmosios „Renault“ programiškai valdomos transporto priemonės, sukurtos „Ampere“
Balandžio 29 d. 20:25
8K televizoriai – revoliucija ar brangus triukas? Štai ką gamintojai nutyli
Balandžio 29 d. 17:43
Naujos taisyklės darbo rinkoje: dirbtinis intelektas atims darbą iš tų, kurie juo nesinaudos
Balandžio 29 d. 14:46
Pažangūs automobiliai sensta vis lėčiau – kaip gamintojams tai pavyksta?
Balandžio 29 d. 11:22
„Microsoft“ darbo tendencijų indekso ataskaita atskleidžia „Pionierių įmonių“ atsiradimą, žyminčių naują darbo jėgos raidos erą
Balandžio 29 d. 08:23
Suomijoje į miškus išvažiavo ypatingi šarvuočiai: vairuotoją atstojo 5G ryšys
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Itin sparčiai augantis sektorius: iki 2030 m. vertė sieks net 541 mlrd. eurų

Publikuota: 2025-04-24 09:23
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Sparčiai tobulėjant technologijoms ir keičiantis geopolitinei situacijai, pasaulinė dronų rinka auga itin greitai. „2022 m. jos vertė siekė 28 mlrd. eurų, o iki 2030 m. prognozuojama, kad išaugs net iki 541 mlrd. eurų – tai reiškia apie 38,6 proc. augimą kasmet. Be to, per tą laiką visame pasaulyje, įskaitant ir Europos Sąjungos (ES) šalis, ši sritis sukurs apie 145 000 naujų darbo vietų. Dronų valdymo ir konstravimo specialistų trūkumas jau akivaizdus ir Lietuvoje“, – teigia Vilniaus kolegijos (VIKO) transporto inžinerijos katedros docentas dr. Aurelijus Pitrėnas.

„Esame gavę ne vieną oficialų raštą iš Lietuvos Šaulių sąjungos, įvairių asociacijų ir verslo partnerių, kuriuose išreiškiamas poreikis rengti dronų inžinerijos specialistus. Šią tendenciją patvirtina ir Europos Komisijos prognozė – joje nurodoma, kad iki 2030 m. ES sparčiai augsianti dronų paslaugų rinka pasieks net 14,5 mlrd. eurų vertę“, – priduria VIKO transporto inžinerijos katedros lektorius Tadas Vipartas.

Dronų technologijų pritaikymo galimybės sparčiai plečiasi, todėl jų valdymo ir konstravimo specialistų reikia įvairiuose sektoriuose.

„Šie įrenginiai vis labiau integruojami į įvairias gyvenimo sritis: žemės ūkį (pasėlių stebėjimas, purškimas, tręšimas), logistiką (siuntų pristatymas, krovinių gabenimas), statybą (medžiagų transportavimas, konstrukcijų montavimas), aplinkosaugą (miškų stebėjimas, oro taršos matavimas), jūrų tyrimus (vandenyno dugno kartografavimas), gelbėjimo operacijas (paieška nelaimės zonose, gaisrų gesinimas), gynybą (žvalgyba, stebėjimas, taikinių nustatymas, jų neutralizavimas)“, – dronų naudojimo sritis ir jose trūkstamų specialistų vietas vardija T. Vipartas.

Ypač svarbūs šalies gynybai

Krašto apsaugos srityje dronai tapo itin reikšmingi dėl pastarųjų metų geopolitinių įvykių – šie įrenginiai pasitelkiami nuo žvalgybos iki taikinių naikinimo veiksmų. Ekspertai teigia, kad šiuo metu tai yra viena efektyviausių priemonių karo lauke.

„Dronai keičia karo taktiką – jų mobilumas, tikslumas ir galimybė vykdyti misijas be tiesioginės žmogaus rizikos leidžia greičiau priimti sprendimus ir efektyviau veikti. Šiuolaikiniame kare bepilotės transporto priemonės atlieka kritines funkcijas gynybos srityje“, – sako dr. A. Pitrėnas.

Jam pritaria ir T. Vipartas: „Šie įrenginiai gali pasiekti sunkiai prieinamas ar neprivažiuojamas vietas, o daugelį užduočių atlieka greičiau ir efektyviau nei žmogus. Būtent todėl šios technologijos tampa svarbia šiuolaikinės gynybos dalimi, o kvalifikuotų jų valdymo ir konstravimo specialistų poreikis tik auga.“

Didėjantis dronų srities specialistų skaičius stiprintų Lietuvos techninį potencialą ir prisidėtų prie šalies gynybos pajėgumų didinimo.

„Būtina rengti specialistus, kurie gebėtų kurti ir tobulinti bepilotes transporto priemones gynybos reikmėms. Tai ne tik sustiprintų mūsų šalies techninį pajėgumą, bet ir leistų teikti didesnę techninę paramą sąjungininkams“, – teigia dr. A. Pitrėnas.

Pasak docento, šį poreikį akcentuoja ir Lietuvos Šaulių sąjunga, kuri išskiria dronų operatorių, konstruktorių ir inžinierių rengimo svarbą kaip vieną iš nacionalinio saugumo stiprinimo prioritetų.

Pirmieji ruoš dronų inžinierius

Augant dronų specialistų poreikiui, nuo šių metų rugsėjo 1 d. Lietuvoje startuos pirmoji aukštojo mokslo studijų programa, apimanti visą nepilotuojamų transporto priemonių spektrą – dronų inžinerija.

„Ši programa aprėps įvairių tipų dronus: sausumos (skirtus keliams ir bekelei), vandens, povandeninius bei bepiločius orlaivius. Studentai gilinsis į visas pagrindines inžinerijos sritis – transporto technologijas, elektroniką, mechaniką, programavimą ir valdymo sistemas“, – sako dr. A. Pitrėnas, pristatydamas naują VIKO studijų programą.

Būsimi dronų inžinerijos specialistai įgis ne tik teorinių žinių, bet ir praktinių įgūdžių, reikalingų dronų projektavimui, programavimui, valdymui ir duomenų analizei.

„Studentai mokysis dirbti su virtualiosios ir papildytosios realybės įranga, įvairių tipų dronais ir jų modulinėmis sistemomis. Taip pat naudos specializuotą programinę įrangą, jutiklius, vaizdo kameras, sonarus, 3D spausdinimo ir skenavimo įrankius dronų dalių gamybai. Būsimi specialistai dirbs su telemetrijos analizės, elektromagnetinio suderinamumo testavimo įranga ir mikrovaldiklių programavimo platformomis“, – pasakoja dr. A. Pitrėnas.

Docentas priduria, kad norintys studijuoti galės teikti prašymus jau nuo birželio 1 d. per Bendrąją priėmimo informacinę sistemą (BPIS).

Ko reikia norint valdyti ar konstruoti droną?

Norint valdyti ar konstruoti dronus, būtini analitiniai gebėjimai, kompleksinis sistemų supratimas ir techninių problemų sprendimo įgūdžiai.

„Svarbu gebėti interpretuoti drono surinktus duomenis, optimizuoti jo veikimą realiu laiku, reaguoti į netikėtas situacijas, pavyzdžiui, oro sąlygų ar navigacijos trikdžius. Taip pat reikalingas tarpdisciplininis požiūris – žinios apie aerodinamiką, elektroniką, programavimą“, – aiškina T. Vipartas.

Lektorius pabrėžia, jog reikšmingos ne tik tiksliųjų mokslų žinios: „Inžinieriams praverčia ir kūrybiškumas, leidžiantis ieškoti naujų techninių sprendimų, siekti ilgesnio veikimo laiko, mažesnio svorio ar didesnio patvarumo. Ne mažiau svarbus ir domėjimasis naujovėmis bei noras eksperimentuoti su vis tobulėjančia įranga.“


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Nematomi stabilumo ramsčiai: kodėl elektros energetikos inžinierių darbas – gyvybiškai svarbus?

Nuo pirmadienio visa Europa aidi nuo naujienų apie Ispanijoje ir Portugalijoje dingusią elektrą. Be jos liko milijonai gyventojų, kurie dėl to susidūrė su aibe kitų nepatogumų – dingo šviesa, nutrūko ryšys ir, regis, gyvenimas tiesiog sustojo. Daugelis suprato, kokia trapi gali būti šiuolaikinė civilizacija be vienos gyvybiškai svarbios grandies – elektros. O ar susimąstėme, kas kasdien dirba tam, kad tokie sutrikimai būtų kuo retesni ir trumpesni?

Klaipėdos universitetas kviečia į „Inžinierių dieną 2025“: ateities profesijų pulsas čia ir dabar

Balandžio 30 d. Klaipėdos universitete vyksianti „Inžinierių diena 2025“ kviečia moksleivius, studentus, dėstytojus, verslo ir švietimo bendruomenę bei visus, besidominčius inžinerija, susitikti ten, kur susilieja mokslas, praktika ir ateities sprendimai.

VDU moksleivius kviečia svajones įgyvendinti iš anksto – skirs skatinamąsias stipendijas labiausiai motyvuotiems

Svajojantiems apie studijas, bet susiduriantiems su nerimu, ar tikrai viskas klostysis pagal planą, Vytauto Didžiojo universitetas kviečia savo svajonių siekti lengviau.

2025 m. balandis
2025-04-30 21:05
„Ignitis grupė“ ir „Vilnius Tech“ Lietuvos jūreivystės akademija bendradarbiaus ruošiant specialistus jūrinės energetikos sektoriui
2025-04-28 09:15
LMT kviečia studentus dalyvauti konkurse stažuotėms NASA
2025-04-27 13:23
Gargžduose duris atveria universitetinė STEAM klasė
2025-04-24 18:43
Dronai gali būti naudingi valstybiniam sektoriui – ir ne tik saugumo srityje. Kokių dar galimybių jie siūlo?
2025-04-24 09:23
 Itin sparčiai augantis sektorius: iki 2030 m. vertė sieks net 541 mlrd. eurų
2025-04-22 18:20
VU studentas moksliniam tyrimui pasitelkė superkompiuterį: be jo būtume įstrigę
2025-04-19 19:47
VU studentų komanda triumfavo kvantinių skaičiavimų hakatone: sukūrė tvarų elektromobilių krovimo sprendimą
2025-04-16 19:14
Už virtualius dviejų dėstytojų dvynius VU Teisės fakultetui skirtas Lietuvos-Amerikos inovacijų apdovanojimas
2025-04-15 09:25
KTU EEF inovacijų ir mokslo savaitė: nuo Lustų akademijos atidarymo iki didžiausių šalies energetikos problemų sprendinių
2025-04-11 12:28
Lietuvos universitetai: generatyvinis dirbtinis intelektas – galimybė stiprinti studijų kokybę
2025-04-08 21:04
Jaunieji mokslininkai bus kviečiami burti savo tyrėjų grupes ir inicijuoti tyrimus
2025-04-08 12:49
„Airtech“ ir „Scalewolf“ surengė pirmuosius Lietuvoje vaikų dronų mokytojų mokymus
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama