Elektronika.lt
 2025 m. liepos 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 8 d. 20:16
Šveicarijoje kilo skandalas dėl elektromobilių: kodėl valdžia nuslėpė milijonų vertės elektromobilių tyrimą?
Liepos 8 d. 17:42
Kodėl buvusio darbuotojo elektroninis paštas gali tapti galvos skausmu?
Liepos 8 d. 14:26
Skaitmeninis pervargimas: mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... technologijos
Liepos 8 d. 11:50
KTU magistrantė tyrė Kauno mokytojų pasirengimą dirbtinio intelekto taikymui mokymo procese
Liepos 8 d. 08:20
Kaip „Messages“ aplikacijoje kontroliuoti siunčiamų nuorodų išvaizdą
Liepos 7 d. 20:49
Šis triukas padės naudotis televizoriumi kaip monitoriumi, bet turi ir vieną didžiulį trūkumą
Liepos 7 d. 17:46
KTU profesorius Tomas Ruzgas: matematinis modeliavimas versle – tas pats, kas kompasas jūroje
Liepos 7 d. 14:12
Ką daryti, jei „Google“ paieškoje randate klaidinančią informaciją apie save?
Liepos 7 d. 11:54
Kandidatų patirtys, kurių verslai nenori girdėti: kaip DI transformuoja atrankas
Liepos 7 d. 08:49
Saulė ir jūra – malonu odai, bet pavojinga telefonui: kodėl vasarą įrenginiai nukenčia dažniau?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Aukštojo mokslo finansavimas didėja beveik 23 mln. litų, stipendijų fondas – 5 mln. litų

Publikuota: 2005-10-07 08:18
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: el. paštas LR švietimo ir mokslo ministerija

2006 m. Valstybė universitetams numato skirti beveik 490 mln. Lt valstybės biudžeto asignavimų (be specialiųjų programų lėšų), t.y. 22,6 mln. litų daugiau nei 2005 m.

„Taip pat kitais metais studentų stipendijoms numatoma skirti 5 mln. Lt daugiau nei 2005 m.“, – pažymėjo švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas. Šiuo metu stipendijų fonde yra per 100 mln. litų. Stipendijų fondo formavimo tvarka yra patvirtinta Vyriausybės nutarimu, kuris buvo derintas su nacionalinėmis studentų sąjungomis. Stipendijų skirstymo tvarkas aukštosiose mokyklose tvirtina pati aukštoji mokykla tik studentų savivaldai pritarus.

Pasak ministro R. Motuzo būtina priminti, kad jau 2003 m. buvo atkreiptas dėmesys į prastą universitetų bendrabučių būklę. Šiam tikslui buvo skirta 5 mln. Lt universitetų bendrabučių renovacijai. Įgyvendins šį projektą buvo renovuoti 24 valstybinių universitetų bendrabučiai. Šiais metais Švietimo ir mokslo ministerija parengė naują Aukštųjų universitetinių mokyklų studentų bendrabučių renovavimo programą, kurios įgyvendinimui 2006 m. numatyta skirti 5 mln. Lt. Šios programos bendra vertė – 60 mln. Lt, už kuriuos planuojama renovuoti 75 valstybinių universitetų studentų bendrabučius.

Kasmet valstybiniams universitetams skiriamos lėšos statyboms, rekonstrukcijai, ilgalaikio turto įsigijimui. 2006 m. iš valstybės biudžeto (be iš Struktūrinių fondų finansuojamų projektų) numatoma skirti 33,5 mln. litų, t.y. 8 mln. Lt daugiau negu 2005 m. Be šių lėšų, skiriamų atskiroms institucijoms tiesiogiai, 15,5 mln. litų numatoma skirti bendriems ilgalaikiams tarpinstituciniams projektams įgyvendinti. Įgyvendindami pastatų renovacijos programas, universitetai kartu su studentų savivalda turi galimybę savarankiškai pasirinkti, kuriuos jų valdomus pastatus renovuoti.

Ministras pažymėjo, kad Lietuvoje aukštajam mokslui išleidžiama lėšų dalis (procentais nuo BVP) yra didesnė, nei ES šalių vidurkis. Pvz., 2001 m. Lietuva aukštajam mokslui išleido 1,34 proc. nuo BVP, o ES vidurkis - 1,28 proc.

Pradėjus vykdyti Struktūrinių fondų projektus, vien per Švietimo ir mokslo ministerijos administruojamas priemones aukštajam mokslui ir studijoms suteikta beveik 100 mln. Lt parama. Taigi jau šių bei ateinančiųjų metų lėšų dalis studijoms ir mokslui dar labiau padidės.

Vyriausybės patvirtintoje valstybės biudžeto lėšų poreikio nustatymo ir jų skyrimo mokslo ir studijų institucijoms metodikoje vienareikšmiai nustatyta, kaip atsižvelgiant į valstybės biudžeto galimybes rengiama valstybės biudžeto dalis, susijusi su mokslo ir studijų sistemos finansavimu. Pagal metodiką nustatomos proporcijos tarp lėšų, skiriamų studijoms, moksliniams tyrimams, administravimui, ūkio ir kultūros vertybėmis pripažintiems objektams. Po to pagal valstybės biudžeto galimybes mokslui ir studijoms skirtos lėšos padalinamos mokslo ir studijų institucijoms atsižvelgiant į valstybės finansuojamų vietų skaičių, skirtingas išlaidas skirtingoms studijų programoms, mokslo veiklos lygį.

Vidutinę vienos studijų vietos kainą Lietuvoje mažina labai didėjantis valstybės nefinansuojamų studentų skaičius valstybinėse aukštosiose mokyklose, nes vidutinė kaina, kurią sumoka tokiose vietose studijuojantys studentai, yra mažesnė nei vidutinė valstybės skiriama biudžeto lėšų dalis valstybės finansuojamai vietai. Universitetai, planuodami studentų priėmimą, patys turi pakankamai laisvės paskirstydami studijų krypčiai skirtą studijų vietų skaičių pagal programas.

Nuo 2005 m. įtvirtinta dar liberalesnė studentų priėmimo nuostata aukštosioms mokykloms. Joms leidžiama 20 proc. sumažinti į valstybės finansuojamas studijų vietas priimamų studentų skaičių nemažinant joms biudžetinio finansavimo. Tai reiškia, kad priėmus iki 20 proc. mažiau studentų nei leidžia planas, tais metais skirtas valstybės biudžeto lėšas galima panaudoti studijų kokybei gerinti.

Studentų atstovai įeina į aukštųjų mokyklų senatus (akademines tarybas), aukštųjų mokyklų tarybas, kuriose turi galimybę kelti klausimus, susijusius su studijų vietų – tiek valstybės finansuojamų, tiek tų, už kurias moka patys studentai – skaičiaus aukštosiose mokyklose planavimu.

„Šiais metais Bergene vykusioje ministrų konferencijoje, kurioje dalyvavo ir studentų atstovai, Lietuva pagal aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo mechanizmų diegimą buvo priskirta prie puikiai ir labai gerai įvertintų šalių“, - sakė švietimo ir mokslo ministras R. Motuzas. Lietuvos vykdomos aukštojo mokslo sistemos kokybės užtikrinimo priemonės atitinka ES vykdomos aukštojo mokslo politikos pagrindines (Bolonijos proceso) nuostatas.

Konstitucijos garantuota akademinė autonomija aukštosiose mokyklose leidžia šioms savarankiškai spręsti studijų kokybės, įskaitant dėstytojų kompetencijos klausimus. Vyriausybė siekia sudaryti didesnes galimybes pritraukti naują pedagoginį personalą į aukštąsias mokyklas, todėl ji patvirtino naują konkursų dėstytojo pareigoms eiti tvarką – ja reikalaujama viešai skelbti informaciją apie konkursus.

Nauji aukštojo mokslo ir studijų finansavimo bei kokybės užtikrinimo būdai siūlomi ir naujai rengiamame Aukštojo mokslo plėtros plano 2006–2010 m. projekte, kuris rengiamas dalyvaujant visoms interesų grupių atstovams, taip pat ir studentų sąjungų.

Siekiant užtikrinti studentų pragyvenimo gerovę kiekvienais metais studentų paskoloms skiriama daugiau kaip 20 mln. Lt. Iš jų didžioji dalis tenka paskoloms pragyvenimo išlaidoms padengti. Paskolos dydis vienam studentui yra iki 36 MGL (4500 Lt), o pradėti grąžinti reikia tik praėjus dvejiems metams nuo studijų baigimo arba nutraukimo, paskola grąžinama per 15 metų. Kam skirti paskolą – sprendžia aukštosios mokyklos administracija kartu su studentų savivalda. Švietimo ir mokslo ministerija 2006 m. taip pat numato ir toliau skatinti jaunimo mokslinės, kūrybinės bei sportinės veiklos iniciatyvas. Šiemet joms skirta 705 tūkst. litų. Kitiems metams šiam tikslui numatoma skirti daugiau nei 800 tūkst. litų. Šios lėšos, dalyvaujant studentų sąjungų atstovams, konkurso būdu padalinamos nacionalinių studentų sąjungų, aukštųjų mokyklų studentų atstovybių, studentų meno ir sporto kolektyvų projektams ir renginiams.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Edukologijos proveržio forumas – švietimo ateities gairės

2025 m. birželio 19 d. Lietuvos mokslo taryba surengė ambicingą ir reikšmingą renginį – „Edukologijos proveržio forumą“, kuriame dalyvavo net 28 edukologijos krypties mokslinių tyrimų projektų vadovai ir jų tyrimų grupės iš visos Lietuvos bei tarptautinių institucijų

Šiemet į KTU magistrantūrą priimta net 18 proc. daugiau studentų – laisvų vietų dar liko

Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elektros ir statybos inžinerijos programos.

Virtualios realybės, kompiuterinių žaidimų ir kitų multimedijos technologijų kūrimas – VDU studentų kasdienybė

Virtuali realybė (VR), kuri dar neseniai daugeliui siejosi tik su pramogomis, šiandien yra svarbi priemonė, padedanti mokytis, kurti, pažinti pasaulį ir geriau suprasti save. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkų teigimu, VR nėra tik žaidimų aikštelė – tai priemonė, kuri efektyviai taikoma mokymui, studijoms ar moksliniams tyrimams.

2025 m. liepa
2025-07-01 16:53
Dvejojantiems – dar yra laiko: kodėl verta stoti į magistrantūros studijas?
2025 m. birželis
2025-06-30 16:31
KTU atveria duris norintiems daugiau nei diplomo – nauja galimybė prisidėti prie lustų kūrimo
2025-06-27 07:11
Klaipėdos universitete – pirmą kartą tokio masto Karjeros mugė: kviečia verslus ir jaunimą susitikti
2025-06-26 21:37
QS pasaulinis aukštųjų mokyklų reitingas: KTU – antras geriausias universitetas Lietuvoje
2025-06-26 07:30
VDU įteikti diplomai absolventams: artes liberales misija – suteikti ne tik žinių, bet ir tvirtą vertybinį pagrindą
2025-06-23 09:19
Talentų ugdymas Lietuvoje: kaip verslo ir mokslo bendradarbiavimas skatina jaunimą rinktis IT ir duomenų mokslo studijas
2025-06-19 10:23
Iš Europos fizikos olimpiados Lietuvos mokiniai parsivežė sidabrą ir bronzą
2025-06-18 20:22
Neišnaudota galimybė mokiniams: nemokamą „Office“ paketą gavo dar ne visi
2025-06-17 09:16
Prof. dr. E. Saliklis: „Kaip DI gali padėti, o kartais ir mesti iššūkį žmogaus kūrybinei dvasiai?“
2025-06-15 20:04
KTU Studentų mokslinės draugijos komanda laimėjo pirmąją vietą nacionaliniame švietimo hakatone
2025-06-15 13:14
Renkami geriausi šalies STEAM mokytojai – „Ateities kūrėjai 2025“
2025-06-08 16:30
KTU ir „EdTech Lithuania“ suvienijo jėgas: sieks pažangios ir atsakingos švietimo ateities
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama