Lietuvos telekomunikacijų bendrovė „Telia“ padvigubino jungčių su užsienio operatoriais pralaidumą, tarptautinio interneto spartą padidindama iki rekordinių 2 terabitų per sekundę (Tb/s). Šis reikšmingas patobulinimas užtikrina dar sklandesnį klientų naršymą užsienio interneto svetainėse ir sustiprina Lietuvos interneto infrastruktūros atsparumą tiek nuolat augančių skaitmeninių apkrovų, tiek priešiškų jėgų provokacijų kontekste.

Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Prieš mažiau, nei dvejus metus, tarptautinių jungčių pralaidumą buvome išplėtę iki 1 Tb/s, o šiandien jau galime džiaugtis dvigubai „platesniu“ interneto greitkeliu. Taip greitai grįžti prie pajėgumų didinimo mus paskatino sparčiai besikeičiantis pasaulis – dar pernai lapkritį įvykdyta ataka prieš Lietuvos jūrinę jungtį su Stokholmu ir augantis tautiečių skaitmeninis „apetitas“. Pralaidesnės jungtys mūsų klientams padės išvengti nemalonių interneto strigimų, nes autostradoje, kuria keliauja jų duomenys, net piko metu nebus spūsčių“, – teigia „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.
Pažangiausios jungtys užtikrina sklandžią komunikaciją
Pasak pašnekovo, svarbu suprasti, kad nors iš Lietuvos galima pasiekti bet kurios pasaulio šalies interneto svetaines ar paslaugas, ši informacija iki mūsų įrenginių atkeliauja ne tiesiogiai iš tos valstybės, o per vieną iš kelių strateginių tarptautinių jungčių.
„Lietuva su pasauliu bendrauja per keliolika skirtingų jungčių, tačiau pagrindinės yra su Stokholmu, Ryga ir Varšuva. Šie stori optiniai kabeliai iki Latvijos ir Lenkijos driekiasi sausuma, o Stokholmą pasiekia Baltijos jūros dugnu. Per šias tris kryptis į mūsų šalį atkeliauja didžioji dalis visų Lietuvoje atliktų tarptautinio interneto užklausų. Tad padidintas jungčių pralaidumas užtikrina ne tik didesnę duomenų spartą,. Tai – garantas, jog internetas mūsų klientams nesutriks, net jeigu vėl būtų nutraukta jūrinė jungtis“, – aiškina „Telia“ technologijų vadovas A. Šemeškevičius.
Įvykus provokacijai, pažeisto kabelio srautas automatiškai būtų nukreipiamas per kitas jungtis, todėl didesnis jų pajėgumas užtikrintų, kad vartotojai nepajustų ryšio sutrikimų ar reikšmingo spartos sumažėjimo. Padvigubinus jungčių pralaidumą, sukurtas pakankamas rezervas, kuris leidžia saugiai aptarnauti net ir nenumatytus duomenų srautų pokyčius.
Kuriuo konkrečiu keliu keliaus tarptautiniame internete ieškoma informacija, priklauso nuo to, kuri jungtis yra arčiausiai serverius talpinančios šalies. Pagrindinis „Telia“ tikslas – užtikrinti, kad duomenys judėtų kuo tiesiau, o ne klaidžiotų sudėtinguose tinklų labirintuose. Tokiu būdu vartotojas ne tik greičiau gauna reikiamą informaciją, bet ir sumažėja rizika prarasti duomenis kelionės metu. Šiam tikslui įgyvendinti Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse įrengta moderni srautų paskirstymo įranga, nukreipianti užklausas optimaliais maršrutais.
Saugumas ir patikimumas – prioritetinės sritys
„Didindami tarptautinių jungčių pralaidumą, laikomės principo, kad duomenų srautas piko metu negali viršyti 60 proc. bendro pajėgumo, o jungčių spartai išaugus iki 2 Tb/s, jų pajėgumų išnaudojimas nukrito gerokai žemiau šios ribos. Tai Lietuvos internetą paruošė naujos kartos debesijos paslaugoms, dirbtinio intelekto sprendimams ir kitoms ateities technologijoms“, – pabrėžia A. Šemeškevičius.
Patobulinta infrastruktūra yra sujungta su pagrindiniais Europos duomenų centrais ir didžiausiais pasauliniais tinklais, todėl „Telia“ klientai gali pasiekti bet kurią interneto paslaugą maksimaliu greičiu. Tai ypač aktualu globalioms įmonėms, veikiančioms Baltijos regione ir naudojančioms debesijos sprendimus.
Be to, kartu su padidėjusia sparta, „Telia“ įdiegė ir papildomas saugumo priemones, užtikrinančias duomenų apsaugą, atsparumą DDoS atakoms ir stabilų ryšio veikimą.
„2 Tb/s sparta – tai ne tik rodiklis, bet ir ženklas, kad Lietuva ir toliau išlieka palankia šalimi tarptautiniam verslui, ieškančiam patikimų duomenų perdavimo galimybių. Mūsų tikslas – užtikrinti, kad visi klientai, tiek verslo, tiek individualūs, galėtų naudotis tarptautinėmis paslaugomis be jokių apribojimų, net esant didžiausiam sistemos apkrovimui“, – pažymi „Telia“ atstovas.
Lokalūs serveriai – efektyvaus turinio paskirstymo garantas
Siekiant optimizuoti duomenų perdavimą ir sumažinti apkrovas tarptautinėms jungtims, didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – „Telia“ yra įrengusi specialius serverius, kuriuose laikinai saugomi dažnai naudojami duomenys. Pavyzdžiui, kai vartotojas žiūri populiarų „Netflix“ serialą, jo turinys tampa prieinamas lokaliame serveryje ir kitiems vartotojams pasiekiamas jau ne iš užsienio, o iš Lietuvoje esančių duomenų centrų.
Nors ankstyvas jungčių pralaidumo didinimas reikalauja nemenkų investicijų, tokia įžvalgi strategija garantuoja, kad populiarus turinys užkraunamas greičiau ir aukštesne raiška, o tarptautinės jungtys išnaudojamos efektyviau. Ši technologija kartu su išplėtotu tarptautinių jungčių tinklu padeda „Telia“ užtikrinti sklandų vartotojų patirties augimą net ir plečiantis nuotolinio darbo bei skaitmeninių pramogų apimtims.
„Investicijos į stuburinio tinklo infrastruktūrą – tai investicijos į Lietuvos skaitmeninę ateitį. Padvigubinę jungčių pralaidumą, sukūrėme tvirtą pamatą tolimesniam inovacijų diegimui ir atsparumui. 2 Tb/s sparta reiškia ne tik sklandesnius žaidimus ar nestringančius filmus, bet ir Lietuvos, kaip saugios, patikimos skaitmeninės valstybės, pozicijų stiprinimą tarptautinėje arenoje“, – apibendrina A. Šemeškevičius.