Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 12 d. 17:28
Mobiliojo telefono naršyklė gerai jus pažįsta: kuri renka daugiausiai privačių duomenų?
Gegužės 12 d. 14:34
50 prieš 162: liūdna Lietuvos robotizacijos statistika pasaulyje
Gegužės 12 d. 11:14
Sukčiai internete kėsinasi ir į vaikus: ekspertas papasakojo, kaip apsisaugoti
Gegužės 12 d. 08:26
Lietuvos ryšių tinkluose – dar prieš 20 metų pagaminti telefonai (1)
Gegužės 11 d. 20:11
Tavo ausys kenčia, o tu to net nežinai: pavojai, kuriuos slepia net ir brangiausi belaidžiai ausinukai (1)
Gegužės 11 d. 17:38
„Euro NCAP“ testai griežtėja: ar saugūs naujausi SUV modeliai?
Gegužės 11 d. 14:29
Programa „InnoStars Awards“ padės startuoliams išbandyti kuriamas inovacijas realybėje
Gegužės 11 d. 11:29
KTU profesorius: „ChatGPT“ gali žinoti daugiau nei turėtų – ir kaltas būsi tu
Gegužės 11 d. 08:32
Technologijų ekspertas septynerius metus gyvena be telefono pranešimų: „Nenumirsite ir jūs“
Gegužės 10 d. 20:15
Ar autonominiai automobiliai yra tikroji ateitis? Ekspertai paneigė itin populiarius mitus apie tokius automobilius
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Pi apskaičiavo 10 trilijonų skaitmenų tikslumu

Publikuota: 2011-10-21 08:20
Tematika: Mokslo naujienos
Inf. šaltinis: LRT.lt

Pi apskaičiavo 10 trilijonų skaitmenų tikslumuDu pi entuziastai pasiekė naują rekordą, apskaičiavę daugiau kaip 10 trilijonų matematinės konstantos skaitmenų.

Kompiuterių mokslininkas Alexanderis Yee iš Amerikos ir sistemų inžinierius Shigeru Kondo iš Japonijos, stengdamiesi pagerinti anksčiau pačių pasiektą 5 trilijonų skaitmenų „Guinnesso“ rekordą, kovojo su kietojo disko gedimais, o jų pastangų vos nesužlugdė Japoniją supurtęs žemės drebėjimas, rašo NewScientist.com.

Kaip rodo pranešimo jų tinklalapyje antraštė, skelbianti „Ta pati programa, tas pats kompiuteris, tik ilgesnis laukimas“, buvo tik laiko klausimas, kada rekordas bus pagerintas.

Tokios daugybės pi skaitmenų apskaičiavimas neatlieka jokios naudingos matematinės funkcijos. Pi tęsiasi be galo, tačiau jau 39 skaitmenų užtenka norint apskaičiuoti mūsų stebimos visatos dydžio apskritimo perimetrą, o paklaida yra ne didesnė nei vandeninio atomo spindulys.

Tačiau, kaip parodė A. Yee ir Sh. Kondo pastarasis žygdarbis, ši užduotis vis dar įžiebia didžiulę aistrą, rodančią neblėstantį šio įdomaus koeficiento keliamą žavesį.

A. Yee sukūrė pi skaičiuojančią programinę įrangą, o Sh. Kondo pačio sukonstruotu kompiuteriu, į kurį įdėjo dešimt papildomų kietųjų diskų, atliko skaičiavimus.

Skaičiavimai prasidėjo praėjusių metų spalio 16 dieną. Buvo baigta daugiau kaip trečdalis darbo, kai dėl kietojo disko gedimo gruodžio 9 dieną teko viską pradėti iš pradžių. Gedimas įvyko prieš pat numatytą atsarginės duomenų kopijos sukūrimą. Tuomet kovo 11 dieną Japoniją supurtė žemės drebėjimas, netrukus po to, kai pora buvo baigusi 47 proc. skaičiavimų.

Laimei, Sh. Kondo nenukentėjo, o žemės drebėjimas skaičiavimų nesutrikdė, mat jo kompiuteris buvo prijungtas prie nepažeistų vakarinių Japonijos elektros linijų.

Tačiau tolesni kietųjų diskų gedimai, po kurių teko juos keisti, sulėtino procesą, vis gi galiausiai rugpjūčio 26 dieną skaičiavimai buvo baigti. Skaičiavimai, kuriuos teko atlikti, buvo tokie intensyvūs, jog Sh. Kondo kompiuteris kambarį, kuriame stovėjo, sušildė iki beveik 40 laipsnių Celsijaus.

„Galėjome ten tuoj pat išsidžiovinti drabužius, tačiau už elektrą kas mėnesį teko mokėti 30 tūkst. jenų (apie 1 tūkst. litų)“, – „The Japan Times“ pasakojo mokslininko žmona Yukkio.

Tuomet jiems teko patikrinti, ar 10 trilijonų skaitmenų yra teisingi. Vis dėlto, niekas iki šiol nebuvo jų apskaičiavęs. Laimei, yra formulė, padedanti apskaičiuoti bet kurį pi skaitmenį. Ją bičiuliai ir panaudojo. Vienas tyrėjas, naudodamas tą pačią formulę, pernai nustatė 2 kvadrilijoninį binarinį pi skaitmenį.

Tuomet liko paskutinis žingsnis: perversti skaitmenis iš šešioliktainės sistemos, kuri naudota skaičiavimams atlikti, į įprastinę dešimtainę sistemą. Šie darbai galiausiai baigti praėjusį sekmadienį.

O jei kam nors įdomu, tai 10 trilijoninis pi skaitmuo yra 5.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Iš viso rasta:
4 (1–4)
[1]
 Saulenas 2011-10-21 18:36 
Yra hipoteziu, kad PI skaicius baigtinis...
Tik neaisku kur ta pabaiga... =]
Atsakymai (0)
 Ba1tuks 2011-10-21 14:27 
Keisčiausia, kad nepasakė kam viso to reikia... Nafik reikia tokio tikslumo pi skaičiaus???
Atsakymai (0)
 Saulenas 2011-10-21 12:23 
Yra, o kam tau reikia?
Atsakymai (0)
 Jonas 2011-10-21 11:59 
gal kas zinot is kur galima parsisiusti visus tuos 10 trilijonu skaiciu? man ziauriai reikia
Atsakymai (0)
Iš viso rasta:
4 (1–4)
[1]

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama