Elektronika.lt
 2024 m. gegužės 1 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 1 d. 17:39
Dirbtinis intelektas, nuo kurio nepasislėpsime: į „Facebook“ ir „Instagram“ atkeliauja neišjungiamas „Meta AI“ asistentas
Gegužės 1 d. 13:59
Vilniuje vyksianti 30-oji Baltijos šalių informatikos olimpiada dalyviams dovanoja ne tik iššūkį, bet ir bendruomenę
Gegužės 1 d. 09:32
Naujieji izoliacijos varžos matuokliai „Fluke“ 1535 ir 1537
Balandžio 30 d. 20:21
Elektrinio „Range Rover“ bandymai: nuo –40 °C laipsnių poliariniame rate iki +50 °C laipsnių dykumose
Balandžio 30 d. 17:35
„Mercedes-Benz“ G serija – stipresnis už laiką, o dabar – dar ir elektrinis
Balandžio 30 d. 14:49
Mitai apie žaliąją energiją, kuriais vis dar tikime
Balandžio 30 d. 11:17
HMD kompanijos atstovai oficialiai pademonstravo naujuosius „Pulse“ serijos įrenginius
Balandžio 30 d. 08:28
Kaip susikurti asmeninį kino teatrą po atviru dangumi? Ekspertas dalijasi, kokios įrangos gali prireikti
Balandžio 29 d. 20:27
Kaip „iPhone“ išjungti „NameDrop“ funkciją
Balandžio 29 d. 17:16
„Opel“ pristato stulbinantį naujos kartos „Grandland“ visureigį
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Vytautas Martinaitis: „Žmonės turėtų susitvarkyti aplinką, nors ir nėra kalti dėl klimato atšilimo“

Publikuota: 2009-12-17 17:36
Tematika: Mokslo naujienos
Inf. šaltinis: VGTU

Kopenhagoje vykstant Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijai, kurioje netrukus turėtų būti patvirtintas naujas tarptautinis susitarimas dėl klimato kaitos klausimų, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) profesorius, technikos mokslų daktaras Vytautas Martinaitis abejoja, kiek globaliniam atšilimui turėjo įtakos žmogaus veikla. Tačiau kartu ir pateisina tuos politikų veiksmus, kurie tokiu būdu privers žmones susitvarkyti savo aplinką, kadangi be klimato kaitos yra svarbūs ir energijos vartojimo, ir atliekų klausimai, apie kuriuos kalbėti verta nė kiek ne mažiau.

Vytautas Martinaitis: „Žmonės turėtų susitvarkyti aplinką, nors ir nėra kalti dėl klimato atšilimo“

– Nemažai kalbate apie klimato kaitą bei globalinį atšilimą, o dirbate su pastatų energetika. Kaip tai susiję?
Nesu klimatologas, tačiau mano profesija yra susijusi su energetika ir neišvengiamai turiu domėtis ir jau seniai domiuosi klimato kaitos klausimais. Mūsų profesinėje veikloje mes turime parinkinėti klimatą kompensuojančias sistemas, kalbu apie vėdinimą ar šildymą, todėl turime nuolat domėtis temperatūromis ir kitais su aplinka susijusiais dalykais.

– Yra kelios pozicijos dėl globalinio atšilimo. Viena – kad tai žmogaus veiklos per pastarąjį amžių padarinys, kita – kad tai natūralūs gamtos procesai. Kokios pozicijos dėl klimato kaitos laikotės jūs?
Pritariu ir sutinku, kad klimatas gana pastebimai keičiasi. Tačiau, pasisakydamas ne „pavėjui“ globaliai politikai, norėčiau suabejoti, kiek tam įtakos turėjo žmogaus veikla. Argumentuoju tai pakankamai paprastais pavyzdžiais. Pirma, maždaug prieš 10 tūkstančių metų čia, kur mes dabar gyvename, buvo ledynai. Tie ledynai nuslinko ir įdomu, kiek tuo metu gyvenę žmonės prisidėjo prie klimato atšilimo, juk nebuvo nei automobilių, nei energetikos. Kitas argumentas: yra moksliškai patvirtintų įrodymų, kad Baltijos jūra tris kartus yra buvusi ežeru. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad jūros lygis kilo ir leidosi. Ir niekas negali pasakyti, kuriame klimato kaitos tarpsnyje esame dabar.

– Laikotės pozicijos, kad klimatas keičiasi ne dėl žmogaus veiklos, taigi galbūt globalinio atšilimo klausimas yra kiek perdėtai eskaluojamas?
Didžiąja dalimi – taip. Siūlau nesureikšminti žmogaus ir nesuteikti jam dieviškų galių, neatsižvelgiant į tai, gerai ar blogai jis elgiasi dabar šeimininkaudamas žemėje. Esu girdėjęs tokią mintį dėl klimato atšilimo: „Kiek čia yra sociologijos, psichologijos, fizikos ir klimatologijos?“. Prisiminkime prieš bene savaitę paviešintus ir mokslininkų susirašinėjimus, ir tam tikros informacijos nutylėjimą dėl klimato rodiklių. Taigi kas tas atšilimas: žinios, mokslas ar tikyba, rinkodara?

– Tačiau kodėl, Jūsų manymu, tiek daug kalbama apie šią problemą, jeigu tai nėra problema?
Dabartinėje Vakarų visuomenėje atsirado darnaus vystymosi sąvoka. Aš iš esmės pritariu politikams, kurie panaudotų šią situaciją tam, kad auklėtų visuomenę. Politikai taip nepasakys, tačiau pastebėkite, žmonės yra kviečiami, raginami, verčiami ar gąsdinami – nesvarbu, kaip tai pavadinsime, – gyventi racionaliau. Tai yra tausoti gamtą, gyventi tvarkingiau, rūšiuoti atliekas, nešiukšlinti, mažinti vartojimą Tvarka yra vienas iš svarbiausių žmogaus poreikių šalia saugumo, būsto ar stabilumo jausmo. Taigi labai šaunu, kad šitą situaciją galima panaudoti. Tačiau yra ir neigiamas dalykas, kad kai kas iš šito nori pasidaryti pinigų. Kaip visada, prie kiekvienų stambių veiksmų, bus tokių, kurie, žinoma, pasipelnys ir šis procesas bus ne išimtis.

– Tuomet nuo ko turėtų prasidėti tvarkymasis, tarkime, Lietuvoje?
Pradėkime nuo energijos vartojimo. Tikrai girdite apie pastatų renovaciją. Lietuva prisideda prie Kopenhagos idėjų? Lietuva kaip tik prieštarauja Kopenhagai nesutvarkydama savo pastatų. Juk už automobilį, kuris per daug teršia aplinką, skiriama bauda, jeigu padangos netinkamos ar nėra stabdžių – neleis važiuoti. Deja, pastate, kur kiauras stogas ar netvarkinga šildymo sistema, gyvenama. O tokia tų pastatų būklė kainuoja keletą milijardų litų kasmet. Ir tai yra valstybės aplaidumas, kad nereikalaujama normalios priežiūros. Ir tai man nuolat neduoda ramybės, kai mes keletą milijardų sumokame už energiją ir šildymą ir, ko gero, pusę vien tik dėl to, kad nesirengiame jos mažiau naudoti.

– Ar tai reiškia, kad iš esmės dabar yra priemonių, kurios padėtų sutaupyti jau dabar?
Manęs dažnai klausia, ar dėti multireflektinę plėvelę už radiatoriaus, ar dėti termostatą, ir taip toliau. Problemos prasideda iš toliau – mes nesuprantame, kad ten, kur mūsų nuosavybė, mes apskritai nemokame su ja elgtis. Joks daiktas neamžinas, jeigu jo nešluostysi, nevalysi. O priemonių yra, reikia veikti.

– Tačiau, sutikite, kad tam reikia nemažų investicijų.
Taip, tam reikia investicijų – reikia pinigų. Vis dėlto normali priežiūra yra, kai kaupiami pinigai ir neapsileidžiama taip, kaip yra pas mus. Tačiau visi nori, kad iš sutaupytų pinigų šildymui būtų suremontuotas namas. Pagalvokime, jei namas ilgą laiką neprižiūrimas, į jį neinvestuojama, o vėliau jį suremontavus – pakeitus langus ar apmūrijus sienas – norima, kad tai atsipirktų vien iš sutaupytos energijos... Taip nebus, deja, už tai reikia susimokėti. Verta pagalvoti ir atkreipti dėmesį į tai, kokį produktą gausime: gyvenimo kokybė, komfortas, saugumas ir visa kita. Turime pasikeisti patys, pradėti mąstyti racionaliau.

– Taigi laikotės nuomonės, kad reikia taupyti energiją, racionalizuoti jos vartojimą. O kaip su kitokiu vartojimu arba šiukšlių rūšiavimu, elektrą taupančių lempučių naudojimu? Ar tai iš tiesų naudinga kiekvienam iš mūsų?
Taip, kalbant labai paprastai, kodėl mums reikia išleisti dalį pinigų veltui, kai yra vertingesnių žmogui dalykų. Galime mažiau vartoti maisto, mažiau naudoti energijos – tuomet atliks pinigų. Kalbėkime apie tai, kad galime eiti į mišką, sodinti medžius, rūšiuoti šiukšles – visa tai yra naudingiau, nekalbant apie grynai kultūrinius klausimus, juk sutaupę galėsime eiti į brangesnius spektaklius, kitaip tariant, išleist ten, kur „neatsiperka“. Ir yra neteisingas šiuolaikinės visuomenės supratimas – mums įteigta, kad to, kas „neatsiperka“, nereikia pirkti. Tačiau iš tikrųjų yra kitaip.

– Bet keistis ne kiekvienas yra linkęs, ypač kalbant apie vartojimo teikiamus patogumus ar atliekų problemas.
Tai tiesa, juolab verslas mus stumia visais būdais vartoti. Tačiau pastebėkime, kad yra išmetami kalnai maisto ir viso kito. Energijos vartojimas ir atliekos yra pagrindiniai dalykai, dėl kurių mums reikia susirūpinti pirmiausia. Mus pakeisti jau sunku, o štai jaunoji karta gali būti kitokio mąstymo. Kalbėkime apie tendencijas žvelgdami į ateitį, reikia pradėti keisti situaciją jau darželiuose, mokyklose. Populiarus posakis – pradėti nuo savęs – yra teisingas, to ir linkėčiau mums, kadangi turime progą.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Dėl sugedusio giroskopo Hubble`io teleskopas sustabdė savo mokslinius tyrimus

NASA stengiasi atnaujinti kosminio teleskopo „Hubble“ mokslinius tyrimus po to, kai balandžio 23 d. jis perėjo į saugųjį režimą dėl giroskopo gedimo, praneša NASA.

NASA parodė, kaip atrodo 200 km ilgio lavos ežeras viename Jupiterio palydovų

NASA erdvėlaivio „Juno" surinktus duomenis kosmoso agentūra panaudojo iš arti pademonstruoti intriguojančius Jupiterio palydovo Ijo bruožus.

Hakerių triuko pagalba NASA atgaivino 47 metų senumo „Voyager 1“

NASA Reaktyvinių variklių laboratorijos komandai pavyko nuotoliniu būdu išspręsti zondo „Voyager 1“ programinės įrangos kodo problemą.

2024 m. balandis
2024-04-28 15:27
Retas reiškinys Saulėje – vienu metu įvyko keturi sprogimai, kurie gali lemti pašvaistes
2024-04-26 19:38
„Rocket Lab“ į orbitą iškelia NASA saulės burių technologiją
2024-04-25 19:11
Kinijos mokslininkai sukūrė lazerinį variklį viršgarsiniams povandeniniams laivams (1)
2024-04-24 09:24
NASA atkūrė ryšį su už Saulės sistemos ribų esančiu zondu „Voyager 1“
2024-04-22 16:22
Mokslininkai ragina į Mėnulį nusiųsti 100 km ilgio optinį kabelį ir užkasti: kam jis bus skirtas?
2024-04-22 10:46
Pro Venerą praskridęs zondas užfiksavo nuo jos sklindančius deguonies ir anglies jonus
2024-04-21 16:41
Paukščių Take neįtikėtinas radinys: aptikta už Saulę 33 kartus sunkesnė juodoji skylė
2024-04-21 07:03
„Toyota“ sukonstruos namelį ant ratų, skirtą keliauti ir gyventi Mėnulyje
2024-04-20 07:12
2024 m. Ukrainos mokslininkams ir bendriems mokslo tyrimams numatyta skirti beveik 2 mln. Eur
2024-04-19 18:33
Lietuvos mokslininkus lydi sėkmė didžiausioje pasaulio mokslo programoje: per trejus metus - rekordinis finansavimas
2024-04-16 07:04
Astronomai egzoplanetoje aptiko iki šiol tik Žemėje ir Veneroje stebėtą švytėjimą
2024-04-15 19:49
Netoli mūsų esančioje juodojoje skylėje trykšta plazmos čiurkšlės: kas ten vyksta ir ką tai reiškia?
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama