Elektronika.lt
 2025 m. liepos 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 21 d. 20:27
Mokslininkai kuria RAVEN: naujas metodas, leidžiantis pamatyti šviesos impulsus taip, kaip niekad anksčiau
Liepos 21 d. 17:12
Iššūkis teisininkams: kaip kurti teisingus įstatymus DI eroje?
Liepos 21 d. 14:32
KTU mokslininkų tyrimas: Lietuvos mokyklos stebi mokinių pažangą, tačiau jas riboja ištekliai
Liepos 21 d. 11:51
Signalų apdorojimas: nuo gamtos iki modernių technologijų
Liepos 21 d. 08:36
Skaitmeninis detoksas atostogų metu - nauda emocinei ir fizinei sveikatai
Liepos 20 d. 20:33
Kuriama baterija, kurios pilnas įkrovimas truks vos 20 minučių
Liepos 20 d. 17:56
Iki 99 proc. elektromobilių baterijų ardomos nelegaliai – į pavojų visuomenei reaguojama per lėtai
Liepos 20 d. 14:01
Pametėte savo ar radote svetimą banko kortelę? Štai, ką turite padaryti pirmiausia
Liepos 20 d. 11:42
VU alumnas, mokslininkas ir išradėjas dr. R. Gaška: puslaidininkių ateitis – didžiulė daugelyje sričių
Liepos 20 d. 08:28
Daugėjant ryšio trikdžių rekomenduoja telefone atlikti vieną veiksmą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Kompiuterija Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

„Google“ tyrimas parodė, kad šiuolaikinė kriptografija yra kvantinių kompiuterių pažeidžiama

Publikuota: 2025-06-06 06:24
Tematika: Kompiuterija
Aut. teisės: ©TopCom.lt
Inf. šaltinis: TopCom.lt

„Google“ tyrimas atskleidė, kad 2048 bitų RSA šifravimo raktas – dabartinis interneto saugumo standartas – gali būti nulaužtas per kelias dienas naudojant mažiau nei milijonu kubitų kvantinį kompiuterį. Šis atradimas gerokai sumažino kvantinio kompiuterio konfigūracijos reikalavimus, palyginti su ankstesniais vertinimais, kurie dar prieš kelerius metus numatė, kad tam reikėtų mažiausiai 20 milijonų kubitų galios.

„Google“ tyrimas parodė, kad šiuolaikinė kriptografija yra kvantinių kompiuterių pažeidžiama

Kvantinis kompiuteris su milijonu kubitų kol kas atrodo labiau kaip fantastika nei realybė. Tačiau šios srities pažangos tempai rodo, kad jau dabar būtina pradėti pereiti prie kvantinėms technologijoms atsparių saugumo priemonių. „Google“ užsakymu atliktas Craigo Gidney tyrimas išsamiai aprašo būsimas kvantinių kompiuterių atakas ir ragina pasaulinę IT bendruomenę jau dabar ruoštis pokvantiniam pasauliui.

Gidney išvados yra kvantinių algoritmų ir klaidų taisymo metodų pažangos rezultatas. Nuo 1994 m., kai Peteris Shoras atrado, kad kvantiniai kompiuteriai gali daug efektyviau faktorizuoti didelius skaičius nei klasikiniai kompiuteriai, mokslininkai stengėsi tiksliai nustatyti, kokios kvantinio įrenginio konfigūracijos reikėtų realiam šifravimui nulaužti.

Naujausias Gidney darbas remiasi neseniais algoritminiais proveržiais, tokiais kaip aproksimuotas modulinis kėlimas laipsniu, kuris gerokai sumažina reikiamų loginių kubitų skaičių. Tyrime taip pat naudojamas tankesnis kubitų saugojimo modelis su klaidų taisymu, taikant tokius metodus kaip „jungtiniai paviršiaus kodai“ (yoked surface codes) ir „magiškos būsenos auginimas“ (magic state cultivation), siekiant sumažinti reikalingus išteklius.

Hipotetinis aparatas su milijonu kubitų, skirtas 2048 bitų RSA šifravimo raktams nulaužti, turėtų veikti nepertraukiamai penkias dienas, išlaikyti itin žemą klaidų lygį ir koordinuoti milijardus loginių operacijų be pertraukos. Šiuolaikiniai kvantiniai kompiuteriai veikia tik su šimtais ar tūkstančiais kubitų, gerokai atsilikdami nuo milijono kubitų ribos. Pavyzdžiui, „IBM Condor“ ir „Google Sycamore“, turintys atitinkamai 1121 ir 53 kubitus, iliustruoja dabartines kvantinių skaičiavimų galimybes.

Kompanija „D-Wave“ neseniai pristatė galingiausią pasaulyje kvantinį kompiuterį – „Advantage2“ sistemą su daugiau nei 4400 kubitų. Kaip ir visos ankstesnės „D-Wave“ sistemos (išskyrus pirmosios kartos kompiuterius), „Advantage2“ bus prieinama tik per debesį. Fizinės sistemos klientams bus pristatomos vėliau – su platformomis, turinčiomis ne mažiau kaip 7000 kubitų, kurių laikas dar neatėjo.

Gegužės 20 d. NVIDIA paskelbė apie Globalinio tyrimų ir plėtros centro, skirto dirbtinio intelekto ir kvantinių technologijų verslui (G-QuAT), atidarymą. Šioje platformoje įrengta ABCI-Q sistema – didžiausias pasaulyje mokslinis superkompiuteris, skirtas kvantiniams tyrimams, integruotas su trimis kvantiniais kompiuteriais.

Didžiosios kvantinius įrenginius kuriančios kompanijos planuoja per artimiausią dešimtmetį padidinti savo kompiuterių kubitų skaičių iki milijono. IBM, bendradarbiaudama su Tokijo ir Čikagos universitetais, ketina iki 2033 m. sukurti kvantinį kompiuterį su 100 000 kubitų. „Quantinuum“ paskelbė apie tikslą iki 2020-ųjų pabaigos sukurti visiškai atsparų klaidoms universalų kvantinį kompiuterį „Apollo“.

„Google“ tyrimas parodė, kad šiuolaikinė kriptografija yra kvantinių kompiuterių pažeidžiama

Kitos kartos kvantinių kompiuterių poveikis informacijos saugumui yra itin skausmingas. RSA ir panašios kriptografinės sistemos yra daugelio saugios komunikacijos sričių, nuo bankininkystės iki skaitmeninių parašų, pagrindas. Gidney tyrimo rezultatai patvirtina skubų poreikį pereiti prie pokvantinės kriptografijos (PQC) – naujų standartų, sukurtų atlaikyti kvantinių kompiuterių atakas. Praėjusiais metais JAV Nacionalinis standartų ir technologijų institutas paskelbė PQC algoritmus ir rekomendavo laipsniškai atsisakyti pažeidžiamų sistemų po 2030 m.

Nauji standartai turėtų tapti esminiu kriptografinės duomenų apsaugos elementu. Ankstesni NIST kriptografijos standartai, sukurti 1970-aisiais, naudojami beveik visuose įrenginiuose, įskaitant interneto maršrutizatorius, telefonus ir nešiojamuosius kompiuterius. NIST kriptografijos grupės vadovė Lily Chen tiki, kad būtina masiškai pereiti nuo RSA prie naujų šifravimo metodų: „Šiandien viešojo rakto kriptografija naudojama visur ir visuose įrenginiuose, mūsų užduotis – pakeisti protokolą kiekviename įrenginyje, o tai nėra lengva.“

Todėl įvairių sričių saugumo ekspertai ragina rimtai vertinti kvantinių kompiuterių keliamą grėsmę. Naujos šifravimo schemos remiasi kvantinių skaičiavimų stipriųjų ir silpnųjų pusių supratimu, nes kvantiniai kompiuteriai pranoksta klasikinius tik siauroje užduočių srityje. Prie kvantinėms atakoms atsparių kriptografinių metodų priskiriami:

  • Gardelinė kriptografija, pagrįsta geometrine trumpiausio vektoriaus problema, kuri reikalauja rasti artimiausią koordinačių pradžios tašką, o tai itin sudėtinga esant dideliam matmenų skaičiui.
  • Izogoninė kriptografija, naudojanti elipsines kreives šifravimui, žadanti aukštą atsparumą dešifravimui.
  • Klaidų taisymo kodu pagrįsta kriptografija, remiasi sudėtingumu atkuriant kodo struktūrą iš pranešimų, turinčių atsitiktinių klaidų.
  • Viešojo rakto kriptografija, pagrįsta maišos medžiu, laikoma RSA idėjų plėtra.

Gidney tyrimas pabrėžia išankstinio planavimo svarbą. Jis taip pat primena apie amžiną „sviedinio ir šarvų“ lenktynes – tobulėjant technologijoms, tobulėja ir jų laužymo metodai. Algoritmų tobulinimas ir geresnė aparatinės bei programinės įrangos integracija nuolat mažina kliūtis potencialiems užpuolikams.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
TCL paskelbė apie „Nxtpaper 11 Plus“ planšetinį kompiuterį su išskirtinių savybių ekranu ir „MediaTek“ lustu

TCL dažniausiai siūlo vidutinės ar žemesnės klasės įrenginius, o dabar paskelbta apie vidutinės klasės planšetinį kompiuterį, kuris bus žinomas kaip „Nxtpaper 11 Plus“. Jau žinomos pagrindinės šios naujienos specifikacijos ir kaina.

„Lenovo“ pristatė pirmąjį baltą „ThinkPad“ – ploną nešiojamąjį kompiuterį „Aura X9 AI Edition“

„Lenovo“ pristatė baltos spalvos nešiojamąjį kompiuterį „ThinkPad X9 Aura AI Edition“. Tai pirmasis per visą ilgą „ThinkPad“ serijos istoriją nešiojamasis kompiuteris su tokios spalvos korpusu.

„Hisense“ pristatė žaidimų monitorių su aukšta raiška, 240 Hz atsinaujinimo dažniu ir dvigubais garsiakalbiais

„Hisense“ per pastaruosius mėnesius pristatė kelis naujus televizorius, o dabar paskelbė ir apie naują žaidimų gerbėjams skirtą monitorių. Kinijos gamintojas oficialiai pristatė naująjį „Hisense 34G6K Ultra“ modelį, kuris kainuos maždaug 220 eurų.

2025 m. liepa
2025-07-21 13:33
Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko
2025-07-20 09:23
Pristatytas kompaktiškas „Minisforum UM690L Slim“ mini kompiuteris su „Ryzen 9 6900HX“ procesoriumi
2025-07-20 07:53
„Windows 11“ vėl siūlo „saugiai išimti vaizdo plokštę“ – to daryti neverta
2025-07-19 09:49
Šimtai milijonų vartotojų liks be interneto: „Google“ skelbia svarbius pokyčius (1)
2025-07-19 07:58
KFC kartu su „Asus ROG“ išleido unikalius klavišus žaidimų klaviatūroms
2025-07-19 06:05
Pristatytas „Gigabyte MO27Q2“ žaidimų monitorius su 2K raiška ir 240 Hz atsinaujinimo dažniu
2025-07-18 09:04
„Asus“ pristatė nešiojamą „Chromebook CX14“ kompiuterį su patvariu korpusu ir „ChromeOS“ platforma
2025-07-17 21:23
„Team Group“ pristatė SSD su aparatine susinaikinimo funkcija
2025-07-17 18:33
„Apple“ paskelbė apie „App Store“ pokyčius Europoje
2025-07-17 13:58
Po 10 metų „YouTube“ uždaro skiltį „Trending“
2025-07-17 06:38
„Netflix“ sprendimas supykdė žaidimų gerbėjus: platformoje netrukus neliks krūvos populiarių žaidimų
2025-07-16 19:33
Seimo kanceliarijoje pradedamas nepriklausomas, visapusiškas IT valdymo auditas: siekiama aiškios IT strateginės krypties
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama