Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 19 d. 20:27
Ar verta mokėti 1000 eurų už kamerą telefone?
Gegužės 19 d. 17:39
„Huawei“ pristatė naujus išmaniuosius įrenginius: daugiau dėmesio sveikatos stebėjimui ir naujoms funkcijoms
Gegužės 19 d. 14:15
KTU profesorius M. Pal: Lietuvos energijos ateitis gali slypėti po žeme
Gegužės 19 d. 11:26
„Sony“ pristato naują triukšmo slopinimo evoliuciją – „WH-1000XM6“
Gegužės 19 d. 08:17
Kai DI tampa komandos nariu: kokių įgūdžių reikės šiandienos lyderiams?
Gegužės 18 d. 20:30
Pamirškite, ką iki šiol žinojote apie išmaniuosius telefonus: šie mitai daro jums meškos paslaugą
Gegužės 18 d. 17:24
50 proc. per metus augantis elektromobilių skaičius diktuoja infrastruktūros pokyčius: nuo kiekybės pereinama prie kokybės
Gegužės 18 d. 14:10
Dirbtinis intelektas VU mokslininką įkvėpė sukurti metodą, paspartinantį šviesą konvertuojančių sistemų tyrimus
Gegužės 18 d. 11:16
Elektriniu sunkvežimiu po Europą – misija (ne)įmanoma?
Gegužės 18 d. 08:26
Iki 15 metų – jokių socialinių tinklų: ES bręsta iniciatyva vaikams uždrausti naudotis „TikTok“ ir „Instagram“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Įvykiai, renginiai Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Pirmą kartą istorijoje objektas iš Žemės teleportuotas į kosmosą

Publikuota: 2017-07-13 16:18
Tematika: Įvykiai, renginiai
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Praėjusiais metais iš Jiuquano palydovų iškėlimo centro Gobio dykumoje pakilo Kinijos raketa-nešėja „Long March 2D“, iškėlusi palydovą, vardu „Micius“ - jis taip pavadintas ne lietuviško katino, o senovės Kinijos filosofo, mirusio 391 m. p. m. e., garbei, rašo Masačusetso technologijų instituto spaudos tarnyba. Raketa iškėlė palydovą į Saulės sinchroninę orbitą, t. y., palydovas virš to paties taško Žemėje praskrenda tiksliai tuo pačiu laiku kiekvieną dieną.

„Micius“ yra itin didelio jautrumo fotonų jutiklis, kuris gali užfiksuoti pavienių iš Žemės išsiųstų fotonų kvantines būsenas. Tai yra labai svarbu, nes mokslininkams tai yra reikalinga bandant įvairias kvantinės fizikos vingrybes – susietumą (angl. entanglement), kriptografiją, teleportaciją. Antradienį su palydovu „Micius“ dirbantys mokslininkai paskelbė savo pirmųjų eksperimentų rezultatus.

Specialistai sukūrė pirmą kvantinį tinklą tarp Žemės ir palydovo ir padidino didžiausio atstumo, per kurį galima išmatuoti susietumą, rekordą. Be to, tuo pačiu kvantiniu tinklu jie iš Žemės į orbitą pirmą kartą istorijoje teleportavo objektą. Teleportavimas, su kuriuo kai kurie žmonės gali būti susipažinę iš mokslinės fantastikos filmų ar kompiuterinių žaidimų, realiame pasaulyje vyksta kiek kitaip, tačiau kvantinės optikos laboratorijoje toks procesas dabar jau toli gražu nebe naujiena. Šio proceso pagrindas yra keistas susietumo reiškinys, stebimas tuomet, kai du kvantiniai objektai – tokie, kaip fotonai – susidaro tuo pačiu metu ir tame pačiame erdvės taške, tad ir egzistuoja priklausomai vienas nuo kito. Kalbant formaliai, juos nusako ta pati banginė funkcija.

Viena iš susietumo keistenybių yra ta, kad jų bendra, tarpusavy priklausoma egzistencija nenutrūksta net tada, kai fotonus skiria didžiuliai atstumai. Todėl vieno iš šių fotonų išmatavimas nedelsiant pakeičia ir kito fotono būseną, nepriklausomai nuo to, kaip toli vienas nuo kito jie būna. Praėjusio amžiaus pabaigoje mokslininkai suvokė, kad tokiu kvantiniu dalelių tarpusavio ryšiu jie gali kvantinės informacijos perdavimui iš vieno Visatos taško į kitą.

Šios idėjos esmė – „atsisiųsti“ visą informaciją, susietą su vienu fotonu viename erdvės taške ir per susietumo ryšį perduoti tą informaciją kitam fotonui kitame taške. Antrasis fotonas tarsi perima pirmojo tapatybę. Pagal visus įmanomus požymius jis tampa pirmuoju fotonu. Tai yra teleportavimo esmė, o šis procesas įvairiose pasaulio laboratorijose yra atliktas jau daugybę kartų. Teleportacija gali tapti daugybės įvairių technologijų pagrindu. „Teleportacija dideliais atstumais yra pripažįstama kaip esminis tokių protokolų, kaip didelio masto kvantiniai tinklai ir paskirstytasis kvantinis skaičiavimas, elementas“, – teigia Kinijos mokslininkai.

Teoriškai atstumas, kuriuo galima vykdyti teleportaciją, turėtų būti neribotas. Tačiau susietumas – itin trapi būsena, nes fotonai atmosferoje arba optiniuose laiduose sąveikauja su dalelėmis ir dėl to susietumo būsena išnyksta. Dėl to atstumai, kuriais mokslininkai gali išmatuoti arba atlikti teleportaciją, yra labai stipriai riboti. „Ankstesni teleportacijos eksperimentai tarp nutolusių vietovių dėl fotonų praradimo optiniuose laiduose arba atviros erdvės kanaluose buvo riboti iki maždaug 100 km atstumo“, – sakė mokslininkai. Bet „Micius“ išsprendžia svarbias praktines problemas: jis aplink Žemę sukasi 500 km aukštyje ir didžiąją šio atstumo dalį fotonai keliauja per vakuumą.

Norint dar labiau sumažinti dalį atstumo, kurią fotonams tenka keliauti per tankią atmosferą, mokslininkai savo antžeminę stotį įkūrė Tibete, Ngari miestelyje, 4000 metrų aukštyje. Tad atstumas tarp Žemės ir palydovo svyruoja nuo 1400 km kai pastarasis yra arti horizonto iki 500 km kai jis yra tiesiai virš galvos. Eksperimentą Kinijos mokslininkai atliko kurdami maždaug po 4000 susietų fotonų porų kiekvieną sekundę. Tuomet jie dalį šių fotonų siųsdavo į palydovą, kuris tiesiai virš jų kiekvieną naktį praskrisdavo lygiai vidurnaktį.

Antrasis susietosios poros fotonas likdavo Žemėje Galų gale, mokslininkai matavo fotonų savybes Žemėje ir orbitoje norėdami patvirtinti, kad susietumo tarp fotonų būsena laikosi ir kad sugebėjo tokiu būdu teleportuoti fotonus. Per 32 eksperimento dienas jie į kosmosą išsiuntė milijonus fotonų ir gavo 911 teigiamų rezultatų. „Skelbiame, kad įvykdėme pirmą nepriklausomų pavienių fotonų kubitų teleportaciją iš antžeminės laboratorijos į palydovą žemoje orbitoje atstumu iki 1400 km“, – tyrimo išvadose rašė kinai. Tai yra pirmas kartas, kai bet koks objektas buvo teleportuotas į Žemės orbitą, be to, šiuo eksperimentu smarkiai viršijamas ligšiolinis kvantinio susietumo atstumo rekordas. Ir nors eksperimentas jau pats savaime yra labai įspūdingas, jis pakloja pagrindus dar ambicingesniems ateities planams.

„Šiuo darbu užmezgėme pirmą patikimą ultra-didelio atstumo kvantinės teleportacijos ryšį tarp Žemės ir palydovo – tai yra esminis etapas siekiant sukurti pasaulinio masto kvantinį internetą“, – tvirtina mokslininkas. Tuo pačiu galima daryti išvadą, kad kinai tokiu būdu įtvirtino savo dominavimą šioje mokslo srityje, kurioje anksčiau stipriausi būdavo JAV ir Europos mokslininkai. Belieka laukti, kaip į tokį eksperimentą atsakys vakariečiai.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Seimas pritarė jūrinio vėjo elektrinių parko konkurso sąlygų pakeitimams

Seimas pritarė tolimesniam jūrinio vėjo energetikos vystymui. Atnaujinus konkurso sąlygas, jūrinio vėjo elektrinių parkas vartotojams teiks didesnę naudą, nedarys neigiamos įtakos sausumoje statomoms vėjo elektrinėms ir bus patrauklesnis potencialiems investuotojams.

„TikTok“ sulaukė smūgio Europoje: programėlei skirta įspūdingo dydžio bauda už ES taisyklių pažeidimus

„TikTok“ gavo skaudų smūgį iš Airijos duomenų apsaugos komisijos, kuri skyrė net 530 mln. eurų baudą. Priežastis – asmens duomenų iš Europos ekonominės erdvės perdavimas į Kiniją.

„Apple“ sulaukė JAV teismų smūgio: pralaimėta ne vienerius metus trukusi byla

JAV teismas priėmė sprendimą, kuris gali iš esmės pakeisti tai, kaip veikia „iPhone“ išmaniųjų telefonų programėlių ekosistema. „Apple“ nuo šiol nebegalės drausti ar riboti kūrėjų, kurie savo aplikacijose pateikia nuorodas į išorinius atsiskaitymo puslapius.

2025 m. gegužė
2025-05-18 22:01
Japonijoje pristatyti Lietuvos įmonių kuriami sumanių miestų ir tvarios energetikos sprendimai
2025-05-14 22:11
VERT duomenimis, daugiau nei pusė milijono buitinių vartotojų galėtų pasikeisti elektros paslaugų planą į palankesnį
2025-05-14 18:46
30-ojoje jubiliejinėje gamybos, inovacijų ir inžinierių sprendimų parodoje „Balttechnika“ susitiks ateities pramonės kūrėjai
2025-05-12 16:41
„Baltics Gaming Expo 2025“: Vilnius taps Baltijos žaidimų sostine
2025-05-12 07:21
Pašto sektoriaus lūžis: kokia ateitis laukia?
2025-05-11 18:27
Europos Parlamentas sušvelnino CO2 taršos normas naujiems automobiliams
2025-05-11 15:46
Teisininkai ir algoritmai: kasacinis teismas įveda dirbtinio intelekto išviešinimo pareigą
2025-05-10 09:41
Seimas nustatė greičio matuoklių įrengimo keliuose sąlygas
2025-05-07 21:09
72 proc. sveikatos specialistų rekomenduotų išmaniuosius įrenginius sveikatos stebėjimui
2025-05-07 19:55
Iki 2027 metų Europos Sąjungoje ketinama uždrausti visas anonimines kriptovaliutų sąskaitas
2025-05-06 16:12
Lietuva dalyvauja didžiausiose pasaulyje kibernetinės gynybos pratybose
2025-05-05 18:32
Nustatyta prognozuojama elektros energijos rinkos kaina 2025 metų antram pusmečiui
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama