Lenkijos Karinių ginkluotės technologijų institutas (WITU) pranešė, kad 2025 m. balandžio 15 d. buvo atliktas pirmasis suborbitinės kietojo kuro raketos demonstracinio pavyzdžio paleidimas. Vienpakopė raketa startavo iš Centrinio Lenkijos oro pajėgų poligono Ustkoje, šalies šiaurėje. Ateityje tai bus trijų pakopų raketa, skirta moksliniams tyrimams stratosferoje, o tai leis Lenkijai tapti visaverte Europos kosminių valstybių klubo nare.

Dar 2020 m. Lenkijos vyriausybė pagrindine konsorciumo, kuriančio trijų pakopų suborbitinę paleidimo sistemą, organizacija pasirinko „Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1“ (Kariniai aviacijos darbai Nr. 1). Projekte „Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna“ (TRS) taip pat dalyvauja Karinių ginkluotės technologijų institutas ir bendrovė „Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat“ („ZPS Gamrat“). Dalis projekto finansavimo gaunama iš Nacionalinio tyrimų ir plėtros centro.
TRS projekto tikslas – sukurti trijų pakopų raketą, galinčią iškelti 40 kg naudingąjį krovinį į daugiau nei 100 km aukštį. Nors iš pradžių raketa skirta moksliniams kroviniams į kosmosą gabenti, WITU pažymėjo, kad sukurta technologija gali būti naudojama ir kariniais tikslais.
Remiantis oficialiais pranešimais teigiama, kad 2025 m. balandžio 15 d. vykęs vienpakopės raketos bandomasis paleidimas buvo sėkmingas. Raketa, kaip ir buvo planuota, buvo borto automatikos sunaikinta 10 km aukštyje. Bandymo metu buvo tikrinamos raketos navigacijos ir valdymo sistemos, variklio veikimas skrydžio sąlygomis, skrydžio nutraukimo sistema, telemetrijos sistemos ir aerodinaminės charakteristikos. WITU teigimu, šiuo metu specialistai analizuoja skrydžio metu surinktus duomenis.
Kiti bandymai, suplanuoti birželio–rugpjūčio laikotarpiu, apims antrosios pakopos pridėjimą. Jei bandymai bus sėkmingi, komanda planuoja iki 2025 m. pabaigos atlikti pirmąjį visos trijų pakopų raketos testą.
Įdomu pažymėti, kad maždaug prieš metus Lenkija išbandė pirmąją šalyje sukurtą suborbitinę raketą su skystuoju kuru. Raketa ILR-33 AMBER 2K pakilo į 101 km aukštį iš poligono Norvegijoje. Lenkijos bendrovė „Thorium Space“ jau pateikė paraišką dėl jos eksploatacijos. Tikimasi, kad Lenkijoje pagamintos suborbitinės paleidimo sistemos, skirtos moksliniams tikslams, bus reguliariai naudojamos 2025–2027 m. laikotarpiu, tačiau kol kas naujos informacijos apie tai nėra.