Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/projektai/elektronika/88276/klaipedos-universiteto-mokslininkai-oro-tarsa-tirs-moderniu-dronu/spausdinti/

Klaipėdos universiteto mokslininkai oro taršą tirs moderniu dronu

Publikuota: 2023-08-07 20:28
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkams perduota įmonių grupės „Sigmaris Group“ dovana – modernus dronas oro taršai tirti. 22 tūkst. eurų vertės bepilotis orlaivis, populiariai vadinamas dronu šios laboratorijos mokslininkų komandai atveria naujas galimybes.


Klaipėdos universiteto (KU) Jūros tyrimų instituto mokslininkams perduota įmonių grupės „Sigmaris Group“ dovana – modernus dronas oro taršai tirti. Įrangą iš dovanotojų perėmė KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas ir Jūros tyrimų instituto Vandens transporto ir oro taršos laboratorijos vadovas dr. Paulius Rapalis.

Klaipėdos universitetui atiteko oro taršą matuojantis dronas / KU nuotr.
Klaipėdos universitetui atiteko oro taršą matuojantis dronas / KU nuotr.

22 tūkst. eurų vertės bepilotis orlaivis, populiariai vadinamas dronu šios laboratorijos mokslininkų komandai atveria naujas galimybes. „Iš žemės pilotuojamas dronas gali matuoti kietąsias daleles, anglies bei sieros dvideginio koncentracijas bet kuriame aukštyje, tiksliai nurodytos vietose. Su jo pagalba planuojame tęsti tyrimus, susijusius su laivų sukeliama oro tarša. Per nuotolinius matavimus turėsime galimybę nustatyti laivų paliekamo teršalų šleifo koncentraciją, sudėtį bei sklaidą“, – sako dr. Paulius Rapalis.

Dronas, pavadintas SIGEYE, nuo piloto gali nutolti iki 15 km, prie jo tvirtinami priedai leis tyrėjams iš norimų vietų paimti oro ar vandens mėginius.

Tam, kad bepilotė oro taršos matavimo skraidyklė, galėtų pradėti darbą Vandens transporto ir oro taršos laboratorijos komandai tenka įdėti pastangų. Pasak laboratorijos vadovo, ir jis pats, ir dar trys kolegos mokosi dirbti su įranga, laiko kvalifikacinius egzaminus, būtinus tokio tipo bepiločiam orlaiviui pilotuoti. „Mums pasisekė, kad KU Jūros tyrimų institute yra patyrusių bepiločių orlaivių pilotų, su kurių pagalba ir mokymasis, ir šio drono paleidimo procesas yra spartesni“, – teigė mokslininkas.

Dovaną mokslininkams perdavęs įmonių grupės „Sigmaris Group“ vadovas Jevgenij Petrov akcentavo pagrindinį šio projekto tikslą – kad SIGEYE dronas padėtų ir miestui, ir uostui tapti ekologiškesniu, atitikti naujausius aplinkosauginius standartus ir kad klaipėdiečiai galėtų mėgautis švariu oru. „Galiu su pasididžiavimu pasakyti, jog esame nuoširdūs savo šalies ir miesto patriotai. Ir tai nėra tik žodžiai. Ši vertybinė kryptis užrašyta baziniuose įmonių grupės dokumentuose. Dovana Klaipėdos universitetui, kuri teiks naudą visuomenei, puikiai dera su mūsų veiklos filosofija“, – sakė Jevgenij Petrov.

Pasak įmonių grupės „Sigmaris Group“ administracijos direktorės Kristinos Petkevičiūtės, komandą motyvavo galimybė prisidėti prie C02 emisijų stebėjimo ir suvaldymo. „Visi suvokiame, jog C02 emisijų valdymas priklauso nuo gerai paruoštų naujos kartos specialistų, nuo galimybių ir turimų instrumentų tam darbui atlikti. Esam laimingi, nes naudingi“,- sėkmingai įgyvendintu paramos projektu pasidžiaugė K. Petkevičiūtė.

„Ši dovana rodo tamprų Klaipėdos universiteto ryšį su verslo bendruomene. „Sigmaris Group“ prisidėjimas prie Universitete vykdomų mokslinių tyrimų yra reikšmingas ir sveikintinas. Įmonė šiuo atveju investuoja ne tik į mokslą, bet ir į švaresnį Klaipėdos orą, geresnę miesto gyventojų sveikatą“,– perimdamas įrangą pabrėžė KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Vandens transporto ir oro taršos laboratorijai perduota dovana – KU ateities paramos fondo darbo su verslo bendruomene rezultatas. „Džiugu, kad verslas vertina mokslo svarbą, kad verslo įmones motyvuoja galimybė prisidėti prie Klaipėdos universiteto inovacijų ir naujų galimybių stiprinimo“,– dar vienu sėkmingai įgyvendintu paramos projektu pasidžiaugė Vytautas Adomaitis, KU ateities paramos fondo vadovas.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!