Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/rysiai/80170/narsymas-internete-taip-pat-tersia-aplinka/spausdinti/

Naršymas internete taip pat teršia aplinką

Publikuota: 2021-10-12 09:26
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Atliekų rūšiavimas, netaršus transportas, nykstančių rūšių apsauga – tai tik keletas pavyzdžių, kaip vis daugiau mūsų gyvenimo sričių tampa draugiškos gamtai. Deja, tik retas iš mūsų susimąsto, jog aplinkai gali kenkti ir tai, kam kasdien skiriame itin daug laiko – naršymas internete.


Atliekų rūšiavimas, netaršus transportas, nykstančių rūšių apsauga – tai tik keletas pavyzdžių, kaip vis daugiau mūsų gyvenimo sričių tampa draugiškos gamtai. Deja, tik retas iš mūsų susimąsto, jog aplinkai gali kenkti ir tai, kam kasdien skiriame itin daug laiko – naršymas internete, rašoma „Huawei“ siųstame pranešime žiniasklaidai.

Naršymas internete taip pat teršia aplinką

Dėl itin daug neekologiškai pagamintos energijos vartojančių duomenų centrų vos 30 minučių trukmės „Netflix“ serialo peržiūros metu į aplinką išmetama tiek CO2, kiek nuvažiavus 6 kilometrus taršiu benzininiu automobiliu. Nors galbūt šis skaičius neatrodo toks didelis, vertėtų nepamiršti, jog internetu nuolat naudojasi jau 61 proc. pasaulio gyventojų ir šis rodiklis kasdien kyla. Vis dėlto, pasak specialistų, pasitelkus naujausias technologijas, šios problemos mastą galima sumažinti.

Duomenų centrai – gausybę elektros siurbiantys „milžinai“

Paprastam interneto vartotojui dažnai neatrodo, jog atsakymo į klausimą paieška „Google“ ar nuotraukos įkėlimas į „Instagram“ gali reikalauti daug elektros energijos. Tačiau svarbu suprasti, jog internetu perduodamų duomenų srautas visame pasaulyje yra itin didelis, o tokie veiksmai jį tik dar labiau augina. Skaičiuojama, kad per pastaruosius 20 metų interneto naudotojų skaičius išaugo nuo 100 milijonų iki 4,8 milijardo, todėl augantis interneto duomenų vartojimas tampa vis didesniu taršos šaltiniu.

Liūto dalis taršiu būdu pagamintos elektros energijos tinkle tenka duomenų centrams, kurie apdoroja visas vartotojų siunčiamas užklausas. Remiantis naujausiais tyrimais, visi jie suvartoja apie 205 TWh per metus, kas sudaro apytiksliai 1 proc. visos planetoje suvartotos elektros energijos. Skaičiuojama, jog jos gamybos metu į aplinką išskiriama tiek šiltnamio efektą sukeliančio CO2, kiek per tą patį laikotarpį jo išmeta komercinių oro linijų lėktuvai. Nors 1 proc. nėra kritinis kiekis, ekspertai įsitikinę, jog tikrai dar yra kur tobulėti, kad būtų pagerintas duomenų centrų energetinis efektyvumas ir naršymas internete taptų ekologiškesnis, o galiausiai – būtų pasiektas neutralumas klimato pažiūriu ir prisidėta prie Europos žaliojo kurso programos tikslų įgyvendinimo.

Informacinių ir ryšių technologijų pramonė puikiai supranta augančio duomenų vartojimo daromą neigiamą įtaką aplinkai, todėl jau dabar ieško būdų mažinti energijos suvartojimą.

Veiksmų būtina imtis jau dabar

Viena pirmųjų bendrovių, nusprendusių nelaukti ir žengti šių tvarių tikslų link, yra Latvijoje įsikūrusi „DEAC“, viena didžiausių nepriklausomų duomenų centrų operatorių Šiaurės Europoje. Irina Strahova, „DEAC“ rinkodaros projektų vadovė, pasakoja apie tai, ką įmonė jau padarė, kad sumažintų sunaudojamos elektros kiekį: „Dėl vis sparčiau vykdomos skaitmeninės transformacijos pastebėjome, jog pastaruoju metu smarkiai išaugo serveriuose saugomi mūsų klientų duomenų kiekiai ir jų apdorojimo apimtys, kas pastebimai išaugino kompanijos elektros sąnaudas. Tačiau esame įsitikinę, kad didėjant duomenų kiekiams, kartu didėja ir duomenų centrų operatorių socialinė atsakomybė. Dėl šios priežasties „DEAC“ žengė ryžtingą žingsnį ir pradėjo naudoti 100 % atsinaujinančią vėjo jėgainių energiją.“

Pasak I. Strahovos, taip pat buvo atnaujinta įrangos infrastruktūra, kuri sumažina energijos suvartojimą, bei modernizuota visa centrų aušinimo sistema. „Šiuo metu bandome ir naujus biodegalus, skirtus mūsų dyzeliniams generatoriams, kurie skirti išlaikyti nepertraukiamą duomenų centrų veikimą, nutrūkus elektros tiekimui“, – atskleidžia pašnekovė. Kita vertus,ji įsitikinusi, kad įmonės tapti ekologiškesnės ir draugiškesnės aplinkai gali ne tik naudodamos atsinaujinančią energiją – svarbiausia pradėti taikyti tvarios veiklos principus bei ieškoti, kaip tuo tikslu veikloje panaudoti įvairias technologines naujoves.

Ekspertai kaip dar vieną galimybę sumažinti duomenų perdavimo internete poveikį aplinkai įvardija 5G ryšį. Anot jų, jis pramonei padės siekti tvarumo tikslus ir didinti energetinį efektyvumą, nes penktos kartos tinkle perduoti vienam bitui informacijos prireiks 90 proc. mažiau elektros, nei dabartiniame 4G tinkle. Kadangi įvairiuose sektoriuose nuolat didėja daiktų interneto (IoT) prietaisų naudojimas, jų prijungimas prie 5G turėtų reikšmingai prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo.

‡ 1999–2021 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!