Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/rysiai/74836/virtualus-privatus-tinklas-kas-tai-yra/spausdinti/

Virtualus privatus tinklas – kas tai yra?

Publikuota: 2020-10-05 08:21
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Profesionalams
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

VPN, lietuviškai kai kur įvardijamas kaip VPT, reiškia virtualų privatų tinklą. Virtualus privatus tinklas yra naudojamas dėl įvairiausių priežasčių, tačiau viena pagrindinių – galimybė saugiai prijungti privatų klientą prie serverio, tiksliau tariant, interneto tiekėjo.


VPN (angl. Virtual Private Network), lietuviškai kai kur įvardijamas kaip VPT, reiškia virtualų privatų tinklą. Virtualus privatus tinklas yra naudojamas dėl įvairiausių priežasčių, tačiau viena pagrindinių – galimybė saugiai prijungti privatų klientą prie serverio, tiksliau tariant, interneto tiekėjo.

Virtualus privatus tinklas – kas tai yra?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Ilgą laiką VPN paslaugos buvo naudojamos tik didelių įmonių darbo aplinkoje. Nežiūrint to, ar darbuotojas dirba biure, ar namuose, ar užsienyje, darbdavys jam suteikia galimybę prisijungti prie interneto per saugų įmonės tinklą. Taip užtikrinama svarbių duomenų apsauga nuo pašalinių akių. Pastaruoju metu VPN vis dažniau pasitelkiamas ir smulkesnių įmonių ar net privačių vartotojų veikloje. Šiomis dienomis VPN klientų apstu visose operacinėse sistemose – Windows, Linux, Android, Mac OS ir kt. Prisijungti prie virtualaus privataus tinklo gana paprasta – tereikia žinoti VPN serverio adresą, prisijungimo vardą bei slaptažodį.

VPN veikimo principas

Norint sukurti VPN, reikalingas serveris ir klientas. Klientas, panaudojęs prisijungimo vardą ir slaptažodį, prisijungia prie serverio. Tokiu būdu sukuriamas saugus tunelis, kuris taip ir vadinamas – VPN tuneliu. Šiame apsauginiame sluoksnyje vartotojo duomenys keliauja saugiai. Prieš išsiunčiant duomenis tinklu, jie yra užšifruojami ir iššifruojami tik tada, kai pasiekia paskirties tašką. Prie tokio standartinio užšifravimo būdo dar naudojamas ir vadinamas nelinijinis informacijos perdavimo būdas. Taip duomenys yra išskaidomi į atskiras dalis ir perduodami skirtingai keliais. Šie du skirtingi būdai užtikrina, jog kliento informacija, veikla ir asmeniniai naršymo įpročiai bus saugūs nuo pašalinių akių.

VPN vis dažniau pasitelkiamas ir privačių klientų veikloje. Tam reikalinga programinė įranga, kurią galima parsisiųsti tiek mokamai, tiek nemokamai. VPN serverį galima įdiegti įvairiuose skirtinguose įrenginiuose: kompiuteryje, išmaniajame telefone, maršrutizatoriuje, NAS stotyje ir kt. Virtualaus privataus tinklo įdiegimas namuose gali būti itin naudingas tais atvejais, kai norima saugiai pasiekti savo namų tinklą iš išorinės aplinkos.

Esminiai VPN privalumai

VPN naudojimas savo klientams suteikia tokius pagrindinius privalumus:

  • Užtikrintas privatumas naudojantis interneto paslaugomis. Niekas negalės pamatyti duomenų, kurie yra siunčiami ar gaunami internetu. Asmuo ar įvairios įmonės, kurie bandys prieiti prie VPN kliento duomenų, neišvengiamai susidurs su šifruotais duomenimis, kurie jiems bus visiškai nesuprantami. Tai puiki apsauga nuo įkyrių reklamos įmonių. Jos niekaip negalės sekti VPN kliento veiklos ir sukurti jo profilio.
  • Apsauga nuo interneto duomenų bazių įsilaužėlių, naudojantis viešąja Wi-Fi prieiga. Kaip žinome, Wi-Fi tinklai yra dažnai nulaužiami ir kliento duomenys tampa pasiekiami, vadinasi, visiškai vieši ir absoliučiai nesaugūs. Užšifruotus VPN kliento duomenis iššifruoti labai sunku net itin patyrusiems interneto įsilaužėliams, todėl galima drąsiai tvirtinti, jog VPN klientai gali būti ramūs dėl savo informacijos saugumo.
  • Prieigos prie dažnai blokuojamos informacijos suteikimas. Vienas dažniausiai įvardijamų VPN privalumų, ypač tarp privačių klientų, yra galimybė apeiti geografines blokadas. VPN klientas turi galimybę žiūrėti įvairias internetines televizijas iš Lietuvos. Taip pat, lankantis tose šalyse, kur egzistuoja interneto cenzūra, galima apsilankyti tose interneto svetainėse, kurios paprastai yra blokuojamos.
  • Lengva įmonės darbuotojų priežiūra visą parą. Bet kurios verslo įmonės savininkas, leisdamas savo darbuotojams prisijungti prie tinklo tik per VPN ir su asmenine paskyra, visada žinos, ką jie veikia internete. Visi vartotojo veiksmai yra automatiškai išsaugomi ir gali tapti nenuginčijamais įrodymais, jog darbuotojai vykdo nederamą veiklą darbo metu.

Galimi VPN naudojimo trūkumai

Visuomet šalia naujausių technologijų teikiamų privalumų egzistuoja ir tam tikri trūkumai. Viena pagrindinių VPN problemų – tinkamas šios paslaugos tiekėjų pasirinkimas. Nors kliento asmeniniai duomenys yra užšifruojami ir keliauja išskaidytais srautais, tai neapsaugo nuo nesąžiningo VPN tiekėjo. Paslaugos tiekėjas nesunkiai gali iššifruoti savo klientų duomenis ir juos pateikti bet kurioms reklamos agentūroms, klientui to nežinant.

Kitas galimas VPN trūkumas – netinkamas interneto greitis. Kai kurie puslapiai ar interneto paslaugos gali veikti nepakankamai sklandžiai. Tai vėlgi didele dalimi priklauso nuo VPN paslaugos tiekėjo patikimumo. Nemažą įtaką VPN naudojimo sklandumui turi ir kliento atidumas ir kompiuterinis raštingumas.


Alfa.lt
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!