Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/rysiai/74516/mmwave-ir-sub-6ghz-5g-koks-skirtumas/spausdinti/

„mmWave“ ir „Sub-6GHz“ 5G: koks skirtumas?

Publikuota: 2020-09-10 12:06
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Justas Stasiulaitis
Aut. teisės: ©Telefonai.eu
Inf. šaltinis: Telefonai.eu

Visuose „Apple“ „iPhone 12“ serijos „iPhone“ telefonuose bus „Qualcomm“ modemai, palaikantys 5G, tačiau potencialūs pirkėjai turi žinoti, kad ne visi 5G tinklai yra vienodi. Yra itin greitas „mmWave“ 5G ir lėtesnis, ir žymiai geriau teritoriją padengiantis „Sub-6GHz 5G“.


Visuose „Apple“ „iPhone 12“ serijos „iPhone“ telefonuose bus „Qualcomm“ modemai, palaikantys 5G, tačiau potencialūs pirkėjai turi žinoti, kad ne visi 5G tinklai yra vienodi. Yra itin greitas „mmWave“ (milimetrinės bangos) 5G ir lėtesnis, ir žymiai geriau teritoriją padengiantis „Sub-6GHz 5G“.

„mmWave“ ir „Sub-6GHz“ 5G: koks skirtumas?

Vis dar nėra žinoma kokie „iPhone 12“ modeliai palaikys kokius 5G spektrus, tačiau panašu, kad greičiausią ir pažangiausią 5G technologiją bus diegiama tik į aukštesnės klasės „iPhone 12 Pro“ modelius arba tik į PRO modelio, 6,7 colio versiją. Šiandien pabandysiu paaiškinti kuo skiriasi „mmWave“ ir „Sub-6GHz 5G“, kad būtų lengviau apsispręsti tarp „iPhone 12“ ir „12 Pro“ modelių pasirinkimo.

Bangų skirtumai

„5G“ yra penktos kartos korinis belaidis ryšys, kuris yra pažangesnis, nei nuo 2010m. mūsų pamėgtas ir pakeitęs kasdienius įpročius 4G LTE tinklas. Yra dviejų rūšių 5G tinklai: „mmWave“, kuris yra itin greitas ir apie kurį kalba dauguma žmonių, kai kalba apie 5G ir „Sub-6GHz 5G“ – 5G, kuriuo panašu dauguma iš mūsų ir džiaugsimės. Išmanieji telefonai perduoda skambučius, žinutes ir duomenis per orą naudodami elektromagnetinius radijo dažnius, o šie dažniai yra suskirstyti į skirtingas dažnių juostas. Kai kurios iš šių juostų turi didesnį pajėgumą nei kitos ir sugeba greičiau siųsti informaciją, kaip yra „mmWave“ atveju.

„mmWave“ yra aukštesnio dažnio radijo bangų juostos, svyruojančios nuo 24 GHz iki 40 GHz, o „Sub-6GHz 5G“ – vidutinio dažnio juostos, kurios yra mažesnės, nei 6 GHz. „mmWave 5G“ tinklai yra ypač greiti, tačiau jų veikimo atstumas yra itin mažas. Norėdami naudoti „mmWave“ technologiją, turėsite būti 5G bokšto zonoje, kadangi kaip minėjome, šios dažnio bangos yra labai greitos ir trumpos, šią technologiją galėsite džiaugti tik didmiesčių centruose ir apie galimybę laisvai naudoti priemiesčiuose ar kaimo vietovėse teks pamiršti. „mmWave“ spektrą taip pat užblokuoja ir užstoja durys, langai, medžiai ar sienos, dar labiau apribodami jo turimą diapazoną, o kadangi jo aprėpčiai reikia tiek daug bokštų, tiekėjams įdiegti šią technologijos bus itin brangu ir neapsimokės lįsti į miegamuosius rajonus.

„mmWave“ ir „Sub-6GHz“ 5G: koks skirtumas?

Dėl riboto diapazono, prieiga prie „mmWave“ spektro taps įmanoma tik po kelerių metų ir tik dėl technologinės pažangos, pvz., „Massive MIMO“, naujo tipo prisitaikančios antenų technologijos, o ir pats „mmWave“ vis dar yra besiformuojanti technologija, kuriai reikės laiko, kol ją galėsim pilnai išnaudoti.

Dėl „mmWave“ apribojimų jis geriausiai tinka tankioms miesto vietovėms ar konkrečioms tikslinėms vietoms, tokios kaip oro uostai ar lauko koncertai. Kaimo ir priemiesčio vietovėse „mmWave“ technologija nėra praktiška, nes ji nesugebės padengti ploto. Dėl to tokiose vietovėse bus naudojami 6GHz. „Sub-6GHz 5G“ yra greitesnis nei 4G, tačiau jis negali pasiūlyti didelio duomenų perdavimo greičio, kurį galite gauti naudodami „mmWave“. Kadangi jo nuotolis yra didesnis ir jis gali geriau keliauti per objektus, ryšio tiekėjams tai yra daug priimtinesnė technologija ir palengvina galimybė įgyvendinti 5G ryšio plėtrą.

Verta paminėti, kad „mmWave 5G“ siūlo didesnį ryšio pralaidumą, palengvindamas tinklo perkrovą. Sausakimšose vietose LTE greitis gali sulėtėti dėl naudojamų prietaisų skaičiaus, o „mmWave“ technologija gali valdyti didesnį įrenginių skaičių be reikšmingo greičio kritimo. Dėl šios priežasties „mmWave“ bus įrengiamas sausakimšose vietovėse, kur kyla problemų dėl tinklo perkrovos, pavyzdžiui, sporto renginiuose, oro uostuose, koncertuose ir kitose vietose, kur susirenka daugybė žmonių, taip pat didmiesčių centruose.

„mmWave“ ir „Sub-6GHz“ 5G: koks skirtumas?

Naudodami „iPhone“, palaikantį tiek „mmWave“, tiek „Sub-6GHz“, galėsite pasinaudoti žaibišku 5G greičiu, kai yra „mmWave“ technologija, o kita 5G aprėptis bus panaši į dabartinius LTE tinklus, kuriuos naudojame pastaruosius kelerius metus. Naudodami „iPhone“, kuris palaiko tik „Sub-6GHz“, galėsite naudoti plačiausiai prieinamus 5G tinklus, tačiau spartesnis „mmWave“, jums bus nepasiekiamas.

Laikui bėgant, vidutinės dažnio juostos 5G greitis ir padengimas turėtų būti daug geresnis, tačiau neįtikėtinai greitas interneto ryšys, kurio žmonės tikisi iš 5G, yra būtent „mmWave“ ir jo prieinamumas bus daug ribotesnis.

Greitis

Teoriškai „mmWave“ gali pateikti net iki 5Gb/s greitį, o tai yra daug, daug greičiau nei mūsų šiuo metu naudojamas LTE ryšis.

Praktiškai ankstyvieji „mmWave“ tinklai pasiekė maksimalų greitį iki 2Gb/s, tačiau, 2019 m. viduryje „Verizon“ išbandė „mmWave“ tinklą su „Samsung“ išmaniuoju telefonu Čikagoje ir greitis smarkiai skyrėsi priklausomai nuo jūsų padėties ir atstumo iki artimiausias 5G bokšto.

LTE tinklai yra daug lėtesni. „Tom's Guide“ neseniai testavo LTE greitį ir sugebėjo didžiausią 53Mb / s atsisiuntimo greitį „Verizon“ tinkle, tačiau dauguma kitų operatorių sugebėjo pasiekti tik iki 35Mb/s greitį. „Sub-6GHz“ tinklai pasiūlys greitį tarp „mmWave“ ir LTE. Pavyzdžiui, „Sprint sub-6GHz“ tinkle (kuris dabar yra „T-Mobile“) didžiausias greitis siekia apie 200 MB/s. Geras ir stabilus LTE ryšys gali pasiekti tokį greitį, tačiau realiai, „Sub-6GHz 5G" bus lengviau pasiekiamas ir galės pasiūlyti didesnius greičius, nei toje pačioje vietoje veikianti LTE tinklas, nors ir nepasiekia tų neįtikėtinų greičių, kurių įmanoma naudojant „mmWave“.

2020 m. Rugpjūčio mėn. „OpenSignal“ analizavo realų jau miestuose veikiantį 5G greitį, keliose šalyse (naudojant išmaniuosius telefonus, kurie šiuo metu palaiko 5G). Labiausiai nuvylė rezultatai JAV, kur greitis nors beveik dvigubai pagreitėjo, tačiau nesugebėjo pasiekti tokio duomenų perdavimo greičio kaip kitose šalyse.

„mmWave“ ir „Sub-6GHz“ 5G: koks skirtumas?

Kitos šalys lyginant su JAV turi pažangesnius 5G tinklus ir gali pateikti daugiau įžvalgų apie greičio patobulinimus, kuriuos realiai galėtume pamatyti per ateinančius kelerius metus. Vidutiniškai „OpenSignal“ nustatė, kad 5G ryšys yra nuo 1,4x iki 14,3x greitesnis nei 4G, tačiau šie duomenys neatskiria „mmWave 5G“ nuo „Sub-6GHz 5G“.

Dar viena įdomi metrika iš „OpenSignal“ tyrimo – laikas esant prisijungus prie 5G tinklų. Jungtinėse Amerikos Valstijose išmaniųjų telefonų savininkai, turintys 5G palaikančius įrenginius, praleido tik 19,3 proc. Laiko prisijungę prie 5G tinklų dėl riboto jų prieinamumo.

„mmWave“ ir „Sub-6GHz“ 5G: koks skirtumas?

„Apple“ darbuotojai, kurie neseniai (ir konfidencialiai) bandė „5G iPhone“, „Bloomberg“ teigė, kad 5G greitis nuvylė, nes dabartiniai 5G tinklai „nežymiai pagerina duomenų perdavimo greitį“. Daugelis žmonių, kurie tikisi, kad „iPhone“ užtikrins itin greitą „mmWave“ greitį, greičiausiai bus panašiai nusivylę, kai pastebės, kad „mmWave“ tinklai tiesiog nepasiekiami daugumoje vietų.

Verdiktas

Neskubėkite. Lietuvoje dar nėra ir greitai nebus pasiekiamo 5G ryšio. Jo diegimas užtruks ilgai ir išnaudoti pilnai viso naujojo tinklo potencialo dar ilgai negalėsime. Net ir jam atsiradus, tai nebus apdainuotos „mmWave“, o tik „Sub-6GHz 5G“ kuri bus kiek greitesnis nei mūsų dabar naudojamas 4G ir skirtumo nepajusite. Mokėti daugiau pinigų už tai, kad jūsų telefonas sugebės palaikyti naują technologiją vertą, jei planuojate naudotis telefonu, bent penkis metus, tačiau jei perkate naują „iPhone“ kas metus ar kas du, tikrai gerai pagalvokite ar verta mokėti daugiau už tai ko negalėsite panaudoti. Ši technologija dar nauja ir savo potencialą atskleis tik po kelių metų, dėl to neskubėkite.


Telefonai.eu
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!