Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/rysiai/5139/voip-daug-zadanti-ateitis/spausdinti/

„VoIP“ – daug žadanti ateitis

Publikuota: 2006-08-15 07:26
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Rimas Abromavičius
Aut. teisės: el. paštas ©Lietuvos Rytas, UAB
Inf. šaltinis: el. paštas Kompiuterija – PC World

„Voice over IP“ – populiarėjantis balso perdavimo interneto tinklais būdas. Telefonas garso signalą paverčia nuliukų ir vienetukų seka ir šiuos duomenis siunčia kitam prie interneto prijungtam telefonui. Daugelis bendrovių savo vidinius telefonų tinklus rengia IP telefonijos pagrindu. Telefonus sujungus į vietinį kompiuterių tinklą, nereikia tiesti papildomų telefono laidų, pagerėja vietinių skambučių kokybė.


„Voice over IP“ – populiarėjantis balso perdavimo interneto tinklais būdas. Telefonas garso signalą paverčia nuliukų ir vienetukų seka ir šiuos duomenis siunčia kitam prie interneto prijungtam telefonui. Panašiu būdu veikia ir populiarusis „Skype“.

Daugelis bendrovių savo vidinius telefonų tinklus rengia IP telefonijos pagrindu. Telefonus sujungus į vietinį kompiuterių tinklą (ethernet), nereikia tiesti papildomų telefono laidų (pakanka interneto laidų ar net bevielio ryšio), pagerėja vietinių skambučių kokybė. Su išoriniais numeriais susisiekiama per specialią stotelę, kuri duomenis padaro tinkamus įprastam telefono ryšiui.

„CeBIT 2006“ parodos metu 13-osios „VoIP Central“ salės dalyviai skelbė: „IP telefonija ateina griausmingai“. Vis daugiau fiksuotojo ryšio tiekėjų (telekomų) pertvarko savo tinklus, kad balsas būtų perduodamas kokybišku „VoIP“ būdu. Ne vienas telekomas jau tapo interneto paslaugų teikėju (IPT), o ateityje padėtis turėtų pakrypti dar įdomesne linkme. Pakeitus visus esamus PSTN (Public Switched Telephone Network) tinklus naujais IP tinklais (kabeliai lieka tie patys, keičiasi tik informacijos perdavimo būdai), visi interneto paslaugų teikėjai galės tapti fiksuotojo telefono ryšio operatoriais.

Visiškai perėjus prie „VoIP“, o mobiliojo ryšio operatoriams – prie IMS (IP Multimedia Subsystem – IP paremtų mobiliųjų tinklų), visi kompiuteriai, fiksuotojo ryšio telefonai ir mobilieji aparatai naudosis tuo pačiu tinklu – internetu.

Televizijos transliacijos internetu (IPTV) prie to paties laido leis prijungti ir televizorių. Laidų galbūt apskritai nereikės – visi minėti įrenginiai naudosis bevieliu „Wi-Fi“ (ir naujuoju „WiMax“) ryšiu.

Šiandieniniai fiksuotojo ir mobiliojo ryšio, interneto paslaugų, kabelinės ir palydovinės televizijos paslaugų teikėjai ilgainiui taps vienos rinkos dalyviai – interneto paslaugų teikėjai. Įsivaizduokite: važiuodami į darbą kalbate mobiliuoju telefonu. Jums privažiavus pastatą, telefonas aptinka bevielį įmonės tinklą ir automatiškai perkelia skambutį iš mobiliosios erdvės į fiksuotąją, kurioje jis kainuoja pigiau. Pokalbis nenutrūksta, o prakalbėtos minutės teisingai padalijamos abiem operatoriams... Na, o atsiveriančios „romingo“ galimybės ir dešimtis kartų mažesnės pokalbių kainos užsienyje turbūt privers ne vieną iš jūsų susimąstyti ir pajusti apčiuopiamą visuotinio tinklų susiliejimo naudą.

Tačiau iki tol dar laukia ilgas lėtų (kartais net skausmingų) permainų kelias. Paslaugų teikėjai privalo diegti modernius „QoS“ sprendimus (Quality of Service), kurie atskiriems tinklu perduodamiems duomenų paketams, atsižvelgiant į jų paskirtį, priskirtų atitinkamą prioritetą – tai galėtų būti balso duomenys, TV transliacija ar paprasta internetu siunčiama informacija (pvz., elektroninis laiškas). Tik užtikrinus tinkamą ryšio ir kitų paslaugų kokybę, visų tipų (garso, vaizdo ir kt.) duomenis bus galima perduoti be vėlinimo, kuris šiuo metu erzina „Skype“ vartotojus, tuo pačiu metu ryšio kanalą „užkimšus“ siunčiamoms didelėms rinkmenoms.

Visi šie pokyčiai, jų intensyvumas ir plėtra priklauso nuo pačių ryšio operatorių. Kai kuriuos vadovus naujovės gąsdina, mat ateityje jiems ir kitiems įvairių ryšio paslaugų teikėjams teks iš esmės pertvarkyti verslo modelius. Mobilieji operatoriai, jau perėję prie IMS sistemų, apie šį procesą kalba be didelio entuziazmo.

Tačiau „VoIP“ dabartis – ne tik planai ir prognozės. Daugelis jūsų turbūt yra girdėję apie pigius skambučius į užsienį, beveik kiekvienas bent kartą yra naudojęsis nemokamų „VoIP“ pokalbių programa „Skype“. Tiesa, „Skype“ naudojasi uždaru protokolu, kuris sėkmingai perėjus prie IP paremtų sistemų taps ne toks naudingas. Tačiau tikėtina, kad „Skype“ patirtis, prekės ženklo tvirtumas ir kompanijos vikrumas leis išsikovoti tvirtas pozicijas po „VoIP“ saule.

Šių metų viduryje du trečdaliai naujai įrengtų vidinių įmonių telefonų tinklų naudosis „VoIP“. Taigi tinklų (telefono ir interneto) struktūra tampa paprastesnė, atsiranda galimybė internetu sujungti keletą skirtinguose miestuose esančių kompanijos filialų – skambučiai tarp jų yra nemokami, o ryšio kokybė – daug geresnė. Kai kurios „VoIP“ stotelės siūlo ir integraciją su „Skype“ – pasirinkus „SkypeOut“, galima gauti realų telefono numerį kitoje valstybėje (pvz., JAV), o skambučiai į užsienį kainuoja vos keletą centų.

„VoIP“, IMS, IPTV ir kitos ateities technologijos dar tik pradeda skverbtis į komercines rinkas. Rengiant tinklus naujose įmonės patalpose, naujame name ar net dideliame bute, vertėtų apsvarstyti ir vietinio „VoIP“ tinklo galimybę.

Šiuo metu nusipirkti tokio tinklo įrangą galima visose didesnėse kompiuterių prekių parduotuvėse, o „VoIP“ telefonų kainos tikrai palyginti nedidelės. Lietuvoje šiuos modernius vidinius telefonų tinklus jau įdiegė „Skynet“ (http://voip.5ci.lt), „Litnet“, kai kurie KTU bendrabučiai, daugybė kitų institucijų. Ateis ir jūsų eilė.


‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!