Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/pazintiniai/65242/12-idomiu-faktu-apie-elektronikos-atliekas/spausdinti/

12 įdomių faktų apie elektronikos atliekas

Publikuota: 2018-09-25 21:05
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Beveik visas elektros ir elektroninės įrangos atliekas galima perdirbti. Tinkamas elektronikos atliekų perdirbimas taupo gamtos išteklius ir neleidžia toksiškoms cheminėms medžiagoms patekti į aplinką. Dalinamės 12 įdomiausių faktų apie elektronikos atliekas.


Beveik visas elektros ir elektroninės įrangos atliekas galima perdirbti. Tinkamas elektronikos atliekų perdirbimas taupo gamtos išteklius ir neleidžia toksiškoms cheminėms medžiagoms patekti į aplinką.

„Jungtinių Tautų tyrimų duomenimis, tik 16 proc. visų 2014 metais pasaulyje susidariusių elektroninės įrangos atliekų buvo perdirbta. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse, turime kur kas geresnę situaciją, nes tvarkyti buityje naudojamos elektros ir elektroninės įrangos atliekas įpareigoja ES direktyva“, – sako Aplinkos apsaugos instituto vadovas Alfredas Skinulis.

12 įdomių faktų apie elektronikos atliekas

Pagal Aplinkos ministerijos patvirtintas užduotis, gamintojai ir importuotojai šiais metais privalo surinkti ir perdirbti šiek tiek daugiau nei pusę (55 proc.) visos vidaus rinkai pateiktos buitinės elektros ir elektroninės įrangos.

Elektronikos atliekose esančios cheminės medžiagos, pavyzdžiui, švinas, kadmis ir gyvsidabris, yra labai pavojingos žmonių sveikatai. Dėl netinkamo šių atliekų tvarkymo ir perdirbimo labiausiai kenčia daugelio besivystančių šalių, į kurias elektronikos atliekos neretai įvežamos neteisėtai, gyventojai, o ypač vaikai.

Dalinamės 12 įdomiausių faktų apie elektronikos atliekas, kuriuos pateikia www.goevergreenllc.com.

1. Apskaičiuota, kad 2014 metais pasaulyje susidarė apie 41,8 mln. tonų elektronikos atliekų. Manoma, kad šiais metais šis skaičius išaugs iki 49,8 mln. tonų.

2. Jungtinių Tautų tyrimų duomenimis, tik 16 proc. visų 2014-aisiais pasaulyje susidariusių elektroninės įrangos atliekų buvo perdirbta. Šiuo metu pasaulyje perdirbama daugiausiai penktadalis visų šių atliekų.

3. JAV Aplinkos apsaugos agentūra (Environmental Protection Agency, EPA) apskaičiavo, kad perdirbama tik 8 proc. visų mobiliųjų telefonų, 17 proc. televizorių ir 38 proc. kompiuterių, todėl milijonai įrangos patenka į sąvartynus.

4. Pasak JAV EPA, perdirbus milijoną mobiliųjų telefonų, galima atgauti daugiau kaip 20 tūkst. svarų vario, 550 svarų sidabro, 20 svarų paladžio ir 50 svarų aukso.

5. Kiekvienais metais amerikiečiai dėl į sąvartyną išmetamų telefonų praranda apie 60 mln. JAV dolerių vertės sidabro ir aukso.

6. Kasmet apie 20-50 mln. tonų elektroninių atliekų patenka į sąvartynus ir kitas netinkamas šalinimui vietas.

7. Dėl netinkamai sunaikintų senų televizorių švinas gali patekti į dirvožemį ir požeminius vandenis. Kiekviename televizoriuje gali būti apie 4-8 svarų švino.

8. Vieno kompiuterio ir monitoriaus gamybai suvartojama 530 svarų iškastinio kuro, 48 svarų cheminių medžiagų ir 1,5 tonos vandens.

9. Skaičiavimai rodo, kad į Jungtinėse Valstijose esančius sąvartynus apie 40 proc. visų sunkiųjų metalų patenka iš elektroninės įrangos atliekų.

10. JAV EPA tyrimai rodo, kad kasdien išmetama apie 350 tūkst. mobiliųjų telefonų arba maždaug 152 mln. telefonų kasmet.

11. Jungtinės Tautos skelbia, kad pasaulyje per pastaruosius 4 metus elektronikos atliekų padaugėjo net 33 procentus.

12 Nors elektronikos atliekos užima 2 proc. viso JAV sąvartynų ploto, jos sukuria 70 proc. visų šalies toksiškų atliekų.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!