Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/pazintiniai/2995/top-10-interneto-ivykiu-kurie-pakeite-pasauli/spausdinti/

TOP-10 interneto įvykių, kurie pakeitė pasaulį

Publikuota: 2006-01-02 07:40
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Kriause.com – internetinė komunikacija
Inf. šaltinis: Kriause.com – internetinė komunikacija

Netrukus „Webby Awards“ apdovanojimai bus įteikti dešimtąjį kartą. Ta proga apdovanojimų organizatoriai sudarė 10 įvykių sąrašą, kurie įvyko internete ir įtakojo visą pasaulį. Pirmasis sąraše – komercinių svetainių bumas ir sprogęs investicijų į internetinę ekonomiką burbulas, bet vis dėlto padaręs didelę įtaka interneto populiarinimui ir plėtrai.


Netrukus „Webby Awards“ apdovanojimai bus įteikti dešimtąjį kartą. Ta proga apdovanojimų organizatoriai sudarė 10 įvykių sąrašą, kurie įvyko internete ir įtakojo visą pasaulį.

1. Svetainių bumas ir sprogęs investicijų burbulas (1995–2001)

Komercinių interneto svetainių bumas prasidėjo 1995 metais su kompanija „Netscape“. Šio bumo metu į internetinę ekonomiką buvo investuoti trilijonai dolerių privačių lėšų. Jų dėka atidaryti portalai, kurtos naujos technologijos, tiesiamos naujos greito interneto linijos. Tiesa, kompanija „Google“ taip pat gimė tuo laikotarpiu. Nežiūrint į tai, kad internetinė ekonomika perkaito, ir burbulas sprogo, šis periodas padarė didelę įtaka interneto populiarinimui ir plėtrai. 1995 metais buvo vos 16 milijonų internautų, tuo tarpu kai šiuo metu skaičius artimas milijardui.

2. Reportažas apie Monikos Levinski skandalą (1998)

Skandalas apie JAV prezidento ir Monikos Levinski „išdaigas“ prasidėjo nuo reportažo viename niekam nežinomam puslapyje, prižiūrimame vos vieno žmogaus. Tai buvo tas momentas, kai internetinės naujienos tapo tiek pat svarbios, kaip ir – TV ir radijas. Galima sakyti, kad ta svetainė tapo dabartinių blogų prototipu, kurie dabar jau laikomi rimta žiniasklaidos priemone.

3. Jeff Bezos žurnalo „Time“ numinuotas metų žmogumi (1999)

1999 metų Kalėdinis sezonas radikaliai pakeitė žmonių elgseną ieškant dovanų. Šio sezono metu pirkimai internete išaugo 50 proc. Šio proceso lyderiu buvo pasaulinė internetinė parduotuvė „Amazon.com“.

4. Politika pradėjo naudoti internetą (2004)

Internetinės technologijos ir mobilusis ryšys tapo žmones jungiančios priemonėmis, priimant politinius sprendimus. Taip, pavyzdžiui, nutiko Ukrainoje „Oranžinės revoliucijos“ metu. Politikai suprato, kad internetas yra ta jėga su kuria negalima nesiskaityti.

5. Rugsėjo 11 (2001)

Informacija apie šiuolaikinius tarptautinius konfliktus priklauso nuo šaltinių, iš kurių gauname tą informaciją. Informacija apie Antrąjį Pasaulinį karą žmonės pasiekdavo per radiją, Vietnamo karą rodė per TV, karą Persijos įlankoje per kabelinę TV. Informacija apie rugsėjo 11 įvykius greičiausiai sklido internetu, tai buvo naujos medijos debiutas. Tūkstančiai žmonių kreipėsi el. paštu, norėdami sužinoti ar nenukentėjo jų artimieji. Kiekvienas žmogus visame pasaulyje realiu laiku galėjo stebėti kas vyksta JAV.

6. Cunamis Azijoje (2005)

Nežiūrint į tai, kad tūkstančiai informacinių tarnybų korespondentų brovėsi į epidemijos regioną, pirmoji informacija pasirodė internete dėka paprastų žmonių, kurie turėjo priėjimą prie pasaulinio tinklo. Teroristinis aktas Londone ir taifūnas Katrina toliau tobulino „civilinę žurnalistiką“.

7. „Napster“ serviso uždarymas (2001)

Nežiūrint į tai kad servisas „Napster“ buvo pripažintas piratiniu ir uždarytas, jis davė postūmį daugelio bylų apsikeitimo tinklų atsiradimui, tokiems kaip „Kazaa“ ir „BitTorrent“. Gal būt jei nebūtų „Napster“, „iTunes“ taip ir nebūtų pasirodęs internete. Ir šiandien dėka pirmųjų kregždžių mes galime gerėtis muzika ir filmais, gaudami juos tiesiai iš interneto.

8. „Live 8“ transliacija per AOL (2005)

Interneto kompanija AOL aplenkė TV pagal auditorijos pasiekiamumą transliuodama koncertą „Live 8“. 5 milijonai žmonių vienu metu žiūrėjo šio globalaus koncerto transliaciją. „Live 8“ transliacija parodė, kad internetas yra puiki terpė pramoginei medžiagai transliuoti.

9. Internetas sujungia širdis (2002)

Nuo 2001 iki 2002 metų internetinės pažinčių tarnybos „Match.com“ paklausa išaugo 175 proc. Pasinaudodami šiuo servisu, savo antros pusės ieškojo žmonės iš viso pasaulio. 2002 metų pradžioje atsidarė socialiniai tinklai tokie kaip „Friendster“ ir „MySpace“, po to internetas tapo pagrindinė žmonių susipažinimo terpe.

10. Mirtinas užkrečiamas virusas buvo aptiktas internete (2003)

Kada buvo aptiktas nežinomas virusas, ir Aziją stengtasi atkirsti nuo likusio pasaulio, Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija viruso paiešką ir tyrimą pradėjo vykdyti internete. Problemos sprendimui buvo pritraukti specialistai iš 14 šalių. Virusas buvo surastas per mėnesį. Verta tik paminėti, kad tokie projektai kaip „Wikipedia“ parodo, ką gali susivieniję žmonės, kurie yra visai nepažįstami ir gyvena skirtingose pasaulio kraštuose.

Kritinis balsas

Manau reikia išrinkti įvykius internete, kurie paveikė Lietuvos gyvenimą. Turbūt penkių punktų pakaktų... Rašykite komentaruose.


Kriaušė
Straipsnį paruošė „Kriause.com – internetinė komunikacija“.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!