Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/kompiuterija/972/skystuju-kristalu-vaizduokliai-daugiau-spinduliuoja/spausdinti/

Skystųjų kristalų vaizduokliai daugiau spinduliuoja?

Publikuota: 2005-04-22 07:13
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Miroslav Adamaic
Aut. teisės: el. paštas ©Lietuvos Rytas, UAB
Inf. šaltinis: el. paštas Kompiuterija – PC World

Perštinčios akys ir dažni galvos skausmai — tai tik keletas negalavimų, kylančių dėl ilgo sėdėjimo prie kompiuterio. Ar tam turi įtakos vaizduoklis? Anksčiau nemažai buvo kalbama apie CTR tipo ekranų trūkumus, o dabar naujieji skystųjų kristalų vaizduokliai (LCD) pateikiami kaip labai saugūs ir patogūs darbui. O gal nėra visai taip? Gal gauname tą patį saldainį tik kitame popierėlyje?


Kiek ankstėliau buvo publikuotas B. Starkaus straipsnis „Skystųjų kristalų ekranų tipai“ (Kompiuterija – PC World). Pastarasis rašinys sulaukė ilgo ir išsamaus portalo lankytojo komentaro apie LCD problemas bei sudomino ir mus. Taigi, nusprendėme pasiteirauti duomenų apie LCD ekranus specialisų ir kreipėmės į projekto „Kompiuteris ir sveikata“ autorius. Deja, iš atsakymo el. paštu buvo galima suprasti, jog tyrimai bei panašios krypties projektai, publikacijos nėra pageidautinos... Atsakymus (bent dalį jų) netikėtai pateikia, vėlgi, „Kompiuterija“ žurnalas, kuriuos cituojame Jums ir tuo pačiu tikimės platesnės diskusijos šia tema.

„Elektronika.lt“ redakcija


*****

Perštinčios akys ir dažni galvos skausmai — tai tik keletas negalavimų, kylančių dėl ilgo sėdėjimo prie kompiuterio. Ar tam turi įtakos vaizduoklis?

Skystųjų kristalų vaizduoklius (LCD) daugelis vartotojų vertina labiau už įtaisus, veikiančius katodinio spinduliavimo vamzdžio (CRT) principu. LCD vaizduokliai daugeliu atvejų yra pranašesni už CRT: didesnis LCD šviesumas — ne blogesnis kaip 250 cd/m2 (CRT — apie 170 — 190 cd/m2), kur kas geresnis kontrastas — 1:300 (CRT — apie 1:80). Be to, LCD vaizduokliai nemirkčioja, užima mažiau vietos, todėl gali tilpti net ant mažiausio staliuko.

Tačiau šie parametrai neturi didesnės įtakos minėtiems negalavimams. Žinoma, kuo geresnį vaizdą matysime, tuo mažiau varginsime akis. Tačiau labai svarbu atsižvelgti ir į vaizduoklio skleidžiamą elektromagnetinį spinduliavimą. Kuo jis stipresnis, tuo daugiau neigiamų pasekmių turi ne tik žmogaus organizmui, bet ir kitiems elektroniniams prietaisams.

Spaudoje ir lankstinukuose dažnai rašoma, kad LCD ekranai beveik nespinduliuoja, tačiau šis teiginys nevisiškai teisingas. Kadangi ekranai yra gana brangūs, gamintojai įvairiais būdais stengiasi mažinti jų gaminimo išlaidas. Labai dažnai mėginama sutaupyti atsisakius kai kurių spinduliavimą slopinančių elementų, be kurių gaminys veiktų ir galėtų tenkinti TCO’99 normas (apie jas daugiau sužinosite svetainėje http://www.tcodevelopment.com). Įprastam kineskopui reikia aukštosios įtampos, kuriančios stiprų elektromagnetinį lauką, todėl spinduliavimas yra toks didelis, kad be specialių priemonių monitoriai tiesiog neatitiktų TCO’99 normų ir negalėtų būti platinami. Būtent todėl LCD ekranai gali daugiau spinduliuoti į korpuso išorę.

Lenkijos karinis susisiekimo institutas, norėdamas ištirti vaizduoklių kenksmingumą, atliko keletą bandymų. Buvo pasirinkti penki 17 colių CRT („Samsung 750B“, „Daewoo CMC 1707B“, „LG Flatron 795FT“, „Bridge BM17F“ ir „Philips 107S“) bei trys LCD („Philips 170S2B“, „Samsung 171S“ ir „Samsung 181T“) vaizduokliai. Atsižvelgiant į konstrukcijų skirtumus, visuose vaizduokliuose buvo įrengtos apsaugos priemonės, daugiau ar mažiau slopinančios elektromagnetinį spinduliavimą.

Bandymų metu mažiausiai spinduliavo „Philips 170S2B“ ir „LG Flatron 795FT“ (CRT) vaizduokliai, daugiausia — skystųjų kristalų „Samsung 171S“ ir kineskopinis „Philips 107S“. Iš dviejų geriausių vaizduoklių labiau spinduliavo LCD!

Gerus CRT vaizduoklio „LG Flatron 795FT“ bandymų rezultatus lėmė konstruktorių numatytos specialios plokštės komponentams uždengti. Visi šio vaizduoklio vidiniai laidai paslėpti. Panašiai sukonstruotas ir „Samsung 750B“, tačiau dalis jo elektronikos palikta išorinėje kineskopo apsaugos pusėje, prastokai sujungtos apsauginės sienelės. Kituose CRT vaizduokliuose apsaugai naudojamos plieninės plokštelės.

Geriausiu pripažintas skystųjų kristalų vaizduoklis visiškai apsaugotas, visos jo plokštelės gerai sujungtos su korpusu. „Samsung 171S“ modelio gamintojai ne taip gerai susidorojo su šia užduotimi, nes visus kabelius paliko išorėje. „Samsung 181T“ modelis apsaugotas geriau.

Tad kaip išsirinkti vaizduoklį, kuris tenkintų visus jūsų poreikius? Pardavėjas tikriausiai neleis įtaiso išardyti, kad galėtumėte pamatyti apsaugos priemones, tačiau visada galite vaizduoklį apžiūrėti iš išorės. Pro skylutes ar plyšelius dažniausiai galima įžiūrėti, kokios dalys liko „apsauginio sluoksnio“ išorėje, kaip įrengti „D-Sub“, DVI bei garso lizdai, nes elektromagnetiniai spinduliai gali prasiskverbti pro prastos kokybės plastiku padengtas jungtis. Gerai apsaugotas vaizduoklis paprastai šiek tiek sunkesnis.



Straipsnį pateikė Kompiuterija – PC World.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!