Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/kompiuterija/855/kodel-verta-legalizuoti-programine-iranga/spausdinti/

Kodėl verta legalizuoti programinę įrangą

Publikuota: 2005-03-31 07:11
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Autorius: el. paštas Paulius Šuksteris
Aut. teisės: el. paštas ©DoctorPC
Inf. šaltinis: el. paštas DoctorPC

Visuomenėje yra paplitusi nuomonė, kad kompiuteris – tai reali nuosavybė, o jam sukurta programa – vien tik virtualus ir nuasmenintas produktas, neturintis nuosavybės teisių. Dažnai manoma, kad kompiuterinėmis programomis galima lengvai ir neatlyginamai dalytis su visais bei naudoti jas tiek, kiek reikia. Vis tik taip nėra – kiekviena programa, tai žmogaus sukurtas realus produktas, kurios kopijavimas ar kitoks pasisavinimas yra vagystė.


Visuomenėje yra paplitusi nuomonė, kad kompiuteris, naudojamas jūsų įmonėje – tai reali nuosavybė, o jam sukurta programa – vien tik virtualus ir nuasmenintas produktas, neturintis nuosavybės teisių. Dažnai manoma, kad kompiuterinėmis programomis galima lengvai ir neatlyginamai dalytis su visais bei naudoti jas tiek, kiek reikia. Vis tik taip nėra – kiekviena kompiuterinė programa, tai žmogaus sukurtas realus produktas, kurios kopijavimas ar kitoks pasisavinimas yra vagystė.

Jeigu kyla klausimas, kodėl verta legalizuoti programinę įrangą, vertėtų susimąstyti kokios sankcijos taikomos pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, pažeidus autoriaus teises. Būtina žinoti kaip tai gali pakenkti jūsų įmonei ar visam verslui.

Kas tai yra kompiuterinė programa?

Pagal LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 2 straipsnio 17 dalį kompiuterinė programa – tai „žodžiais, kodais, schemomis ar kitu pavidalu pateikiamų instrukcijų, kurios sudaro galimybę kompiuteriui atlikti tam tikrą užduotį ar pasiekti tam tikrą rezultatą, visuma, kai tos instrukcijos pateikiamos tokiomis priemonėmis, kurias kompiuteris gali perskaityti; ši sąvoka apima ir parengiamąją projektinę tokių instrukcijų medžiagą, jeigu pagal ją galima būtų sukurti minėtą instrukcijų visumą.“

Įmonėse dažniausiai pastebimi šie neteisėti kompiuterinių programų naudojimo atvejai:

  1. Kompiuterių programos įdiegiamos ir naudojamos be licencijos.
  2. Kompiuterių programos įdiegiamos į daugiau kompiuterių nei leidžiama licencijoje (pavyzdžiui, kompiuterių tinkle).

Kas įrodo, kad kompiuterinė programa yra legali?

Pagrindinis dokumentas, įrodantis, kad naudojate legalią programinę įranga yra licencija. Ji suteikia teisę programinę įrangą atgaminti (įdiegti į kompiuterio kietąjį diską) bei ja naudotis. Licencija gali būti platinama kaip sutartis (popieriaus lape), elektroniniu būdu arba ji tiesiog pritvirtinama prie kompiuterio kaip lipdukas, kurį gaunate pirkdami kompiuterinę programinę įranga (LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 38 str.). Licencijoje taip pat yra nurodytas teisėtų programos vartotojų (darbo vietų) skaičius. Galima pridurti, kad programos įsigijimo legalumą papildomai patvirtina jos įsigijimo dokumentai (pavyzdžiui, PVM sąskaitos-faktūros). Kompiuterių programos ir jų licencijos vertinamos kaip įmonės nematerialusis turtas ir turi būti „inventorizuotos“ bei parodytos buhalterinėje apskaitoje.

Kokia atsakomybė gali tekti mano įmonei ir man už nelegalių programų naudojimą?

Už neteisėtą kompiuterinių programų naudojimą taikoma administracinė, baudžiamoji ir civilinė atsakomybė. Administracinė ir baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą kompiuterinių programų naudojimą atsiranda tuomet, kai kompiuterinė programa naudojama komerciniais tikslais, tai yra gaunant arba siekiant gauti pajamų ar kitos turtinės naudos. Teisine prasme programos panaudojimas apima ir pačios programos atgaminimo (įdiegimo kompiuteryje) faktą, todėl teisminėje praktikoje vien faktas, kad programa yra įdiegta įmonės kompiuteryje, yra vertinamas kaip programos panaudojimas įmonės veikloje, tai yra komerciniais tikslais, nesvarbu, kokia įmonės veiklos rūšis ar juridinis statusas. Civilinė atsakomybė atsiranda už bet kokį nelicencijuotą kompiuterinių programų panaudojimą.

Naudojant nelegalią programinę įrangą, administracinė bauda (LR administracinių teisės pažeidimų kodekso 214-10 straipsnis) siekia iki 2000 Lt bei papildomai gali būti konfiskuojama neteisėta programų atgaminimo įranga (pavyzdžiui, kompiuteris). Baudžiamosios sankcijos pagal LR Baudžiamojo kodekso 192 straipsnį yra laisvės atėmimas iki dvejų metų arba bauda, turto konfiskavimas. Civilinė atsakomybė reglamentuota LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 67, 68 ir 69 straipsniuose. Yra nustatytas nuostolių ar žalos (materialinės ir (ar) moralinės) atlyginimas: kompensacijos išmokėjimas, kurios dydis apskaičiuojamas nuo atitinkamo kūrinio teisėto pardavimo kainos, didinant ją iki 200 proc., o esant pažeidėjo tyčiai – iki 300 proc. bei neteisėtų kompiuterių programų, jų gamybos priemonių ar įrangos konfiskavimas ar sunaikinimas.

Dažniausiai (atsižvelgiant į visas bylos aplinkybes) administracinė ar baudžiamoji byla keliama įmonės vadovui ar savininkui, o civilinis ieškinys reiškiamas įmonei. Ar bus keliama administracinė ar baudžiamoji byla, priklauso nuo neteisėtų kompiuterinių programų vertės, kuri nustatoma pagal atitinkamų programų teisėto pardavimo kainą. Jei ji sudaro daugiau nei 100 MGL (12 500 Lt), gali būti keliama baudžiamoji byla.

Kodėl verta legalizuotis?

  • Naudodami legalią programinę įrangą, galėsite ramiai dirbti ir nebijoti, kad galite prarasti visą savo verslą bei savo asmeninę laisvę.
  • Turėsite maksimaliai kokybiškas kompiuterines programas, kurios leis sėkmingiau dirbti ir uždirbti.
  • Iš programų gamintojų gausite pilną programinį palaikymą bei naudojimosi pagalbą.
  • Programinės įrangos gamintojo išleidžiami atnaujinimai bus nemokami arba su žymia nuolaida.
  • Remsite programinės įrangos gamintojus, ir jie galės kurti dar patogesnes ir efektyvesnes programas, kurios ilgainiui atneš nemažą naudą ir jūsų įmonei.

Praktiniai patarimai jums

Iki šiol nelegalią programinę įrangą naudojančioms įmonėms, gali atrodyti, kad kompiuterinės programos yra pernelyg brangios ir kartais keletą kartų viršija pačio kompiuterio kainą. Iš tiesų taip ir yra, tačiau reikia suprasti, kad kompiuteris ir programinė įranga neatsiejami.

  • Prieš įsigydami kompiuterį ir planuodami išlaidas jo pirkimui, visuomet įskaičiuokite ir reikiamos programinės įrangos kainą.
  • Atminkite, kad daugumoje atvejų, perkant programinę įrangą su nauju kompiuteriu, yra taikomos nuolaidos. Perkant ją vėliau atskirai dažnai būna brangiau.
  • Jeigu nusprendėte legalizuotis, tačiau tam reikia be galo daug lėšų iš karto – sudarykite programinės įrangos pirkimo sutartį su programų pardavėjais dėl laipsniško legalizavimosi.
  • Pasidomėkite dėl programinės įrangos įsigijimo išsimokėtinai per banką.
  • Pasidomėkite grupinėmis licencijomis didesniems programinės įrangos kiekiams – tokiu būdu sutaupysite nemažai pinigų.
  • Ir svarbiausia – iš anksto galvokite apie pasekmes, kurios gali nutikti jūsų verslui ir jums asmeniškai.


Straipsnį pateikė DoctorPC.
Profesionali pagalba ir teisingi patarimai Jums.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!