Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/kompiuterija/59104/virtualus-serveris-pries-dedikuota-serveri-kaip-teisingai-pasirinkti/spausdinti/

Virtualus serveris prieš dedikuotą serverį: kaip teisingai pasirinkti?

Publikuota: 2017-04-18 19:15
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Vitoldas Martka
Aut. teisės: ©VIPhost tinklaraštis
Inf. šaltinis: VIPhost tinklaraštis

Pirmą kartą tokia tematika rašiau straipsnį 2010 metais. Nuo to laiko virtualių privačių serverių galimybės išaugo – padidėjo galimų pasirinkti serverių talpa (HDD) ir pajėgumai (CPU, RAM), patobulėjo virtualizacinės aplinkos, na ir svarbiausia, kad atsirado galimybė didinti ir mažinti resursus pagal besikeičiantį poreikį. Toks virtualių serverių galimybių augimas išties sudaro puikias sąlygas lengvai (ir nebrangiai) pereiti nuo bendro naudojimo serverių (shared hosting) prie virtualių privačių serverių.


Virtualus serveris prieš dedikuotą serverį: Kaip teisingai pasirinkti?Pirmą kartą tokia tematika rašiau straipsnį 2010 metais. Nuo to laiko virtualių privačių serverių galimybės išaugo – padidėjo galimų pasirinkti serverių talpa (HDD) ir pajėgumai (CPU, RAM), patobulėjo virtualizacinės aplinkos, na ir svarbiausia, kad atsirado galimybė didinti ir mažinti resursus pagal besikeičiantį poreikį. Toks virtualių serverių galimybių augimas išties sudaro puikias sąlygas lengvai (ir nebrangiai) pereiti nuo bendro naudojimo serverių (shared hosting) prie virtualių privačių serverių.

Taigi koks serveris yra Jums tinkamiausias?

Hostingas – tinklapių priegloba yra kelių tipų: bendro naudojimo serveriuose (shared servers), virtualiuose privačiuose serveriuose (VPS – virtual private server arba VDS – virtual dedicated server) ir dedikuotuose serveriuose.

Bendro naudojimo serverių planai yra patys pigiausi, kadangi juose serverio resursai yra išskirstyti visiems klientams bendrai, t. y. vienu serveriu gali naudotis iki kelių šimtų klientų. Todėl naudojantis bendri naudojimo serverių paslaugomis nereikia tikėtis didelio našumo, spartos ar stabilumo. Toks sprendimas puikiai tinka kukliam standartiniam tinklapiui su nedideliu lankytojų srautu, todėl apie juos šiame straipsnyje nekalbėsiu.

Rinkis dedikuotą!

Dažniausiai dedikuoti serveriai yra našiausias ir galingiausias galimas pasirinkimas, lyginant su virtualiais serveriais. Bet galia ir našumas nėra esminiai pasirinkimo kriterijai. Yra visa eilė techninių, programinių ir technologinių galimybių, kurios negali būti realizuotos naudojantis virtualiu privačiu serveriu.

Viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių dedikuoto serverio pasirinkimą, yra 100 % serverio valdymas ir kontrolė pradedant serverio įjungimu, išjungimu ir baigiant pilnu programinės įrangos pritaikymu savo reikmėms. Net jei ir nėra poreikio taikyti esamą programinę įrangą specifiniams asmeniniams poreikiams, vis vien dedikuotame serveryje yra visiška laisvė diegti bet kokią programinę įrangą, kas virtualiame dedikuotame serveryje dažniausiai yra neįmanoma.

Tai reiškia, kad virtualių serverių tiekėjai taiko ribojimus diegiamai programinei įrangai ir nesuteikia 100 % pilnų virtualių serverio valdymo įrankių. Tuo tarpu dedikuotuose serveriuose galima diegti ir valdyti, be išimties, viską – nuo serverio BIOS‘o nuostatų iki operacinėje sistemoje veikiančių programų.

Aparatiniai resursai, tai dar viena priežastis rinktis dedikuotus serverius. Virtualūs privatūs serveriai veikia vieno ar kelių fizinių serverių ribose ir dalina resursus keletui klientų vienu metu. Tuo tarpu dedikuotų serverių visi resursai skiriami tik vienam klientui. Tai reiškia, kad diskų posistemė, operatyvioji atmintis, internetinis kanalas, procesoriaus skaičiuojamoji galia nėra dalijamasi su kitais, o viskas skiriama tik Jums. Todėl pasiekiamas maksimalus našumas, kuris ir yra vienas iš esminių faktorių svarstant perėjimą iš bendro naudojimo serverio į dedikuotą.

Kaip dėl virtualių serverių?

Suprasti virtualaus serverio veikimą ir galimybes yra truputį sudėtingiau, palyginus su dedikuotu. Pastarojo veikimas paremtas standartinio kompiuterio veikimu, todėl yra lengvai suprantamas kai, tuo tarpu, virtualus serveris yra dalinamas į keletą virtualių serverių pasitelkus programines priemones.

Todėl kyla natūralus klausimas – koks skirtumas tarp bendro naudojimo serverių ir virtualių dedikuotų (privačių) serverių. Atsakymas priklauso nuo to, kokie yra jūsų poreikiai.

Pats populiariausias išaiškinimas yra toks, kad bendro naudojimo serveriuose yra dažniausiai siūlomas neribotas tinklo srautas, neribota vieta tinklapiams ir elektroniniam paštui. Bet nėra jokių įsipareigojimų dėl skiriamų jums aparatinių resursų – operatyviosios atminties, procesoriaus, diskų posistemės greitaveikos. Taip pat taikomi ribojimai programinės įrangos (įskiepiai, moduliai, komponentai) diegimui, ypatingai tokių, kurie imlūs aukščiau minėtiems aparatiniams resursams. Toks ribojimas taikomas dėl to, kad vieno kliento (vienos paskyros) išaugę serverio poreikiai kuo mažiau turėtų įtakos kitų klientų tinklapių ir elektroninio pašto stabiliam ir sparčiam veikimui. VPS sprendimai dažniausiai siūlo konkrečius garantuotus tam tikrus resursus – CPU, RAM ir HDD, bet dažniausiai nedeklaruoja, diskų posistemės greitaveikos, kadangi diskų masyvas dažniausiai naudojamas bendras.

Taip pat yra ir kiti faktoriai, kurie yra skiria VPS ir bendro naudojimo serverius. VPS atveju galite perkrauti savo serverį, įdiegti daugiau resursų reikalaujančią programinę įrangą, kai tuo tarpu bendro naudojimo serveriuose to padaryti nėra galimybių.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!