Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/kompiuterija/46626/10-priezasciu-kodel-smulkiajam-verslui-reikalingas-debesis/spausdinti/

10 priežasčių, kodėl smulkiajam verslui reikalingas debesis

Publikuota: 2014-09-20 07:35
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Marius Kuitniauskas
Aut. teisės: ©Tinklaraštis „įDebesis“
Inf. šaltinis: Tinklaraštis „įDebesis“

Smulkusis verslas Lietuvoje auga, kaip ant mielių. Kas mėnesį įkuriama šimtai naujų įmonių, kuriose dirba po 1–8 žmones. Tokių įmonių yra daugybė, o jų valdymas gana nesudėtingas. Ne kartą IT žmonių tokių įmonių vadovai klausia – „ką gero man gali duoti tas plačiai išreklamuotas debesis?“


10 priežasčių, kodėl smulkiajam verslui reikalingas debesisSmulkusis verslas Lietuvoje auga, kaip ant mielių. Kas mėnesį įkuriama šimtai naujų įmonių, kuriose dirba po 1–8 žmones. Tokių įmonių yra daugybė, o jų valdymas gana nesudėtingas. Ne kartą IT žmonių tokių įmonių vadovai klausia – „ką gero man gali duoti tas plačiai išreklamuotas debesis?“

Norėtųsi papasakoti, koks tai puikus dalykas, kokios nerealios perspektyvos, bet nebesinori skambėti pranašiškai arba lyg iš mokslinės fantastikos filmo. Reikia pasakoti realius dalykus, su kuriais susiduriame Lietuvoje, o ne skaitome naujienose apie užsienio aktualijas.

Lietuva debesies srityje dar atsilieka 0,5–1 metais. Ne visose srityse, tačiau tai, kas dabar vyksta pasaulyje pas mus didesnį mastą įgaus tik po metų ar dviejų. Šiuo metu pasaulis kalba apie „Internet of things“, o tuo metu granulinių krosnelių prekybininkai tik dabar atsiveža vieną kitą modelį, valdomą mobiliąja programėle. Apie protingus šaldytuvus irgi dar kol kas nelabai galime pagalvoti, nors infrastruktūra tam kaip ir yra – maistą užsisakyti internetu jau galima.

Pateiksime bent 10 svarių priežasčių, kodėl Lietuvos smulkusis verslas turėtų naudotis debesiu. Didžioji dalis jų yra paremta verslininkų asmenine patirtimi, tai nėra vien teoriniai išvedžiojimai.

Naudokitės ir toliau tuo, kuo naudojatės, nes tai vadinama debesiu, net jei galbūt to ir nežinojote. Ar naudojatės „Gmail“, „Yahoo“ ar „Outlook“ nemokamomis pašto tarnybomis? O socialiniais tinklais „Facebook“, „LinkedIn“, „Instagram“? Tai debesies technologijomis veikiančios tarnybos, nes yra labai populiarios ir reikalauja itin daug resursų. Jūsų iš tikro net nežinodami naudojatės debesies technologijomis ir tai darote jau gana seniai.

Saugokite savo dokumentus. Verslas turi aiškią problemą – vidinių dokumentų apsauga. Kaip padaryti, kad net pavogus įmonės kompiuterį, vidiniai dokumentai nedingtų? Seniau viską įrašydavome į kompaktinius diskus, juos numeruodavome ir laikydavome su grynaisiais įmonės seife po direktoriaus stalu. Dabar to daryti nebereikia, nes pakanka pasinaudoti debesies sprendimais – „Dropbox“, „Google Drive“, „OneDrive“, „iCloud“ ir dar keliomis dešimtimis panašių. Visiškai nesunku suteikti atsakingiems asmenims priėjimą prie tam tikrų failų ir segtuvų, tad visi dokumentai yra apsaugoti nuo fizinės vagystės.

Darbas iš bet kur. Kartais nutinka taip, kad tenka išvykti į susitikimą ar užstrigti kamštyje. Tuo pat metu kažkam reikia atsiųsti sąskaitą faktūrą, apmokėti išankstinę sąskaitą, nusiųsti pasiūlymą ar prezentaciją. Tam nereikia sėdėti prie kompiuterio, nes viskas padaroma išmaniuoju telefonu arba planšetiniu kompiuteriu, turinčiu interneto ryšį. Abu dalykai jau nėra laikomi prabangos reikalu. Planšetinis ar išmanusis telefonas kainuoja apie 1000 litų, o 1 GB duomenų paketas mėnesiui – 10 litų iš bet kurio mobilaus ryšio tiekėjo Lietuvoje. Tai nedideli pinigai, kurie gali padaryti verslą kur kas dinamiškesnį.

Viskas legalu. Dar prieš keletą metų po kiekvieno darbuotojo atleidimo iš darbo, įmonių vadovai laukdavo atbėgančių VMI ar darbo inspekcijos „baudėjų“, paskui kuriuos dažnai sekdavo ir intelektinės nuosavybės apsaugos organizacijų atstovai, galintys paimti įmonės kompiuterius tikrinimui ir taip sužlugdyti verslą. Dabar viskas kitaip – VMI ir SODROS darbuotojai mandagiai skambina prieš kelias dienas apie numatomą patikrinimą, o programinės įrangos legalumu abejojama vis rečiau. Kodėl? Todėl kad „vogti“ tapo sunkiau, o pagrindinės programos jau yra susietos su debesimi. Kalba eina apie „Office365“ ir „Adobe Photoshop“ – praeityje labiausiai vogtas programas.

Pigiau debesyje, nei senesnės programų versijos. Čia labai daug svarstymų nereikia. „Office 2010“ programų paketas kainuoja apie 1500 litų. Jį keisti reikės po poros metų, nes nebeatitiks darbo sąlygų ir poreikių. „Office365“ metams kainuoja apie 300 litų – naujausios visų programų versijos. Nupirkta programa galima naudotis tik 1 kompiuteryje, o už 300 Lt nupirkta „Office365“ gali būti diegiama net 5 skirtinguose įrenginiuose – kompiuteryje, nešiojamame kompiuteryje, planšetėje, išmaniajame telefone. Skirtumas akivaizdus.

Nebereikia siuntinėti el. laiškų. Dirbant debesies aplinkoje, tradicinis el. paštas po truputį praranda savo reikšmę. Seniau vienas darbuotojas siųsdavo 17 dokumento versijų kitam, taip dažnai kildavo nesusikalbėjimų ir nesusipratimų. Dabar dirbama su vienu failu debesyje, nes nesunku peržiūrėti jo senesnes versijas. Galima dirbti net vienu metu (pavyzdžiui, „Google Docs“) ruošti vieną dokumentą keliems darbuotojams, o šalia rašyti žinutes ir į jas reaguoti realiuoju laiku. Jokio el. pašto. Tiesa, nusiųsti dokumentu klientui ar žmogui iš išorės jis vis dar bus reikalingas, nors kartais nebereikia ir to.

CTRL+S spaudžiame vis rečiau. Kliek laiko sugaišta, kiek nervų sugadinta, kiek problemų kilo laiku nepaspaudus CTRL+S (Išsaugoti) mygtukų kombinacijos?.. Tikrai kiekvienam pasitaikė tokių atvejų, kai dingo daugybės pastangų pareikalavę darbai vien dėl to, kad laiku jų neišsaugojome savo kompiuteryje. Debesis su šia problema tvarkosi puikiai – nebereikia saugoti kas kelias minutes, nes viskas saugoma automatiškai ir sinchronizuojama su debesies tarnyba, kur tas failas laikomas. „Google Docs“ ir „Office Online“ saugoti nieko nereikia – viskas daroma automatiškai. Labai patogu ir saugu.

Virtualus bendravimas persikelia ir į verslo debesį. Gal tai ir nėra pats geriausias debesies pliusas, nes niekas nepakeis gyvo bendravimo su kolegomis, tačiau šiame mobiliame amžiuje, kai kolegos išsimėtę po visą Lietuvą ar net pasaulį, vidinis įmonės socialinis tinklas yra puikus sprendimas. Kalba eina apie tokius dalykus, kaip „SharePoint“ arba „Google Sites“, kur galima dalintis vidine informacija, įmonės darbuotojų duomenimis, kalbėtis tik įmonės viduje („Lync“ arba „Google Hangouts“).

Buhalterija gali būti bet kur. Sako, kad buhalterinių paslaugų įkainiai skirtinguose Lietuvos miestuose skiriasi. Tai gali būti priežastis dar sutaupyti, nes realiai įmonės samdytas buhalteris ar įmonė gali būti kur tik nori. Viskas atliekama internetu, nebent reikalinga kasos knygų apskaita ir grynųjų pinigų srautai yra nuolatiniai. Debesies programos leidžia buhalteriją tvarkyti iš bet kur, kur tik yra internetas. Aišku, gali kilti tam tikrų sunkumų su atstovavimu, tačiau nieko neišsprendžiamo nėra.

Darbas iš namų yra didžiausias debesies privalumas verslui. Darbuotojas, kuriam suskaudo galva dėl vakarykščio vakarėlio dabar jau nebegali pasiteisinti, kad negali dirbti. Taip, jis sėdės namuose, tačiau galės išsiųsti svarbius laiškus, paruošti pasiūlymus, apmokėti sąskaitas ir t. t. Jau rašėme, kad žmonės, kurie naudojasi mobiliosiomis darbo vietomis, dirba keliomis valandomis daugiau. Tai tiesa, nes šalia asmeninių reikalų internete visada galima pasitikrinti ir darbinius.

Debesis labai ženkliai palengvina įmonės valdymą, administravimą ir darbą su klientais. Nepaminėjome nei projektų valdymo, nei laiko apskaitos ar klientų santykių valdymo programų, kurios dažniausiai veikia debesyje. Tai dar labiau padidina darbų efektyvumą. Priežasčių, dėl kurių verslas neturėtų „spjauti“ į debesį yra daugiau nei dešimt. Bet kuriuo atveju, nemokamos debesies tarnybos gali padėti sutaupyti pradedantiesiems verslams. Tai labai svarbu, nes taip verslumas ir skatinamas.

Debesis reikalingas ir naudingas smulkiam verslininkui. Tai sakome iš asmeninės patirties.


įDebesis
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!