Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/kompiuterija/14128/integruota-os-naudinga-funkcija-ar-skambus-reklaminis-sukis/spausdinti/

Integruota OS – naudinga funkcija ar skambus reklaminis šūkis?

Publikuota: 2008-11-26 07:14
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Elvinas Piliponis
Aut. teisės: el. paštas ©Lietuvos Rytas, UAB
Inf. šaltinis: el. paštas Kompiuterija

Per kelis dešimtmečius asmeniniai kompiuteriai paspartėjo šimtus kartų, tačiau dar ir dabar tenka laukti ne vieną minutę, kol įjungtas kompiuteris bus pasirengęs darbui. Kartais šiuolaikinė operacinė sistema įkraunama gerokai ilgiau nei jos pirmtakės. Todėl visai nenuostabu, kad panorėjus tiesiog peržvelgti rytines naujienas ar parašyti žinutę draugui tenka susierzinti „kvailadėžei“ nesiteikiant leisti atlikti šių įprastų veiksmų.


Per kelis dešimtmečius asmeniniai kompiuteriai paspartėjo šimtus kartų, tačiau dar ir dabar tenka laukti ne vieną minutę, kol įjungtas kompiuteris bus pasirengęs darbui. Kartais šiuolaikinė operacinė sistema (OS) įkraunama gerokai ilgiau nei jos pirmtakės. Todėl visai nenuostabu, kad panorėjus tiesiog peržvelgti rytines naujienas ar parašyti žinutę draugui tenka susierzinti „kvailadėžei“ nesiteikiant leisti atlikti šių įprastų veiksmų.

Vasaros viduryje dėmesį patraukė 5PQ Deluxe plokštės apžvalga, kurioje buvo išvardytos kaip tik tokiems vartotojams reikalingos funkcijos: integruota OS, visiškai įkraunama per keliolika sekundžių nuo kompiuterio įjungimo. Tačiau 5PQ Deluxe gaminys yra skirtas kompiuterių entuziastams, mat paprastas vartotojas vargu ar sutiks mokėti 500 litų už pagrindinę plokštę. Kiek vėliau bendrovė Asus paskelbė ExpressGate sistemas įtraukianti į visus nešiojamuosius kompiuterius bei daugumą vidutinės klasės pagrindinių plokščių. Todėl atėjus laikui atnaujinti kompiuterį negalėjau praleisti progos išbandyti ExpressGate, juolab kad integruota „Splashtop Linux“ sistema užtikrintų geresnį plokštės suderinamumą su įprastomis  „Linux“ sistemomis.

OS yra, bet jos nėra

Po ilgų svarstymų pasirinkau Asus M3A78 Pro plokštę, nes aukštesnės klasės M3A78-T Lietuvoje gauti nepavyko, o taškytis pinigais už P5Q bei „Intel“ procesorius nebuvo jokio noro. Perrinkus kompiuterį ir BIOS sistemoje sužadinus Express Gate funkciją, ekrane pasirodė nieko gero nežadantis pranešimas. Juodame ekrane buvo parašyta, kad Express Gate arba neįdiegta, arba jos diegimas nebaigtas ir reikia sužadinti Express Gate diegimo vediklį.

Deja, panagrinėjus Express Gate teko nusivilti dar labiau. Pasirodo M3A78 Pro plokštėje nėra ExpressGate funkcijos ir ji turi būti diegiama į kompiuterio diskinį kaupiklį kaip ir kitos OS. Express Gate būna įdiegta tik į „ekstra“ klasės pagrindines plokštes, kuriose yra sava „Flash“ atmintinė. Negana to, norint šią „miniLinux“ OS įdiegti į kompiuterį, pirmiausia reikia įrengti   Windows! Sužadinus diegimo vediklį Windows imitatoriuje Wine, diegikliui nepavyko rasti disko, į kurį turėjo būti diegiama Express Gate. Taigi teko ieškoti Windows diegimo disko ir diegti OS, kurios nebuvo prireikę jau daugiau nei pusmetį.

Skurdžios funkcijos ir ribotos atnaujinimo galimybės

Iš pateikto tvarkyklių DVD disko įdiegus Express Gate ir perkrovus kompiuterį, išsyk atsirado grafinis meniu, siūlantis įkrauti Express Gate naršyklę, greitųjų žinučių ar pokalbių internetu programą arba tęsti kompiuterio įkrovą. Reikia pripažinti, kad Asus ištesėjo pažadą – „AMD Athlon 64 X2 5400+“ procesorius Express Gate programas įkrauna greičiau nei per 10 sekundžių.

ASUS

Supaprastintoje Linux OS veikia perdaryta Mozilla naršyklė, Pidgin (Gaim) greitųjų žinučių ir Skype pokalbių internetu programos. Atnaujinus Express Gate, atsiranda nuotraukų apdorojimo programa bei nuoroda į „SplashTop“ interneto žaidimus. Nežinia kodėl, tačiau Asus nusprendė neįtraukti „Splashtop“ muzikos grotuvo, o failų naršyklė taip pat leidžia atverti tik USB laikmenas ir CD diskus, nors nuotraukų tvarkyklė puikiausiai gali atversti C:\ diske esančias nuotraukas.

Pirmą kartą įkrovus Express Gate, sistema pasiūlo suderinti OS: nurodyti laiko parametrus, klaviatūros išdėstymą ir pan. Sužadinus nuostatų įskiepį, galima pasikeisti ekrano temą ir skiriamąją gebą, kuri, deja, ribojama 1440 x 1050 režimu. Programų tinkinimas taip pat ribojamas, pavyzdžiui, „Splashtop Browser“ neleidžia keisti meniu nuostatų ir išjungti „Bookmarks“ įrankinės. Tiesa, „Splashtop“ autoriai susiprotėjo naršyklę pateikti kartu su įdiegtu Flash grotuvu, todėl naršant interaktyvius tinklalapius neturėtų kilti keblumų.

Tačiau atnaujinti sistemą kebloka. Atnaujinimo programa skirta tik brangioms plokštėms su integruota atmintine, o kitų plokščių turėtojai turi patys rasti ir atsisiųsti naują Express Gate Installer versiją iš www.asus.com svetainės. Be to, pigesnėms plokštėms (M3A78 serijos) Asus siūlo senesnes Express Gate versijas nei brangesniems modeliams („P5Q Deluxe“). Todėl norint gauti naujausią Express Gate tenka naršyti brangių modelių programinių priedų sąrašą.

Išvados

Express Gate funkcija tikrai įdomi, ne veltui „PC World“ žurnalas 2007 metais ją įtraukė į 25 pažangiausių kompiuterijos gaminių sąrašą. Ji tikrai galėtų rasti savo vietą kasdien naudojantis kompiuteriu, tačiau turėtų būti tinkamai parengta. Linux sistemoje tikrai nereikia Windows, o programų galimybės neturėtų būti dirbtinai apribotos. Gamintojas turėtų laiku atnaujinti programas. Pateikiama Pidgin versija nesuderinama su nauja ICQ protokolo versija, nors tinkama Pidgin versija išleista jau prieš keletą mėnesių. Asus bendrovei (ar DeviceVM) nieko nekainuotų iš naujo sukompiliuoti Pidgin ir pateikti naują programų archyvą internete.

Bendrovė pamiršo pažadus į Express Gate įtraukti sistemos atnaujinimo ir kitas naudingas funkcijas, pavyzdžiui, BIOS atnaujinimo. Nešiojamųjų kompiuterių savininkams „Express Gate“ nauda taip pat abejotina, nes testai rodo, kad naudojant Windows sistemą  kompiuteris eikvoja mažiau elektros nei Express Gate.

Iš to, kaip realizuota ši funkcija, susidaro įspūdis, kad Asus viso labo norėjo sukurti dar vieną reklaminį šūkį ir dar vieną „popierinį“ pranašumą prieš konkurentus. Nors esu aršus Linux sistemų šalininkas, tačiau dabartinė funkcija niekam  nereikalinga.

Privalumai:

  • Galimybė naudotis interneto paslaugomis vos įjungus kompiuterį.

Trūkumai:

  • Dirbtinai ribojamos tinkinimo galimybės.
  • Prastas funkcionalumas.
  • Norint įdiegti Linux sistemą, pirmiausia reikia įrengti  Windows.

Interneto nuorodos

http://www.splashtop.com/ – „Splashtop“ operacinės sistemos puslapis, kuriame pateikiamas šios OS aprašymas.

Puslapiai, kuriuose aptariamos didesnės nei numatė Asus ir „Device VM“, „Splashtop“ sistemos tinkinimo galimybės:
http://www.phoronix.com/forums/showthread.php?t=11610
http://www.phoronix.com/vr.php?view=12664


Kompiuterija
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!