Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/ivykiai/84911/lietuva-turi-2-verslo-vienaragius-kas-tai-ir-kodel-is-viso-startuoliai-reikalingi-lietuvai/spausdinti/

Lietuva turi 2 verslo vienaragius: kas tai ir kodėl iš viso startuoliai reikalingi Lietuvai?

Publikuota: 2022-11-07 14:20
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: LRT.lt

Lietuva nėra didelė šalis, tačiau startuolių kontekste matoma vis ryškiau. Mūsų regione šiandien gali būti suskaičiuojama per tūkstantų startuolių, apie 700 jų veikia aktyviai, išaugo jau ir 2 verslo vienaragiai – „Vinted“ bei „Nord Security“. Vis dėlto su startuoliais susijusių mitų bei stereotipų Lietuvoje taip pat netrūksta.


Lietuva nėra didelė šalis, tačiau startuolių kontekste matoma vis ryškiau. Mūsų regione šiandien gali būti suskaičiuojama per tūkstantų startuolių, apie 700 jų veikia aktyviai, išaugo jau ir 2 verslo vienaragiai – „Vinted“ bei „Nord Security“. Vis dėlto su startuoliais susijusių mitų bei stereotipų Lietuvoje taip pat netrūksta, rašoma „Unicorns Lithuania“ parengtoje publikacijoje.

Lietuva turi 2 verslo vienaragius: kas tai ir kodėl iš viso startuoliai reikalingi Lietuvai?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kodėl būtent vienaragis?

Jei būdami kokiame startuolių renginyje paklausite, o kas yra tas startuolis, prieš save stovinčius greičiausiai iš karto padalinsite į kelias stovyklas. Žvelgiant iš paukščio skrydžio, startuolis yra aukštos pridėtinės vertės sektoriuje veikianti įmonė, kurianti inovatyvius technologinius sprendimus ir turinti itin didelį augimo potencialą visame pasaulyje.

Tačiau, pavyzdžiui, LR Smulkaus ir vidutinio verslo plėtros įstatyme startuolis apibrėžiamas kaip didelį ir inovacijomis grindžiamą verslo plėtros potencialą turinti labai maža ar maža įmonė, Juridinių asmenų registre registruota ne ilgiau kaip 5 metus. Šis apibrėžimas svarbus dėl mokestinių režimų ir kitų reguliacijų taikymo, bet yra tai, ką vykdomos veiklos trukme pamatuoti sunku – specifinę ir neretai tik startuoliams būdingą vidinę kultūrą, susijusią ir su įmonių valdymu, komandos formavimu, plėtra bei bendru požiūriu į mus supančią aplinką.

Tam, kad aiškumo būtų daugiau, atitinkamą brandos etapą pasiekę startuoliai imti vadinti vienaragiais. Vienaragiu vadinami startuoliai, pasiekę 1 mlrd. dolerių įvertinimą oficialaus sandorio metu. Oficialus sandoris dažniausiai įvyksta tuomet, kai startuolis pritraukia investicijas iš išorės arba yra parduodamas. Tai metaforinis pavadinimas – startuolių, kurie vertinami 1 mlrd. dolerių, nėra daug, tad ir nuspręsta juos palyginti su mitiniu gyvūnu. Pirmą kartą šį terminą 2013 m. pavartojo investuotoja ir „Cowboy ventures“ įkūrėja Aileen Lee.

Kaip sekasi Lietuvos startuoliams?

Prieš trejus metus pirmąjį vienaragio statusą Lietuvoje pelnė internetinė naudotų mados prekių tarpusavio prekybos platforma „Vinted“. 2019 m. lapkritį per investicijų raundą pritraukę 128 mln. eurų, jie padidino savo rinkos vertę ir ši viršijo 1 mlrd. dolerių. Šiandien „Vinted“ prekybos platforma siūlo rinktis iš daugiau nei 300 mln. naudotų daiktų ir vienija didesnę nei 65 mln. narių bendruomenę 16-oje skirtingų rinkų Europoje ir Šiaurės Amerikoje, o, remiantis pernai metų duomenimis, įmonės vertė užaugo iki 3,5 mlrd. dolerių. Taigi per pusantrų metų jie pasiektą įvertį patrigubino ir sparčiai auga bei plečiasi toliau.

Antrojo vienaragio Lietuva laukė trejus metus. Šių metų balandį pranešta, kad 100 mln. dolerių pritraukė kibernetinės saugos sprendimų bendrovių „Nord Security“ ir „Surfshark“ bendras juridinis vienetas, kuris buvo įvertintas 1,6 mlrd. dolerių. Iki tol abu startuoliai plėtrą vykdė nuosavu kapitalu, dirbo pelningai, o pirmąją išorės investiciją aiškino noriu greičiau augti ir sukurti radikaliai geresnį internetą.

Augimas be išorės investicijų – svarbi Lietuvos startuolių ekosistemos detalė. Iš tiesų, Lietuvoje yra ne vienas sėkmingas startuolis, kuris greičiausiai jau yra neoficialus vienaragis arba gali greitai juo tapti, tačiau renkasi augti tvariai, iš pelno, o be oficialaus sandorio nėra ir vienaragio titulo. Atsarginių žaidėjų suolelis – gana ilgas. Tai – ir sveikatos technologijų srities įmonė „KiloHealth“, profesionalias hostingo paslaugas teikiantys „Hostinger“, rinkodaros paslaugų startuolis „Omnisend“, saulės energetikos programinę įrangą kuriantys „PVcase“, „Bored Panda“, „TransferGo“, „Whatagraph“, „Litilit“, „Oxylabs“ ar „Furniture1“.

Visos šios įmonės demonstruoja ne tik augančius skaičius, bet ir vienaragiams būdingus išskirtinumus: griauna įprastas verslo rinkas ir formuoja naujas, keičia kasdienius veikimo įpročius, o taip pat iš Lietuvos kuria naujas globalias tendencijas, aktualias visam pasauliui.

Kokios tendencijos vyrauja pasaulyje?

Šiuo metu pasaulyje yra daugiau nei 1,1 tūkst. vienaragių. Daugiau nei pusė jų – 588 – JAV, 171 – Europoje. Technologijų rinkos analitikų „CB Insights“ duomenimis, bendra Europos vienaragių vertė gali siekti apie 535 mlrd. dolerių. Vienaragių skaičiumi išsiskiria ir Kinija (174), ir, pavyzdžiui, Estija – 1 mln. gyventojų čia tenka 7,7 vienaragiai (viso jų sau priskiria net 10), kai Lietuvoje šis rodiklis siekia – 0,7, o pasaulyje – 0,14.

Pasaulinė statistika rodo, kad vienaragių skaičius tiesiogiai koreliuoja su startuolių skaičiumi. Vienaragis išauga iš vidutiniškai 300 aktyviai šalies ekosistemoje veikiančių startuolių, šią tendenciją patvirtina ir Lietuva. Įdomu, kad vidutiniškai vienaragiui gimti reikia 7-erių metų.

Praėjusiais metais vienaragiai pasaulyje gimė rekordiniu tempu – po 1,5 kasdien. Daugiausiai vienaragių pasaulyje, kone pusė, iškilo finansinių technologijų (fintech) ir interneto programinės įrangos ir paslaugų (Internet software & services) srityse. Proveržis – ir el. prekybos, dirbtinio intelekto, sveikatingumo paslaugose. Tiesa, startuolis gali kurtis ir veikti visuose sektoriuose, kuriančiuose aukštą pridėtinę vertę – tai ir IT, biotechnologijos, techninė bei programinė įranga, mobiliosios, ryšių technologijos, ir daugelis kitų.

Kas toliau?

Inovacijų agentūros duomenimis, Lietuvos startuolių indėlis į ekonomiką pernai sudarė apie 2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto. Antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje aktyviai veikiantys startuoliai sumokėjo 68 mln. eurų mokesčių – trečdaliu daugiau nei tokiu laiku prieš metus. Pernai Lietuvos startuoliai pritraukė 428 mln. eurų investicijų ir taip pasiekė naują rekordą.

Vidutinis atlyginimas startuoliuose viršija 3 tūkst. eurų ir yra dvigubai didesnis nei kitose pagrindinės ekonomikos šakose arba 1,8 karto didesnis nei rinkos vidurkis. Startuoliuose jau dirba 16 tūkst. lietuvių, talentų trūkumas yra pagrindinis šio sektoriaus plėtros stabdis.

Spalį pristatę vieną išsamiausių kada paskelbtų tyrimų apie Baltijos šalių startuolių ekosistemą, „Google“ ir konsultacijų, verslo valdymo paslaugų įmonės „Civitta“ atstovai sakė, kad dar iki 2030 m. Lietuva turi potencialo mažiausiai trigubai išauginti startuolių skaičių (iki 3 tūkst.) ir turėti 15 vienaragių. Baltijos šalys rodo milžinišką potencialą vystyti savo startuolių ekosistemą, o Lietuvoje veikiantys startuoliai gali tapti svarbiu ekonomikos augimo varikliu. Tačiau tam, visų pirma, reikia ne tik pažinti startuolių ekosistemą, bet ir įžvelgti potencialą.


LRT
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!