Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/ivykiai/78425/spacex-padaliniu-lietuvos-universitetai-dziaugiasi-santuriai/spausdinti/

„SpaceX“ padaliniu Lietuvos universitetai džiaugiasi santūriai

Publikuota: 2021-06-07 20:26
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Patricija Kilminavičienė
Inf. šaltinis: LRT.lt

Elono Musko kompanijos „SpaceX“ atėjimas į Lietuvą – pozityvi žinia, skatinanti šalį sparčiau judėti kosmoso ir telekomunikacijų technologijų kryptimi, sako universitetų atstovai. Anot jų, tai yra puiki galimybė lietuviams parodyti savo potencialą, tačiau ragina į viską žiūrėti realistiškai – kosmose kalnų nuversti mes dar negalime ir pokyčiai greitai neateis.


Elono Musko kompanijos „SpaceX“ atėjimas į Lietuvą – pozityvi žinia, skatinanti šalį sparčiau judėti kosmoso ir telekomunikacijų technologijų kryptimi, sako universitetų atstovai. Anot jų, tai yra puiki galimybė lietuviams parodyti savo potencialą, tačiau ragina į viską žiūrėti realistiškai – kosmose kalnų nuversti mes dar negalime ir pokyčiai greitai neateis.

„SpaceX“ padaliniu Lietuvos universitetai džiaugiasi santūriai
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Į savo veiklą įtrauks nemažai lietuvių

Kaip LRT.lt teigė Kauno technologijos universiteto (KTU) Mechanikos ir inžinerijos fakulteto dekanas Andrius Vilkauskas, „SpaceX“ padalinio atėjimą į Lietuvą jis vertina pozityviai, nes aukštųjų technologijų kompanijų atėjimas į vietinę ekosistemą visada teigiamai paveikia esamus rinkos žaidėjus.

„Tai naujos galimybės. Mes dar turime, kur augti, nors Lietuva per paskutinį dešimtmetį stipriai išaugo, atsirado naujų verslų, susijusių su kosmoso ir aeronautikos sritimi. Tačiau tų didžiųjų žaidėjų mes dar nesame pasiekę. Kai ateina į kaimynystę didelė kompanija, atsiranda galimybė su ja pradėti dirbti. Nes ji natūraliai ateina ir su kokiais nors tikslais, kurie mums tikrai dar nėra atskleisti arba nėra žinomi.

Jie bet kuriuo atveju tikrai dairysis aplinkui, koks yra potencialas, kokie žmonės, kokie verslai, vertins savo galimybes, ką dar galėtų padaryti čia, vietinėje rinkoje. Manau, kad tikrai per kurį laiką mes išgirsime daug naujienų“, – kalbėjo A. Vilkauskas ir pridūrė, kad nepriklausomos ir greitai išplečiamos komunikacijos turėjimas gali būti kertinis ir gynybos tikslams, todėl „SpaceX“ tai gali tapti galimybe parduoti savo sistemas kariškiams.

Kadangi pirmiausia kompanijos padalinys dirbs su interneto technologijomis ir palydoviniu ryšiu, pasak A. Vilkausko, „SpaceX“ gali padėti verslams, susijusiems su mažųjų palydovų kūrimu. Taip pat paskatins daugiau dirbti su telekomunikacijomis, duomenų perdavimu ir jų technologijomis ir vers auginti savo kompetencijas.

„Manau, kad jiems reikės nemažai žmonių, mūsų alumnų ir absolventų, bebaigiančių studijas, kad taip pat galėtų juos įtraukti į savo veiklas“, – tikino pašnekovas.

Ateina ne tik ką nors duoti, bet ir pasiimti

Pasak jo, ateiti būtent į Lietuvą „SpaceX“ galėjo paskatinti geopolitinė ir geografinė situacija. „Lietuva yra kraštinis, pavadinkim, Vakarų civilizacijos taškas. Jeigu jie planuoja verslą plėtoti kad ir Ukrainoje, jiems geriau turėti savo būstinę čia. Tiek dėl geopolitinių dalykų, tiek dėl verslo sąlygų, tiek dėl kultūros.

Bet kuriuo atveju mes jau ir išgarsėjome pasaulyje kaip kosmoso srityje labai sparčiai auganti valstybė. Galima sakyti, kad nuo visiškai nulinių žaidėjų mes tapome rinkos dalyviais pasaulyje, mažųjų palydovų srityje. Mūsų ir absolventų labai daug dirba tiek su „NanoAvionika“, tiek su kitomis įmonėmis. Manau, kad jie mato tokias galimybes, sveria ir vertina“, – dėstė A. Vilkauskas.

Anot pašnekovo, reikia turėti omenyje, kad tokios kompanijos ateina ne tik ką nors duoti, bet ir šį tą pasiimti.

„Kadangi Lietuva tapo Europos kosmoso agentūros (EKA) dalimi, norėsis šiek tiek pavystyti šalį, auginti kiek įmanoma daugiau. Galėsime dalyvauti daugelyje tyrimų programų, todėl manau, kad „SpaceX“ mato tą galimybę mūsų, kaip naujos narės, lygiai taip pat jie bandys tapti ir tos dalies žaidėjais, savo technologijas pardavinėti EKA reikmėms. Tai čia yra toks dvigubas žaidimas. Bet kuriuo atveju tai mums vis tiek yra galimybė užaugti ir pradėti vystyti šią verslo sritį dar sparčiau“, – kalbėjo A. Vilkauskas.

Jo nuomone, po „SpaceX“ atėjimo gali įsikurti daugiau palydovais užsiimančių įmonių, kurios Lietuvą matys kaip galimą partnerę, o Lietuvos verslas taip pat bandys bendradarbiauti su „SpaceX“. Galbūt netgi atsiras naujų kompanijų, kurios skirs visą savo dėmesį bendradarbiauti su Elono Musko bendrove.

Vis dėlto, kalbėdamas apie studijas ir jaunų žmonių karjeros pasirinkimus, A. Vilkauskas teigė, kad nors „SpaceX“ bus papildomas traukos objektas, pokytis staigiai neatsiras. „Vaikai visų pirma turi mokytis fizikos ir chemijos, matematikos. Čia slypi gilesnės problemos, susijusios su mokykla, mes turime joms skirti daugiau dėmesio. Taip, atsiras papildomas traukos variklis, tai padės, bet nebus taip, kad šiais metais visi rinksis technologijas. Jeigu jau neturi fizikos ir matematikos išsilaikęs ir šiems egzaminams nesi pasiruošęs, tai deja, bet traukinys jau nuvažiavęs. Bent jau šiemet. Technologijos bus populiarios, bet tai nebus panacėja, kad per vieną dieną viskas pasikeis“, – tvirtino A. Vilkauskas.

Kosmose kalnų dar nenuversime, tačiau dirbti šioje srityje – būtina

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) mokslo ir inovacijų prorektorius profesorius Antanas Čenys savo ruožtu taip pat pasidžiaugė „SpaceX“ atėjimu, nes vien tik E. Musko vardas daug reiškia judant link inovacijų, naujų technologijų, inžinerinių sprendimų.

„E. Musko veikla susijusi su tuo, kas veikia, kaip padaryti veikiančius inžinerinius sprendimus. Ne mokslas mokslui. Tai mane tikrai džiugina. Esame šalia tokių kompanijų, žmonių, kurie šiuo metu yra pasaulinių technologijų priešakyje. Manau, kad tai tikrai toks moralinis paskatinimas, prestižo pridėjimas. Svarbu, ką jie čia ruošiasi daryti, nes jų ta veikla yra labai plati“, – LRT.lt sakė A. Čenys.

Anot profesoriaus, E. Muskas pasaulyje šiuo metu yra naujų technologijų ir naujos inžinerijos prekės ženklas. Jo įmonės atėjimas į Lietuvą paskatins visos visuomenės susidomėjimą naujosiomis technologijomis.

Nors atrodo, kad Lietuva kosmoso technologijų rinkoje jau pradeda žingsniuoti didžiuliais žingsniais, pasak A. Čenio, reikėtų į viską žiūrėti objektyviai. „Mūsų yra trys milijonai ir kosmose kalnų nenuversime. Bet kosmoso technologijos darosi vis svarbesnės, mes turime naudotis visomis jų teikiamomis galimybėmis. Aš nesu iš tų žmonių, kurie galvoja, kad mes viską mesime ir užsiimsime kosmosu. Tačiau mes juo turime užsiimti, bus labai daug technologinių sprendimų. Yra Žemės stebėjimas iš kosmoso – tikrai labai efektyvus tiek technologiškai, tiek ekonomiškai, tai mes tą turime daryti. Ypač atsižvelgiant į visą žaliąjį kursą, kuris darosi labai svarbus.

Kita pusė – jau nuo senų laikų yra daug bandymų interneto ryšį tiekti naudojantis kosmoso technologijomis. Kol kas tai nebuvo labai sėkminga, tačiau tai nieko nereiškia. Elektromobiliai irgi labai ilgai buvo nesėkmingi, kol neatėjo tas pats Muskas. Gali būti, kad ir kosminis ryšys yra ties lūžio tašku, kai pradės dominuoti bent jau tam tikruose segmentuose. Jau nekalbant apie kosminę energetiką, nes kosmose saulės yra labai daug. Tokio tipo pavyzdžių yra nemažai. Tai manau, kad Lietuva privalo naudotis visomis galimybėmis, kurias duoda kosmosas. Kaip ir su dauguma technologijų, Lietuva nebus ta vieta, kur jos sukuriamos, bet mes turime būti tie, kurie labai greitai ir maksimaliai jas panaudoja visur, kur tik gali. Tad kosmoso technologijų atėjimas į Lietuvą yra labai sveikintinas“, – LRT.lt aiškino A. Čenys.


LRT
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!