Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/ivykiai/68816/automatizacija-darbe-rojus-ar-prakeiksmas-moterims/spausdinti/

Automatizacija darbe: rojus ar prakeiksmas moterims?

Publikuota: 2019-07-08 08:19
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Dirbtinis intelektas gali iš esmės pakeisti mūsų įprastą darbą, tačiau moterims naujovės kels papildomų iššūkių. Lyčių lygybės klausimas taps dar labiau aktualus – ne visi galės greitai pakeisti kvalifikaciją.


Dirbtinis intelektas gali iš esmės pakeisti mūsų įprastą darbą, tačiau moterims naujovės kels papildomų iššūkių. Lyčių lygybės klausimas taps dar labiau aktualus – ne visi galės greitai pakeisti kvalifikaciją.

Šiandien profesijos smarkiai skirstomos pagal lytį. Moterys, pavyzdžiui, yra mažiau linkusios siekti karjeros inžinerijos srityje, o vyrai nenori būti slaugytojais dėl visuomenėje įsitvirtinusių stereotipų. Po dešimties metų, tikėtina, situacija nepasikeis: didesnę darbo rinkos dalyvių dalį sudarys vyrai, tad vis dar gyvensime vyrų pasaulyje.

Automatizacija darbe: rojus ar prakeiksmas moterims?

Dėl automatizacijos daugelyje sektorių bus prarandamos darbo vietos, bet mokslininkai tikina, kad atsiras naujos paklausios specialybės, o dirbtinio intelekto panaudojimas generuos didesnį darbo našumą ir atneš kompanijoms daugiau pelno. Vis dėlto, darbuotojams šis procesas sukels šiokį tokį šoką – reikės greitai persiorientuoti.

Neseniai atliktas „McKinsey Global Institute“ tyrimas parodė, kad automatizacija per ateinantį dešimtmetį turėtų paveikti moterų ir vyrų darbą vienodai. Vis dėlto, kaip pranešė „Harvard Business Review“, moterims prisitaikyti prie pokyčių darbe bus sudėtingiau ir jos tai darys lėčiau.

Neliks penktadalio specialybių

Tyrime dalyvavo 10 šalių: šešios brandžios ekonomikos ir keturios su besivystančios. Apklausos atskleidė, kad apie 20 proc. moterų žino, kad jų darbą ateityje pakeis robotai, tą patį mano 21 proc. vyrų.

Buvo nustatyta, kad robotai keis tradiciškai moterų dirbamą aptarnaujančio personalo darbą, taip pat bus pokyčių ir biuro darbuose – 52 proc. šių dviejų sričių profesijų ateityje nebeegzistuos. Keturiems iš dešimties vyrų teks rečiau dirbti mašinų ir įrenginių operatoriais.

Abi lytys po dešimties metų turės galimybę įsidarbinti daugiau kūrybos ar didesnės kvalifikacijos reikalaujančiame darbe. Moterys tikrai ras darbą sveikatos priežiūros srityje: šiuo metu sektorius sparčiai plečiasi dėl visuomenės senėjimo visame pasaulyje. Vyrams apie ketvirtadalį naujų darbo rinkos vietų galės pasiūlyti atsinaujinantis gamybos sektorius.

Pasauliui reikia mergaičių „tiksliukių“

Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, Vakarų Europoje vidutiniškai 79,8 proc. moterų turi aukštąjį išsilavinimą, palyginti su 66,7 proc. vyrų. Deja, didesnė moterų dalis gauna išsilavinimą ateityje ne itin paklausiose srityse. Jungtinės Karalystės aukštosiose mokyklose tik 37 proc. merginų studijuoja tiksliuosius mokslus, tačiau beveik pusė Britanijos vaikinų studentų yra „tiksliukai“.

Besivystančiose šalyse situacija yra dar blogesnė. Indijoje, pavyzdžiui, 60 proc. moterų, kurios jaunos neįsidarbino, taip ir lieka visa gyvenimą dirbti ūkio darbus, jos turi labai žemą išsilavinimo lygį ir jokių karjerai reikalingų įgūdžių.

Siekdami lyčių balanso ateityje, mokyklos, universitetai, vyriausybės ir privatus sektorius turėtų veikti drauge ir paskatinti mergaites ir moteris siekti išsilavinimo mokslo, technologijų, inžinerijos ir matematikos (STEM sistemos) srityse.

Lyčių (ne)lygybė: technologijos išgelbės

Milijonai moterų turės keisti profesijas dėl automatizacios, ir tai kels iššūkių lyčių lygybės paisymui. Persikvalifikuoti moterims nebus lengva, kadangi jos turi nuolat laviruoti tarp darbo ir šeimos. Įsisavinti naujųjų technologijų veikimo principus irgi bus sudėtingiau.

Vis dėlto, jeigu dailiosios lyties atstovės sugebės įvaldyti technologijas, darbui galės būti suteiktas šioks toks lankstumas: galimybė dirbti namuose ar užsiimti elektronine prekyba. Deja, toli gražu ne visos įmonės šiai dienai siūlo platų lanksčių darbo sąlygų spektrą.

Vis dėlto, didelė dalis moterų visame pasaulyje noriai naudojasi „gig“ ekonomikos siūlomais privalumais – dirba laisvai samdomomis specialistėmis. Padėti konkuruoti naujomis sąlygomis gali pačių darbuotojų atvirumas naujovėms ir įmonių lankstumas moterų atžvilgiu.


Alfa.lt
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!