Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/75992/danija-seka-rusijos-pedomis-kurs-niekur-nematytas-atomines-jegaines/spausdinti/

Danija seka Rusijos pėdomis – kurs niekur nematytas atomines jėgaines

Publikuota: 2020-12-29 16:23
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Danijos bendrovė planuoja įrengti laivuose mažus branduolinius reaktorius, kurių gaminama elektros energija būtų skirta besivystančioms šalims. Danijos startuolis „Seaborg Technologies“ mano, kad pigi branduolinė elektra, kurią gamins plaukiojantys laivai su pažangiais branduoliniais reaktoriais, gali tapti perspektyvia iškastinio kuro alternatyva.


Danijos bendrovė planuoja įrengti laivuose mažus branduolinius reaktorius, kurių gaminama elektros energija būtų skirta besivystančioms šalims.

Danijos startuolis „Seaborg Technologies“ mano, kad pigi branduolinė elektra, kurią gamins plaukiojantys laivai su pažangiais branduoliniais reaktoriais, gali tapti perspektyvia iškastinio kuro alternatyva besivystančiame pasaulyje jau 2025 m.

Šie „mini branduoliniai reaktoriai“ skirti šalims, neturinčioms energijos tinklų infrastruktūros ir siekiančioms vystyti atsinaujinančios energijos projektus, bet neturinčioms tam lėšų.

„Akademikas Lomonosovas“ Murmansko uoste © Elena Dider (CC BY-SA 4.0) | commons.wikimedia.org
„Akademikas Lomonosovas“ Murmansko uoste
© Elena Dider (CC BY-SA 4.0) | commons.wikimedia.org

Laivuose sumontuotas vienas ar daugiau mažų branduolinių reaktorių, kurie gali gaminti elektrą ir perduoti energiją į žemyną. Pirmasis tokio tipo laivas „Akademikas Lomonosovas“ pradėjo tiekti šilumą ir elektrą Rusijos Peveko uostui prie Rytų Sibiro jūros 2019 m. gruodžio mėn.

„Seaborg“ generalinis direktorius Troelsas Schönfeldtas teigė, kad bendrovės 100 megavatų kompaktiško lydytos druskos reaktoriaus statybai prireiks dvejų metų ir bus gaminama elektros energija, kuri bus pigesnė nei išgauta kūrenant anglimi varomą elektrinę.

„Seaborg“ iš privačių investuotojų jau surinko apie 20 mln. eurų ir Amerikos laivybos biuras suteikė pirmąjį iš keturių būtiną reguliavimo patvirtinimą.

Danijos startuolis tikisi iki 2022 m. pabaigos pradėti vykdyti branduolinių laivų užsakymus, kurie bus statomi Pietų Korėjos laivų statyklose ir bus nutempti į pakrantes, kuriose prišvartuoti ir gaminti elektrą galės iki 24 metų.

Nors branduolinė energija dešimtmečius jūriniuose laivuose buvo naudojama povandeniniams laivams ir ledlaužiams varyti, „Seaborg“ projektas būtų vienas iš pirmųjų komerciškai prieinamų branduolinių laivų, naudojamų tiekiant elektrą žemynui.

Klausimas dėl saugumo

Vis dėlto, plūduriuojantys branduoliniai reaktoriai kelia susirūpinimą dėl saugumo.

Janas Haverkampas iš „Greenpeace“ teigė, kad plaukiojantys reaktoriai yra „užprogramuoti katastrofai“, įskaitant „visus didesnių sausumos atominių elektrinių trūkumus ir riziką“. „Be to, jiems tenka papildoma rizika dėl nenuspėjamo eksploatavimo pakrantės rajonuose ir atviroje jūroje. Turima omeny tropinės audros ir cunamiai.“

„Seaborg“ generalinis direktorius Troelsas Schönfeldtas teigė, kad pažangus reaktorius buvo suprojektuotas taip, kad būtų kuo saugesnis blogiausio scenarijaus avarijos metu. Reaktoriaus radioaktyvioji medžiaga už reaktoriaus šerdies formuoja kietą uolieną, todėl ji negali katastrofiškai pasklisti į orą ar jūrą dujų ar skysčio pavidalu.

Video pasakojimas apie plaukiojančias branduolines jėgaines ir „Akademiką Lomonosovą“:


Technologijos.lt
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!