Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/69440/garantijos-saules-jegainems-kur-realu-o-kur-miglos-putimas/spausdinti/

Garantijos saulės jėgainėms: kur realu, o kur – miglos pūtimas?

Publikuota: 2019-08-27 09:29
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Vis gerėjant sąlygoms įsirengti nuosavą saulės jėgainę, pastebimai auga jomis besidominčių gyventojų bei įmonių skaičius. Tiesa, saulės elektrinė – ilgalaikė investicija, kurios atsipirkimas susijęs su sąlyga, kad elektrinė kokybiškai tarnaus ilgus metus. Ekspertai pažymi, kad saulės jėgainėms, kaip ir visiems gaminiams, gamintojai suteikia tam tikras garantijas – tačiau atkreipia dėmesį, kad ne visomis gali pavykti pasinaudoti.


Vis gerėjant sąlygoms įsirengti nuosavą saulės jėgainę, pastebimai auga jomis besidominčių gyventojų bei įmonių skaičius. Tiesa, saulės elektrinė – ilgalaikė investicija, kurios atsipirkimas susijęs su sąlyga, kad elektrinė kokybiškai tarnaus ilgus metus. Ekspertai pažymi, kad saulės jėgainėms, kaip ir visiems gaminiams, gamintojai suteikia tam tikras garantijas – tačiau atkreipia dėmesį, kad ne visomis gali pavykti pasinaudoti.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Dviejų tipų garantijos: produkto ir efektyvumo

Lietuviškų saulės modulių gamintojos bei elektrinių statytojos „Solet Technics“ direktorius Andrius Karazinas atkreipia dėmesį, kad saulės elektrinei suteikiamą garantiją galima išskirti į dvi dalis. Visų pirma, tai – produkto garantija, kuri išskiria fizines gaminio savybes, pavyzdžiui, ar modulio rėmas neįtruks, neišsiskės, tinkamai veiks kontaktų dėžutė, paviršius neišbals, neskils, neužsitrumpins kontaktai. Kitaip tariant, kalbama apie akivaizdžiai atsirandančius defektus, kuriuos galima pamatyti.

Kita dalis – gaminio efektyvumo garantija. „Pastaroji, priešingai nuo prieš tai minėtos, kalba apie plika akimi nematomus dalykus. Ši garantija apibrėžia, kokiu tempu ilgainiui natūraliai mažėja modulių galingumas dėl ultravioletinių spindulių ir kitų aplinkos veiksnių poveikio. Rinkoje nusistovėję tokie standartai: po 10 metų „tarnavimo“ saulės moduliai turi generuoti ne mažiau 90 proc. pradinės nominalios galios, po 25 metų – ne mažiau 80 proc. Visi pagaminti saulės moduliai testuojami – talpinami į specialias klimato kameras, imituojant staigius temperatūros skirtumus, intensyvinant UV spinduliuotę, sendinant ir panašiai, – komentuoja A. Karazinas. – Būtent po testavimų suteikiama atitinkama garantija.“

Įrodymai kainuos papildomai

„Tačiau klimato kameros rezultatai visgi nėra apčiuopiama garantija. Realybė gali būti visiškai kitokia. Modulių efektyvumas ir gamybos rezultatas priklauso nuo horizonto bei apylinkės reljefo ypatybių, saulės elektrinės stovėjimo kampo, orientacijos į pasaulio šalis, aplinkinių objektų metamų šešėlių, aplinkos dulkėtumo, lietaus ar valymo dažnumo, galų gale, netgi paukščių, gyvenančių toje teritorijoje, kurioje įrengta saulės elektrinė. Patikrinti, kiek tas efektyvumas laikui bėgat išties sumažėjo, galima tik nuėmus modulį ir nuvežus jį į laboratoriją testuoti“, – atkreipia dėmesį „Solet Technics“ direktorius.

A. Karazinas teigia, kad gamintojas, esantis čia, Lietuvoje, gali tokius testus atlikti. Tuo tarpu, jei gamintojai, pavyzdžiui, kinai, prasitestavę jų įrangą Lietuvoje nebūtinai pagrįsite savo pretenzijas. Kinai paprastai prašo sertifikuotos laboratorijos išvadų. Artimiausia tokia laboratorija yra Vokietijoje. Siuntimas, testavimas kainuoja – išlaidos gali siekti ir 500 eurų. Tad įrodyti, kad efektyvumas ne toks, koks pažadėtas, gali būti brangu ir sudėtinga. Todėl prieš pasirenkant gamintoją ar jo atstovą būtina išsiaiškinti, kokiomis sąlygomis teikiama garantija.

Pažadus reikia vertinti kritiškai

„Nesakau, kad užsienyje gaminti moduliai būtinai bus blogesni ar geresni. Tik iš patirties matome, kad retai pirkėjai analizuoja, kaip ir kam produkto garantija taikoma. Kartais garsiai deklaruojama, kad galioja 30 metų garantija, o kas surašyta smulkiomis raidėmis niekas nežiūri. Kilus bėdai netikėtai paaiškėja, kad tokia garantija galioja tik tam tikrai detalei“, – pasakoja A. Karazinas.

„Solet Technics“ direktorius sako pastebintis, kad investuodami į ilgalaikius projektus, mes vis dar nelinkę galvoti apie tai, kas bus po 10 ar daugiau metų. Todėl neretai neskiriame deramo dėmesio patikrinti, kas iš tiesų žadama.

„Čia, matyt, tam tikras istorinis palikimas. Štai, pavyzdžiui, vokiečiai labai ramiai ir apgalvotai investuoja į projektus, kurių rezultatų tikimasi tik po 15 ar dar daugiau metų. Jie žino, kad karta iš kartos investicijos gali būti perimtos, rezultatai auginami. Tuo tarpu mes paprastai vis dar linkę negalvoti toliau 5 metų ir dažnai patys nuo to nukenčiame“, – sako „Solet Technics“ direktorius.

Anot A. Karazino, investuojant į ilgesnio atsiperkamumo įrenginį svarbu kritiškai įvertinti, ką žada pardavėjai – ypač jei tie pažadai pernelyg gražūs. „Yra ir tokių įrangos gamintojų, kurie teikia net 30 metų garantiją. Bet po tiek laiko vargu ar dar rasite tą patį gamintoją ir galėsite pareikšti pretenzijas, o jei ir rasite, greičiausiai bus pigiau pasistatyti naujų technologijų elektrinę, nei leisti pinigus įrodinėjant savo tiesą. Garantinis terminas turi būti protu suvokiamas, pavyzdžiui, 10 metų“, – pataria A. Karazinas.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!