Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/58757/viskas-ka-reikia-zinoti-apie-lemputes-draudziamos-pavojingos-ir-brangios/spausdinti/

Viskas, ką reikia žinoti apie lemputes: draudžiamos, pavojingos ir brangios

Publikuota: 2017-03-21 20:25
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Erika Fuks
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Atrodytų, išsirinkti elektros lemputes yra paprasta, bet pradėjus gilintis galima pasimesti tarp jų rūšių ir gamintojų siūlomos įvairovės. Ekspertai atkreipia dėmesį, kokias lemputes rinktis poilsio ir darbo zonoms, atkreipia dėmesį ir į jų saugumą. Žinoma, kiekvienas pardavėjas pasakys, kad visos parduodamos lemputės yra saugios, tačiau prieš ateinant į parduotuvę jau verta šį tą žinoti.


Viskas, ką reikia žinoti apie lemputes: draudžiamos, pavojingos ir brangiosAtrodytų, išsirinkti elektros lemputes yra paprasta, bet pradėjus gilintis galima pasimesti tarp jų rūšių ir gamintojų siūlomos įvairovės. Ekspertai atkreipia dėmesį, kokias lemputes rinktis poilsio ir darbo zonoms, atkreipia dėmesį ir į jų saugumą.

Žinoma, kiekvienas pardavėjas pasakys, kad visos parduodamos lemputės yra saugios, tačiau prieš ateinant į parduotuvę jau verta šį tą žinoti. Tačiau apibūdinant Lietuvoje naudojamas lemputes galima teigti, kad dalis jų – draudžiamos naudoti Europos Sąjungoje arba jų naudojimas vis labiau apribojamas, kitos – galimai pavojingos, trečios rūšies – brangios. „Kesko Senukai Lithuania“ atstovas Tomas Mačiulis dėsto, kad šiuo metu pigiausios yra halogeninės, vidutinio kainų lygio – kompaktinės luminescencinės, o brangiausios – LED lemputės.

Pasak jo, nors visos buitiniam naudojimui skirtos lemputės yra saugios naudoti namuose, sudaužius kai kurios iš jų gali būti pavojingos ne tik dėl šukių.

„Liuminescencinės lempos, jeigu sudužusios, gali būti žalingos sveikatai, nes lempos technologijoje naudojamos argono arba neono dujos, kurios sužadina gyvsidabrio garus“, – atkreipia dėmesį jis. Ekspertai vieningai tvirtina, kad pigiausios iš esančių prekyboje lempučių yra seniausios kartos ir technologijos gaminiai. Tačiau ne jie yra populiariausi.

„Pigiausios lemputės nėra populiariausios. Priešingai – LED lemputės yra populiariausios, nes jos padeda taupyti elektros energiją, yra įvairių formų, galingumo, todėl dauguma pirkėjų randa, ko jiems reikia“, – komentavo „Ermitažo“ Pardavimų ir rinkodaros skyriaus direktorė Irena Tėvelienė. Pasak jos, apskritai nepatartina naudoti kaitrinių ir halogeninių lempučių, nes jos yra senos technologijos, neefektyvios, lengvai dūžta ir kaista. „Jas atpažinti lengviausia pagal šviečiantį „siūlą“, stiklinį gaubtelį.

Sveikatai pavojus yra tik nuo skleidžiamo karščio ir sudužusių šukių. Patartume rinktis LED (šviesos diodų) lemputes, nes jos sutaupo iki 90 proc. elektros energijos, nekaista, sunku sudaužyti, yra įvairių pasirinkimų kiekvienam pagal poreikius. Kaina labai priklauso nuo techninių parametrų, tačiau yra ir silpnesnių variantų už nedidelę kainą“, – kalbėjo I. Tėvelienė. T. Mačiulis pastebi, kad vis populiarėjant šviesos diodams (LED), jų kainų lygis artėja, o neretai jau yra lygus su kompaktinių liuminescencinių lempų.

„Populiauriausios ir vis dar populiarėjančios yra LED lemputės. Nors yra brangesnės už halogenines ir kainuoja panašiai kaip kompaktinės luminescencinės, tačiau LED lempučių efektyvumas ir atsiperkamumas, ilgas tarnavimo laikas, bei itin didelis ekonomiškumas atsiperka“, – sako pašnekovas.

Į ką dar atkreipti dėmesį

Renkantis elektros lemputes, patariama atkreipti dėmesį ne tik į jų tipą, bet ir į šviesos spalvą ir galingumą. Šviesos spalva yra nusakoma Kelvinais. „Apie 2700–3000 Kelvinų yra šiltai balta šviesa ir tinka bendros paskirties, poilsio, gyvenamosioms patalpoms. Apie 4000–5000 Kelvinų jau yra neutrali ar net šaltai balta šviesa, kuri tinka pramoniniams pastatams, kai kurioms darbo vietoms, ligoninėms, kadangi tokia šviesa stimuliuoja energiją, aktyvumą, būna lengviau susikaupti. Taip pat reikia parinkti tinkamą galingumą, kadangi norint pailsėti ypač galinga lemputė neleis atsipalaiduoti ir atvirkščiai – norint dirbti pernelyg silpna lemputė gali sukelti mieguistumą“, – pastebi I. Tėvelienė.

T. Mačiulis pataria, kad svetainės ir poilsio zonose rekomenduojama rinktis mažesnį šviesos spektrą (2700–3000 K) turinčias lemputes. Šiltai balta (angl. warm white) spalva sukuria jaukumo ir šilumos potyrį.

„Darbo zonose, virtuvėje rekomenduojama rinktis šaltesnio spektro (4000-4500 K), vadinamos dienos šviesos (angl. day light arba normal white) lemputes. Sparčiausiai vystoma ir tobulėjanti LED technologija gali pasiūlyti lemputes su šviesos srauto ir spektro reguliavimu kuriam atlikti nereikia papildomų reguliavimo prietaisų. Tokiu būdu paprasto jungiklio pagalba galima pasirinkti norimą lemputės šviesos spektrą arba šviesos srautą“, – apibendrino jis.

Ekspertai įvardija lempučių rūšis ir jas apibūdina

Kaitrinės leputės – seniausios, pigiausios ir neefektyviausios, jų šviesa yra išspinduliuojama, kai elektros srovė pereina per ploną siūlelį, kuris dažniausiai būna volframinis. Minusas tas, kad kai kurios tokio tipo lemputės iki 95 proc. energijos sunaudoja šilumai, o ne šviesai. Be to, jų veikimo trukmė yra pakankamai maža – paprastai 1000 valandų.

Šias lemputes uždraudė ES direktyvos.

Halogeninės lemputės yra kiek patobulinta kaitrinės lemputės versija: dažniausiai yra užpildytos specialiomis dujomis. Jos padidina šviesos srauto ryškumą ir nesumažina gyvavimo trukmės. Privalumas – sunaudoja mažiau energijos ir gali sukurti daugiau šviesos, trūkumas – jos įkaista labiau nei kaitrinės, todėl įmanoma žala nuo karščio. Gyvavimo trukmė 2000–4000 val.

Šias lemputes vis labiau riboja ES direktyvos, jos gali būti uždraustos 2018–2020 metais.

Halogeninės lemputės – skirtingai nuo įprastų kaitrinių lempų,. Dėl to padidėja elektros energijos virsmo į šviesos srautą efektyvumas ir tai leidžia halogeninėms lempoms sukurti didesnį šviesos srautą iš mažesnio energijos kiekio.

Kompaktinės fluorescencinės, liuminescencinės lemputės naudoja elektros energiją, kad viduje sužadintų dujų gyvsidabrio garus ir jie pradėtų skleisti šviesą. Pranašumai: suvartodamos tą patį kiekį energijos kaip kaitrinės lempos, išspinduliuoja kelis kartus didesnį šviesos kiekį. Veikimo laikotarpis iki 20 kartų ilgesnis, nei kaitrinės lemputės.

Kompaktiškos liuminescencinės elektros lempos su integruotu balastiniu įrenginiu (CFLi) kitaip vadinamos „taupiąja elektros lempute“ arba „energiją taupančia lempute“ Jų pagrindinis pranašumas – turi standartinių kaitrinių lempučių savybes, t. y. tinka tiems patiems šviestuvams, kaip ir tradicinės lempos, lengvai prižiūrimos, paprastai naudojamos.

LED lemputės naudoja elektros diodų skleidžiamą šviesą. Kai kuriais atvejais jie yra padengti fosforo sluoksniu, pro kurį praeidamos bangos tampa mums matoma balta šviesa. Jų yra įvairiausių formų, dydžių, paskirčių, galingumo. Jos greitai keičia visas kitas lemputes, nes yra efektyvios ir ilgaamžės. Geros kokybės LED lemputės efektyvumas po keleto metų naudojimo gali šviesti taip pat. Jos mažai kaista, ir dažniausiai yra iš plastiko, todėl sunkiau sudaužyti, jų gamybai nenaudojamos toksiškos medžiagos, jų nereikia specialiai utilizuoti. Minusas – šiuo metu jos vis dar yra brangiausias pasirinkimas.

Šviesos diodas – (LED angl. light emiting diode) yra puslaidininkis įtaisas, kuris šviesą generuoja elektros srovei tekant per atitinkamai apdorotą puslaidininkį – galio (arba silicio) bei priemaišų sandūrą. Tekant srovei iš anodo į katodą per puslaidininkį yra išspinduliuojamas tam tikras šviesos srautas. Šių lempučių naudojimo laikotarpis – 35 000 val. ir daugiau.


Delfi.lt
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!