Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/straipsniai/elektronika/47500/jav-armijos-planuose-dronus-skraidinantis-orlaivis/spausdinti/

JAV armijos planuose – dronus skraidinantis orlaivis

Publikuota: 2014-11-20 07:23
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Robotika.lt
Inf. šaltinis: Robotika.lt

Tai holivudinių mokslinės fantastikos filmų idėja, nuo kurios ilgą laiką Pentagonas susilaikė – skraidantis „motininis“ lėktuvnešis, gabenantis ir į orą paleidžiantis kitus mažesnius skraidančius aparatus. Tačiau šį mėnesį Pentagono tyrimų agentūra išplatino prašymą pramonės atstovams, paruošti planus, kuriuose būtų numatyta, kaip krovininis lėktuvas galėtų paleisti šnipinėjimui arba atakoms skirtus dronus, o atlikę misiją jie galėtų sugrįžti į savo lėktuvą-nešėją.


Tai holivudinių mokslinės fantastikos filmų idėja, nuo kurios ilgą laiką Pentagonas susilaikė – skraidantis „motininis“ lėktuvnešis, gabenantis ir į orą paleidžiantis kitus mažesnius skraidančius aparatus.

Tačiau šį mėnesį Pentagono tyrimų agentūra išplatino prašymą pramonės atstovams, paruošti planus, kuriuose būtų numatyta, kaip krovininis lėktuvas galėtų paleisti šnipinėjimui arba atakoms skirtus dronus, o atlikę misiją jie galėtų sugrįžti į savo lėktuvą-nešėją.

JAV armijos planuose – dronus skraidinantis orlaivis

Idėja gali pasirodyti panaši į fantastiniame filme „The Avengers“ arba „StarCraft“ žaidime vaizduojamus milžiniškus skraidančius motininius laivus, į orą išleidžiančius mažesnes skraidykles, tačiau šis projektas nėra toks beprotiškas (bus apsieita ir be nematomumo prietaisų).

Ekspertų teigimu, šiuo metu JAV karinės gynybos moksliniais projektais užsiimanti agentūra DARPA, neplanuoja kurti bandomųjų lėktuvų. Pagrindinis siekis – ištirti teorines tokių dronų lėktuvnešių galimybes.

Konceptualiuose DARPA pateiktuose piešiniuose vaizduojamas skraidantis lėktuvnešis primena C-130 krovininį lėktuvą, išleidžiantį į orą dronus, atrodančius taip pat, kaip šiuo metu JAV armijos naudojamos „Predator“ ar „Reaper“ kovinės robotinės skraidyklės.

Orlaiviai su biplanais

Tai nėra pirmas kartas, kada JAV armija svarsto kurti skraidantį lėktuvnešį. Jamesas Lewis, Strateginių ir Tarptautinių studijų centro Strateginių Technologijų Programų direktorius teigė, jog idėjos ištakos siekia 1920-uosius metus. Tuo metu naudoti dirižabliai, kartu su savimi gabendavo nedidelį lėktuvą, kuris būdavo pritvirtintas po dirižabliu.

JAV armijos planuose – dronus skraidinantis orlaivis
„USS Macon“ (ZRS-5) dirižablis-lėktuvnešis

2-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje JAV laivyno sukurtas dirižablis, gebėjo viduje gabenti nedidelę „Sparrowhawk“ biplanų eskadrilę. Lėktuvai buvo paleidžiami, naudojant trapeciją primenantį įrenginį. Grįždamas lėktuvas užsikabindavo už kablio ir taip būdavo vėl įtraukiamas į motininį orlaivį.

JAV laivynas pagamino du tokius orlaivius, tačiau abu jie patyrė katastrofas ir nukritę pražudė tuzinus komandos narių. Tai reiškė šio projekto pabaigą.

6-ajame dešimtmetyje CŽV kartu su „Lockheed Martin“ kūrė slaptą droną, pavadintą D-21. D-21 buvo skirtas paleisti iš kito skraidančio aparato. Pirma tam naudotas „Lockheed M-21“ lėktuvas, vėliau pritaikytas bombonešis B-52. Nepilotuojamas D-21 buvo skirtas šnipinėjimo misijoms Kinijoje. Kartu su savimi dronas gabeno kamerą, kurią turėjo esant reikiamam momentui išmesti, o tada pats susinaikinti.

Šis nepilotuojamas skraidantis aparatas buvo panaudotas keturiose misijose, tačiau visos jos buvo nesėkmingos. Dronui nepavyko susinaikinti arba jis neišmesdavo kameros. D-21 programos buvo atsisakyta 1971 metais.

Povandeninis lėktuvnešis?

Skraidantis lėktuvnešis leistų JAV ginkluotosioms pajėgoms naudoti dronus iki šiol nepasiekiamose vietose, kur nėra artimų pakilimo takų. Tačiau sudėtingiausias techninis iššūkis – drono sugrįžimo operacija į lėktuvnešį – vis dar išlieka rimta kliūtimi, teigia Lewis.

Susidomėjimas skraidančio lėktuvnešio tyrimais, tai dalis didelės Pentagono investavimo kompanijos į naujausias robotines technologijas. JAV gynybos vadovai puikiai žino, jog Kinija, Rusija, Iranas bei kitos šalys taip pat intensyviai darbuojasi ties robotinių ginklų kūrimu.

Dronus gabenantis lėktuvnešis, gali būti priskirtas, mokslininkų vadinamajai „sterblinių“ robotų kategorijai. Neseniai vykusioje Zhuhai ginklų parodoje, Kinija pristatė nepilotuojamo kovinio šarvuočio prototipą, savo viduje gabenantį du mažesnius robotus – vikšrinį automatu ginkluotą robotą ir skraidantį žvalgybos kvadrokopterį.

Tačiau kol skraidantis dronų nešėjas gali būti dar toli ateityje, JAV armijos tyrėjai vis labiau artėja prie povandeninio laivo sukūrimo, gebančio paleisti skraidančius bepiločius robotus kaip torpedas.

Robotinės karybos ekspertas Peteris Singeris teigė, jog norint išvysti skraidymo aparatus gabenančius nešėjus, verčiau reiktų žiūrėti ne į dangų, o po vandeniu. Šiuo metu vyksta daug žadantys povandeninių lėktuvnešių tyrimai, be to jaučiamas itin didelis strateginis tokios technikos poreikis.

Pernai JAV Jūrinių Tyrimų Laboratorija pareiškė sėkmingai paleidusi droną iš po vandeniu panirusio povandeninio laivo. Robotiniui lėktuvui išskridus iš iššautos „Tomahawk“ raketos, jo sparnai išsilankstė, tarsi origamis.


Robotika.lt
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!