Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/schemos/mikrovaldikliai/22/avr-lazerinis-barjeras-apsaugai/spausdinti/

AVR lazerinis barjeras apsaugai

Publikuota: 2004-04-06 12:30
Tematika: Mikrovaldikliai
Tipas: Vidutiniška
Autorius: el. paštas Darius Grigaitis
Aut. teisės: el. paštas ©Elektronika.lt

Šis lazerinis barjeras gali būti naudojamas įvairių objektų apsaugai ar kitose srityse.


Šis lazerinis barjeras gali būti naudojamas įvairių objektų apsaugai ar kitose srityse. Schemos pagrindą sudaro AVR mikrovaldiklis AT90S2313, diodinis lazeris, fototranzistorius bei keletas kitų elementų. Schemos veikimo principas yra toks: mikrovaldiklyje esanti programa generuoja skirtingo ilgio impulsus, kurie siunčiami tiesiai į diodinį lazerį L. Impulsai pakeičiami pulsuojančia raudona šviesa, kurios pulsacija žmogaus akiai nepastebima. Šviesos impulsus priima fototranzistorius T1, kuris, priklausomai nuo šviesos srauto, tai atsidaro, tai užsidaro, tokiu būdu ant kintamos varžos emiterio grandinėje atsiranda elektros impulsai, kurie paduodami į mikrovaldiklį. Mikrovaldiklis lygina išsiųstus impulsus su priimtais. Esant impulsų nesutapimui mikrovaldiklis reaguoja paduodamas impulsą į 12, 13, 14 bei 15 išvadų kojeles, kurios gali būti naudojamos signalinės sirenos įjungimui arba kokio nors kito įrenginio valdymui. Šis signalas išlieka tol, kol nepaspaudžiamas J jungiklis. Mikrovaldiklio išvaduose 16, 17, 18 bei 19, barjero nutraukimo metu paduodamas trumpas impulsas, kuris gali būti skirtas papildomam įrenginiui valdyti. Tarkim tai gali būti lempos įjungimas, jei kas pirmą kart pertraukia lazerio šviesą, o pertraukus antrą kartą ją išjungia.

Fototranzistorių galite naudoti bet kokį. Jo emiterio grandinėje esanti kintama varža skirta priėmimo jautrumo reguliavimui. Esant poreikiui padidinti diodinio lazerio spinduliavimo galią, galima naudoti papildomą tranzistorių T. Kintama varža bazės grandinėje skirta spinduliavimo galios reguliavimui. Diodinis lazeris yra plačiai naudojamas ir pardavinėjimas praktiškai kiekviename kioske. Kvarcinis rezonatorius Q yra 4 MHz. Prie rezonatoriaus papildomai galima prijungti du 22 pF kondensatorius, kadangi be kondensatorių, kvarcui sunkiau pradėti generuoti impulsus. Tranzistoriai T bei T2 gali būti KT815 serijos arba analogiški, vidutinės ar mažos galios. Žaliai apibrėžta schema pateikia tik dėl pavyzdžio, kadangi schemos pritaikymo sfera yra labai plati. Šiai schemai parašytą programą galite parsisiųsti čia, mikrovaldiklis gali būti užprogramuotas programatoriumi esančiu mūsų puslapyje. Prietaiso derinimas labai paprastas. Gerai sumontavus pradeda veikti iš karto, jei kvarcinis generatorius generuoja. Lazerio šviesą reikia nutaikyti į fototranzistorių. Gerai sufokusavus paspausti jungiklį J, tada schema pereina į budėjimo režimą tol, kol kas nors nepertrauks lazerio šviesą.

Schemos bandymo metu buvo patikrinta, kad schema reaguoja į stiprią išorinę šviesą, kai bandoma apgauti šviečiant iš kito šaltinio. Tai reiškia, kad esant pajungtai signalizacijai, ji įsijungs bandant ją apgauti. Tai garantuoja besikeičiantis siunčiamas kodas. Lauko sąlygomis schema nebuvo išbandyta. Taip pat nėra pakankamai didelis apsaugos lygis, kadangi iš principo galima atsekti dėsningumą, kuriuo kinta šviesos impulsai. Šiuo atveju, paprastumo dėlei, naudojamas paprastai besikeičiantis kodas. Dėl šios priežasties Elektronika.lt grupė visiškai neatsako už schemos panaudojimą praktikoje ir jos sukeltas pasekmes dėl nepakankamai patikimo veikimo. Nors siunčiamas kodas nėra sudėtingas, bet apgauti schemą nėra taip paprasta. Naudojant tokį prietaisą, patartina imtuvą talpinti įdėjus į 2–3 cm ilgio plastmasinį vamzdelį, ar panašų daiktą, stengiantis apsaugoti nuo pašalinės šviesos. Tokia šviesa paprasčiausia neleis keistis elektros impulsams imtuve, kadangi tranzistorius T1 bus visą laiką praviras. Taip pat galite naudoti raudoną filtrą, kuris padidins schemos patikimumą. Galite sumažinti jautrumą šviesai su kintama 10K varža bei padidinti siuntimo galią.

Paveikslėlį plokštei ir pagaminto prietaiso nuotrauką atsiuntė Vytautas Kliučinskas:

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!